021-91004064
کاروانسرای شاه عباسی سمنان آزاد شد!

کاروانسرای شاه عباسی سمنان آزاد شد!

سمنان به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد در گذشته جزء شاهراه های مهم اقتصادی ایران به شمار میرفته. همین امر سبب شده تا دارای تعداد بسیاری زیادی کاروانسرا باشد که امروزه به مکانهایی برای گردشگی تبدیل شده اند.
یکی از این کاروان سرا ها کاروان سرای شاه عباسی است. این کاروان سرا تنها یکی از 999 کاروانسرای شاه عباسی است. و از این تعداد 27 کاروانسرا در ایران وجود دارد.
اما مسئله ی جالب و شاید عجیب این باشد که کاروان سرای شاه عباسی ایران که یک بنای تاریخی به شمار میرفته ، تا همین چند روز پیش به یک زندان تغییر کاربری داده بود.
خوشبختانه  به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان سمنان به تاریخ 2 بهمن ماه هزار و سیصد نود و نه طی بازدید رئیس قوه ی قضائیه از محل کاروانسرای شاه عباسی شهر سمنان، به رئیس سازمان زندان ها دستور داد تا این بنای تاریخی را جهت استفاده فرهنگی و هنری به شهرداری شهر سمنان واگذار کنند تا در اختیار عموم مردم قرار گیرد.
این بنا تا قبل از سال 63 در اختیار میراث فرهنگی بوده و از آن به عنوان اداره میراث فرهنگی و کارگاه مرمت استفاده می شده است. بعدها به صورت غیرقانونی و احتمالا بر اساس نیازهای آن موقع به زندان تغییر کاربری داده و در این کمتر از چهار دهه به عنوان زندان مرکزی سمنان مورد استفاده قرار گرفته است.
این تغییر کاربری و اضافه شدن الحاقاتی به این بنا کاروانسرای شاه عباسی را از اصالت تاریخی و معماری خود دور کرده است.
البته از تاریخ 2 بهمن تا کنون این الحاقات تا حدودی برچیده شده اند بخش اصلی این الحاقات دیوارهایی است که اطراف کاروانسرای شاه عباسی کشیده شده است که تخریب این دیوار ها هم به زودی صورت میپذیرد تا این کاروانسرا از حبس دیوارهای اطرافش رها شود و بتواند در انظار عموم مردم نمایان گردد.
رئیس میراث فرهنگی و گردشگری استان سمنان از موقعیت مناسب این بنای تاریخی میگوید: کاروانسرای شاه عباسی در نزدیکی چندین بنای تاریخی، مرکز فرهنگی و موزه قرار دارد.  آزادسازی و مرمت این بنای تاریخی و گره خوردن آن با عناصر تاریخی همجوارش  میتواند زمینه ساز ایجاد رونق گردشگری و حتی اقتصادی در استان سمنان گردد.
وی افزود مستنداتی از پروژه ترمیم کاروانسرای شاه عباسی سمنان در سال 1350 در دسترس است که میتواند به مرمت بهتر و سریعتر این بنا کمک کند
کاروانسرای شاه عباسی سمنان نزدیک به 400 سال قدمت دارد که خوشبختانه انتظارها به پایان رسیده و این بنای تاریخی ارزشمند به زودی به اصالت تاریخی خود باز میگردد.
البته ابتدا باید الحاقات اضافه شده به این کاروانسرا تعیین تکلیف شود و سپس دیوارهای خارجی به طور کلی تخریب شود که ممکن است این پروسه اندکی زمان بر شود.

  • 27 بهمن ، 1399
  • 437

نظر دهید