021-49029
مقایسه تهران قدیم و جدید

مقایسه تهران قدیم و جدید

مقایسه تهران قدیم و جدید، کاری بس دشوار است. در زمان های قدیم که تهران هنوز به طور کامل شکل نگرفته بود، ظاهری بسیار متفاوت با چیزی که امروز از این شهر نمایان است، داشت. با مقایسه تهران قدیم و جدید می توان دریافت که این شهر، چه تاریخچه ای دارد و در طول زمان، چه بر سر آن آمده. پادشاهان مختلف در طول حکومت خود با این شهر زیبا چه کردند و چه سازه هایی را در این شهر بنا کردند. چه خیابان هایی در تهران قدیم وجود داشت و سازه های آن زمان با برج ها و آسمان خراش این شهر چقدر تفاوت دارند. همه ی این سوال ها دارای جواب ها متعددی می باشند که همگی آن ها نشان دهنده ی قدمت بالای این شهر و تاریخچه جذاب آن هستند. به راستی که مقایسه تهران قدیم و جدید بسیار هیجان انگیز است.

در ادامه این مطلب به طور کامل به مقایسه تهران قدیم و جدید پرداخته ایم و از زمان های بسیار دور که شهر تهران به تازگی داشت شکل می گرفت تا به امروز که جمعیت تهران بسیار زیاد شده و سازه های موجود در آن توجه همگان را بر می انگیزد، این شهر را مورد بررسی قرار داده ایم. اگر علاقه مند به شناسایی تهران قدیم و مقایسه تهران قدیم و جدید هستید، توصیه می کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید و با خیابان ها و سازه های جدید امروز این شهر که جای ساختمان های قدیمی را گرفته اند آشنا شوید. مقایسه تهران قدیم و جدید بسیار هیجان انگیز است و پیشنهاد می کنیم آن را از دست ندهید.

اولین قدم برای مقایسه تهران قدیم و جدید

مقایسه تهران قدیم و جدید از جنبه های مختلفی صورت می گیرد. اما یکی از مهم ترین جنبه های تفاوت در تهران قدیم و امروزی، میزان جمعیت موجود در آن هست. همانطور که می دانید در مقایسه تهران قدیم و جدید، امروزه افراد بسیار زیادی به شهر تهران سفر می کنند و علاوه بر وجود جمعیت بسیار زیاد در این شهر، به طور میانگین افراد بسیار زیادی از سایر شهر ها نیز به پایتخت سفر می کنند و سبب شلوغی بیش از حد این شهر می شوند. البته نا گفته نماند که شهر تهران به خودی خود دارای جمعیت بسیار زیادی می باشد و به طور میانگین، برخی از ساعات تمامی خیابان های این شهر قفل می شوند. اما وجود مسافران و افراد دیگری که ساکن این شهر نیستند نیز بر این شلوغی ها تاثیر بیشتری گذاشته و این شهر را تبدیل به شلوغ ترین شهر ایران کرده است.

قدمت شهر تهران چقدر است؟

مقایسه تهران قدیم و جدید سبب می شود تا سوالات بسیار زیادی در ذهن هر فردی صورت گیرد. در واقع برای بررسی این شهر و همچنین مقایسه تهران قدیم و جدید، چندین مساله را باید در نظر داشت. یکی از مهم ترین مسائل و سوالاتی که در خصوص این شهر ایجاد می شود این است که قدمت شهر تهران چقدر است؟ با بررسی اسناد های متعدد، دریافتیم که منابع انگشت شماری به شهر تهران اشاره کرده اند و طبق تاریخ آن ها، این شهر قدمت آن چنانی ندارد. اما مطالعات بسیار زیادی که بر روی این شهر، و نقاط مختلف آن شد، این مساله را نشان داد که قدمت شهر تهران به بیش از 2000 سال می رسد. با وجود اینکه شهر تهران در زمان صفویان و قاجاریان گسترش یافت، اما باز هم نشانی هایی از سکونت در این شهر وجود داشت.

در مقایسه تهران قدیم و جدید، آگاهی از این که در زمانی بیش از 2000 سال پیش، افرادی در این منطقه زندگی می کردند، بسیار هیجان انگیز است و هر فردی را به تفکرات خاصی مشغول می کند. مقایسه تهران قدیم و جدید تمدن چند صد ساله ی این شهر را مشخص می سازد و تفاوت در سازه ها و ساختار این شهر در طول زمان به وضوح مشخص است.

جمعیت شهر تهران در امروز

مقایسه تهران قدیم و جدید نشان داده که در تهران قدیم، نه جمعیت رشد این چنینی داشته، و نه میزان سفر به پایتخت، به این شدت بوده. در مقایسه تهران قدیم و جدید در می یابیم که شهر تهران قدیم، جمعیتی بسیار کم و ناچیزی داشت. اما طبق آمار، جمعیت تهران امروزی در حدود 8.244.535 می باشد. با وجود سفر های متعددی که به این شهر بزرگ صورت می گیرد، در طول روز جمعیت کلی شهر به 10 میلیون میرسد و این آمار بسیار نگران کننده میباشد. درست است که مقایسه تهران قدیم و جدید نشان می دهد که این شهر تا به امروز، از لحاظ وسعت، بسیار گسترش یافته است. اما این مساله پاسخگوی حجم بالای جمعیت و سفر های متعدد به این شهر نیست و مشخصا ترافیک های این شهر، به طور روزانه در حال افزایش بوده و شلوغی های پی در پی را به دنبال داشته است.

مقایسه تهران قدیم و جدید سبب شده تا دریابیم که در زمان های بسیار قدیم، جمعیت بسیار کمی در این شهر زندگی می کردند و هیچ دغدغه ای در خصوص شلوغی های شهر در آن زمان وجود نداشت. همچنین مقایسه تهران قدیم و جدید نشان داده که این مساله تنها تفاوت در این بازه های زمانی نبوده و علاوه بر آن ها، تفاوت های بسیار بیشتری نیز وجود داشته است. به طور کلی مقایسه تهران قدیم و جدید نشان داد که این شهر در طول زمان، شاهد تغییر های بسیاری بوده که سبب شده اند تا این شهر، روز به روز زیبا تر شده و تبدیل به یک شهر توریستی شود. 

مقایسه تهران قدیم و جدید از لحاظ ساختاری

مقایسه تهران قدیم و جدید از لحاظ ساختاری داده ها و اطلاعات بسیار زیادی را به ما منتقل می کند. به دنبال وجود جمعیت بسیار کمی که در این شهر وجود داشته است، سازه ها و خانه های کمتری نیز در آن وجود داشت. در واقع دامنه ی اطلاعات در مقایسه تهران قدیم و جدید از لحاظ ساختار بسیار گسترده می باشد زیرا از زمان شکل گیری شهر تهران و مهاجرت بسیاری از هموطنان به این منطقه و شروع شکل گیری این شهر، تا به امروز که برج های متعددی در این شهر ساخته شده، اقدامات بسیار زیادی صورت گرفته تا تهران، به شکلی که امروزه آن را می بینیم تبدیل شود. در نتیجه در ادامه با بررسی تاریخچه این شهر اقدام به مقایسه تهران قدیم و جدید خواهیم کرد.

نحوه شکل گیری شهر تهران

برای مقایسه تهران قدیم و جدید به اولین باری که این منطقه در شرف تبدیل شدن به یک شهر بود می پردازیم. همانطور که می دانید، حوالی منطقه ری، تعدادی از انسان ها ساکن بودند و دهستانی کوچک را ایجاد کرده بودند. طبق اسناد متعدد، اولین باری که این منطقه در حال تبدیل به یک شهر شد، در زمان صفویان بود. در دوره ی صفویان و در زمان پادشاهی شاه طهماسب صفوی، در جایی بین رشته کوه های البرز و منطقه ری، حصاری ساخته شد. این حصار که به طول 6 کیلومتر بود، دارای تعدادی دروازه، و همچنین برج بود. در داخل این حصار نیز، شهر کوچکی تشکیل شد. طبق بررسی های متعدد دریافتیم که حصار تهران در سال 961 هجری قمری ساخته شد و یکی از اصلی ترین یافته ها در مقایسه تهران قدیم و جدید بود.

محل دقیق این حصار جایی در مرکز شهر تهران بود که از شمال به خیابان امام خمینی، از شرق به خیابان ری، از غرب به خیابان وحدت اسلامی، و از جنوب به خیابان مولوی محدود می شد.

در مقایسه تهران قدیم و جدید جالب است بدانید که در طول حکومت صفویان، این شهر کوچک سازه های بسیار زیادی را به خود دید و تمامی پادشاهان صفوی نیز اقداماتی را در راستای ساختار این شهر انجام دادند. مقایسه تهران قدیم و جدید اطلاعات بیشتری در اختیارمان قرار داد. پس از پایان حکومت افشاریه، افراد و پادشاهان دیگری که در پایتخت حکومت می کردند، سازه های بیشتری را در این شهر ساختند و به آبادی آن کمک های متعددی کردند. کریم خان زند، یکی از تاثیر گذار ترین افرادی بود که توانست سازه هایی را در این حصار بسازد. اما در حدود 250 سال پس از ساخت این حصار، با روی کار آمدن اقا محمد خان قاجار، و انتخاب این شهر توسط ایشان به عنوان پایتخت حکومتی، این شهر شاهد تغییرات بسیاری بود. 

انتخاب شهر تهران به عنوان پایتخت در زمان قاجار

مقایسه تهران قدیم و جدید به این جا ختم نمی شود. انتخاب این شهر به عنوان پایتخت توسط آقا محمد خان قاجار شروع شکوفایی این شهر بود. در واقع اصلی ترین مقایسه تهران قدیم و جدید پس از به رسمیت شناختن شهر تهران به عنوان پایتخت توسط حکومت قاجار بود. در آن زمان، سازه های موجود در حصار به طور کامل گسترش یافت و کاخ ها، عمارت ها، باغ ها، خیابان ها، و به طور کلی سازه های بسیار زیادی در این منطقه ساخته شد.  از سازه هایی که در مقایسه تهران قدیم و جدید به طور پیوسته حضور داشته است، می توان به کاخ گلستان اشاره کرد. کاخ گلستان که در زمان ظهور حکومت قاجاریه در تهران، یکی از بهترین عمارت ها و کاخ های این شهر بود، تبدیل به مرکز حکومتی قاجار شد و در نهایت این شهر، شروع به گسترش یافتن کرد. 

یکی از مهم ترین عوامل در مقایسه تهران قدیم و جدید این بود که بیشتر شاهراه های تهران امروزی در زمان قاجاریه پایه گذاری شده بودند و مسیر های رفت و آمد و خیابان های این شهر، از آن زمان تا به امروز جا به جا نشدند. جالب است بدانید که یکی از مهم ترین دستاورد ها در مقایسه تهران قدیم و جدید این بود که در آن زمان، به دلیل وجود شرایط  آب و هوایی عالی در آن منطقه و همچنین تعدد باغات و مناطق سرسبز در این شهر، سبب شد تا توجه بسیاری از حاکمان به این منطقه معطوف شود. 

مهم ترین دستاورد در مقایسه تهران قدیم و جدید

پس از مطالعات بسیار در خصوص مقایسه تهران قدیم و جدید دریافتیم که برخی از خیابان ها و سازه هایی که امروز نیز در تهران وجود دارند، مربوط به دوران قاجار می باشند. از این بناها می توان به مسجد شاه (که امروزه به نام مسجد امام خمینی واقع در بازار تهران) که در زمان قاجار ساخته شد اشاره کرد. علاوه بر این، بسیاری از خیابان های موجود در شهر تهران امروزی به نام های خیابان لاله زار، خیابان ناصر خسرو، خیابان حسن آباد، خیابان فردوسی، میدان بهارستان، میدان توپخانه، یادگاری هایی از زمان قاجاریان است. مقایسه تهران قدیم و جدید جذابیت های بسیار زیادی را از این شهر رو می کند که هر فردی با شنیدن آن ها متعجب می شود. 

از دستاورد های مقایسه تهران قدیم و جدید این بود که سازه ها و دروازه های بسیار زیادی در این شهر ساخته شد. از جمله این دروازه ها می توان به دروازه قزوین، دروازه گمرک، دروازه دوشان تپه، دروازه شمران، دروازه غار، دروازه غار، دروازه شاه عبدالعظیم، دروازه دولت، دروازه دولاب، دروازه راه آهن، دروازه خانی آباد، دروازه خراسان، درواقع باغ شاه، و ... اشاره کرد. علاوه بر این مقایسه تهران قدیم و جدید نشان داد که بیشترین تغییرات در این شهر توسط ناصرالدین شاه صورت گرفت. ایشان شهر تهران را به میزن قابل توجهی گسترش داد.

مقایسه تهران قدیم و جدید در سال 1399

مقایسه تهران قدیم و جدید سال 1399 نشان می دهد که تنها دلیلی که این شهر تا به امروز به میزان قابل توجهی گسترش یافت و پیشرفت کرد، موقعیت جغرافیایی عالی آن بود. در مقایسه تهران قدیم و جدید امسال، متوجه تفاوت سبک های معماری در این شهر شدیم. طبیعتاً با گذشت زمان، تمامی حرفه ها نیز پیشرفته می شوند و در واقع سازه های موجود در آن ها نیز بسیار پیشرفته تر شدند. اما باید قبول کنیم که در مقایسه با سازه های موجود در سایر شهر های ایران، سازه های پایتخت بسیار متفاوت تر می باشند. به بیان دیگر در مقایسه تهران قدیم و جدید و مشاهده ساختمان های موجود در آن دریافتیم که امروزه دیگر مانند زمان های قدیم، ساختمان هایی ویلایی یک یا دو طبقه با ساختار هایی کاه گلی تولید نمی شود. 

در مقایسه تهران قدیم و جدید دریافتیم که اسکلت ساختمان های امروزی در مقایسه با اسکلت ساختمان های تهران قدیم به روز تر شده و علاوه بر این سازه های شکلی متفاوت به خود گرفته اند. دیگر برج هایی بسیار بلند ساخته می شود و در برخی از مناطق مخصوص شهر تهران خانه های ویلایی کاه گلی یافت می شود. در واقع باید اشاره کنیم که برای مقایسه تهران قدیم و جدید و مشاهده تفاوت های این شهر در بازه های زمانی مختلف، می توان به برخی مناطق مانند ده ونک سر زد. در این منطقه شاهد بافت قدیمی شهر تهران هستیم و می توان به راحتی اقدام به مقایسه تهران قدیم و جدید کرد و  سازه ها و خیابان های آن دوره را با امروز مقایسه کرد.

علاوه بر این در مقایسه تهران قدیم و جدید، دریافتیم که امروزه برای ساخت بزرگراه ها، اتوبان ها، و خیابان ها، از به روز ترین تکنولوژی استفاده می شود تا عملیات را بهره وری کرد و با استفاده از بهترین روش ها، سازه هایی بسیار ایده آل و خوب را ساخت. علاوه بر این، یادگاری هایی که از زمان های بسیار قدیم باقی مانده اند همگی محدود به کاخ، عمارت، پل و سازه های حمل و نقلی، بودند. اما پس از مقایسه تهران قدیم و جدید دریافتیم که امروزه در شهر تهران، سازه هایی بسیار بیشتر، بهتر، جدید تر، خلاقانه تر، و با بر گرفتن از به روز ترین و جدید ترین روش ها و ترفند های ساختاری، ساخته شده اند. 

تعدد جاذبه های گردشگری در مقایسه تهران قدیم و جدید

از مشاهداتی که در خصوص مقایسه تهران قدیم و جدید کسب کردیم، این بود که دیگر شهر تهران دارای کاخ و عمارت نیست و سازه های جدید و جاذبه های گردشگری بسیار زیادی در آن وجود دارد. سازه هایی که حتی در دنیا نیز مشهور هستند و افراد بسیاری از کشور های خارجی به پایتخت سفر می کنند تا آن ها را ببینند. در مقایسه تهران قدیم و جدید این نکته را نیز باید در نظر گرفت که شهر تهران، دارای قدمتی آن چنانی نیز نمی باشد و وجود سازه های جدید و بی نظیر در ان شهر سبب شده تا نسبت به سایر شهر های دنیا که قدمت بسیار بیشتری داشته اند، برتری داشته باشد.

  • 09 اسفند ، 1399
  • 865

دیدگاه - 2

یاسی

واسه مقایسه تهران قدیم و جدید تفاوت فرهنگ رو هم میشه اشاره کرد که خیلی توی جوامع امروزی مشهوده
10 ماه پیش

مهنا

مقایسه کاملی از تهران قدیم و جدید بود، ممنون.
11 ماه پیش

نظر دهید