021-91004064
افزایش سفرها به بنادر جنوبی در 1 ماه اخیر

افزایش سفرها به بنادر جنوبی در 1 ماه اخیر

خوشبختانه در یک ماه اخیر، آمار مبتلایان و همچنین مرگ و میر در کشور ما به شدت کاهش پیدا کرده است. اما متاسفانه به دنبال همین مساله، بسیاری از شهروندان و گردشگران، برای تجربه ی سفری کوتاه و یا بلند مدت، اقدام به سفر و تفریح در مناطق مختلف کشور به ویژه مناطق جنوبی کشور کردند. در واقع با توجه به تصاویری که چندی پیش در رسانه های اجتماعی منتشر شد، حجم عظیمی از مسافران در بنادر و جزایر جنوبی کشور در حال رفت و آمد بودند که همین مساله نگرانی های بسیار زیادی را برای سایر شهروندان و به ویژه مسئولین ایجاد کرد. و در نتیجه به دنبال اعتراض های پیاپی، مدیر ایمنی، بهداشت و همچنین محیط زیست سازمان بنادر و دریا نوردی، پیگیری هایی را انجام داده و گزارش هایی را نیز به ما ارائه دادند. 

در ادامه تصمیمات و گزارش های جناب آقای چنگیز جوادپور که مدیر سازمان بنادر و دریانوردی می باشند ذکر شده است.

راهکار حل مساله برای کاهش سفر های دریایی

به دنبال  افزایش نگرانی ها، تصمیماتی در خصوص افزایش ایمنی سفر ها توسط مدیر سازمان بنادر و دریانوردی ارائه شد. جناب آقای جوادپور در این راستا اعلام کردند: به منظور افزایش سطح کنترل و رصد بیشتر ابتلایان و همچنین کاهش خطرات سفر ها، پیشنهاد تست فوری کرونا در بنادر را ارائه داده ایم. در پی این تصمیم، ذکر شده است که افرادی که قصد استفاده از وسایل حمل و نقل آبی و شناور ها را دارند، باید در اسکله تست فوری کرونا دهند تا از  سالم بودن و همچنین از عدم ناقل بودن این افراد اطمینان حاصل شود. خوشبختانه به دنبال این مساله و افزایش سخت گیری ها، آمار ها نشان داده که میزان سفر ها به این منطقه بسیار کاهش پیدا کرده و در نتیجه این راهکار گزینه مناسبی برای کاهش میزان سفر ها و به ویژه کاهش مرگ و میر کرونا بوده است.

فعال شدن سامانه ماسک در بنادر

اما یکی دیگر از راهکار های کاهش میزان سفر به مناطق جنوب کشور به ویژه جزایر قشم و کیش، راه اندازی سامانه ماسک در بنادری چون شهید حقانی بوده است. آقای جواد پور اضافه کردند: هر فردی که قصد استفاده از پایانه های مسافر بری و همچنین سفر به جزایر جنوبی کشور را دارد، از طریق سامانه ماسک رصد می شوند و مبتلا بودن و یا نبود آن ها مورد بررسی قرار می گیرد. لازم به ذکر است که این راهکار نیز تاثیر بسیار خوبی در کاهش میزان سفر به این مناطق بود. البته باید اشاره کنیم که این سامانه دارای مشکلاتی نیز می باشد.

مشکلات سامانه ماسک چیست؟

متاسفانه بررسی های اخیر نشان داده که این سامانه دارای عملکرد 100% نیست. به این معنا که برخی از افراد که مبتلا به این بیماری هستند و مثبت بودن تست آن ها در سامانه ثبت شده است، قابل ردیابی نیستند و همین مساله کمی نگران کننده است. اما یکی دیگر از مشکلات این است که بهتر است تمامی افرادی که قصد سفر دارند را قبل از سفر رصد کرد. در واقع در صورت شناسایی این افراد در جنوب کشور و بنادر، امکان افزایش آمار ابتلایان به کرونا بیشتر می شود و در حقیقت اگر فردی به این بیماری مبتلا باشد امکان انتقال این ویروس در تمام طول سفر خود را دارد و این مساله می تواند بسیار خطرناک باشد. 
بهتر است با همکاری هم بکوشیم تا میزان آمار ابتلایان به کرونا را کاهش دهیم و همچنین با رعایت پروتکل ها و دستوراتی که توسط سازمان بهداشت ارائه می شود، جان خود و هزاران نفر دیگر را نجات دهیم.

 
  • 28 بهمن ، 1399
  • 368

نظر دهید