ساعت و محدوده طرح ترافیک تهران

محدوده طرح ترافیک تهران مربوط به محله‌ها، خیابان‌های اصلی و فرعی، بزرگراه‌ها و آزادراه‌های درون شهری پایتخت می‌شود که عبور و مرور در آنها تحت کنترل است.
حالا با توجه به شلوغی بی‌حدواندازه تهران، به‌خصوص در مناطق مرکزی و در ساعت‌های اوج ترافیک مثل صبح و عصر، تنها راه موثر برای پیشگیری از ترافیک و قفل شدن مسیرهای ارتباطی همین محدودیت طرح ترافیک است.
هر چند در طی سال‌هایی که محدودیت‌های ترافیکی در تهران اجرا شده، نتوانسته از ترافیک و حاشیه‌های این موضوع جلوگیری کند اما با این حال اگر بگوییم بی‌تاثیر بوده هم بی‌انصافی است.
برای آشنایی بیشتر با نقشه محدوده طرح ترافیک تهران و اینکه محله های طرح ترافیک تهران کجاها هستند، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما در تهران مبله باشید.


کدام محله‌ها و خیابان‌های پایتخت توی محدوده طرح ترافیک تهران هستند؟

خیلی از کسانی که در تهران زندگی می‌کنند ممکن است  کمتر محدوده ترافیک تهران را بشناسند. دلیل آن هم بیشتر به این موضوع برمی‌گردد که کمتر به این مناطق رفت‌وآمد می‌کنند.
در مقابل این افراد کسانی هستند که به‌خاطر رفت و آمدهای روزانه به خوبی مناطق طرح ترافیک تهران را می‌شناسند و بیشتر ترددهای خود را با مجوز و با رعایت قانون انجام می‌دهند.
اینجا مناطق شمال تا جنوب و غرب و شرق تهران را که در محدوده طرح ترافیک تهران هستند را به‌صورت جداگانه برایتان توضیح دادیم تا در هر نقطه تهران که بودید بدون هیچ معطلی به این مناطق بروید. 

طرح های تهران

منبع عکس برشی از نقشه محدوده ترافیک گوگل مپ

  • محدودیت های ترافیکی شمال تهران؛ از خیابان فاطمی تا مطهری شرقی

خیابان فاطمی: از تقاطع کارگر با فاطمی تا تقاطع ولیعصر.

خیابان ولیعصر: از تقاطع فاطمی تا تقاطع مطهری.

خیابان مطهری: از ابتدای مطهری تا تقاطع ترکمنستان.

  • محدودیت های ترافیکی شرق تهران؛ از خیابان مطهری تا هفده شهریور

خیابان ترکمنستان: از تقاطع مطهری تا انتهای ترکمنستان.

خیابان ملک: از تقاطع ترکمنستان تا تقاطع شریعتی.

خیابان شریعتی: از تقاطع ملک تا تقاطع طالقانی.

خیابان خواجه نصیر: از تقاطع شریعتی تا میدان سپاه.

خیابان سپاه: از میدان سپاه تا تقاطع ابن سینا و بیانی.

خیابان مازندران: از ابتدای مازندران تا میدان امام حسین.

خیابان هفده شهریور: از میدان امام حسین تا تقاطع شوش.

  • محدوده طرح ترافیک جنوب تهران؛ از خیابان شوش تا راه آهن

خیابان شوش: از ابتدای شوش تا میدان راه آهن.

  • محدودیت طرح ترافیک غرب تهران؛ از کارگر شمالی تا کارگر جنوبی

خیابان کارگر جنوبی: از میدان راه آهن تا میدان انقلاب.

خیابان کارگر شمالی: از تقاطع کشاورز تا تقاطع فاطمی.

خیابان انقلاب: از میدان انقلاب تا تقاطع 16 آذر.

خیابان 16 آذر: از تقاطع خیابان انقلاب تا تقاطع کشاورز.

خلاصه که باید بگوییم ضلع شرقی محدوده زوج و فرد بزرگراه امام علی، ضلع جنوبی بزرگراه بعثت، ضلع غربی بزرگراه نواب و چمران و ضلع شمالی آن بزرگراه همت است.

خیابان های تهران

منبع عکس گوگل مپ، عکاس پلیس ترافیک شهری مرکزی تهران

بیشتر بخوانید:کافه های مرکز تهران، فهرستی برای کافه‌روهای آماتور و حرفه‌ای 


محدوده طرح ترافیک تهران تا چه ساعتی است؟

ساعت طرح‌ ترافیک تهران در تمامی روزهای هفته از شنبه تا چهارشنبه در ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۱۸ در حال اجراست. روزهای پنجشنبه هم طرح کنترل آلودگی هوای تهران از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۳ ظهر برقرار است.
البته به‌خاطر بعضی محدودیت‌ها، ممکن است این ساعت تغییر کند که از سوی سازمان حمل و نقل شهرداری تهران اطلاع‌رسانی می‌شود.
با توجه به این موضوع شروع ساعت کار کارکنان دولت و بخش‌های وابسته از ساعت ۶:۳۰ صبح این امکان را می‌دهد که بدون پرداخت عوارض برای رفت‌وآمدهای کاری خود وارد محدوده‌های طرح ترافیک شوید.
عوارض تردد در محدوده‌های ترافیکی برای خودروها با توجه به نوع معاینه فنی، محدوده سکونت، محدوده تردد، ساعات تردد، پس از دریافت تصاویر آن پردازش و محاسبه می‌شود.
ساعات اوج تردد در پایتخت صبح‌ها از ساعت ۸ تا ۱۰ صبح و عصرها از ساعت ۱۵ تا ۱۹ تعریف شده است.
شما به راحتی می‌توانید در نقشه محدوده طرح ترافیک تهران، ساعات طرح و محدوده طرح آلودگی را دقیق ببینید. حتی اگر برای رفتن به یک خیابان شک داشتید، روی نقشه طرح ترافیک تهران ۱۴۰۳، آن خیابان را جستجو کنید و ببینید که آیا در قسمت قرمز و آبی طرح است یا نه.

مناطق طرح ترافیک تهران

منبع عکس وبسایت رکنا

راستی به این نکته توجه داشته باشید که در روزهای جمعه و همچنین در تعطیلات رسمی، طرح ترافیک تهران و همچنین طرح کاهش آلودگی هوا، اجرا نمی‌شوند. پس با این شرایط هیچ‌گونه محدودیتی در ساعت تردد خودروها وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: در حال‌وهوای باغ ملی تهران خوش بگذرانید


قوانین تردد در محدوده طرح ترافیک تهران چیست؟

کسانی که می‌خواهند به مناطق طرح کنترل ترافیک تهران بروند، می‌توانند با رعایت قوانین و مقررات این طرح در این محل‌ها رفت‌وآمد کنند.
یادتان باشد هر ماشینی در صورت بی‌توجهی به قوانین طرح ترافیک تهران جریمه خواهد شد و مجبور است عوارض تردد نابجا و غیر قانونی خود را بپردازد.
یادآوری می‌کنیم که هر خودرو صرف نظر از دولتی یا شخصی بودنش، باید قبل از ورود به محدوده طرح ترافیک تهران اجازه ورود را دریافت کند.
برای دریافت جواز ورود و تردد در محدوده طرح ترافیک تهران، باید در سامانه تهران من ثبت نام کنید و با خرید طرح از این سایت خیالتان را از بابت رفت‌وآمد راحت کنید.
راستی در محاسبه هزینه تردد در محدوده طرح ترافیک تهران باید به این نکته  توجه کنید که وقتی دوربین ‌ها یک وسیله‌ نقلیه را چند بار در یک روز مشاهده کنند، اولین ورود و آخرین خروج آن خودرو را حساب می‌کنند و بر اساس داشتن معاینه‌ فنی میزان پرداخت به‌ ازای هر روز تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا اعلام می‌‌شود. 

خیابان مطهری

منبع عکس گوگل مپ، عکس از پلیس ترافیک شهری مرکزی تهران

بیشتر بخوانید: تاکسی های خطی تهران برای یک تهران‌گردی بی‌دردسر


شرایط تردد ساکنان محدوده طرح ترافیک تهران چطور است؟

از سال 1398 قانونی به وجود آمد که کسانی که در محدوده طرح ترافیک تهران هستند با ارائه مدارک به شهرداری تهران بتوانند 20 روز با پلاک تهران و 15 روز با پلاک غیر تهران در این مناطق با پرداخت هزینه کمتر رفت‌وآمد کنند.

یادتان باشد که تخفیفات در نظر گرفته شده برای ساکنان این مناطق فقط برای یک ماشین است و اگر خانواده‌ای چند خودرو داشته باشد، تنها یک خودرو شامل تخفیف عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک و آلودگی هوا می‌‌شود.

ساکنان این مناطق برای بهره‌مندی از این تخفیف باید پس از ثبت مشخصات محل سکونت خود در سامانه تهران من به همراه مدارک ( سند یا اجاره‌نامه قانونی و فیش پرداخت عوارض نوسازی و پسماند) به دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری مراجعه کنند.

ساکنان مستاجر مناطق محدوده طرح ترافیک تهران باید توجه داشته باشند که در صورتی که در بخش سکونت آنها در قولنامه و اجاره نامه، تاریخ پایان سکونت نوشته شده باشد، باید هر ساله برای ثبت‌‌نام دوباره به ‌عنوان ساکن محدوده طرح ترافیک اقدام کنند.

توجه داشته باشید که برای ساکنان محدوده طرح ترافیک، تخفیفات به عوارض تردد در هر دو محدوده تعلق می‌گیرد اما ساکنان محدوده دوم کنترل آلودگی هوا فقط برای عوارض همان محدوده دوم را در برمی‌گیرد.


جریمه ورود به محدوده طرح ترافیک تهران چطور محاسبه می‌شود؟

شما اگر بدون خرید طرح ترافیک وارد محدوده‌های ترافیکی تهران شوید، دو جریمه مختلف برای خودروی شما ثبت می‌شود:

  • جریمه راهنمایی و رانندگی

جریمه راهنمایی و رانندگی توسط پلیس راهور برای خودروی شما ثبت می‌گردد. مبلغ جریمه طرح ترافیک به همراه نرخ دیگر جرایم راهنمایی و رانندگی هر ساله توسط پلیس راهور اطلاع‌رسانی می‌شود.

  • جریمه عوارض ترافیکی

این جریمه توسط شهرداری برای خودروی شما ثبت می‌شود. در واقع این مبلغ، بخشی از عوارض سالیانه خودروی شماست که پرداخت و تسویه آن برایتان الزامی است.
توجه داشته باشید که اگر بدون خرید یا رزرو طرح شما وارد محدوده طرح ترافیک شوید، باید بیشترین عوارض تردد روزانه را پرداخت کنید.

خیابان مطهریمنبع عکس گوگل مپ، عکس از سازمان ترافیک شهرداری

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره پارک طالقانی شهر تهران


بسته های طرح ترافیک تهران ۱۴۰۳ چقدر است؟

امسال هم مثل سال‌های پیش جریمه طرح ترافیک تهران، با خرید بسته‌های طرح ترافیک امکانپذیر است.
مثلا شما می‌توانید برای خودروهای دارای معاینه فنی عادی، بسته‌های یک ماهه، سه ماهه و شش ماهه با مبلغ 

۱.۶۵۵.۳۰۰ تومان (یک ماهه)، ۴.۴۵۸.۷۰۰ تومان( سه ماهه) و ۸.۴۴۳.۳۰۰ تومان (شش ماهه) بخرید.

در مورد خودروهایی که معاینه فنی برتر دارند، بسته‌ها به ترتیب ۱.۳۲۴.۲۰۰ تومان (یک ماهه)، ۳.۵۸۸۶۰۰ تومان (سه ماهه)، ۶.۷۵۴.۶۰۰ تومان (شش ماهه) تعیین شده است. 

البته خرید بسته‌های زمان‌دار طرح ترافیک تهران، از طریق سامانه و اپلیکیشن‌های مورد تایید شهرداری تهران برای شهروندان فراهم شده تا بتوانند به‌راحتی طرح بخرند.

راستی خودروهای برقی و هیبریدی در صورت ثبت خودرو در دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری، معاف از پرداخت عوارض طرح ترافیک و آلودگی هوا هستند.


ماجرای 20 روز سهمیه تردد در محدوده ترافیکی تهران چیست؟

با توجه به این‌که از سال چهار سال پیش تا الان دیگر زوج و فرد بودن پلاک خودرو مهم نیست، پس این محدوده ترافیکی را به اسم محدوده کنترل آلودگی هوا معرفی کردند تا خودروها با توجه به قوانین مربوط به این طرح در تهران رفت‌وآمد کنند.

تردد در محدوده کنترل آلودگی که به حلقه دوم ترافیکی تهران معروف است، بر اساس این سهمیه‌، شما می‌توانید در هر فصل سال به میزان ۲۰ روز با خودرو خود در این محدوده رفت‌آمد کنید و دقت کنید که قابل انتقال به فصل بعد و یا خودروی دیگر نیست.

اگرچه رعایت قوانین و مقرراتی ویژه و معین امکان پذیر است که همه افراد بلا استثنا مجبور هستند که این قوانین و مقررات را رعایت کنند.

در مورد تردد در محدوده طرح ترافیک و دوربین‌های زوج و فرد تهران به اندازه کافی صحبت کردیم و اعلام کردیم که حتما با مجوز وارد این مناطق شوید. البته با این همه قوانین باز هم کسانی هستند که به هر دلیل بدون داشتن مجوز وارد این مناطق می‌شوند و باید جریمه تردد غیر‌مجاز خود را پرداخت کنند.

ترافیک

منبع عکس گوگل مپ، عکس از پلیس ترافیک شهری مرکزی تهران

بیشتر بخوانید: کافه های مرکز تهران، فهرستی برای کافه‌روهای آماتور و حرفه‌ای


جاهایی که در محدوده طرح ترافیک تهران قرار دارند کدامند؟

شاید شما بخواهید در تهران اطلاعات بیشتری از مراکزی مثل بیمارستان، داروخانه و جاهای تفریحی و ورزشی که در محدوده طرح ترافیک هستند داشته باشید. 

ما در این یادداشت تهران مبله می‌خواهیم برای راهنمایی بیشتر کاربران مراکز مهمی که در طرح ترافیک اصلی قرار دارند را معرفی کنیم. برای رفتن به این مراکز باید طرح ترافیک بخرید و یا از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید.

کدام بیمارستان های تهران در منطقه ترافیکی تهران هستند؟

بیمارستان مهر، بازرگانان، سینا در امام خمینی و خیابان مختاری، بیمارستان نجمیه، بوتیک پهلوان رزاز، مروستی نوفل لوشاتو، مدائن، بیمارستان پارس، آریا، بیمارستان یاس سپید، بیمارستان امیر اعلم، بیمارستان مصطفی خمینی، بیمارستان ساسان، بیمارستان کودکان تهران، بیمارستان حیدری، سورنا، پارسا، صدر، بیمارستان فیروزگر و بیمارستان تامین اجتماعی به آفرین تهران جز این مناطق است.

البته در این میان بیمارستان آبان، بیمارستان پانزده خرداد، بیمارستان یاس، جم، بیمارستان آپادانا، بیمارستان بانک ملی ایران، بیمارستان پاسارگاد، بیمارستان آراد، بیمارستان ۵۰۲ ارتش، بیمارستان ایرانشهر، بیمارستان سجاد، بیمارستان شفا یحیائیان، بیمارستان معیری و بیمارستان طرفه در محدوده طرح ترافیک تهران هستند که باید در صورت رفتن به این بیمارستان‌ها از وسیله نقلیه عمومی و یا ماشین شخصی که برای آن طرح گرفته‌اید، در این محدوده رفت‌وآمد کنید.

بیمارستان مهر در محدوده طرح ترافیک

منبع عکس وبسایت بیمارستان مهر تهران

بیشتر بخوانید: بهترین بیمارستان های تهران کدامند؟

هتل های در محدوده طرح ترافیک تهران

هتل اسپیناس، هتل رویال، هتل حیات و هتل آتانا در بلوار کشاورز، هتل ونوس در خیابان ولیعصر در محدوده کنترل ترافیک تهران هستند.

 داروخانه های تهران در محدوده کنترل ترافیک

داروخانه 13 آبان کریمخان، داروخانه فوتون، داروخانه فردوسی میدان فاطمی و داروخانه مرکزی هلال احمر که از داروخانه های شبانه روزی تهران هستند، در این محدودیت ترافیکی قرار دارند. شما در هنگام مراجعه باید به این نکته توجه کنید تا جریمه نشوید.

مراکز تفریحی که در مناطق کنترل ترافیک قرار دارند؟

پارک لاله، پارک شهر، پارک دانشجو و مجموعه تئاتر شهر، پارک بهجت آباد، پارک میرزای شیرازی، پارک هرندی، پارک بهاران، پارک هنرمندان و پارک شوش در منطقه محدودیت طرح ترافیک قرار دارند.

در مناطق طرح ترافیک تهران از کدام موزه ها دیدن کنیم؟

موزه مقدم، موزه هنر ایران، کاخ مسعودیه، شمس العماره و باغ موزه نگارستان از جاهایی هستند که شما می‌توانید در منطقه طرح ترافیک تهران از آنها دیدن کنید.

دانشگاه هایی که در محدوده ترافیکی تهران هستند؟

دانشگاه امام علی، دانشگاه شهید مطهری و دانشگاه امیرکبیر از دانشگاه‌هایی هستند که در محدوده طرح ترافیک تهران قرار دارند.

مراکز خریدی که در محدوده ترافیکی تهران قرار دارند؟

مرکز خرید چارسو، پاساژ علاءالدین، بازار مولوی، بازار بزرگ تهران، پاساژ شانزلیزه، پلاسکو، امین حضور، بازار کیف و کفش سپهسالار، ماهی سرچشمه از مراکز خرید معروف تهران هستند که در این محدوده هستند.

 در کدام میدان های تهران محدودیت طرح ترافیک اجرا می‌شود؟

میدان فردوسی، میدان هفت تیر، حسن آباد، میدان فلسطین، میدان ولیعصر، میدان بهارستان، میدان منیریه، میدان قیام، میدان محمدیه و میدان انقلاب از میدان های مهم و معروف تهران هستند که شما می‌توانید با خرید طرح ترافیک به راحتی در این میدان‌ها رفت‌وآمد کنید.

 اماکن ورزشی تهران که در محدوده ترافیکی قرار دارند؟

مجموعه ورزشی شیرودی و سالن حجاب در محدوده کنترل ترافیک تهران هستند که شما با رعایت قوانین تردد می‌توانید به راحتی برای ورزش به این مکان‌ها بروید.

کدام سینماهای تهران در محدوده طرح ترافیک تهران هستند؟

سینما قدس، آفریقا، استقلال، عصر جدید، فلسطین در محدوده طرح ترافیک تهران قرار دارند. شما می‌توانید برای رفتن به این سینماهای تهران از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. 

سینمای نزدیک میدان ولیعصر

منبع عکس گوگل مپ، عکاس Majid Jafari

بیشتر بخوانید: بورس خرید ظرف در تهران کجاست؟


تاثیر محدودیت های ترافیکی در کنترل رفت‌وآمد مردم

با اجرای محدودیت‌های ترافیکی در تهران به نوعی رفتار و حرکات هر خودرو در داخل شهر و در خیابان‌های اصلی و فرعی همگی روی بار ترافیکی تاثیر می‌گذارد.
برای مثال با توجه به اینکه ترددها توی محدوده طرح ترافیک با نظارت بسیار بالایی رصد می‌شوند اما همه خودروها و رانندگان لازم است که در این مناطق طبق اصول و قوانین خاص خودش رفتار کنند.
هر چند اگر بگوییم که اجرای این محدودیت‌ها در کنترل ترافیک بی‌تاثیر بوده، بی‌انصافی کرده‌ایم و اگر هم بگوییم که این محدودیت‌ها معضل ترافیک را حل کند، به راستی که اغراق کرده‌ایم.
خلاصه نه می‌توانیم تاثیر اعمال محدودیت‌های ترافیک را ندید بگیریم و نه می‌توانیم بیش از اندازه به تاثیر آن تاکید کنیم.

محله های طرح ترافیک تهران

منبع عکس گوگل مپ، عکس از پلیس ترافیک شهری مرکزی تهران

بیشتر بخوانید: مراکز اهدای خون تهران،‌ اینجا زندگی را با دیگران به اشتراک بگذارید


چطور بدهی مربوط به طرح ترافیک تهران را استعلام بگیریم؟

روش اول: برای استعلام بدهی طرح ترافیک کافی است شما با گوشی همراه خود به سایت تهران من بروید. در این سایت همین که استعلام از طریق حساب کاربری را بزنید، اطلاعات شما را نشان می‌دهد که آیا باید جریمه پرداخت کنید با نه.
روش دوم: در گوشی همراه خود کد دستوری *137*3*3# را شماره‌گیری کنید تا از میزان بدهی خود با خبر شوید.
روش سوم: استعلام از طریق دفاتر الکترونیک. شما می‌توانید با مراجعه حضوری، میزان بدهی در محدوده طرح ترافیک را از این دفاتر بگیرید.


شرایط تخفیف ورود به محدوده طرح ترافیک در سال ۱۴۰۳

جدای از کسانی که در محدوده طرح ترافیک تهران زندگی می‌کنند. افراد دیگری مثل جانبازان بالای ۲۵ درصد، معلولان و خبرنگاران، ون و اتوبوس‌های پلاک عمومی، خودروهای آموزشگاه‌های رانندگی و سرویس مدارس که پلاک عمومی دارند، می‌توانند با تخفیف‌های مربوط به خود وارد مناطق طرح ترافیک تهران شوند.هزینه جریمه طرح ترافیک تهران در سال ۱۴۰۳ چقدر است؟

طبق گفته‌های مدیر عامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران، اگر خودرویی با معاینه فنی برتر پس از ساعت ۱۰ صبح وارد محدوده طرح ترافیک تهران شده و قبل از ساعت ۱۶ از محدوده خارج شود، باید مبلغ ۶۳ هزار تومان به ازای هر روز تردد در محدوده طرح ترافیک و ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر روز تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا پرداخت کند.
البته برای خودرو‌هایی که دارای معاینه فنی برتر هستند، اگر قبل از ساعت ۱۰ صبح وارد محدوده و قبل از ساعت ۱۶ از محدوده خارج شود، باید مبلغ ۹۰ هزار تومان به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و ۴۵ هزار تومان به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازد.
خودروهای دارای معاینه فنی برتر هم اگر قبل از ساعت ۱۰ وارد محدوده طرح ترافیک تهران شده و بعد از ساعت ۱۶ از محدوده طرح خارج شوند، باید مبلغ ۱۳۵ هزار تومان به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و ۶۷ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر روز تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازند.


شرایط خرید و رزرو طرح ترافیک 

در رزرو طرح ترافیک تهران حتما باید به این نکته توجه کنید، مالکانی که وسایل نقلیه‌ آنها معاینه فنی نداشته باشد، نمی‌توانند طرح ترافیک بخرند.
چون خرید طرح ترافیک فقط با معاینه فنی است. با داشتن معاینه فنی شما می‌توانید شماره پلاک خودرو را سامانه تهران من ثبت کنید.
راستی این موضوع را در نظر بگیرید که رزرو طرح ترافیک برای یک پلاک بوده و قابل انتقال نیست. پس باید هنگام خرید توجه کنید که اگر چند خودرو دارید، حتما پلاک خودروی مد نظر را وارد کنید.
تازه اگر نیاز به تردد با چند خودرو دارید، باید به صورت جداگانه برای هر کدام طرح ترافیک بخرید. با این کار شما
امکان رزرو مجوز روزانه طرح برای هر روز تا پایان همان‌‏ روز (ساعت ۲۴) و در صورت تکمیل نبودن ظرفیت، میسر است.
لغو مجوز ورود به طرح ترافیک برای هر روز تا قبل از ساعت ۶ صبح همان روز و به مدت ۲۴ ساعت امکان‌پذیر است.

ترافیک

منبع عکس گوگل مپ، عکس از سازمان ترافیک شهرداری

بیشتر بخوانید: با نقشه مترو تهران، چهارگوشه تهران را به هم بدوزید


منطقه های طرح ترافیک تهران با وجود عمر چندین و چند ساله‌ باز هم برای بسیاری از ساکنان تهران درست جزئیات آن تعریف نشده است. از محله‌ها و مناطقی که در این طرح هستند تا نحوه ثبت نام و خرید طرح ترافیک و شرایط استفاده از تسهیلات آن همیشه برای شهروندان سوال‌های بسیاری دارد. ما اینجا در مورد محدوده طرح ترافیک به طور کامل صحبت کردیم تا شما بتوانید با خواندن این مطلب دغدغه‌ای از بابت رفت‌وآمد در این محل‌ها و خیابان های تهران نداشته باشید. اگر سوالات دیگری در مورد این دو طرح ذهن شما را درگیر خود کرده، حتما در بخش نظرات کاربران با ما آن را در میان بگذارید تا در راهنمایی دقیق خوانندگان ما بتوانید بهترین‌ گزینه‌ها را به آن‌ها معرفی کنید.


سوالات متداول

مناطق طرح ترافیک تهران از کجاست؟
محدوده طرح ترافیک تهران از شمال به خیابان‌ھای مطهری و فاطمی، از جنوب به خیابان شوش، از شرق به خیابان‌ھای سپاه، شریعتی و ھفده شھریور و از سمت غرب به خیابان کارگر می‌رسد.
هزینه جریمه تردد در طرح ترافیک و آلودگی چقدر است؟
این جریمه بستگی به  ساعت تردد، سکونت یا عدم سکونت در محدوده‌ھای طرح ترافیک و نوع معاینه فنی خودروی شما دارد. هزینه‌های هر کدام به طور جداگانه در توضیحات مقاله گفته شده است.
‎‎‎محدوده طرح ترافیک تهران تا چه ساعتی است؟
این ساعت از ۶:۳۰ تا ۱۸ عصر در روزهای شنبه تا چهارشنبه و ساعت ۶:۳۰ تا ۱۳ ظهر در روزهای پنجشنبه قابل اجراست.
کدام خودروها معاف از پرداخت هزینه طرح ترافیک و آلودگی تهران هستند؟
خودروهای برقی و هیبریدی در صورت ثبت خودرو در دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری، لازم نیست هزینه‌ای برای طرح ترافیک و آلودگی پرداخت کنند.
آیا طرح ترافیک در روزهای پنجشنبه اجرا می‌شود؟
خیر. در روزهای پنجشنبه تنها طرح آلودگی هوا در تهران اجرا می‌شود.
آیا خیابان میرزای شیرازی طرح است؟
قسمتی از خیابان میرزای شیرازی یعنی از سمت بهشتی تا مطهری طرح کنترل آلودگی هوا است.
در صورت عبور از هر دو طرح ترافیکی تهران، آیا باید تعرفه هر دو طرح، پرداخت شود؟
خیر، در این شرایط فقط شما باید تعرفه طرح اصلی را پرداخت کنید.
آیا تعداد روزهای مجاز استفاده نشده در هر فصل، به فصل بعد قابل انتقال است؟
خیر، امکان انتقال روزهای رزرو شده برای رفت‌وآمد به ماه‌های آتی وجود ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.