021-49029
مشهد کجا بریم؟ جاذبه های گردشگری مشهد

مشهد کجا بریم؟ جاذبه های گردشگری مشهد

شهر مشهد از زمان های بسیار قدیم و قبل از شکل گیری بسیاری از استان های دیگر، یکی از توریستی ترین استان های ایران بود. این شهر، همه ساله، تعداد بسیار زیادی از گردشگران و توریستان را به سمت خود جذب می کند و میزبان حجم بسیار زیادی از گردشگران می باشد. به طور کلی، به دلیل موقعیت مکانی این شهر و استان، جاذبه های گردشگری متعددی در آن وجود دارند که بازدید از آن ها بسیار لذت بخش می باشد. البته علاوه بر شهر مشهد، جاذبه های گردشگری بسیار زیادی در بخش های مختلفی از استان خراسان نیز وجود دارد و در نتیجه جاذبه های گردشگری بسیار زیادی در اطراف مشهد نیز وجود دارد. برخی از این جاذبه های گردشگری بسیار زیبا و دیدنی بوده و در سایر نقاط دنیا نیز یافت نمی شود.

آشنایی با این جاذبه های گردشگری مشهد و همچنین اطراف آن، فرصت خوبی است تا بدانید که هنگام سفر به این شهر، دقیقا به کدام مناطق بروید و از کدام جاذبه های گردشگری بازدید کنید. البته با وجود ویروس کرونا، بسیاری از این جاذبه های گردشگری قابل بازدید نیستند اما برخی از آن ها، کاملا مناسب برای بازدید هستند و در صورت سفر به آن ها، احتمال افزایش ابتلا به بیمار کرونا بسیار کم است. در ادامه این مطلب، بهترین و پربازدید ترین جاذبه های گردشگری مشهد، و همچنین اطراف آن را معرفی کرده ایم. همچنین مناسب ترین مکان ها برای بازدید نیز معرفی شده است تا بتوانید آن ها را بشناسید و بهترین آن ها را برای بازدید انتخاب کنید. در نتیجه اگر قصد سفر دارید و دوست دارید با جاذبه های گردشگری مشهد و اطراف آن آشنا شوید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

معرفی جاذبه های گردشگری مشهد

شهر مشهد، یکی از مذهبی ترین شهر های ایران بوده که سبب شده تا همه روزه، بسیاری از توریستان ایرانی و خارجی، به این شهر سفر کنند و علاوه بر زیارت در این شهر، از جاذبه های گردشگری آن بازدید کنند. به یاد داشته باشید که این شهر، علاوه بر جنبه ی مذهبی، جنبه ی گردشگری نیز دارد و درون آن، مملوء از جاذبه های گردشگری می باشد. در ادامه لیستی از انواع مختلفی از جاذبه های گردشگری مشهد ذکر شده است.

1.    حرم مطهر امام رضا (ع)

از زمان های قدیم، یکی از نماد های ضشهر مشهد، حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) می باشد. امام رضا، امام هشتم ما شیعیان بوده که محل دفن ایشان، در شهر مقدس مشهد بوده است. حرم مطهر امام رضا، دارای صحن های متعددی می باشد و وسعت بسیار زیادی دارد. علاوه بر این باید اشاره کنیم که در این حرم مطهر، تعداد بسیار زیادی از قبور های افراد مشهور نیز وجود دارد و مکان مناسبی برای بازدید است. اگر تا به حال به شهر مشهد نرفته اید و از حرم مطهر امام رضا بازدید نکرده اید، توصیه می کنیم در اولین فرصت، برای بازدید از آن برنامه ریزی کنید و اقدام به زیارت این امام محبوب کنید. زائران این شهر می توانند در هتل های بسیار زیادی که در این شهر وجود دارد اقامت کنند و علاوه بر زیارت این شهر، اقدام به بازدید از جاذبه های گردشگری مشهد کنند.

2.    پارک ملت مشهد

یکی از محبوب ترین و پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری مشهد، پارک ملت این شهر می باشد. این پارک که یکی از قدیمی ترین پارک ها در این منطقه بوده، مکان بسیار مناسبی برای تفریح کردن، و همچنین فاصله گرفتن از محیط شهری و همچنین گذراندن ساعاتی در خوش آب و هوا ترین بخش مشهد می باشد. در پارک ملت مشهد، امکانات بسیار زیادی تعبیه شده است و حتی می توانید چندین ساعت را در این پارک اقامت کنید و از امکانات رفاهی ای که در آن تعبیه شده است بهره مند شوید. علاوه بر این، امکانات تفریحی بسیار زیاد دیگری نیز در آن وجود دارد که می توانید اوقاتی را به خوشی و تفریح بپردازید. چشم اندار پارک ملت مشهد بسیار زیبا و دیدنی بوده و یکی از سرسبز ترین پارک های این شهر می باشد. توصیه می کنیم بازدید از پارک ملت را از دست ندهید و حتما اوقاتی را در این پارک خوش آب و هوا بگذرانید.

3.    پارک ملی چهل بازه 

اگر دوست دارید از بزرگ ترین و سرسبز ترین جاذبه ی گردشگری مشهد بازدید کنید، توصیه می کنیم از پارک ملی چهل بازه دیدن کنید. این پارک دارای وسعتی در حدود 400 هکتار می باشد و وسیع ترین و بزرگ ترین پارک در شهر مشهد است. به بیان بهتر، به جرات می توان گفت که پارک ملی چهل بازه یکی از محبوب ترین پارک ها و جاذبه های گردشگری مشهد می باشد. به دلیل بازدید های بسیار زیادی که از این پارک صورت می گرفت، امکانات بسیار زیادی در آن تعبیه شد. از این امکانات می توان به سرویس بهداشتی، نمازخانه، رستوران، کافی شاپ، و ... اشاره کرد. علاوه بر این لازم به ذکر است که در این پارک وسیع، رودخانه ای بزرگ وجود دارد که بر زیبایی این پارک افزوده است. از دیگر حاذبه های گردشگری مشهد که در این پارک وجود دارد می توان به فرهنگسرا، و همچنین نمایشگاه اشاره کرد. پارک ملی چهل بازه، مکانی است که هر فردی در هر بازه ی سنی ای می تواند از آن بازدید کند. در نتیجه توصیه می کنیم بازدید از آن را از دست ندهید و حتما برای بازدید از آن اقدام کنید.

پارک ملی چهل بازه

4.    پارک کوهسنگی

پارک کوهسنگی از معروف ترین جاذبه های گردشگری مشهد می باشد که همه ی گردشگران و توریستان باید از آن بازدید کنند. این پارک یکی از قدیمی ترین و مشهور ترین جاذبه های گردشگری مشهد بوده که از زمان های بسیار قدیم، محبوبیت بسیار زیادی در دل ساکنین شهر مشهد دارد. حتی بسیاری از افرادی که چندین بار به مشهد سفر کرده اند، یقینا حداقل یک باز از این پارک بازدید کرده اند. پارک کوهسنگی، دارای امکانات تفریحی بسیار زیادی می باشد و همچنین، به منظور افزایش رضایت بازدید کنندگان و جذب بیشتر توریستان، امکانات تفریحی و رفاهی بسیار زیادی نیز به آن افزوده اند. حتی امروزه فاز های جدیدی نیز از این پارک در حال توسعه می باشد که سبب می شود تا شهرت و محبوبیت این شهر بیشتر شود. از جمله امکانات رفاهی و تفریحی این منطقه می توان به تئاتر، موزه، شهربازی، تالار پذیرایی، چایخانه، غذاخوری، مونوریل، استخر، خانه کودک، نمایشگاه های متعدد، فرهنگسرا، مسیر دوچرخه سواری، پیست اسکی، و بسیاری از امکانات دیگر اشاره کرد. 

5.    پارک ارم

یکی از محبوب ترین و پربازدید ترین جاذبه های گردشگری مشهد، پارک ارم این منطقه می باشد. در این پارک ارم 7 هکتاری، دارای تعداد بسیار زیادی از وسیله های بازی می باشد. علاوه بر این، امکانات رفاهی متعددی نیز در آن تعبیه شده است تا تمامی بازدید کنندگان بتوانند بهترین اوقات خود را در این پارک تجربه کنند. همچنین باید اشاره کنیم که این پارک، مقصد مناسبی برای گردش و تفریح بوده و حتی اگر قصد استفاده از وسایل های تفریحی این پارک را ندارید، می توانید از محیط و چشم انداز زیبای این پارک استفاده کنید و از آبنما و دریاچه های متعددی که در این جاذبه گردشگری وجود دارد بازدید کنید و از کافی شاپ این مجموعه نیز استفاده کنید.

6.    باغ نادری

باغ نادری، یکی از جاذبه های گردشگری مشهد می باشد که جنبه ی تاریخی نیز دارد و یکی از مهم ترین و پر بازدید ترین جاذبه های تاریخی این شهر به شمار می رود. برای بازدید از این باغ باید مبلغی ناچیز را ارائه کنید و در نهایت از محیط داخلی این موزه دیدن کنید. در داخل موزه و باغ نادری، تعداد بسیار زیادی از ادوات جنگی و همچنین وسیله ها و لوازمی که در زمان های قدیم از آن ها برای جنگ استفاده می کردند. در این باغ کلاه خود ها، شمشیر نادر، سپر ها، و ... وجو دارد. علاوه بر این، آرامگان نادر نیز در این جاذبه تاریخی قرار دارد که سبب می شود تا توریستان و گردشگران بسیار زیادی به این شهر سفر کنند تا از نزدیک شاهد ادوات جنگی و همچنین از این جاذبه تاریخی مشهور دیدن کنند.

7.    طرقبه

یکی از محبوب ترین و مشهور ترین جاذبه های گردشگری مشهد، طرقبه می باشد. طرقبه که در نزدیکی این شهر قرار دارد، جزو پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری در شهر مشهد بوده و به همین علت، توانسته شهرت بسیار زیادی را نسبت به سایر جاذبه های گردشگری مشهد به دست آورد. طرقبه دارای یک پارک جنگلی نیز می باشد که 8.5 هکتار وسعت دارد و جزو سرسبز ترین مناطق گردشگری در این شهر به شمار می رود. درختان سر به فلک کشیده و کهنسال، مناظر بسیار زیبا و دیدنی و همچنین چشم انداز های متعدد و زیبا از جذابیت های این پارک بوده. جالب است بدانید که به دلیل بازدید های بسیار زیادی که از این منطقه صورت گرفت، در طول زمان، امکانات رفاهی و تفریحی متعددی به این پارک افزوده شد تا تمامی بازدید کنندگان بتوانند در رفاه و راحتی کامل از آن بازدید کنند. از جمله امکانات موجود در این پارک بزرگ می توان به نیمکت، سالن اجتماعات، بوفه، نمازخانه، سرویس بهداشتی، محوطه بازی کودکان، فروشگاه های متعدد، رستوران، آشپزخانه، و بسیاری از امکاناتدیگر اشاره کرد. اگر تا به حال به بازدید از طرقبه نرفته اید، توصیه می کنیم برای سفر به آن برنامه ریزی کنید تا از بخش های مختلف این منطقه دیدن کنید.

8.    چالیدره

چالیدره، از جمله کمتر شناخته شده ترین جاذبه های گردشگری مشهد می باشد که در فاصله بسیار کمی از این شهر قرار دارد. جالب است بدانید که چالیدره، نام سدی است که در این منطقه ساخته شده است و در آن منطقه، امکانات رفاهی و گردشگری متعددی تعبیه شده است تا بازدید کنندگان بتوانند از این منطقه و چشم انداز بی نظیر آن دیدن کنند. از جمله جاذبه های گردشگری و تفریحی موجود در این منطقه می توان به ترن هوایی، تله سیژ بانجی جامپینگ، برج گردان، آموزش غواصی، آموزش قایق سواری، کشتی سواری، چایخانه، قایق سواری، انواع قایق های پدالی، پارویی، و ... . لازم به ذکر است که در منطقه چالیدره، آب و هوایی بسیار مطلوب و عالی برقرار است و هم چنین می توانید مدتی را به تماشای منظره و چشم انداز بی نظیری که در این منطقه وجود دارد بپردازید. از جمله محبوب ترین تفریحات در این منطقه، ماهی گیری می باشد. توصیه می کنیم بازدید از چالیدره را از دست ندهید و حتما حتما برای بازدید از آن برنامه ریزی کنید.

9.    ییقالات توس و جاده چناران

اگر به دنبال منطقه ای خوش آب و هوا و زیبا می گردید تا از محیط شهری خارج شوید و ساعاتی را در بهترین و بی نظیر ترین مناطق بگذرانید، توصیه می کنیم بازدید از ییلاقات توس و چاده چناران را از دست ندهید. در نزدیکی شهر مشهد، جاده ای سرسبز و بسیار زیبا وجود دارد که منظره ای بی نظیر از طبیعت را به نمایش گذاشته است. سفر و رانندگی در این جاده، بسیار لذت بخش است و هر فردی با سفر به آن، حال و هوای خوبی را کسب کرده است. علاوه بر این باید اشاره کنیم که در این ییلاقات، جاذبه های دیدنی و گردشگری بسیار زیادی تعبیه شده است که از آن ها می توان به چشمه گیلاس، چشمه سبز، پیست اسکی شیر آباد، آبشار آبقد، دره اجنه، و بسیاری از دیدنی های دیگر اشاره کرد. بدون شک این جاذبه گردشگری مشهد یکی از محبوب ترین و پر بازدید ترین ها می باشد و تمامی ساکنین مشهد، علاقه مند به سفر به این ییلاقات می باشند. 

کلام آخر

شهر مشهد و همچنین اطراف آن، دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیادی می باشند و افرادی که به این شهر سفر می کنند، باید با تمامی این جاذبه های گردشگری به ویژخ محبوب ترین آن ها آشنا باشند تا بتوانند بهترین سفر خود را به بهترین شکل بگذرانند و از محبوب ترین جاذبه های گردشگری دیدن کنند. 

  • 07 فروردین ، 1400
  • 224

نظر دهید