021-91004064
انفجاری مهیب در میدان نقش جهان اصفهان!

انفجاری مهیب در میدان نقش جهان اصفهان!

متاسفانه ساعاتی پیش، انفجاری مهیب در میدان نقش جهان اصفهان رخ داد. این انفجار که در حدود ساعت 13:04 دقیقه رخ داد، نگرانی های بسیار زیادی را در خصوص آسیب دیدن افراد و به ویژه این جاذبه گردشگری تاریخی ایجاد کرده است. این پدیده طبیعی که یکی از ارزشمند ترین و مهم ترین آثار تاریخی ایران و اصفهان می باشد، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و متاسفانه این انفجار سبب شد تا حتی درگیری ها و نگرانی ها در خصوص این پدیده نیز بیشتر شود. در ادامه به بررسی و توضیحاتی در خصوص این پدیده و علت وقوع آن پرداخته ایم.

علت انفجار چه بود؟

به گفته ی سخنگوی مرکز اورژانس استان اصفهان، در روز جمعه 24 بهمن 1399، تماسی با اورژانس اصفهان برقرار شد که گزارش انفجاری را ذکر می کرد. طبق این گزارش، انفجاری در سرای مخلص این میدان صورت گرفته بود که علت آن نیز انفجار یک کپسول گاز گزارش شد. که سریعا دو اورژانس به محل حادثه دسترسی پیدا کردند و خوشبختانه توانستند جان افراد را نجات دهند. البته لازم به ذکر است که پس از بررسی هایی که بعد از رفع خطر صورت گرفت، مشخص شد این انفجار در داخل حیاط سرای منجم صورت گرفته و در نتیجه آسیبی به محیط داخلی بازار و سرای این بازار وارد نشده است.

مصدومات این انفجار

خوشبختانه مصدوماتی که بر اثر این انفجار وارد شد، آن چنان نبود و تنها، سه مرد و یک زن مصدوم شدند که همگی توسط نیرو های اورژانس جان سالم به در بردند و در حال حاضر در بیمارستان سوانح و سوختگی اصفهان بستری و تحت درمان هستند. همچنین لازم به ذکر است که  هیچ گونه آسیبی به این  جاذبه تاریخی وارد نشده است و تمامی سرا ها و حیاط و همچنین قسمت های تجاری این جاذبه گردشگری بدون آسیب باقی مانده است.

عدم پیگیری این مشکل از سال ها پیش!

متاسفانه طبق بررسی هایی که صورت گرفته است، مشخص شده که سال ها پیش نیز افراد، گزارشاتی در خصوص خطراتی که ممکن است بر اثر انفجار به وجود بیاید اعلام شده بود. در واقع در گذشته، خانه های مسکونی بسیار زیادی در اطراف میدان نقش جهان اصفهان وجود داشت. اما اخیرا تمامی این خانه ها تبدیل به انباری شده و در نتیجه، مواد آتش زای بسیاری در آن ها وجود دارد. همچنین کارگاه های متعددی در فاصله ی بسیار کمی از میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد که همین مساله نشان می دهد سهل انگاری های متعددی در مورد پیگیری این مساله و تلاش برای پیشگیری از وقوع مشکل رخ داده است.

همچنین بر اساس مدارکی، نشان داده شده است که مدت بسیار زیادی از پیشنهاد برخی از مسئولان برای پیگیری و افزایش ایستگاه های آتش نشانی و امداد در میدان نقش جهان می گذرد. در واقع خیابان هایی که امکان دسترسی به میدان نقش جهان اصفهان را می دهند، بسیار باریک بوده و عبور از آن ها و در نهایت دسترسی به این میدان می تواند بسیار وقت گیر باشد و در نهایت سبب وقوع اتفاقات ناگوار می شود. اما همچنان این پیشنهاد ها بدون هیچ واکنشی مانده اند و در نتیجه هیچ اقدامی در خصوص جلوگیری از وقوع اتفاقات ناگوار صورت نمی گیرد. 
 

 
  • 25 بهمن ، 1399
  • 390

دیدگاه - 1

مهدی

خداروشکر که هیچ آسیبی به میدان نقش جهان وارد نشد این جاذبه تاریخی خیلی با ارزشه
1 سال پیش

نظر دهید