021-91004064
درخت گردوی روستای گل زرد الیگودرز به ثبت ملی رسید!

درخت گردوی روستای گل زرد الیگودرز به ثبت ملی رسید!

در روز چهارشنبه، 29 بهمن 1399، درخت گردویی کهنسال و با عظمت در شهرستان الیگودرز و در روستای گل زرد به ثبت رسید. در این روستا، درختی بسیار قدیمی که قدمت آن مربوط به چند صد سال پیش است، وجود دارد که خوشبختانه مسئولین استان لرستان موفق شدند تا این درخت را به ثبت ملی برسانند. درخت گردوی روستای گل زرد یکی از مهم ترین و قدیمی ترین درختان موجود در الیگودرز بود که با تلاش های متعدد ثبت شد. در ادامه به بررسی موقعیت مکانی این درخت و همچنین ارائه سخنان مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان پرداخته ایم. برای آگاهی از قدمت این درخت و سخنان ایشان ادامه این مطلب را مطالعه کنید و با درخت گردوی روستای گل زرد آشنا شوید.

اخبار ثبت شدن درخت گردوی روستای گل زرد شهرستان الیگودرز 

در کوتاه ترین مدت اخبار به ثبت رسیدن درخت گردوی روستای گل زرد پخش شد و خوشحالی را برای ساکنین استان لرستان و مسئولین این شهر به ارمغان آورد. 
سید امین قاسمی اعلام کرد که درختی تاریخی به نام درخت گردو در روستای گل زرد وجود دارد. این درخت بر اساس تقسیمات شهری در بخش مرکزی شهرستان الیگودرز و در دهستان خمه قرار دارد. این درخت ملی دارای قدمتی در حدود 320 تا 370 سال می باشد و یکی از مهم ترین آثار تاریخی و ملی در این شهر است.

جاذبه های ثبت شده در استان لرستان 

همانطور که می دانید درخت گردوی روستای گل زرد الیگودرز تنها اثر به ثبت رسیده در استان لرستان نمی باشد. جناب آقای قاسمی در راستای همین مساله اعلام کردند که آثار متعددی در این استان وجود دارد و به ثبت ملی رسیدن این درخت سبب می شود تا توریستان و گردشگران بسیار بیشتری نسبت به گذشته به استان لرستان سفر کنند و سبب رونق صنعت گردشگری و تفریحی در این استان شوند. در واقع افزایش آثار به ثبت رسیده ی استن لرستان باعث جذب هر چه بیشتر توریستان و گردشگران می شود و به همین علت افراد باید به طور مرتب اقدام به مراقبت این آثار ملی کنند.

جالب است بدانید که تا به امروز آثار بسیار زیادی از این استان به ثبت رسیده است. در واقع در حدود 2500 مورد از جاذبه های تاریخی، گردشگری، و تفریحی در استان لرستان به ثبت رسیده است. البته تمامی جاذبه های گردشگری و دیدنی این استان در حدود 5080 عدد می باشد که امروز، به ثبت ملی رسیدن این درخت نیز سبب شده تا آمار به ثبت رسیده های این استان بیشتر شود.

رونق صنعت توریسم

به دنبال به ثبت رساندن درخت گردوی روستای گل زرد، مسئولین و افراد بسیاری خاطر نشان کردند که امروزه صنعت توریسم این استان رو به خطر است و خوشبختانه افزایش آمار به ثبت رسیده های این استان نشان از این است که می توان توریستان و بازدید کنندگان بسیار زیادی را به این استان جذب کرد. در واقع به ثبت رسیدن درخت گردوی روستای گل زرد سبب شده توجه افراد بسیار زیادی به این منطقه و این استان جلب شود و گردشگران بسیار زیادی برای بازدید از آن به این شهر اقدام کنند.

 
  • 02 اسفند ، 1399
  • 403

نظر دهید