021-91004064
همه چیز درباره بوستان بازیافت تهران

همه چیز درباره بوستان بازیافت تهران

بوستان بازیافت یکی از مکان های دیدنی تهران می باشد. در این مقاله به بوستان بازیافت و به مفهوم بازیافت و خلاقیت های که در بوستان بازیافت اجرایی شدند میپردازیم و سپس هر آنچه که در مورد این پارک شگفت انگیر باید بدانید را بیان میکنیم.

اهمیت بوستان بازیافت

زمانی که نام بوستان بازیافت را می شنویم، ناخودآگاه، یک مکان بسیار سرسبز با محیطی تمیز و عاری از زباله را تصور خواهیم کرد که شهرداری توجه ویژه ای به آن دارد و مامورانی را برای جمع آوری زباله های موجود در بوستان بازیافت کار می کنند. تا هر زمان که افراد قصد تفریح در پارک و یا بوستان را داشته باشند محیط پاک و تمیزی را مشاهده کنند و از پاکیزگی اطراف بوستان بازیافت لذت ببرند.

 زباله هایی هستند که اگر در مقابل دیدگان ما باشند و به صورت پراکنده در قسمت های مختلف یک پارک وجود داشته باشند، تمایل و رغبت انسان را برای مراجعه به همان پارک از بین می برند ولی همین زباله ها که غالبا ضایعات مختلف صنعتی و ... هستند برای خلق آثار متمایز و متفاوتی در بوستان بازیافت به کار گرفته شده اند و در قسمت های مختلف بوستان بازیافت به نمایش درآمده اند، منظره زیبا و جذابی پدید می آورند که هر بییننده ای تمایل خواهد داشت تا دقیقه ها در  مقابل آثار خلق شده بماند و به نظاره بایستد. 

این کار که یک نوع بازیافت درست و جذاب و البته هیجان انگیر است، می تواند به افرادی که در اطراف بوستان بازیافت گردش می کنند این موضوع را ثابت کند که با برخی از زباله های صنعتی می توان بازیافت کرد و لوازم و آثار جدیدی درست کرد و نمونه دیگر آن را در زندگی به کار برد.

اهمیت بازیافت

علامت بازیافت مانند یک فلش هم اندازه و پشت سرهم است که عمل بی پایان این کار را نشان می دهد و توجه به بازیافت وسایل غیر قابل استفاده را مهم می داند. با استفاده از بازیافت، می توان به زباله ها و یا پسماندهای مختلف صنعتی، فلزی و ... جان و روحی دوباره داد و از آن ها در قسمت ها و بخش های مختلف دنیا استفاده کرد. بوستان بازیافت با این هدف تاسیس شده است.

بوستان بازیافت

 با تمام این مقدمه ها، حتما به مفهوم بوستان بازیافت پی بردید. بله، بوستان بازیافت، یکی از پارک های سرسبز و زیباست که در ابتدای ورود به آن با یک تابلوی با همین عنوان و با علامت معروف بازیافت، روبرو خواهید کرد. زباله های زیادی در بوستان بازیافت وجود دارد، ولی این زباله ها، تفاوت های بسیار زیادی با زباله های پراکنده در اطراف ما دارند، زیرا؛ آن ها در بوستان بازیافت با نظم و قانون خاصی کنار هم قرار گرفته اند تا هنر دست سازنده را به نمایش بگذارند و مکان بسیار زیبا و کارآمدی برای گردش باشند.

 بوستان بازیافت در محله علی آباد تهران است که در آن، تندیس ها و مجسمه های حیوانات از پسماندها و ضایعات خشک تولید شده اند و هدف از انجام چنین کارهایی در بوستان بازیافت، شناساندن مفهوم بازیافت و استفاده کاربردی از وسایل دورریختنی است که اهمیت این موضوع، به مردم و حتی دولت، به طور شفاف و همچنین واضح آموزش داده شود. با توجه به اهمیت موضوع بازیافت در دنیا، بوستان بازیافت وام گرفته از کشورهای موفق جهان در این زمینه است ولی ساخت و به ثمر رساندن بوستان بازیافت، برای اولین بار در ایران کلید خورده است. 

اهمیت فرهنگسازی بازیافت در تهران

تهران شهر پرجمعیت ایران، می تواند زباله ها و پسماندهای خشک و صنعتی را به طرز درست و تاثیرگذاری مورد استفاده قرار دهد و اشکال و تندیس های مختلفی در این زمینه بسازد و افراد را به گردش در بوستان بازیافت دعوت کند تا علاوه بر تشویق مردم به گردش و تفریح در بوستان ها بلکه عمل پرسود بازیافت را نیز ترویج کند. بوستان بازیافت یک نمونه موفق است.

زمانی که واژه پارک را می شنویم ممکن است وجود تجهیزات بازی و موارد این چنینی به ذهنمان برسد ولی دولت می تواند با گسترش چنین ایده ای کاربردهای بسیار زیادی از پارک ها و بوستان ها نماید. و با ساخت بوستان بازیافت زمینه فرهنگ سازی را از کودکان شروع کرده و این خود قابل ستایش است.

موارد ساخته شده از ضایعات و زباله ها در بوستان بازیافت

بوستان بازیافت با استفاده از ایده های جذاب جهانی ساخته شده است که در حقیقت نتیجه کار را زیبا و قابل فهم کرده است و تمام وسایل موجود در بوستان بازیافت به نوعی با وسایل دورریختنی و بازیافتی ارتباط دارند حتی نیمکت ها، جدول ها، وسایل بازی و تیرهای چراغ برق از مواد غیر قابل استفاده تولید شده اند و زمانی که با این مجسمه ها مواجه خواهید شد، احساس می کنید که شکل واقعی یک حیوان و یا اشکال را در یک کالبد و تصویر دیگر در بوستان بازیافت می بینید و این به نظر می رسد بسیار هیجان انگیز باشد. 

 در بوستان بازیافت انواع حیوانات مانند فیل، دایناسور، اسب، انواع نیکمت ها و گلدان های ساخته شده از زباله های بازیافتی موجود است، همچنین انواع خودروها، انسان های مختلف که شباهت زیادی با ربات دارند در بوستان بازیافت یافت می شود که از لاستیک ها، تایرهای کهنه، درب های کهنه نوشابه ها، بطری پلاستیکی و مواد غیر قابل استفاده برای خلق آن ها بهره گرفته اند و با چاشنی خلاقیت و استعداد اشکال و مجسمه های قابل فهم ساخته اند حتی افرادی عادی و شهروندان نیز می توانند با استفاده از زباله های موجود در خانه و یا محل کار خود، تندیسه ها و مجسمه های مختلف بسازند و در مکان های مختلف بوستان بازیافت قرار دهند. 

وجود دایناسور در بوستان بازیافت

دایناسورهای بوستان بازیافت بسیار بلند هستند و با بدن های خشن که با تایرهای غیر قابل استفاده پوشانده شده اند و تمامی ابزارهای بکار رفته در بدن حیوان از یک جنس و هماهنگ با هم است و تنها تفاوت، شکل قرار گیری و چیدمان لاستیک هاست که باعث شده است طرح و نقش متفاوت و عجیب در بوستان بازیافت به وجود آید.

نمایی از بوستان بازیاف تهران

ربات ها 

وجود ربات های انسان نما در بوستان بازیافت که اگر کمی در آن ها دقت کنیم این احساس را خواهیم داشت که با قرار گیری در یک نقطه از زمین و با استفاده از بدن های سنگ و سفت خود که ممکن است قلب سختی نیز درون خود داشته باشند ولی با این حال در آن جا، قرار گرفاته اند تا تمام زشتی ها و زباله ها را از سطح زمین جمع آوری کنند و خود را به شکل قابل فهم درآورند یعنی اگر در تمام این تندیس ها دقت شود، متوجه خواهیم شد که هر کدام حرفی برای گفتن دارند و در صدد هستند تا منظوری را برسانند. که در این حوزه بوستان بازیافت بسیار خوب  این نقش را ایفا کرده است.

تمساح و حلزون بزرگ در بوستان بازیافت

در بوستان بازیافت شما مشاهده میکنید یک تمساح بسیار بزرگ که تن خود را پر از درب های بطری نوشابه و یا نوشیدنی های دیگر کرده است می تواند گلایه خود از انسان ها را به این شکل نشان دهد که نباید درب های بطری در کنار سواحل رها شوند تا مشکلاتی برای حیوانات دریایی به وجود آورند و یا حلزون خوش آب و رنگی وجود دارد که با کوله باری از درب های بطری و زباله های این چنینی و با تن خسته و بی جان خود در امتداد مسیر بی نهایت به ادامه راه می نگرد بدون اینکه پایان آن را بداند.

آدم آهنی انسان نما در بوستان بازیافت

 اگر به بوستان بازیافت مراجعه کنید آدم آهنی را خواهید دید که بر روی زانو در بوستان بازیافت نشسته است و سعی دارد کره خاکی را که آغشته به زباله های مختلف است از زمین بردارد و برای پاکسازی آن اقدام کند ولی این زباله ها آنقدر زیاد هستند که توان برخاستن از زمین را ندارد. می توان گفت این تاثیر گذارترین ساختنی در بوستان بازیافت است.

شترمرغ بازیافتی 

در بوستان بازیافت، حتی بسیاری از مواد را به رنگ های مختلف درآورده و اشکال و حیوانات متفاوتی نیز به وجود آورده اند به عنوان مثال در بوستان بازیافت؛ همان تایرهای مورد استفاده در تن و بدن فیل را رنگ کرده و در شکل دهی به جان و تن یک شترمرغ استفاده کرده اند و این چنین از یک مواد یکسان، کاربردهای متفاوتی ایجاد کرده اند تا به این شکل، اهمیت خلاقیت و استعداد را به معرض نمایش درآورند.

حیوان چهارپا در بوستان بازیافت

در بوستان بازیافت ممکن است به یک حیوان چهارپا که از قوطی های پرس شده نوشیدنی درست شده است، برخورد کنید که تمام بدن خود را از این قوطی ها پوشش داده و حتی امتداد این قوطی های فلزی پرخطر برای محیط زیست تا چشم های او نیز نفوذ کرده و این طورنشان می دهد که حتی این حیوان چهارپا هم نمی تواند آلودگی ها و زباله های زندگی انسان را ببینید و چشمان خود را به روی حقیقت بسته است. 

در حالت کلی می توان به این نتیجه رسید که ما ممکن است که به برخی وسایل اصطلاح "آشغال" را بدهیم در صورتی که اگر در جای درست خود مانند بوستان بازیافت، مورداستفاده قرار گیرند، به زیباترین وسایل و اشکال تبدیل خواهند شد که با توجه در آن ها ذهن خود را آماده پذیرش بسیاری از مسائل خواهیم کرد و دید خودمان را نسبت به جهان هستی و اطراف خودمان وسیع تر خواهیم کرد. که این مورد در بوستان بازیافت به خوبی تداعی شده است.

اهمیت توجه به بازیافت در بوستان بازیافت

بوستان بازیافت با توجه به آموزش استفاده بهینه از لوازم دورریختنی و غیر قابل استفاده، به آموزش جمع آوری زباله و دوری از آلوده کردن محیط های سرسبز و جذاب نیز همت کرده است و با یک روش غیر مستقیم به افراد نشان می دهد که زباله های تولیدی خود را در مکان های تعبیه شده دفع کنند تا خطر و صدمه ای به نسل امروز و آینده نزند. 

اگر بعد از یک روز کاری خسته کننده هوس یک گرش هیجان انگیز و متفاوت را دارید، پیشنهاد ما این است که سری به مجموعه گردشگری بوستان بازیافت بزنید و با قدم زدن در لابه لای زباله های قابل فهم، مغز و جان خود را از هیاهوی و ترافیک شهر رها سازید، با انجام این کار متوجه خواهید شد که تا چه اندازه روحیه محبت به طبیعت را در خود تقویت کرده اید و طور دیگری در اطراف خود دقت می کنید، حتما گشت و گذار در بوستان بازیافت، حالتان را بهتر می کند، پس چرا رفتن به آن مکان را به تعویق انداخته اید؟

راهکار جهت علاقه مند سازی کودکان به بازیافت

مجسمه های ساخته شده از ضایعات و پسماندهای بازیافتی در بوستان بازیافت می توانند علاوه بر بزرگسالان جذابیت زیادی برای کودکان حاضر در بوستان بازیافت داشته باشند و با مشاهده هریک از این اشکال بوستان بازیافت در ذهن خود به بررسی حیوان و یا موارد ساخته شده بپردازند و نبوغ و استعداد خود را به کار گیرند، پس والدین در روزهای تعطیل می توانند کودک خود را در مسیر کشف استعداد و البته هیجان انگیز با خود همراه کنند و حتی کمپین های مختلفی به منظور ساخت تندیس ها و مجسمه هایی متاثر از بوستان بازیافت برگزار کنند و یا در فضای مجازی این هنر را ترویج دهند که زباله های خشک و غیرقابل استفاده هم روزی به کار می آیند و می توانند به آثار بسیار جذاب و خوبی تبدیل شوند. بوستان بازیافت قطعا برای تمام کودکان جذاب و به یاد ماندنی خواهد بود.

مناطق مختلفی در تهران وجود دارند که به دریافت زباله های خشک و پسماندها می پردازند این مناطق را پیدا کنید و لوازم و ابزارهای غیر قابل استفاده خود را به این مراکز تحویل دهید تا آن ها نیز از این وسایل در ساخت و تولید مجسمه ها و اشکال هندسی مختلف در پارک و بوستان های مختلفی بپردازند تا علاوه بر استفاده بهینه از زباله ها مانند بوستان بازیافت جذابیت بصری زیادی را نیز به همراه داشته باشند. 

همه چیز درباره بوستان بازیافت تهران

آدرس دقیق بوستان بازیافت کجاست؟

اگر می خواهید در تاریخ، سفری داشته باشید و شکل ظاهری بسیاری از حیوانات و تندیس های عجیب و غریب و دور از انتظار را مشاهده کنید، پیشنهاد می شود که سری به بوستان بازیافت بزنید و جذابیت های ماقبل تاریخ را در آنجا مشاهده کنید و از صحنه های عجیب و قابل فهم لذت ببرید. 

بوستان بازیافت در منطقه 16 تهران واقع شده است و بالاتر از بزرگراه آزادگان غرب و بعثت است. به سمت بلوار دستواره در خیابان باستانی پور قرار دارد. با استفاده از ایستگاه علی آباد از طریق مترو، می توانید به بوستان بازیافت دسترسی داشته باشید. زمین بازی بوستان بازیافت، در محله باستانی پور به طور شبانه روزی آماده ارائه خدمات به مراجعه کنندگان گرامی است. 

ایده کلی بوستان بازیافت

در شهر تهران روزانه حدود 7 هزارتن زباله تولید می شود که بوستان بازیافت با بهره گرفتن از برخی زباله های کاربردی در این مکان، به طور خلاقانه با مسئله برخورد کرده است و مفهوم این کار درست و اصولی را نیز به روش های جذاب و بصورت رایگان در اختیار همگان قرار داده است. و حتما این را می دانید که جمله معروفی وجود دارد که درباره اهمیت آموزش عملی و تجربی نسبت به آموزش تئوری و یکنواخت تاکید کرده است و بوستان بازیافت این آموزش عملی بازیافت را در قالب مهارت ها و خلاقیت جذاب به معرض نمایش می گذارد. 

پارک ها و بوستان های موجود در شهر به عنوان قسمت زنده و جاندار و همچنین از عوامل پایه ای و اساسی اکولوژیک شهرها هستند که نقش اصلی در ثبات شهرها دارند. برای عملکرد بهتر این پارک ها، توجه به  طرح ها و ایده های مختلف در زمینه جذب بازدیدکننده می تواند به رشد و تعالی شهر کمک شایانی کند که یکی از این موارد همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شد، بوستان بازیافت است. با توجه به پیشرفت و رشد انسان، زباله ها و مواد غیر قابل استفاده زیادتر می شود که باید استفاده بهینه ای از آن ها صورت گیرد و البته در این راستا توجه به سازگاری با محیط زیست نیز الویت اصلی خواهد بود. 

هدف از طرح این بوستان

طرح و ایده مانند بوستان بازیافت، که از مواد بازیافتی و دورریختنی ساخته شده اند، می تواند به حفظ محیط زیست و سازگاری با آن بپردازد و حتی ایده های بهتر و جذابتری را به ذهن ها بیاندازد که در این راه می توان از ذهن و استعداد افراد مختلف بهره مند شد. استفاده از این روش برای زیباسازی بوستان ها نه تنها مفهوم بازیافت را به خوبی می رساند، بلکه یک توجیه اقتصادی نیز خواهد داشت که بالاخره با استفاده از موادی که قرار بود هیچوقت مورد توجه قرار نگیرند بهره مند می شوند و هزینه و خرج اضافی نیز به دولت تحمیل نمی شود و حتی افراد یک جامعه نیز می توانند برای ایجاد بوستان بازیافت اقدام کنند. 

با استفاده از این مواد در ساخت بوستان بازیافت، نیاز انسان برای دفع زباله مرتفع خواهد شد و تقاضای سالانه و یا ماهانه برای مواد خاصی که محصولات و تندیسه ها از آن ساخته شده اند نیز کاهش پیدا می کند و با توجه به محدودیت مواد موجود در زمین، اگر استفاده محتاطانه و مناسب از این لوازم و تجهیزات نداشته باشیم به زودی روبه پایان خواهد بود، پس باید در روش های زندگی خود اصلاح نماییم و استفاده درستی از مواد داشته باشیم.

 با استفاده از طرح هایی مانند بوستان بازیافت می توانیم الگوی زندگی را به کودکانمان آموزش دهیم و برای نسل های آینده نیز این مسیر را ترسیم کنیم.  

آیا در کشورهای دیگر هم مشابه این بوستان وجود دارد؟

در روتردام هلند نیز از مواد بازیافتی، یک فضای دیدنی و جذابی با عنوان پارک شناور یا همان بوستان بازیافت خودمان درست کرده اند که بازدیدکنندگان زیادی به خود اختصاص داده است و این چنین به نظر می رسد که اگر دولت کشورها چنین فضاهایی برای شهروندان خود ایجاد کنند افراد علاقه مند به این نوع پارک ها و بوستان بازیافت بسیار زیاد هستند. در بوستان بازیافت از تمام پلاستیک های مضر برای محیط زیست، تأسیسات و سازه های بزرگ و جذاب خلق کرده اند که چشم هر بیننده ای را به سوی خود می کشاند و این پلاستیک ها از آبراه های روتردام جمع آوری شده و مورداستفاده قرار گرفته است. 

بوستان بازیافت، در غلاف های شش ضلعی از پلاستیک، منظره رودخانه روتردام را بسیار خوشایند کرده است که از غلاف ها می توان به عنوان محلی برای ساخت باغ ها، و زیستگاه حیات وحش و حتی برای خنک نگهداشتن محیط زیست استفاده کرد. با این روش از ورود زباله های ریخته شده توسط مردم که به تل زباله تبدیل خواهد شد، به اقیانوس جلوگیری می شود و مسئول شهرداری و امور بازیافتی هلند امیدوار است که با به وجودآمدن زباله ها و پلاستیک های مختلف، استارت بوستان بازیافت جدید را بزند. 

پارک نمونه که از آن رونمایی شده است یک مکان 1500 فوتی است که به منظور بازدید و ملاقات با آشنایان و همچنین آب تنی در آفتاب سوزان، مکان مناسبی است. 

 مدیر بوستان بازیافت می گوید که شش ضلعی های پلاستیکی بوستان بازیافت به نحوی طراحی شده است که زیستگاه پرندگان و ماهیان و حتی جلبک ها نیز باشد.  

اهمیت بوستان بازیافت در هلند

در حالت کلی، رودخانه بازیافتی روتردام یک بوستان بازیافت است که که در نیوه ماس هلند طراحی شده است و هدف از این نوع ساخت، جلوگیری از آلودگی دریای شمال است و زباله ها در بخش های تعبیه شده جمع آوری می شوند تا به منظور بازیافت و ایجاد طرح های مختلف مورداستفاده قرار گیرند و در سکوها ترکیب می شوند تا یک مکان سرسبز را به وجود آورند. 

وجود بوستان بازیافت باعث شده است تا روتردام هلند ارزش بسیار زیادی در این موضوع پیدا کند و این طراحی حتی به گونه ای انجام شده است که طبیعت بتواند در بالادست به رشد و تکامل خود بپردازد.

در طرح های جدید این طرح ممانعت از ورود زباله ها به بخش های مهم تر رودخانه در دست بررسی است و سازگاری با محیط زیست یکی از بنیادی ترین هدف ها در نظر گرفته شده است با این توصیف که این مکان علاوه بر این که از زباله های بازیافتی به عنوان یک هدف خوب استفاده می کند بلکه زیستگاه پرندگان، حیات وحش، حشراتی مانند سوسک و دیگر موجودات می تواند باشد. 

چرا این بوستان بازیافت؟

بوستان بازیافت تهران که از آن به پارک زباله نیز یاد می شود مکان مناسبی برای تفکر عمیق در زندگی و پیداکردن راهکارهای مفید برای آینده ای روشن است و اینکه با قدم زدن در بوستان بازیافت و توجه به هریک از مجسمه ها و آثاری که به نوعی هنری هستند، اهمیت خلق آثار و استعداد و در نهایت شعور انسان به وضوح موردتوجه قرار می گیرد و انسان به این نکته بسیار مهم پی می برد که اگر بخواهد کار مفید و متفاوتی انجام دهد، حتی با استفاده از زباله و لوازم دورریختنی هم می تواند به هدف خود برسد و هیچ چیزی در مقابل توان و هنر انسان نمی تواند ایستادگی کند و او را از هدف نهایی خود بازدارد. بوستان بازیافت را برای تفریح به خاطر بسپارید.

جمع بندی

تفریح و شادی جزو جدایی ناپذیر در زندگی انسان است که اگر به طور جدی و مناسب به آن پرداخته شود روحیه شخص بالا می رود و می تواند در مراحل دیگر زندگی موفق باشد و به کارهای دیگر خود که زندگی کردن درست و تلاش برای امرارمعاش است بپردازد. پس توجه به این نکته که انسان باید در زمان های بیکاری خود، به تفریح بپردازد و به سلامت روح و روان خود اهمیت دهد، باید مورد توجه قرار گیرد. گردش و تفریح در بوستان بازیافت و پارک ها، یکی از همین توجهاتی است که باید در زمان فراغت به آن بپردازید و غالبا این گردش و تفریح را به آخر هفته ها واگذار کنید تا بتوانید هفته ای پربار و بانشاط را آغاز کنید. که قطعا پیشنهاد ما برای مادر و پدر ها بوستان بازیافت است.

 در این مقاله به توصیف در مورد بوستان بازیافت تهران پرداختیم و تمام نکات مهم در مورد آن را نیز مورد توجه قرار دادیم. حتی به وجود بوستان بازیافت در کشورهای دیگر اشاره کردیم و همچنین به این موضوع نیز پرداخته شد که در هرجایی از این دنیا که قرار گیریم، هدف ما باید حفاظت از محیط زیست و نگهداری اصولی و خوب آن برای نسل های آینده باشد و تمام تلاش خود را باید در این راه بکار گیریم تا جهانی تمیز و زیبا و خلاقانه داشته باشیم. بوستان بازیافت با داشتن تندیس ها و مجسمه های مختلف از موجودات و اشیا، مسیری برای رشد و پرورش چنین مکان هایی را هموارکردن است تا این طرح در شهرهای دیگر ایران نیز پیاده سازی شود و افراد بسیار زیادی به اهمیت ساخت اشیا هیجان انگیز و جذاب توسط مواد بازیافتی و پسماندها پی ببرند. 

  • 07 دی ، 1400
  • 521

نظر دهید