021-91004064
ارگ کریم خان شیراز کجاست؟

ارگ کریم خان شیراز کجاست؟

ارگ کریم خان در شهر زیبای شیراز قرار دارد. شیراز مرکز استان فارس است و یکی از زیباترین و تاریخی ترین شهرهای جهان است. در این مقاله می خواهیم به بررسی تاریخچه ارگ کریم خان بپردازیم.

ارگ کریم خان شیراز

قلعه کریم خان یا ارگ کریم خان ارگی است که در مرکز شهر شیراز در جنوب ایران واقع شده است. ارگ کریم خان به عنوان بخشی از مجموعه ای در زمان سلسله زند و به نام کریم خان ساخته شد و محل زندگی وی بوده است.

سال ساخت ارگ کریم خان

ارگ کریم خان در سال ۱۱۸۰ هجری قمری (۷-۱۷۶۶) ساخته شد. کریم خان از بهترین معماران و هنرمندان زمان دعوت کرد و بهترین مصالح را از شهرها و خارج از کشور برای ساخت ارگ کریم خان خریداری کرد که به سرعت ساخته شد. در زمان سلسله زند، پادشاه از ارگ به عنوان محل زندگی استفاده می کرد. در دوره قاجار این ارگ به عنوان مقر استانداری استفاده می شد. شاهزاده عبدالحسین میرزا فرمانفرما، استاندار فارس دستور داد تا مینیاتورهای این ارگ را بازسازی کنند.

ارگ کریم خان پس از سقوط سلسله قاجاریه

ارگ کریم خان پس از سقوط سلسله قاجاریه به زندان تبدیل شد و نقاشی ها روی ارگ کریم خان گچ بری شد. در سال 1350 در اختیار سازمان میراث فرهنگی ایران قرار گرفت. بازسازی ارگ کریم خان در سال 1356 آغاز شد. ساختمان ارگ کریم خان را می توان به راحتی در گوشه ای از میدان شهرداری نزدیک به بازار شیراز پیدا کرد. ظاهر ارگ کریم خان شبیه یک قلعه محکم است که تماما از آجر ساخته شده است و دارای عملکردهای نظامی و مسکونی است.

ارگ کریم خان شما را به یاد بناهای آجری ساده قرن یازدهم و دوازدهم میلادی در زمان حکومت سلجوقیان در ایران می اندازد. سنگرهای گوشه ای در ارگ کریم خان بسیار مستحکم و با آجر تزئین شده اند. کسی متوجه نمی شود که برخی از جزئیات داخل ساختمان ارگ کریم خان بدون کاوش در آن چقدر ظریف هستند. در گوشه جنوب شرقی ارگ کریم خان، سنگری خم شده است که انگار قرار است سقوط کند. سال هاست که همین طور بوده و برای ایستادن در جای خود تقویت شده است.

موقعیت ارگ کریم خان

ارگ کریم خان در میدان شهدا قرار دارد. ارگ کریم خان از چهار دیوار بلند تشکیل شده است که با چهار برج آجری 14 متری در زوایای 90 درجه به هم متصل شده اند. هر دیوار 12 متری 3 متر در پایه و 2.8 متر در بالا ضخامت دارد. طراحی ارگ کریم خان ترکیبی از معماری نظامی و مسکونی است. جیمز ادوارد الکساندر در سال 1827 ارگ کریم خان را به عنوان یک «خندق مرطوب عمیق» احاطه کرده است.

نمای ارگ کریم خان

بالای دروازه ورودی ارگ کریم خان، صحنه کاشی کاری شده قابل توجهی از نبرد رستم با دیو را می بینید. رستم شخصیت اصلی شاهنامه، دفتر شعر حماسی فردوسی، مشهورترین شاعر ایرانی قرن دهم و یازدهم است. پس از ورود به دهلیز ارگ کریم خان، راهرویی شما را به داخل حیاط بزرگ ارگ کریم خان با باغ پرتقال شگفت انگیز هدایت می کند.

باغ داخل حیاط بزرگ ارگ کریم خان تقریبا تا 80 درصد مساحت را به خود اختصاص داده است. بقیه، کف حیاط ارگ کریم خان، تماما با سنگ مرمر از زمان ساخت پوشیده شده است. مسیری از مرکز باغ ارگ کریم خان به وسط هر ضلع حیاط روبروی یک رواق منتهی می شود که به برخی از اتاق های بنا منتهی می شود.

نمای داخل ارگ کریم خان

در داخل ارگ کریم خان بخش‌های مختلفی از جمله سه ایوان وجود دارد که هر یک دارای شش اتاق با مینیاتور، فواره و باغ است. در قسمت شرقی ارگ کریم خان، رختشویخانه، چهار اتاق نشیمن، حمام هشت ضلعی و گلخانه قرار دارد. قسمت تشریفاتی ارگ کریم خان دارای ایوانی در دو طرف با 2 ستون سنگی و 6 اتاق است. هر اتاق دارای ایوان، مقرنس، ویترای، گنجه، آرایه است که همگی با راهرو و پله به هم متصل می شوند.

معماری ارگ کریم خان

ارگ کریم خان دارای 4 دیوار به ارتفاع 12 متر است که به 4 برج آجری مدور به ارتفاع 14 متر با زاویه 90 درجه متصل شده است. ارگ کریم خان به گونه ای ساخته شده است که می تواند هم عملکرد مسکونی و هم سیاسی داشته باشد. دیوارهای بیرونی ارگ کریم خان مستحکم و مرتفع با جان پناه هایی در بالای آنها برای سربازان و با هدف تیراندازی ساخته شده است.

برج های اطراف ارگ کریم خان دارای سه طبقه مجزا هستند که با استفاده از پلکان مارپیچ می توان به طبقه بالای ارگ کریم خان رفت. در هر طبقه از ارگ کریم خان دو اتاق وجود دارد که یکی برای استراحت و استراحت سربازان و دیگری برای نگهداری اسلحه بود.

مصالح به کار رفته در ساخت ارگ کریم خان 

مصالح به کار رفته در ارگ کریم خان آجر و مرمر تبریز و همچنین نوعی سنگ آهک به نام گندمک است. مصالح غالب به کار رفته در ساخت ارگ کریم خان سنگ و گچ است. ارگ کریم خان مستطیل شکل و ارگ کریم خان دارای زمینی به مساحت 4000 متر مربع و در مرکز محوطه ای به مساحت 12800 متر مربع می باشد. ارگ کریم خان از چهار دیوار بلند تشکیل شده است که با چهار برج مدور 14 متری از سنگ و آهک به هم متصل شده اند. هر دیوار 12 متری از ارگ کریم خان 3 متر ضخامت دارد. امروزه یکی از این برج های ارگ کریم خان کج شده است. هر برج ارگ کریم خان دارای سه طبقه با دو اتاق است که پلکانی مارپیچی شکل به سمت بالا دارند.

ساختمان های مسکونی ارگ کریم خان

ساختمان های مسکونی ارگ کریم خان در قسمت های شمالی، غربی و جنوبی قرار دارند. هر کدام یک ایوان یا دو ستون سنگی در نمای جلوی خود دارند. اتاق های ارگ کریم خان با معماری هنری ایرانی مانند مقرنس و امثال آن تزئین شده است. یک نکته جالب در مورد اتاق های ارگ کریم خان این است که همه آنها به هم مرتبط هستند. جلوی هر ایوانِ ارگ کریم خان حوض کوچکی طراحی شده که قبلا از قنات رکن آباد تغذیه می شد که اکنون خشک شده است.

دروازه برج شرقی که دروازه اصلی ارگ کریم خان است با تابلوی کاشیکاری بزرگ تزئین شده است. این تابلو تصویری از اسطوره معروف ایرانی، شاهنامه است. حمام خصوصی شاه و برخی از امکانات رفاهی دیگر نیز در آن وجود دارد.

اتاق های اصلی ارگ کریم خان

از دهلیز که وارد حیاط ارگ کریم خان می شوید، در سمت مقابل حیاط، زیر بادگیر بزرگ، رواقی وجود دارد که بلافاصله دیده می شود. در داخل اتاق‌های این بخش که به زیبایی تزئین شده‌اند، مجسمه‌های مومی جذاب، فضای داخل دربار کریم‌خان را که در آن با مقامات ملاقات می‌کرد و بر سرزمین‌های تحت سلطه‌اش حکومت می‌کرد، زنده می‌کند.
تزیینات دیوارها و سقف‌های ارگ کریم خان نمونه‌های شگفت‌انگیزی از این است که هنر زند چقدر به ساختمان‌های رسمی و غیر رسمی آن دوره جان می‌بخشد. ترکیبی از ورقه‌های طلا با رنگ‌های قرمز نسبتا تیره برای دادن طعم ظریف به دیوارهای داخلی ساختمان‌های سلطنتی استفاده می‌شد.

در مجاورت این اتاق، گاهی چند اتاق دیگر برای دیدن لباس های محلی زنان ایرانی از اقوام مختلف به روی عموم باز می شود. لباس‌های رنگارنگی که در اینجا دیده می‌شود هنوز هم زمانی که به نقاط مختلف ایران سفر می‌کنید توسط مردم محلی پوشیده می‌شود.

نمایی از ارگ کریم خان زند

حمام ارگ کریم خان

در گوشه جنوب شرقی صحن ارگ کریم خان، دری وجود دارد که به حمام ارگ کریم خان می رسد. این حمام زیبا دارای تمام بخش های معماری هر سازه مشابهی است که ارزش بازدید را دارد. کف و صندلی مرمر، استخرهای عایق برای آب سرد و گرم، لوله های ساخته شده برای گرم کردن زیر طبقات و انتقال آب و غیره همگی قابل مشاهده هستند و پژواک صدای شما را به داخل سالن بزرگ حمام ارگ کریم خان باز می گرداند شما را به یاد محیط پر جنب و جوش حمام های قدیمی می اندازد که خانواده سلطنتی در آنجا ملاقات می کردند و خود را شستشو داده بودند و توسط خادمان ماساژ داده می دادند می اندازد.

موزه ارگ کریم خان

ارگ کریم خان ارگ است که در شمال شرقی شیراز واقع شده است. ارگ کریم خان به عنوان بخشی از مجموعه ای در زمان سلسله زند و به نام کریم خان ساخته شد و محل زندگی وی بوده است. از نظر شکل، ارگ کریم خان شبیه یک قلعه قرون وسطایی است. در برخی مواقع از ارگ کریم خان به عنوان زندان استفاده می شد. امروزه ارگ کریم خان موزه ای است که توسط سازمان میراث فرهنگی ایران اداره می شود.

امنیت در ارگ کریم خان

دیوارهای بلند اطراف ارگ کریم خان امنیت را تامین می کرد و در بالای ارگ کریم خان و در فواصل زمانی، پست های نگهبانی قرار داشت. آنها علاوه بر یک سطح صاف برای قرار گرفتن محافظان، دارای فضای ذخیره سازی اسلحه نیز هستند. در قسمت داخلی مسکونی ارگ کریم خان، قسمت های شمالی، جنوبی و غربی ارگ کریم خان هر یک دارای یک ایوان و شش باب مسکونی است.

ساعات ملاقات ارگ کریم خان

اگر قصد سفر به شیراز و دیدن ارگ کریم خان را دارید، باید بدانید که نمی توانید بدون برنامه ریزی منظم از جاذبه های شیراز دیدن کنید زیرا تعداد آنها بسیار زیاد است. بنابراین، ممکن است لازم باشد ساعات کاری هر جاذبه را بدانید. به عنوان مثال ارگ کریم خان در فصل بهار و تابستان از ساعت 8 تا 20:30 و در پاییز و زمستان از ساعت 8 تا 19:30 باز است.

محل غذا خوردن در نزدیکی ارگ کریم خان

رستوران شرزه، رستوران سرای مهر، رستوران سرای آیینه، کافه خانه شعر، رستوران سنتی وکیل، کافه حافظ، رستوران آقو آش و کافه رویال مکان هایی هستند که در نزدیکی ارگ کریم خان می توانید نوشیدنی های سرد و گرم همراه با میان وعده میل کنید یا ناهار یا شام میل کنید. 

محل اقامت در نزدیکی ارگ کریم خان

خوابگاه سنتی گلشن، خانه سنتی پرهامی و خانه سنتی راز و هتل ارگ اقامتگاهی هستند که می‌توانید شب‌هایی را در آن ها در کنار ارگ کریم خان سپری کنید.

چگونه به ارگ کریم خان برسیم؟

رفتن به ارگ کریم خان توسط مترو

در ایستگاه مترو زندیه از قطار پیاده شوید و حدود 10 دقیقه پیاده روی کنید تا به میدان شهدا برسید. اگر نمی خواهید پیاده روی کنید، می توانید از تاکسی نیز استفاده کنید.

رفتن به ارگ کریم خان با اتوبوس

برای رفتن به ارگ کریم خان اتوبوس هایی را انتخاب کنید که از کنار میدان شهدا می گذرند و به مقصد می رسند. از اتوبوس در میدان پیاده شوید و می توانید ارگ بزرگ کریم خان را ببینید.

شیراز 

شیراز، شهر مرکز استان فارس در جنوب غربی ایران واقع شده است. این شهر در مرکز فارس در بخش جنوبی رشته کوه زاگرس، در یک زمین پست کشاورزی در ارتفاع ۴۸۷۵ فوتی (۱۴۸۶ متری) واقع شده است. شیراز یک مکان تاریخی و هم شهری مدرن و جذاب با باغ ها، زیارتگاه ها و مساجد است. شیراز زادگاه شاعران پارسی گوی سعدی و حافظ است که مقبره باغشان که هر دو با شکوه بازسازی شده اند، در حومه شمالی قرار دارند. علی‌رغم سیل‌های فاجعه‌بار (1630، 1668)، بیماری‌ها، قحطی‌ها و زلزله‌ها (عمدتا سال‌های 1824، 1853)، بخش زیادی از شهر جان سالم به در برده است.

شیراز یکی از زیباترین و تاریخی ترین شهرهای جهان است. اولین پایتخت فارس در حدود 2500 سال پیش پاسارگاد (در نزدیکی شیراز واقع شده است). همچنین پایتخت کوروش کبیر پادشاه هخامنشی بوده است. پایتخت تشریفاتی جانشین او داریوش و پسرش خشایارشا تخت جمشید بود. امروزه تنها ویرانه هایی از این دو پایتخت باقی مانده است. استخر یکی دیگر از پایتخت های فارس بود. توسط ساسانیان تأسیس شد و تا پایان یافتن شیراز به عنوان پایتخت منطقه ادامه یافت. برای درک بهتر سلسله ها و پایتخت های ایران به اینجا مراجعه کنید.

اهمیت شیراز در دوره سلوکی، اشکانیان و ساسانیان

شیراز در دوره‌های سلوکی (۳۱۲–۱۷۵ پ. م.)، اشکانیان (۲۴۷ ق. م–۲۲۴ م) و ساسانیان (حدود ۲۲۴–۶۵۱ م.) اهمیت داشت. در اوایل قرن سیزدهم مغول ها مسجد جدید و قلعه باغ تخت را ساختند. در سال 1387 و مجددا در سال 1393، تیمور (تامورلنگ)، فاتح ترک، شیراز را اشغال کرد. در سال 1724 این شهر توسط مهاجمان افغان غارت شد.

شیراز پایتخت سلسله زند (1750–1794) شد که بنیانگذار آن، وکیل (نایب السلطنه) کریم خان زند، شهر قدیمی را با بسیاری از بناهای زیبا، از جمله مقبره خود (یک کیوسک کاشی کاری شده هشت ضلعی، که اکنون موزه است) آراسته کرد. ارگ کریم خان (در حال حاضر یک زندان)؛ و بازار و مسجد وکیل. ساختمان های شهر جدید شامل کلیسای ایرانی سنت سیمون زیلوت و دانشگاه (1945) می باشد.

شیراز ( شهر ارگ کریم خان ) مرکز تجاری

این شهر که مرکز تجاری و جاده ای برای کوه های زاگرس مرکزی است، به بوشهر، بندر آن در خلیج فارس متصل است. دارای کارخانه های سیمان و شکر و کود و کارخانه های نساجی است. منبت کاری سنتی و همچنین بافندگی در نواحی اطراف رونق دارد. 

اقلیم شیراز( شهر ارگ کریم خان )

شیراز دارای آب و هوای گرم نیمه خشک با اختلاف دمای زیاد بین زمستان و تابستان است. شیراز علیرغم اینکه در همان عرض جغرافیایی قاهره و فلوریدا مرکزی قرار دارد، زمستان‌های کاملا سردی دارد و میانگین دمای پایین آن -0.4 درجه سانتیگراد است، در حالی که بعدازظهرها در حدود 12 درجه سانتی گراد خنک می‌مانند. 

امواج سرد معمولا در جنوب کشور فرو نمی‌روند، اما پایین‌ترین حد در شب می‌تواند گاهی به زیر ۵- درجه سانتی‌گراد برسد. پایین ترین رکورد 14- درجه سانتی گراد است. بیشتر بارندگی ها نیز بین نوامبر و آوریل می بارد که بیشتر به صورت باران است زیرا بارش برف بسیار غیر معمول است. از طرفی تابستان‌ها می‌تواند گرم شود، اما نه در شهرهایی مانند اهواز یا بندرعباس. دماها معمولا از 36 تا 38 درجه سانتی گراد تا 19 تا 21 درجه سانتی گراد متغیر است. بالاترین رکورد 43 درجه سانتی گراد و بالاتر از 40 درجه سانتی گراد در طول موج گرما قابل انتظار است.

شیراز شهر عشق و ادب

شیراز شهر عشق و ادب می باشد. شیراز جاذبه‌های تاریخی و باستانی فراوان از جمله ارگ کریم خان و شهرهای قدیمی امپراتوری ایران را به نمایش می‌گذارد. ملتی مانند تخت جمشید و قبرستان و پاسارگاد. اگر در فصل بهار که عطر گل‌ها به‌ویژه شکوفه‌های نارنج فضا را پر کرده است، می‌توانید نقاط برجسته شهر فرهنگی شیراز را کاملا احساس کنید. می توانید از باغ‌های شگفت‌انگیز آن دیدن کنید که بسیار زیاد و فوق‌العاده زیبا و چشم‌نواز هستند.

 پس از بازدید از اماکن مذهبی افسانه‌ای این شهر که رنگ‌آمیزی شده‌اند و بازدیدکنندگان از مکان‌ها را مسحور بازی رنگ‌هایی که عمدتا آرامش‌بخش و مقدس هستند، تجربه شگفت‌انگیزی خواهید داشت. در نهایت معماری شگفت‌انگیز این جاذبه‌ها این چیزی است که واقعا هر بازدید کننده ای را مجذوب خود می کند، به ویژه کسانی که به طور حرفه ای معماری و سبک های معماری را چه از نظر معماری باستانی و تاریخی و همچنین سبک های معماری مدرن مطالعه می کنند.

جاذبه های شیراز

مسجد نصیر الملک در کنار ارگ کریم خان

رنگارنگ ترین و شگفت انگیزترین مسجد ایران، مسجد نصیرالملک یا معروف به مسجد صورتی است. ایوان آن با کاشی کاری های رنگارنگ مزین شده است و بیشترین تعداد رنگ های مختلف را در ساخت آن با استفاده از رنگ های نوازنده چشم دارد. این عبادتگاه پر زرق و برق رنگارنگ با ورود به آن مملو از آرامش می شود.

تخت جمشید 70 کیلومتری شمال شرق شیراز ( شهر ارگ کریم خان )

یکی از جاذبه های گردشگری محبوب شیراز تخت جمشید است. تخت جمشید بر فراز سکوی بزرگی بر فراز کوه رحمت، جلوه ای عالی از هنر خلاق معماران ایرانی است. کاخ‌های باشکوه تخت جمشید در طول ۱۵۰ سال ساخته شده‌اند که از ۵۲۱ قبل از میلاد شروع شده است. نقش برجسته‌ها، کنده‌کاری‌ها و لوح‌های سنگی با کتیبه‌هایی به زبان‌های پارسی باستان، عیلامی و بابلی و الفبای میخی بیانگر منزلت سلسله هخامنشی و بازگویی داستان‌های آنان است.

مجتمع زندیه در کنار ارگ کریم خان

یکی از جذاب ترین بناهای شیراز مجموعه زند است که از ارگ کریم خان، مسجد وکیل، حمام وکیل، بازار وکیل، آب انبار و باغ نظر تشکیل شده است. بازاری پر از فروشگاه، گرمابه ای برای نظافت، مسجدی شگفت انگیز برای اقامه نماز، قلعه ای به عنوان محل سکونت پادشاه ایران، باغ و موزه ای برای پذیرایی از بزرگان خارجی و در نهایت آب انبار.

مقبره حافظ در کنار ارگ کریم خان

آرامگاه حافظ نزدیکترین مقبره به مرکز شهر است. این مقبره در سال 1953 در یک باغ ساخته شده است. داخل آن سنگ قبر مرمری با چند بیت شعر قرار دارد. حافظ بیشتر عمر خود را در زادگاهش گذراند. او را استاد بلامنازع غزل می دانند و اشعار او غنا و ظرافتی را نشان می دهد که حتی استعداد بزرگ دیگر، سعدی نیز بی نظیر است. او یک بیت شعر به نام دیوان حافظ دارد که معتقدیم طالع می‌شود. حتما آن را امتحان کنید دوباره نقشه ها و کتاب های هنری و کارت پستال در کتابفروشی داخل مقبره. شما حتی می‌توانید از این شانس که پیش از ترک محل، ثروت خود را بیان می‌کند، تنها با مبلغی ناچیز لذت ببرید.

باغ های شیراز در کنار ارگ کریم خان

محیط ارگ کریم خان زند

باغ گلشن 

این مجموعه در سال 1863 ساخته شده است. این مجموعه شامل یک عمارت سلطنتی سابق، یک موزه اسلحه تاریخی، و یک باغ زیبا است که برای عموم آزاد است.

باغ عفیف آباد در کنار ارگ کریم خان

این مجموعه شامل یک عمارت سلطنتی سابق، یک موزه اسلحه تاریخی و یک باغ ایرانی است که یکی از قدیمی ترین باغ های شیراز است که همگی برای بازدید عموم آزاد است.

باغ ارم در کنار ارگ کریم خان

باغ ارم شامل شبکه وسیعی از باغ ها و همچنین یک قصر رنگارنگ و سیستمی از رودخانه های کوچک مصنوعی است که در سراسر منطقه جاری است. گردشگران می توانند گیاهان شگفت انگیز را تحسین کنند یا سیستم پیچیده کانال های کوچک را دنبال کنند. 

باغ نارنجستان 

باغ نارنجستان خانه ای سنتی و تاریخی است که در اواسط تا اواخر قرن نوزدهم توسط میرزا ابراهیم خان ساخته شد. باغ نارنجستان ظرافت و ظرافتی را که خانواده های طبقات بالا در قرن نوزدهم از آن برخوردار بودند حفظ کرده است. ایوان آینه‌کاری شده نقطه کانونی خانه بود، مشرف به باغ‌هایی با درختان خرما و گل‌ها. خانه امروزی موزه‌ای است که برای عموم باز است.

مسجد جامع عتیق

مسجد وکیل بین سال‌های 1751 تا 1773 در دوره زندیه ساخته شد. با این حال، در قرن نوزدهم در دوره قاجار مرمت شد، جایی که کاشی‌های تزیینی گل و شکوفه آن از آن جا ساخته شد.

روستای بزم 

 این روستا در نزدیکی شهر بوانات قرار دارد و روستایی توریستی است که می‌توانید در خانه‌های محلی، در چادرهای عشایری اقامت کنید، سبک زندگی محلی را تجربه کنید و یا غذای محلی بخورید.

مقبره سعدی 

آرامگاه سعدی در شمال شرقی شیراز است. مقبره کنونی که در یک باغ دلپذیر قرار دارد در سال 1952 ساخته شد و جایگزین ساخت بسیار ساده تری شده است. بر خلاف حافظ، سعدی سفرهای زیادی در عراق و سوریه داشت و حتی در آنجا به اسارت صلیبیون درآمد. سعدی پس از بازگشت به شیراز، معروف‌ترین آثار خود را به نام‌های بوستان و گلستان (گلستان) نوشت که حکایت‌های اخلاقی به صورت منظوم و یا آمیزه‌ای از نثر و منظوم نوشته شده‌اند. در سال 1290 سعدی در سن 101 سالگی از دنیا رفت.

دروازه قرآن در کنار ارگ کریم خان

دروازه قرآن حدود 1000 سال پیش توسط آل بویه به عنوان تزئینی ساخته شد، اما 60 سال پیش با دروازه جدیدی جایگزین شد که یکی از بهترین طرح های معماری ایران به شمار می رود و جوایز متعددی را از آن خود کرده است. از دروازه، از پله های سنگی بالا بروید تا از مناظر زیبا و پانوراما شیراز لذت ببرید. آرامگاه خواجویه کرمانی شاعر معروف نیز در اینجا قرار دارد. در کوچه‌های کنار تپه رستوران‌های متعددی وجود دارد که بهترین چلو کابوب را سرو می‌کنند. مکانی عالی برای پیک نیک و عکاسی است. هنگام بازگشت از تخت جمشید به راحتی قابل دسترسی است زیرا در بزرگراه اصلی به سمت شمال است.

شاه چراغ  در کنار ارگ کریم خان

 سید امیر احمد معروف به شاه چراغ برادر امام رضا در نیمه دوم قرن هشتم به شیراز آمد. وی در شهر از دنیا رفت و مزارش هم اکنون زیارتگاه محترمی است. استرو بنا، کاشی کاری و گنبد مقبره در طول قرن ها چندین بار بازسازی شده است. آرامگاه، درهای زیبای نقره ای و آینه کاری های نفیس از دست ساخته های استادان و هنرمندان معاصر شیراز است. ورود رایگان است و راهنمای انگلیسی زبان برای خارجی ها در دسترس است. راهنماها داوطلب هستند و به صورت رایگان فعالیت می کنند.

تور عشایری 

 سبک زندگی عشایری یکی از دست نخورده ترین و ناب ترین سبک های زندگی است که از ایران قدیم باقی مانده است، هنوز گروه هایی از عشایر در سراسر کشور زندگی می کنند. در استان فارس عشایر قشقایی گروه اصلی عشایر استان فارس هستند که شامل چندین گروه است. در فصول گرم سال در نواحی شمالی این استان (مانند اقلید) زندگی می کنند و به محض سرد شدن هوا به سمت جنوب استان (مانند فیروزآباد) مهاجرت می کنند. 

تنها یا اصلی ترین مجری تورهای عشایری «موسسه جامعه عشایر قشقایی» یا به فارسی «موسسه جامع بنیان عشایر قشقایی» است تا سبک زندگی عشایر و غذاها و نوشیدنی های محلی را تجربه کنید. این تور می تواند از صبح تا عصر برگزار شود (غذاهای محلی شامل می شود). گردشگران تور در دو روز می توانند شب را در چادر عشایر بخوابند. اگر در طول بازدید شما عروسی عشایری برگزار شود، بسیار خوش شانس هستید.

بازار وکیل در کنار ارگ کریم خان

 یک بازار باستانی بزرگ که متخصص در فرش های خوب، منسوجات، عتیقه جات و صنایع دستی و ادویه جات است. همچنین یک حیاط فوق العاده با یک استخر واقع در بازار وجود دارد که برای عکاسی مناسب است سرای مورشیر نام دارد. از شرزه و حمام وکیل دیدن کنید تا یک تجربه غذاخوری عالی در خارج از بازار داشته باشید.

هتل های شیراز( شهر ارگ کریم خان )

هتل‌های این شهر عمدتا مدرن هستند، البته فرهنگ و معماری ایرانی را در آن‌ها مشاهده خواهید کرد. بیشتر هتل‌های این شهر در مرکز شهر و نزدیک به جاذبه‌های مهم شهر مانند مجموعه زندیه از جمله ارگ کریم خان، مسجد نصیرالملک، خانه قوام، باغ ارم و مقبره حافظ واقع شده‌اند. در کنار هتل‌های لوکس و مدرن، اخیرا چندین هتل بوتیک در داخل منطقه قدیمی شهر ساخته می‌شود که اگر علاقه‌مند به اقامت در این نوع هتل‌ها هستید، می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید.

غذاهای محلی شیراز ( شهر ارگ کریم خان )

کباب با برنج 

مانند سایر نقاط ایران، کباب قدیمی با برنج یک غذای رایج است، اگرچه شیراز تنوع محلی را در غذای ملی ارائه می دهد.

سالاد شیرازی 

 یک سالاد خوشمزه و معروف در سراسر ایران که با خیار، گوجه فرنگی، پیاز و یک سس ساده آبلیمو و روغن زیتون تهیه می شود.

کلم پلو

 یک غذای سنتی که فقط در شیراز یافت می شود. برخی از رستوران‌های تحویل کالا این غذا را سرو می‌کنند، اما یافتن آن در رستوران‌های معمولی سخت است. این غذا از برنج، توپ های گوشتی، کلم خرد شده و برخی سبزیجات و ادویه های دیگر درست می شود.

آش شیرازی در شیراز ( شهر ارگ کریم خان )

 نوعی آش از سبزیجات و گوشت است. صبح زود در سراسر شهر سرو می شود. مردم این را برای صبحانه می خورند. اما لطفا توجه داشته باشید که فقط در صبح زود (تقریبا از ساعت 5 تا 7 صبح) سرو می شود.

حلوای مسقطی

یک دسر و میان وعده عالی

شیرینی نخود در شیراز ( شهر ارگ کریم خان )

 شیرینی خوشمزه از نخود که به عنوان یکی از سوغاتی های شیراز شناخته می شود.

ارگ کریم خان شیراز یکی از مکان های تاریخی و فرهنگی در شیراز می باشد که شما می توانید در کنار تماشای سایر جاذبه های شیراز از این مکان هم دیدن نمایید.

 
  • 06 دی ، 1400
  • 330

نظر دهید