021-91004064
در این روزهای کرونایی در پیست اسکی دیزین چه میگذرد؟

در این روزهای کرونایی در پیست اسکی دیزین چه میگذرد؟


پیست دیزین که در سال 1348 افتتاح شده است ، در فاصله ی 122 کیلومتری جاده چالوش و 71 کیلومتری شمشک واقع شده .و در یک ساعتی تهران قرار دارد.
این پیست با بلندترین قله‌‌اش  به ارتفاع 3600 متر بزرگترین پیست اسکی و از جاذبه های مهم گردشگری ایران است و در روزهای برفی و دیگر ایام سال نیز  بسیاری از اسکی بازان را به خود میخواند.
از مجموعه امکانات پیست دیزین میتوان به وجود 2هتل، 19کلبه و 5 رستوران در محوطه ی این پیست اشاره کرد.اما با شیوع کرونا در ایران ، درهای این پیست تا همین چند ماه اخیر به دستور ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا  به روی علاقه مندان ورزش های زمستانی بسته شده بود.
تا دی ماه 99 که این پیست اسکی همراه با چند پیست دیگر همچون توچال و دربندسر بازگشایی شدند.
دسترسی آسان به این پیست اسکی از طریق جاده های چالوس و آزاد راه تهران شمال باعث شده تا این پیست در همه ی ایام سال و حتی در روزهای میانی هفته پر از بازدیدکنندگان و مسافران باشد.

خطر ابتلا به کرونا در پیست دیزین

همین امر نیز نگرانی هایی را به وجود آورده، به گفته ی ورزشکاران و مربیانی که در ماه اخیر به این پیست مراجعه کرده اند ازدحام و شلوغی صف های تله‌سیژ وبالابر ها و شلوغی رستوران های این پیست نگران کننده است.
علاوه بر مسئولین و مدیران این مجموعه که نظارتی بر رعایت دستورات بهداشتی ندارند و هر تله کابین کوچک را که  به اندازه ی چهار نفر ظرفیت دارد گاها با حداکثر ظرفیت به بالای پیست میفرستد، گویا خود مراجعه کنندگان نیز در رعایت پروتکل های بهداشتی هیچ اهتمامی نمی ورزند .
با یک مشاهده ساده میتوان در یافت که ویروس کرونا تا چه میزان بالایی ظرفیت گسترش در یک پیست اسکی را  دارد، چرا که ورزشکاران عموما صورت و بینی خود را با دستکشی که در دست دارند پاک میکنند و همان دستکش را به محیط تله کابین و دستگیره های آن می آوردند و در صورت مبتلا بودن فضای آن را آلوده میکنند،به علاوه به رستورانهایی میروند که ازدحام و شلوغی در آنها بیداد میکند،و عموما هم فضای این رستوران ها بسته بوده و از تهویه صحیحی برخوردار نیست.همه ی اینها دلایلی است که نشان میدهد ویروس کرونا میتواند به سادگی از فرد ناقل به دیگر مراجعه کنندگان این پیست منتقل شود.
مربیان این پیست میگویند صف بالابرهای پیست دیزین گاهی تا یک ساعت نیز معطلی دارد و با ازدحام موجود خطر ابتلا به کرونا مراجعه کنندگان را تهدید میکند.به گفته ی آنها هم اکنون تمام پیست های اسکی در کشورهای اروپایی نیز تعطیل است و به نظر درست ترین تصمصم راجع به پیست ها همان تعطیلی آنهاست،چرا که حتی در صورت نظارت صد در صدی امکان انتقال این ویروس در این محیط با توجه به شرایط یاد شده همچنان بالا خواهد بود.

  • 20 بهمن ، 1399
  • 981

دیدگاه - 1

زمردی

ایشالا کرونا بره و با خیال راحت بریم پیست اسکی دیزین .
3 سال پیش

نظر دهید