021-91004064
شهر املش کجاست؟

شهر املش کجاست؟

بر هیچکدام از ما ایرانی ها پوشیده نیست که زیباترین جاهای دیدنی ایران در استان گیلان قرار دارند. استان گیلان با نزدیک بودن به دریای خزر دارای اقلیمی کاملا متفاوت با دیگر استان های ایران که اکثرا خشک و کویری هستند دارد. طبیعت سرسبز، جنگل های انبوه، رودهای خروشان، آبشار های مرتفع، تالاب های پر آب و ساحلی بسیار زیبا همگی از جمله ویژگی های متعدد استان گیلان هستند که آن را به یک مقصد بسیار جذاب برای گردشگری تبدیل میکنند. مرکز استان گیلان شهر رشت است. اما در این میان شهرستان املش که در 75 کیلومتری رشت واقع شده است به نگین سرسبز گیلان مشعهور است.

منطقه املش که یکی از زیباترین مناطق توریستی ایران به شمار میرود دارای جاذبه ها و مراکز دیدنی بسیاری است که نظیر آن هارا در دیگر شهر های ایران نمیتوانید پیدا کنید. املش دارای آب و هوایی بسیار متبوع و  متعدل است. این شهرستان به دلیل پوشش گیاهی غنی و مطلوبی که دارد داری چشم اندازهای بسیار زیادی است که همه ساله گردشگران زیادی را به خود میخواند.املش داری جاذبه های طبیعی متعددی همچون ییلاقات، روستاها، آبشارها و غارها است. از همین رو املش را میتوان توریستی ترین منطقه گیلان دانست. جاهای دیدنی املش و مناظر سرسبز این شهرستان باعث شده تا در سالهای اخیر بسیاری از مسافرانی که قصد سفر به شمال ایران را دارند املش را برای تفریح و گردش انتخاب کنند.

باغات املش خود نیز یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری آن به شمار میروند. این باغات شامل باغ های فندق ، مرکبات و مزارع برنج و چای اشاره کرد. روستای املش به طور کلی به سه بخش کوهستانی، کوهپایه ای و جلگه ای تقسیم بندی میشود.درواقع املش در ارتفاعات کوه های البرز قرار گرفته است و دو رودخانه مهم این شهرستان که پل رود و شلمان رود نام دارند نیز از ارتفاعات البرز سرچشمه گرفته اند که نهایتا به دریای خزر میرسند.  رودخانه پل رود بزرگترین رودخانه در شرق گیلان است. بخش کوهستانی شهرستان املش دارای آب و هوایی بسیار سرد است این در حالی است ک بخش لگه ای این شهرستان داری آب و هوایی معتدل است و از هوای متبوع تری بررخوردار است.

ناحیه های کوهپایه ای و جلگه ای املش را میتوان همین باغ های چایی است که در گذشته جنگل های انبوه با درختانی تنومند در آنها بود و بعد ها این درختان قطع شدند تا جای خود را به بوته های چای بدهند. به طور کلی میتوان گفت کهشهرستان املش در همسایگی شهر های رودسر،رامسر و سیاهکل وجود دارد و فاصله ی آن با مرکز گبلان، یعنی شهر رشت تنها 90 دقیقه است.
در ادامه به معرفی جاهای دیدنی املش میپردازیم، شهرستانی که علاوه بر طبیعت بکر و دینی اش دارای قدمتی چند هزار ساله نیز هست. با توجه به یافته های باستان شناسی در املش قدمت این شهرستان را به  هزاره ‌های اول و دوم قبل از میلاد نسبت میدهند. بنا بر این در ادامه به معرفی این شهر کهن و جاهای دیدنی آن خواهیم پرداخت.

روستاهای املش

بخش عمده ای از جاهای دیدنی املش را روستاهای آن تشکیل میدهند. روستاهای املش که عمدتا روستاهای ییلاقی بوده و در منطقه ای کوهپایه ای قرار دارند دارای زیباترین مناظر و چشم انداز ها در شمال ایران هستند. اغلب روستاهای املش بافت سنتی و روستایی خود را حفظ کرهده اند و به همین دلیل از جذابیت بسیار زیادی برای توریست ها برخوردارند. در روستاهای املش علاوه بر طبیعت زیبا و رودخانه های خروشان میتوان از خانه های قدیمی و سنتی که به سبک معماری گیلانی ساخته شده اند و جنس اغلب آنها از گل و چوب است دیدن کرد و از حال و هوای قدیمی و سنتی این روستا ها لذت برد و برای لحظاتی به دور از اشکال مدرن در زندگی شهری بود. در ادامه به معرفی برخی از روستاهای املش میپردازیم.

بلوردکان

روستای بلوردکان یکی از زیباترین جاهای دیدنی املش است. این روستا در 12 کیلومتری جنوب غرب املش واقع شده است و از توابع دهستان لات لیل، بخش اطاقور شهرستان لنگرود است. روستای بلوردکان دارای یک رودخانه خروشان و چشم اندازی منحصر به فرد است که نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است. بلوردکان را میتوان یکی از کهن ترین بخش های املش دانست. در اینروستا پلی وجود دارد که از قدمت بالایی برخوردار است. این پل در گذشته بر سر یکی از مسیر های شاه عباسی قرار داشته است که امروزه املش را به کهلستان، لات لیل، گرسک، بلوردکان، هلودشت، میان‌لنگه، اسماعیل آباد و در نهایت به قزوین میرساند. به همین دلیل بلوردکان یکی از پر رفت و آمد ترین روستاهای املش از دیرباز تا کنون بوده است.

بلوردکان چند آبشار و رودخانه خروشان را در خود جای داده است. از هیمن رو بسیار سرسبز و دینی است. در مسیر رسیدن به بلوردکان باید راهی پر پیچ و خم را طی کنید که سراسر آن پوشیده از درختان توسکا، ممرز، فندق و باغات چای روستاییان است. علاوه بر زیباییهای خود روستای بلوردکان، مسیر رسیدن به آن که یک مسیر آسفالته است نیز زیبایی های خاص خودش را دارد.

روستای تابستان نشین

یکی دیگر از روستاهای دیدنی شهرستان املش روستای تابستان نشین است که در بخش کوهپایه ای املش  و در جنوب این شهرستان واقع شده است. این روستا در ارتفاعات نسبتا بالایی واقع شده است و ارتفاع آن از سطع دریا به 390 متر میرسد به همین دلیل دارای چشم انداز بسیار زیبایی است که میتوان از آن شرق گیلان را به خوبی تماشا کرد. شغل اکثر مردم این روستا دام داری و چای کاری است به همین دلیل این روستا فرم سنتی و قدیمی خود را حفظ کرده است. روستای تابستان نشین بسیار نزدیک به مرکز شهر املش است و مسیری بسیار ایمن دارد.

برای رسیدن به روستای تابستان نشین باید حدود 7 کیلومتر از مرکز شهر املش فاصله بگیرید تا به این روستای زیبا برسید. این روستا دارای یک آبشار فصلی به نام خرم دره است و رودخانه شلمان رود نیز از آن عبور میکند. علاوه بر اینها روستای تابستان نشین دارای چشمه های آب متعددی است که دارای آب خنک و بسیار گوارایی هستند. طبیعت بکر این روستا در کنار خانه های گلی و قدیمی و چشم انداز های مثال زدنی اش آن را به یکی از بهترین مناطق گردشگری املش تبدیل کرده است.

روستای رانکوه

یکی دیگر از جادهای دیدنی املش، روستای رانکوه است. این روستا در بخش کوهپایه ای املش قرارگرفته است. البته در سالهای اخیر این روستا به ادغام به سه روستای دیگر به شهر تبدیل شده است. اما همچنان بافت روستایی خود را حفظ کرده است. این روستا با رحیم آباد و رودسر در همسایگی است و دارای دو اقلیم متفاوت استو بخش جنوبی این روستا دارای آب و هوای بسیار سرد و کوهستانی است و دارای جنگلی انبوه و مناظری بکر است. اما بخش شمالی آن دارای آب و هوایی مرطوب و متعدل است و بیشتر حالت جلگه ای دارد. رانکوه یکی از بهترین مقاصد طبیعت گردی در گیلان است چرا که این روستا داری دشت های وسیعی است که بسیار برای کمپینگ و شب‌مانی در طبیعت مناسب است.

روستای رانکوه در دامنه ی کوهی به نام صحرا کوتاه قرار گرفته است. این کوه ارتفاعی 800 متری دارد و برای کوهنوردان و ورزشکاران بسیار محبوب است چرا که مسیر صعود به قله این کوه بسیار زیبا و دینی است . چشم انداز زیبایی نیز از بالای قله این کوه میتوانید ببیند. برای رسیدن به این قله زیبا باید از روستای گوشت پزان عبور کنید و تپه های کوچک و بزرگ را پشت سر بگذارید تا به این قله برسی. در طی مسیر دیدن مناظر و تماشای چرای دام ها بسیار لذت بخش است که حتما خاطره ی خوشی را برای شما به جای میگذارند.

سیسکو یا منطقه جنگلی خرما

پارک جنگلی خرما نیز یکی از جاهای دیدنی املش است. این پارک در 24 کیلومتری جنوب املش واقع شده است و یکی از بهترین نقاط گردشگری املش میباشد. پارک خرما از دو کلمه"خر" به معنی آفتاب و "مه" به معنی مهتاب برگرفته شده است. این جنگل داری طبیعتی بسیار بکر است که در نزدیکی لنگرود قرا گرفته است. پارک جنگلی خرما را سیسکوه نیز مینامند. که سی در زبان پهلوی به معنای سنگ و صخره است. پارک جگلی خرما درواقع یک پارک کوهپایه ای است و دارای یک رودانه خروشان در میان خود است. از همین جهت محل بیار مناسبی برای کمپینگ و طبیعت گردی است. ر نزدیکی این پارک یک شهر به نسبت تازه تاسیس به نام اطاقور وجود دارد که یکی از زییبا تریین مناطق ویلانشین در گیلان است. 

این منطقه به تمام شهر های زیبای گیلان همچون لاهیجان و لنگرود دسترسی دارد و به بسیاری ازامکانات تفریحی گیلان مثل تله کابین لاهیجان، ساحل چمخاله، بلوردکان و پارک آبی املش نزدیک است. اگر به استان گیلان سفر میکنید حتما سری به این منطقه ی زیبای گیلان که به بهشت گم شده گیلان مشهور است بزنید.

آبشار سیاه تاش

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی املش که بسیار پر بازدید است آبشار سیاه تاش نام داارد. آبشار سیاه تاش در بخش رانوه املش واع شده است و یکی از زیبا ترین آبشارهای ایران به شمار میرود. این آبشار دارای ارتفاع 50 متری است و یکی از مهم ترین نقاط گردشگری املش است. آبشار سیاه تاش در تمام فصول سالدیدنی اس اما در بهار و تابستان که با آب و خنک و خروشانش به فضای اطراف خودش طراوت و تازگی بسیاری میبخشد یکی از بهترین جاهایی است که میتوانید در تابستان و بهار به آن سفر کرده و از خنکای هوای این منطقه لذت ببرید.

آبشار سیاه تاش در 20 کیلومتری املش و در رانکوه قرار  گرفته است اما باید بدانید که مسیر دسترسی به این آبشار تماما ماشین رو نبوده و باید بخشی از مسیر را به پیاده روی در طبیعت بگذرانید تا به این آبشار برسید. اگر اهل طبیعت گردی باشید و یا حتی از کوهنوردی لذت میبرید آبشار سیاه تاش یکی از بهترین جاهایی است که میتوانید به بازدید از آن رفته و از زیبایی و بکر بودن طبیعت آن حوالی لذت ببرید.

خصیل دشت

خصیل دشت یا خصیب دشت یکی از جاهای جذاب دیدنی املش است که درواقع یک منطقه ییلاقی است که در ارتفاع 1850 متری از سطح دریا واقع شده است. این منطقه یکی از پر بازدید ترین ییلاقات گیلان است چرا که در این روستا تعداد افرادی که ساکن هستند بسیار کم است و منطقه ای بسیار بکر و طبیعتی دیدنی دارد. این منطقه سراسر با جنگل و مراتع سبز پوشیده شده است و یکی از بهترین دهکده هایی است که میتوانید در تابستان روزهای خود را در آن بگذرانید. در زمستان اما تمام این منطقه با برف سفیدپوش میشود و مسیر دسترسی به آن بسیار دشوار است.

برای رسیدن به این منطقه ییلاقی باید از روستای لات لیل عبور کرده و پس از 7 کیلومتر به دهکده خصیل دشت برسید. ر این منطقه یک قهوه خانه و یک غذاخوری وجود  دارد که میتواند توقف گاه خوبی برای شما باشد. اگر قصد مانده در خصیل دشت را دارید باید بدانید که در این منطقه افراد محلی خانه ها و ویلاهای خود را اجاره میدهند و میتوانی قبل از سفرتان این خانه ها را رزرو کنید.

غار تلابن گورج

یکی از پر رمز و راز ترین نقاط دیدنی املش غار تلابن گورج است. این غار درون روستایی به همین نام وجود دارد، این غار ددر 2 کیلومتر بخش شرقی غار گورج واقع شده است و یکی از دیدنی ترین غار های ایران است که قدمت آن به عصر آهن و دروان پیش از اسلام باز میگردد چرا که درون این غار بقایایی مربوط به انسان و حیوانات مختلف متعلق به همان زمان پیدا شده است.  غار تلابن گورج دارای 22 متر طول و 6 متر عرض است و دهانه این غار به 3 متر میرسد. در انتهای این غار به صخره ای میرسید که به نظر میرس عمق این غار را به دو طبقه تقسیم کرده است.

برای رسیدن به این غار باید بر روی دامنه های پر شیب گورج گیاده روی کنید. این غار در 200 متری نوک قله گورج واقع شده است و میتوانید پس از بازدید از این غار به صعود این قله بپردازید.غار تلابن در فاصله 300 متری یک دره به عمق 15 متر واقع شده است و یکی از بهترین مناظر در گیلان را در اختیار شما قرار میدهد. امروزه مردم محلی از این غار به عنوان محلی برای نگهداری دام هایشان استفاده میکنند.

تالاب زربیجار

در زبان گیلکی به تالاب سل نیز گفته میشود، تالاب یا سا زربیحار یککی از دیدنی ترین جاهای املش است که باید حتما از آن بازدید کنید. این تالاب در کمربندی املش و در خروجی جاده استخر واقع شده است و قدمت آن به دوره پهلوی باز میگردد. تالاب زربیجار یکی از بهترین جاهای دیدنی در بهار و تابستان است چرا که در این دو فصل سطح این تالاب را گیاهان مردابی و گل های نیلوفر آبی تزئین میکنند و یکی از زیبا ترین جاهای دیدنی املش را به وجود میاورند. تالاب زربیجار محل و پناهگاه پرندگان مهاجر زیادی است.

گفته میشد در گذشته آب این تالاب بسیار بیشتر از امروز بوده است اما به هرحال این تالاب و آب درون آن به مصارف کشاورزی میرسد و برای شالیکاران بسیار مهم است. این تالاب از رود «هردوآب» سیراب میشود که سرچشمه این رود نیز رودخانه پل رود است.  ان تالاب و مناظر اطرافش به قدری زیبا هستند که با دیدنش خودتان را در یک نقاشی بسیار زیبا تصور خواهید کرد.

پل شاه عباسی املش

همانطور که گفتیم املش دارای قدمت بسیار دیرینه‌ای است.هرچند که از بناهای تاریخی این شهرستان چیزهای زیادی باقی نمانده است اما باز نشانه هایی از زمانهای بسیار دور در این شهرستان باقی مانده است. یکی از این بناهای بازمانده پل شاه عباسی است که مربوط به زمان صفویه بوده و بر سر یکی از راه های شاه عباسی که املش را به قزوین متصل میکرده است قرار داشته است. پل شاه عباسی در روستای بلوردکان قرار دارد و بر روی دو ردخانه به نامهای سیاهرود و زیل‌بره قرار دارد. این دو رود از دو سمت مختلف یعنی یکی از سمت غرب و دیگری از شمال غربی در بلوردکان جاری هستند و در نقطه ای که به هم میرسند از زیر پل شاه عباسی عبور میکنند.

پل شاه عباسی به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است و در گذشته دارای یک دهنه بزرگ و دو دهنه کوچک بوده است و طول آنه به 50 متر میرسیده  که امروزه تنها یکی از دهانه های کوچک آن باقی مانده است.در نزدیکی این پل نیز کاروانسرایی نیز وجود داشته است که امروزه تنها دیوواره های آن باقی مانده، وجود این کاروان سرا در نزیدکی این پل نشان از اهمیت بالای پل شاه عباسی در گذشته داشته است.

از مصالح به کار رفته در این پل میتوان به قلوه سنگ ها و ملات و ساروج اشاره کرد. که البته در بخش ایبالایی پل از آجر نیز استفاده شده است.معماری این پل معمار کاملا ایرانی است و زیبایی آن تبحر و مهارت معماران و مهندسان ایرانی را در گذشته های دور نشان میدهد. 

  • 09 شهریور ، 1400
  • 514

نظر دهید