021-49029
مرتفع ترین آبشار های ایران کدامند؟

مرتفع ترین آبشار های ایران کدامند؟

آبشار های ایران، آبشار هایی هستند که در زیباترین و بهترین مناطق و مناظر قرار گرفته اند. در واقع، هر کدام از آبشار های ایران، متناسب با موقعیت مکانی که در آن قرار گرفته اند، دارای جذابیت های مخصوص به خود می باشند. جالب است بدانید که برخی از آبشار های ایران، به دلیل داشتن ویژگی های خاص و منحصر به فرد، دارای شهرتی جهانی هستند و به همین دلیل، بازدید از آن ها برای هر فردی واجب است. نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که آبشار های ایران، بسته به محل قرار گیری و شرایط محیطی خود، دارای ارتفاع های متفاوتی هستند. برخی از آن ها جزو آبشار های کوتاه قرار می گیرند. و همچنین برخی از آن ها با داشتن ارتفاع بسیار زیاد، شهرتی جهانی داشته و حتی در خاورمیانه نیز حرف اول را می زنند. 

آبشار های ایران، مکان هایی هستند که به دلیل داشتن چشم انداز های بسیار زیبا و دیدنی، یکی از بهترین و عالی ترین مقاصد گردشگری برای هر فردی به شمار می روند. به همین سبب همه ساله، میزبان تعداد بسیار زیادی از افراد قرار می گیرند. کشور ایران نیز به واسطه موقعی مکانی خود و همچنین شرایط طبیعی ای که در آن برقرار است، دارای تعداد بسیار زیادی از آبشار می باشد که هر کدام از آن ها زیبایی منحصر به فرد خود را دارند. اما یکی از بهترین و عالی ترین مقاصد گردشگری برای هر فردی، مرتفع ترین آبشار های ایران می باشد. 

چرا که با سفر به این آبشار ها و بازدید از آن ها می توان به راحتی و آسانی از خارق العاده ترین و عجیب ترین پدیده های طبیعی بازدید کنید و یکی از بهترین و به یاد ماندنی ترین سفر های خود را در زیبا ترین نقاط ایران تجربه کنید در ادامه این مطلب، همه چیز را درباره مرتفع ترین آبشار های ایران بیان کرده ایم در واقع لیستی از مرتفع ترین آبشار های ایران در مطالب زیر ذکر شده است که با مطالعه آن، می توانید آشنایی کاملی با تمامی آبشار های ایران داشته باشید و در نهایت ،با شناخت هر کدام از آن ها، به راحتی برای بازدید از این پدیده های طبیعی بی نظیر و خارق العاده برنامه ریزی کنید پس توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید و با شگفت انگیز ترین جاهای دیدنی ایران آشنا شوید.

لیست مرتفع ترین آبشار های ایران

آبشار های ایران، دارای طول های مختلفی می باشند. جالب است بدانید که آبشار ها بر اساس ارتفاع معین و مشخصی دسته بندی می شوند و مرتفع ترین آبشار ها، باید دارای ارتفاعی بیش از 70 متر باشند. و در نتیجه تمامی آبشار هایی که در لیست زیر ذکر شده اند دارای طولی بیش از 70 متر بوده و جزو مرتفع ترین آبشار های ایران به شمار می روند. 

به طور کلی، به دلیل کوهستانی بودن بخش شمالی و همچنین بخش غربی ایران، تعداد بسیار زیادی از آبشار هایی با طول های مختلف در این نقاط از ایران قرار دارند. به همین سبب به منظور آشنایی و شناخت بر روی مرتفع ترین آبشار های ایران، باید به نقاط مختلف ایران سفر کنیم و در هر کدام از استان های این کشور، شاهد آبشار هایی با طول های بسیار زیاد و بلند باشیم. در لیست زیر، مرتفع ترین آبشار های ایران به همراه موقعیت مکانی و محل قرار گیری آن ها ذکر شده اند.

1.    آبشار وروار

آبشار های ایران، بر خلاف تصور بسیاری از افراد، در بخش های مرکزی ایران نیز قرار دارند. در سرزمینی که به نام سرزمین عجایب معروف است، و در گرم ترین نقاط ایران، آبشاری بسیار زیبا با طول 174 متر قرار دارد. آبشار وروار آبشاری است که با داشتن طول بسیار زیاد خود، به بلند ترین آبشار خاورمیانه نیز شهرت دارد و به همین علت، یکی از مهم ترین و اصلی ترین جاهای دیدنی ایران به شمار می رود. در میان تمامی آبشار های ایران، آبشار وروار از ارتفاع بیشتری برخوردار است. و از همه جالب تر این که موقعیت مکانی این آبشار در استان کرمان قرار دارد. و این مساله سبب شده تا آبشار وروار تبدیل به یکی از عجیب ترین آبشار های ایران تبدیل شود. همانطور که می دانید، دو رشته کوه بلند البرز و زاگرس، در تمامی بخش های شمالی و بخش های غربی ایران قرار دارند. 

و به همین واسطه انتظار می رود که بلند ترین آبشار های ایران نیز در میان یکی از کوه های این دو رشته کوه طویل قرار داشته باشد. در صورتی که در استان کرمان، و در میان انبوهی از جاذبه های تاریخی و جاهای دیدنی این استان، آبشار وروار نیز قرار گرفته است و به همین علت، یکی از مهم ترین و اصلی ترین جاهای دیدنی این استان به شمار می رود. در شهرستان عنبر آباد استان کرمان، و در بخش شمال شرقی این شهرستان، بلند ترین آبشار خاورمیانه قرار گرفته است. آبشار وروار از رود فرق سرچشمه می گیرد و در نهایت چشم اندازی بی نظیر و بسیار زیبا را برای بازدید عموم به نمایش می گذارد. 

لازم به ذکر است که این آبشار، از زمان های بسیار قدیم توجه مردمان بسیار زیادی را به خود جلب می کرده. چرا که آثار باستانی بسیار زیادی در نزدیکی آبشار وروار وجود دارد. آثاری که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. از جمله جاهای دیدنی نزدیک به آبشار وروار می توان به قلعه سالار رضا و همچنین قلعه فرق اشاره کرد. توصیه می کنیم بازدید از آبشار وروار را از دست ندهید و حتما از نزدیک شاهد زیبایی های بی حد و اندازه مرتفع ترین آبشار های ایران باشید. نا گفته نماند که ارتفاع بسیار زیادی که این آبشار دارد سبب می شود تا آب در نواحی پایین دست آبشار، به شکل پور پایین بریزد. و نتیجه ی این اتفاق، وجود چشم انداز بسیار زیبایی از گیاهان و در نهایت پوشش گیاهی بسیار زیبایی در این بخش از آبشار شده است. 

آبشار وروار- کرتفع ترین آبشار های ایران

2.    آبشار نشترود، یکی از مرتفع ترین آبشار های ایران

از دیگر آبشار های ایران که دارای ارتفاع بسیار زیادی بوده و چشم انداز بسیار زیبایی را در طبیعت اطراف خود ایجاد کرده اند می توان به آبشار نشترود اشاره کرد. این آبشار، علاوه بر این که جزو مرتفع ترین آبشار های ایران به شمار می رود، دارای عظمت بسیار زیادی بوده و یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای هر فردی به شمار می رود. همانطور که انتظار می رود، در رشته کوه های ایران، تعدادی از مرتفع ترین آبشار های ایران قرار دارند که آبشار نشترود نیز یکی از این آبشار ها است. جالب است بدانید که آبشار نشترود یکی از بهترین و زیبا ترین جاهای دیدنی استان البرز به شمار می رود و دسترسی به آن از طریق کرج امکان پذیر است. 

در میان کوه های سر به فلک کشیده و بسیار بلند، آبشاری با طول 110 متر قرار گرفته است که چشم اندازی بسیار زیبا و دیدنی را به نمایش گذاشته و به همین سبب، جزو اصلی ترین و بهترین جاهای گردشگری به شمار می رود. آبشار نشترود بر فراز دره های عمیقی که در حوالی کرج قرار دارند واقع شده است. جالب است بدانید که روستایی به نام نشترود در حوالی آبشار واقع شده است که نام این آبشار را از روی نام روستا انتخاب کرده اند. 

همچنین باید اشاره کنیم که رود نشترود نیز در اعماق دره های این منطقه قرار گرفته است که آبشار نشترود پس از فرود در این رودخانه می ریزد. آبشار نشترود از کرج حدود 35 کیلومتر فاصله داشته و به همین ترتیب می توانید به آسانی اقدام به بازدید از آن کنید و یکی از بهترین اوقات خود را در کنار این آبشار سپری کنید. چرا که آبشار نشترود، دومین رتبه در میان بلند ترین آبشار های ایران را داشته و به همین ترتیب، بازدید از آن برای هر فردی واجب است. نا گفته نماند که برای دسترسی به آبشار نشترود باید راهی جاده معروف چالوس شوید و در نهایت پس از پیمودن 35 کیلومتر به راحتی به این روستا و آبشار زیبا و دیدنی دستیابی پیدا کنید.

3.    آبشار لاتون، از بلند ترین و زیباترین آبشار های ایران

مرتفع ترین آبشار های ایران باید بیش از 70 متر طول داشته باشند و آبشار دیگری که از این ویژگی برخوردار است، آبشار لاتون می باشد. آبشار لاتون، یکی از زیباترین ، بی نظیر ترین و خاص ترین آبشار های ایران بوده که علاوه بر داشتن ارتفاع بسیار زیاد و قرار داشتن در لیست مرتفع ترین آبشار های ایران، دارای چشم اندازی منحصر به فرد و خاص می باشد و به همین دلیل یکی از بهترین و عالی ترین مقاصد گردشگری برای هر فردی به شمار می رود. آبشار های ایران هر کدام چشم اندازی خاص را به نمایش می گذارند اما منظره ای که آبشار لاتون ایجاد کرده است را در هیچ کجای دیگر نخواهید یافت. به همین سبب توصیه می کنیم بازدید از آن را از دست ندهید و حتما برای سفر به آن و بازدید از منظره بی نظیری که ایجاد کرده است اقدام کنید. 

آبشار های ایران، در مناطقی کوهستانی واقع شده اند و آبشار لاتون نیز از این قائده مستثنی نیست. این آبشار، یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استان گیلان به شمار می رود و به همین دلیل، افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند. چرا که افراد بسیار زیادی به منظور گذراندن اوقات خود در جنگل های زیبا این استان مسافت های طولانی را طی می کنند. و یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای مسافرت در این منطقه، آبشار لاتون می باشد. طول آبشار لاتون که جزو مرتفع ترین آبشار های ایران می باشد در حدود 105 متر بوده و در میان کوه های اسپیناس واقع شده است. در اطراف این آبشار، تا چشم کار می کند پوشش گیاهی و طبیعت سرسبز واقع شده است. 

علاوه بر این، آب و هوا در این منطقه به قدری خوب است که می توان تا ساعت ها در کنار آبشار بلند و زیبای لاتون نشست و از منظره بی نظیری که ایجاد کرده است لذت برد. از جمله درختانی که جنگل های این منطقه را تشکیل داده اند می توان به درخت های سیب وحشی، گردو، گلابی، آلو، و ...اشاره کرد. جالب است بدانید که به دلیل داشتن ارتفاع بسیار زیاد، این آبشار را می توان از فاصله بسیار دور و حتی 500 متری مشاهده کرد. 

همچنین باید اشاره کنیم که این آبشار نه تنها جزو بلند ترین آبشار های ایران بوده، بلکه نام آن در میان لیست 30 آبشار مرتفع جهان قرار گرفته و در نتیجه می توان گفت که شهرتی جهانی دارد. توصیه می کنیم بازدید از آبشار لاتون را از دست ندهید. برای دسترسی به این آبشار باید به استان گیلان و شهرستان آستارا در مرز بین استان های گیلان و اردبیل برسانید.

4.    آبشار دره عشق

از دیگر آبشار های ایران که دارای ارتفاع بسیار زیادی بوده و بازدید از آن برای هر فردی واجب است می توان به آبشار دره عشق اشاره کرد. آبشاری با ارتفاع 100 متر که جزو زیباترین آبشار های ایران نیز به شمار می رود. آبشار دره عشق، در مکانی بسیار جذاب و دیدنی قرار گرفته است. در واقع با سفر به دره عشق، نه تنها از آبشار بسیار مرتفع و زیبا دیدن خواهید کرد، بلکه مجذوب منظره اطراف می شوید. چرا که از نام این دره نیز مشخص است که دارای طبیعت بسیار زیبا و دیدنی ای می باشد. یکی از بهترین و زیبا ترین آبشار های ایران که به جرات می توان گفت، چشم اندازی که به واسطه ان ایجاد شده است در هیچ کجای دیگر یافت نخواهد شد، آبشار دره عشق می باشد. این آبشار از دل کوه نشات گرفته و در نهایت منظره زیبایی را در این دره ایجاد می کند.

آبشار های ایران با ویژگی های خاص و مخصوص به خود مناظر دیدنی ای دارند و آبشار دره عشق نیز از این قائده مستثنی نبوده و به همین دلیل، می توان اشاره کرد که جزو دیدنی ترین و خاص ترین جاهای گردشگری در ایران به شمار می رود. در اطراف یکی از زیبا ترین آبشار های ایران، آبشار دره عشق، زمین های متعددی از شالیزار ها و انارستان ها واقع شده اند که زیبایی های اطراف را دو چندان کرده اند. و همچنین باید اشاره کنیم که آب و هوا در این منطقه و در اطراف آبشار دره عشق بسیار مساعد و عالی می باشد. با سفر به دره عشق می توانید بی نظیر ترین و خاص ترین پدیده های عمرتان را تماشا کنید. 

از خصوصیت آبشار های ایران به ویژه آبشار دره عشق می توان به پر آب بودن و 4 فصل بودن آن اشاره کرد. لازم به ذکر است که دره عشق، تعداد بسیار زیادی از آبشار ها و رودخانه ها را درون خود قرار داده است. اما از زیباترین و بی نظیر ترین آن ها می توان به آبشاری 100 متری اشاره کرد که از دل کوه به بیرون جهیده و منظره ای بی نظیر را ایجاد کرده است. اگر قصد بازدید از آبشار دره عشق را دارید و دوست دارید تا آن را در بهترین حالت ممکن تماشا کنید، توصیه می کنیم فصل بهار، به ویژه ماه های فروردین و اردیبهشت را برای بازدید از این آبشار انتخاب کنید تا بتوانید نهایت لذت را از بازدید از مناظر اطراف و به ویژه آبشار دره عشق که جزو مرتفع ترین آبشار های ایران می باشد ببرید.

5.    آبشار پیران، از بلندترین آبشار های ایران

یکی دیگر از مرتفع ترین آبشار های ایران، آبشار پیران می باشد. آبشاری که دارای ارتفاعی در حدود 100 متر بوده و در نتیجه، جزو مرتفع ترین آبشار های ایران شمرده می شود. آبشار پیران، آبشاری است که می توانید بهترین و عالی ترین اوقات خود را در کنار آن بگذرانید. چرا که با ارتفاع بسیار زیبای خود، در یکی از دیدنی ترین و زیبا ترین موقعیت های مکانی قرار گرفته است. آبشار پیران، در استان کرمانشاه واقع شده است و برای دسترسی به آن باید به سمت سر پل ذهاب حرکت کنید. یکی از نکات جالبی که در خصوص آبشار پیران وجود دارد این است که از سه بخش تشکیل شده است. به همین سبب می توان گفت که با در نظر گرفتن بلند ترین نقاط این آبشار، می توان گفت که این آبشار دارای ارتفاعی در حدود 150 متر می باشد. 

زیباترین آبشار های ایران دارای ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فرد خود می باشند. و آبشار پیران نیز جزو زیباترین آبشار های ایران به شمار می رود. چرا که این آبشار از سه پله تشکیل شده است و به همین ترتیب، دارای ارتفاع های مختلفی می باشد. علت ساختار پله ای آبشار پیران، وجود صخره هایی است که آب روان سعی دارد تا راهی را از میان ان پیدا کند. به همین سبب این اتفاق باعث شده تا آبشار پیران، یکی از زیباترین آبشار های ایران تلقی شود. بخش آبریز آبشار ایران، دارای ارتفاعی در حدود 100 متر بوده و چشم انداز بسیار زیبا و بی نظیری را ایجاد کرده است. همچنین باید اشاره کنیم که این آبشار، دارای امکانات بسیار مناسبی برای ورزشکاران می باشد. 

به بیان بهتر، همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم، آب آبشار از مسیری صخره ای راه خود را برای دسترسی به ارتفاعات پایین تر پیدا کرده است. و این مساله نشان می دهد که صخره های این منطقه جزو بهترین و عالی ترین نقاط برهی صخره نوردی به شمار می روند. پس اگر در صخره نوردی مهارت دارید، توصیه می کنیم بازدید از آبشار پیران که یکی از مرتفع ترین آبشار های ایران می باشد را از دست ندهید تا بتوانید علاوه بر تماشای منظره بی نظیر این آبشار، اقدام به صخره نوردی کرده و یکی از بهترین خاطرات خود را در این مکان بسازید.

آبشار پیران-مرتفع ترین آبشار های ایران

6.    آبشار شوی

از دیگر آبشار های ایران که دارای ارتفاع بلندی هستند، می توان به آبشار شوی اشاره کرد. آبشاری که دارای طولی در حدود 100 متر بوده و توانسته در لیست مرتفع ترین آبشار های ایران قرار گیرد. این آبشار یکی از جاهای دیدنی دزفول به شمار می رود. جالب است بدانید که آبشار شوی، دارای نام دیگری می باشد. اهالی این منطقه آبشار شوی را با نام آبشار تله زنگ نیز می شناسند. این آبشار که یکی از زیبا ترین آبشار های ایران نیز می باشد، در میان دو کوه چهل و یک و سالن کوه واقع شده است. جالب است بدانید که این آبشار دارای یک لقب نیز می باشد. این آبشار با داشتن چشم انداز بی نظیر و خاص، لقب آبشار نیاگارای ایران را از آن خود کرده و همه ساله میزبان تعداد بسیار زیادی از گردشگران و طبیعت دوستان می باشد.

آبشار های ایران عموما در فضاهای سرسبز و دیدنی قرار دارند و آبشار شوی نیز از این قائده مستثنی نیست. این آبشار در میان انبوهی از درختان بلوط و بادام قرار گرفته است و در نتیجه، یکی از بهترین مقاصد برای طبیعت گردان و گردشگران به شمار می رود. استان خوزستان دارای طبیعت بسیار زیبایی بوده و در آن، انواع و اقسام جاهای دیدنی قرار دارد. وجود یکی از زیباترین آبشار های ایران نیز جذابیت های این استان را دو چندان کرده و سبب شده تا مسافران بسیار زیادی به این استان سفر کنند. 

آبشار شوی که جزو بلند ترین آبشار های ایران است، با داشتن ارتفاعی در حدود 100 متر و همچنین عرض 70 متر، از دیدنی ترین و زیبا ترین آبشار های ایران می باشد که هر فردی باید از آن بازدید کند و منظره بی نظیری که در پی زمینه این آبشار و همچنین اطراف آن وجود دارد را ببیند. اگر تا به حال به بازدید از این آبشار زیبا نرفته اید، توصیه می کنیم در اسرع وقت برای بازدید از آن برنامه ریزی کنید و سفری به یاد ماندنی و خاطره انگیز را در این منطقه تجربه کنید.

بازدید از مرتفع ترین آبشار های ایران را از دست ندهید!

آبشار های ایران، همگی دارای چشم انداز های بسیار زیبا و دیدنی هستند. اما برخی از آن ها دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی بوده و به همین دلیل باید اشاره کنیم که بازدید از آن ها برای هر فردی از واجبات است. مرتفع ترین آبشار های ایران با قرار داشتن در موقعیت های مکانی مختلف، مناظری زیبا و دیدنی را به نمایش گذاشته و به همین دلیل می توانید سفری خاطره انگیز و به یاد ماندنی را به آن ها تجربه کنید و اوقات بسیار خوبی را در کنار مرتفع ترین آبشار های ایران داشته باشید.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  • 04 خرداد ، 1400
  • 79

دیدگاه - 2

سما

معمولا دسترسی به مرتفع ترین آبشار های ایران سخته اما دیدنشون به سختی مسیر می ارزه
2 روز پیش

ریرا

ایران چه آبشارهای قشنگی داشت ونمیدونستیم
7 روز پیش

نظر دهید