021-49029
جنگل فندقلو کجاست؟

جنگل فندقلو کجاست؟

جنگل فندق لو که در زبان محلی به آن "مشه" میگویند، دشتی است بی نظیر پوشیده از گلهای وحشی و درختان فندق که از زیبا ترین  جاهای دیدنی ایران به شمار میرود. حتما پیش خود میگویید ایران جنگل های زیادی با این خصوصیات دارد. اما کمتر جنگلی پیدا میشود که بتوانید با صلح و آرامش در کنار گوزن ها و آهوهایی که آزادانه در جنگل میدوند قدم بزنید و از دیدنشان لذت ببرید. همچنین فندق لو از معدود جنگلهایی است که طیف وسیعی از میوه های جنگلی دارد که بدون هیچ چشم داشتی به مسافرانش عرضه میدارد.
فندقلو یکی از جاهای دیدنی اردبیل است و در بخش جنوبی شهر نمین واقع شده است. ای جنگل از جاده نمین به  آستارا شروع شده و تا روستای حور ادامه پیدا میکند. جنگل فندقلو 39 کیلومتر با اردبیل و 67 کیلومتر تا آستارا فاصله دارد. فاصله جنگل فندقلو ا تهران نیزی چیزی حدود 630 کیلومتر است. اردبیل خود یکی از زیبا ترین شهر های ایران است که با طبیعت بکر و رویاییش، با هوای خوبش که در تابستان و بهار به همه ارزانی میدارد و با چشنه های آب گرمش که خواص درمانی نیز دارند یکی از بهترین مقاصد گردشگری در ایران است. در این مطلب میخواهیم با بخش کوچکی از اردبیل، که آنقدر زیباست که خود به تنهایی نظر بسیاری از گردشگران را جلب میکند آشنا شویم.

آشنایی با جنگل فندقلو

برای رسیدن به جنگل فندقلو کافیست مسیر اردبیل به نمین را در پیش بگیرید و 10 کیلومتر مانده به شهرستان نمین که بخش عمده ای از آن در اردبیل و بخش کوچکی از آن نیز در گیلان است. از ویژگی های این جنگل که آن را از سایر جنگل ها متمایز میکند، دشت های بابونه ، مراتع وسیع و سرسبز،درختان میوه های جنگلی مانند سیب جنگلی، ازگیل، به، تمشک، توت فرنگی. این جنگل به این دلیل که پر است از درختان فندق، فندقلو خوانده میشود. علاوه بر زیبایی های طبیعی این جنگل امکانات رفاهی و گردشگری ویژه ای همچون تله کابین و رستوران ها و اقامت گاه های گردشگری نیز دارد. جنگل فندق لو از جنگلهای گرمسیری گیلان به شمار می آید.ارتفاع آن از سطح دریا به 1850 متر در مناطق مرتفعش میرسد و این منطقه از شمال به راه قدیم اردبیل – آستارا و آبادی‌های آرپاتپه، خانقاه علیا و سفلی از جنوب به کوه معروف خان بلاغی و آبادی‌ های نیارق و از غرب به ننه کران، مهدی پستی، آبی بیگلو، کریم کندی، دگرماندرق و از شرق به حیران می رسد. 

دشت بابونه فندقلو

جنگل فندقلو هر لحظه شمارا غافلگیر میکند. حتی با مسیرش. وارد مسیر جنگل فندقلو که میشوید چیزی جز مراتع  سرسبز و معمولی نمیبینید اما اگر صبر کنید و مسیر را ادامه دهید، پس از پشت سر گذاشتن یک سرازیری دشت سفیدی که رو به رویتان ظاهر میشود شما را شگفت زده خواهد کرد. دشت سفیدی که پوشیده از گلهای سفید بابونه وعطر آنها شمارا مدهوش خودش میکند. البته این فرش سفید از جنس بابونه را تنها در بهار و تابستان میتوان دید. جالب است بدانید همه ساله در تاریخ 24025 مرداد ماه جشنواره ای تحت عنوان جشن بابونه در این منطقه برگزار میشود که گردشگران ایرانی و خارجی زیادی را جذب خود میکند. در این جشنواره که به کمک میراث فرهنگی استان اردبیل برگزار میشود، تمام صنایع دستی استان اردبیل به نمایش در می آید. از همین رو میتوان این جشنواره را عامل مهمی در زنده نگه داشتن فرهنگ و سنت استان اردبیل و حمایت از هنرمندان این استان دانست. با رفتن به دشت بابونه جنگل فندقلو میتوانید تا دلتان میخواهد بابونه بچینید و از خواص درمانی معجزه آسای این گیاه استفاده کنید. بسیار بابونه را دم کرده و به عنوان دمنوشی آرامش بخش از آن استفاده میکنند. بسیاری دیگر نیز از بابونه برای پوست صورتشان استفاده میکنند و معتقدند اثرات خوبی بر پوست صورتشان دارد. به هر ترتیب با هر هدفی، دشت بابونه جنگا فندقلو میتواند بهترین مقصد برای سفرهای بهاره و تابستانه شما باشد.

آب و هوای جنگل فندق لو

همانطور که تا کنون گفته شد جنگل های فندق لو جایی میان گیلان و اردبیل واقع شده اند. از این رو هوای فوق العاده مطبوعی دارند. هوایی که در تابستان و بهار نه از گرما و شرجی گیلان در آن خبری است و نه از هوای خشک و سرد اردبیل. ترکیب این دو خطه جنگل فندقلو را به وجود آورده به همین دلیل میتوان از این جنگل به عنوان تکه ای از بهشت ایران یاد کرد. چیزی که هوای این جنگل را خاص و ویژه میکند وجود ابر ها در ارتفاع بسیار پایین در آن است به طوری که در بهار و تابستان هم شما شاهد مهی رقیق و زیبا در دشتهای جنگل فندق لو خواهید بود

گونه های گیاهی جنگل فندقلو

در جنگل فندقلو 19 گونه ی گیاهی وجود دارد که از هشت تیره و هفده جنس مختلفند. از این گونه ها میتوان به فندق، ممرز، راش، بلوط (بلند مازو) و بیدمشک و گونه‌های علفی منطقه چون نسترن، تمشک، خاس، پامچال، بابونه، سرخس، گیلدیگ، بومادران، بابونه، سوسن چلچراغ، بنفشه وحشی، گل گاو زبان و …اشاره کرد. حدود یک چهارم از این جنگل را نیز درختان فندق تشکیل داده اند.

تفریحات جنگل فندقلو

همانطور که گفتیم فندق لو علاوه بر طبیعت بکر و زیبایی که دارد پر است از امکانات رفاهی و تفریحی که این منطقه را به منطقه ای جوان پسند تبدیل کرده است، از جمله این تفریحات میتوان به پیست اسکی روی چمن و تله کابین حیران اشاره کرد.

پیست اسکی روی چمن فندقلو

این پیست در ارتفاع 1700 متری قرار دارد و یکی از بهترین پیست های اسکی روی چمن در ایران است. این پیست از استانداردهای بالای بین المللی برخوردار است و از این رو بسیار مورد استقبال ورزش کاران و جوانان قرار گرفته است. به علاوه در این پیست بسیاری از مسابقات و اردوهای بین المللی نیز برگزار میشود که به این پیست رونق بسیاری بخشیده است. مسیر این پیست آنقدر هموار و بدون مانع است که به یکی از جذاب ترین پیست های اسکی روی چمن تبدیل شده و به خاطر مسیر خوبش مسئولان در تلاشند تا در زمستان نیز از این پیست به عنوان پیست اسکی روی یخ نیز استفده کنند.

پیست_اسکی_روی_چمن_فندقلو

تله کابین حیران- فندق لو

یکی از استاندارد ترین خطوط تله کابین کشور بین حیران و جنگل فندق لو واقع شده است.مسیر این تله کابین که ارتفاع بین دو ایستگاهش 500 متر است از زیباترین مسیر هایی است که میتوانید ببینید. طول مسیر این تله کابین چیزی حدود 1750 متر است و 30 کابین دارد که هرکدام میتوانند 6 نفر را جا به جا کنند. به علاوه سه کابین ویژه نیز دارد. که در این کابین امکانات لاکچری مانند مبلمان چرم، تلوزیون و دستگاه پخش کننده موسیقی، یخچال و مواد خوراکی نیز وجود دارد. به هر حال فرقی نمیکند سوار کابین های معمولی شوید یا کابین های VIP در هر صورت از مسیر زیبای این تله کابین و شگفتی هایی که در هر نقطه، طبیعت این مکان در اختیارتان میگذارد لذت ببرید. تله کابین فندقلو میتواند بهترین بخش سفر شما در اردبیل باشد. برای اطلع از باز بودن این تله کابین میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.

تله_کابین_فندقلو

شماره تماس تله کابین فندقلو:  09111826015

سورتمه و زیپ لاین فندقلو

در پایین ایستگاه تله کابین فندقلو یک مجموعه تفریحی ورزشی با همت بخش خصوصی ساخته شده که امکانات جذابی را در اختیار مسافران قرار میدهد. از جمله این امکانات میتوان به سورتمه ای که در حین سوار شدن آن میتوانید از منظره های بی نظیر فندقلو دیدن کنید و یک زیپ لاین اشاره کرد. البته پیست کارتیکگهم در این مجموعه قرار دارد که میتوانید در صورت مساعد بودن آب و هوا به آن مراجعه کنید و از تجربه سرعت در کنار مناظر زیبا نهایت لذت را ببرید.

سورتمه_فندقلو

آب گرم میش سویی

یکی دیگر از جاهای تفریحی که با رفتن به جنگل فندقلو میتوانید به آن هم سر بزنید، آب گرم میش سویی است. این آب گرم که در جنگل فندقلو قرار دارد یکی از جاهایی است که میتواند خستگی شمارا به طور کامل از بین ببرد و برایتان آرامش به ارمغان آورد. دمای این آب گرم بسیار مططلوب است به طوری که بسیاربی از مسافران تنها به قصد استفاده از این آب گرم پا به جنگل فندقلو میگذارند. چشمه های آب گرم خواص درمانی بسیاری دارند که از جمله آنها میتوان به درمان درهای روماتیسمی و عضلانی و درماتیت های پوستی اشاره کرد. پس اگر میخواهید از این خواص شگفت انگیز آب های گرم استفاده کنید حتما سری به جنگل فندقلو و استان اردبیل بزنید.

چشمه_آب_گرم_میش_سویی

کمپینگ و کوهپیمایی در جنگل فندقلو

از دیگر تفریحات جنگل فندق لو میتواند جنگل نوردی و کمپینگ باشد. البته بهتر است با یکی از راهنما های محلی به این جنگل بروید این جنگل آنقدر انبوه است که میتوانید در آن گم شوید. البته داشتن یک GPS نیز میتواند کمک کننده باشد. کمپ کردن هم یکی از کارهایی است که میتوانید انجام دهید و شب مانی در طبیعت را در جنگلهای فندقلو تجربه کنید. البته باید در این زمینه تجربه داشته باشید و بهترین محل را انتخاب کنید تا نه خودتان آسیب ببینید و نه به طبیعت زیبای فندقلو آسیب بزنید. اگر اهل عکاسی در طبیعت هستید نیز دوربینتان را حتما با خودتان ببرید چرا که این جنگل آنقدر مناظر زیبایی دارد  که میتواند تمام وقت شما را به عکاسیس از زیبایی هایش اختصاص دهد. غروب و طلوعی که از پشت گلهای بابونه و شقایق مشخص میشوند بهترین منظره ای هستند که میتوانید در اردبیل از آن عکاسی کنید.

مسیرهای کوهپیمایی

اگر قصد کوهپیمایی دارید میتوانید به فندقلو مراجعه کنید و از مسیرهای مختلفی که در ادامه به شما معرفی میکنیم استفاده کنید. از بین تمام مسیر های کوهپیمایی در فندقلو دو مسیر هستند که از همه زیباترند و مسیر های در دسترس تری دارند. یکی از این مسیر ها مسیر مسیر آبشار لاتون به فندقلوست و دیگری مسیر آبشار سوها به فندقلو. در هر دو این مسیر ها میتوانید در کنار چشمه آبگرم مشه سویی توقف و استراحت کنید. یادتان باشد باید تجربه کافی در کوهپیمایی داشته باشید و از تجهیزات کافی نیز برخوردار باشید تا از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

بهترین زمان سفر به فندقلو

اگر این مطلب را کامل مطالعه کرده باشید در ضمن آن به اینکه بهترین فصل سفر به جنگل فندقلو بهار و تابستان است اشاره کرده ایم. اما اگر بخواهیم به طور دقیق بگوییم بهترین ماه مسافرت به فندقلو اردیبهشت است چرا که در این ماه تمام گل ها یه طور کامل روییده اند و هوا در بهترین حالت خودش قرار دارد. از همین رو اردیبهشت این بهشت زیبای ایران را نباید از دست داد. علت اینکه بهار و تابستان مناسب ترین فصل ها هستند آب و هوای سرد و کوهستانی فندقلوست. البته میگویند فندقلو دو بهار دارد یکی از اوایل فروردین تا اواخر خرداد و دیگری از ابتدای مهر ماه تا اواسز آبان. پاییز این جنگل نیز بسیار دیدین است و اگر اهل بازدید از حال و هوای پاییزی هستید، حتما در مهر ماه به این جنگل سری بزنید.
 

  • 19 فروردین ، 1400
  • 43

نظر دهید

پر بازدیدترین پست ها

معرفی بهترین جاهای دیدنی تهران در نوروز 1400

معرفی بهترین جاهای دیدنی تهران در نوروز 1400

شهر تهران، دارای جاهای دیدنی بسیار زیادی می باشد اما برخی از آن ها، کاملا مناسب ...

27 اسفند ، 1399
جاذبه های گردشگری ایران

جاذبه های گردشگری ایران

کشور ایران یکی از مهم ترین کشور های خاورمیانه و آسیا می باشد که دارای جاذبه های ...

18 اسفند ، 1399
همه چیز در مورد شهر تهران

همه چیز در مورد شهر تهران

تهران شهر بزرگی می باشد که دارای تاریخچه جالبی می باشد و علاوه بر این، آشنایی با ...

17 اسفند ، 1399

آخرین پست ها

لیست کامل جاهای دیدنی طبس

لیست کامل جاهای دیدنی طبس

طبس یکی از مناطق کویری ایران به شمار میرود که به دلیل داشتن چشمه ها و آبشارهای م ...

28 فروردین ، 1400
جنگل الیمستان کجاست؟

جنگل الیمستان کجاست؟

برای کسانی که ساکن تهران هستند سفر یک روزه به جنگل الیمستان یک گزینه ی بسیار خوب ...

28 فروردین ، 1400
بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند؟

بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند؟

شهر تهران با وسعت بسیار زیاد خود، محله های متعددی را درون خود جای داده است که بر ...

28 فروردین ، 1400