021-49029
دره ویژدرون | افسانه ای ترین جاذبه گردشگری ایران

دره ویژدرون | افسانه ای ترین جاذبه گردشگری ایران

دره ویژدرون از آن دسته جاذبه هایی است که بازدید از آن نصیب هر فردی نمی شود. در واقع اگر ساکن کشور ایران هستید بسیار خوش شانس می باشید. زیرا دره ویژدرون، به قدری زیبا و دیدنی می باشد که باید خیلی خوش شانس باشید تا بتوانید از این مکان افسانه ای دیدن کنید. دره ویژدرون، جایی است که با داشتن ساختاری عجیب، چشم انداز بی نظیر و بسیار زیبایی را ایجاد کرده است و در نتیجه، با سفر به آن، با منظره ای افسانه ای و دیدنی رو به رو می شوید. در واقع منظره ی این دره به قدری زیباست که هر فردی با بازدید از آن، حیرت زده شده و تا چند دقیقه، در سکوت، محو تماشای زیبایی های منظره ی رو به روی خود است. به همین منظور تصمیم گرفته ایم تا نام این دره را، افسانه ای ترین جاذبه گردشگری ایران انتخاب کنیم.

دره ویژدرون، جایی است که توصیه می کنیم حتما بازدید از آن را در برنامه های خود قرار دهید و بی نظیر ترین و خاص ترین منظره ی دنیا را تماشا کنید. ویژدرون یکی از جاذبه های گردشگری استان ایلام می باشد و دسترسی به آن بسیار آسان است. در همین راستا، مقاله ای را نوشته ایم تا شما را به طور کامل با این دره آشنا کنیم. در ادامه این مطلب، همه چیز را درباره دره ویژدرون و همچنین جاهای دیدنی آن بیان کرده ایم. علاوه بر این، بهترین زمان سفر، موقعیت مکانی و همچنین مسیر دسترسی به این جاذبه گردشگری را نیز معرفی کرده ایم تا بتوانید اطلاعات کامل و جامعی را در خصوص این جاذبه گردشگری بی نظیر دریافت کنید و با آگاهی کامل، برای بازدید از آن برنامه ریزی کنید. پس توصیه می کنیمم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید و با حیرت انگیز ترین جاذبه گردشگری ایران آشنا شوید.

معرفی دره ویژدورن

دره ویژدرون با قرار داشتن در استان ایلام، به این استان، ارزش بسیار زیادی بخشیده است. در حقیقت این استان، با وجود داشتن جاذبه های گردشگری فراوان و بی نظیر، بیشتر شهرت خود را بابت زیبایی و خاص بودن این دره به دست آورده است و همین مساله، سبب شده تا یکی از بهترین و محبوب ترین استان ها برای جذب توریست و گردشگری باشد. شهر ایلام، یکی از شهر های کوچک در ایران می باشد. برای تامین آب این شهر، سدی احداث شده است که نام آن سد چم گردلان است. در واقع زمانی که این سد احداث شد، آب ها و رودخانه هایی که از تمامی کوه های اطراف این شهر جاری می شد، به سمت این سد روانه شد و در نهایت، این سد سبب شد تا آب مورد نیاز شهر ایلام به خوبی تامین شود. احداث این سد همچنین سبب شد تا جاذبه های گردشگری اطراف، نظیر دره ویژدرون شکل بگیرد و مکان بسیار زیبایی برای گردشگری و طبیعت گردی فراهم شود. دره ویژدرون، با داشتن مناظر زیبا، همه ساله افراد و توریستان بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند و مکان مناسبی برای گشت و گذار و فاصله گرفتن از محیط های شهری، و در نهایت بازدید از خاص ترین جاذبه های گردشگری می باشد.

علت نام گذاری ویژدرون

شاید شما هم حس کرده باشید که ویژدرون، نام عجیبی می باشد و دوست دارید بدانید علت نام گذاری این دره چیست و به چه معناست. ویژدرون نامی است که کرد نشین ها بر روی این دره گذاشته اند. این کلمه از دو بخش ویژ و درون ساخته شده است. در زبان کردی ویژ به معنای عمق و عمیق بودن، و درون به معنای دره می باشد. در نتیجه معنای نام ویژدرون، دره ی عمیق است. در این دره، صخره هایی بسیار بلند و سر به فلک کشیده وجود دارد و علاوه بر این، منظره ای خاص و دیدنی در آن وجود دارد. لازم به ذکر است که احتمالا، نام دره ویژدرون، معنای دیگری را هم می دهد. در واقع به علت ارتفاع بسیار زیادی که صخره های این دره دارد، بادی که در آن میوزد شدید بوده. به همین سبب، ویژ به معنای باد می باشد که در نهایت، معنای این کلمه دره ای باد خیز نیز می باشد. 

نمایی از دره ویژدرون

عظمت و زیبایی دره ویژدرون

با وارد شدن به دره ویژدرون و راه رفتن در مسیر آن، با عظمت عجیبی رو به رو خواهید شد. این دره با داشتن بلند ترین صخره ها و عمق بسیار زیاد، تصویری حیرت انگیز را از این پدیده طبیعی به نمایش گذاشته است. جالب است بدانید که دره ویژدرون، چندین سال است که شناخته شده و تا قبل از آن، افراد بسیار کمی از وجود همچین دره زیبا و دیدنی ای آگاه بودند. اما امروزه، جمعیت بسیار زیادی از این دره زیبا و دیدنی آگاه شده اند که همین مساله، سبب شده تا میزان بازدید کنندگان و طبیعت گردان، به این دره بسیار زیاد باشد. از جذابیت ها و عظمت این دره، می توان به گذرگاه هایی تنگ اشاره کرد. 
با سفر به دره ویژدرون، باید از گذرگاه هایی تنگ، و پیچ در پیچ عبور کنید تا از زیباترین و خاص ترین جاذبه های دیدنی در این دره بازدید کنید. باد که می وزد، صحنه ی عجیب و جالبی در پیش رویتان است و هرچه پیش بروید، به واسطه چشم انداز رو به رویتان و صدایی که به واسطه وزش باد ایجاد شده، با موقعیت حیرت انگیز و ترسناکی مواجه خواهید شد. در واقع هرچه از زیبایی و عظمت این دره بگوییم باز هم کم است. از دیگر جذابیت های دره ویژدرون می توان به جاری بودن رودخانه ای در بستر آن اشاره کرد.

مشخصات دره ویژدرون

در مطالب بالا اشاره کردیم که ارتفاع صخره های ویژدرون بسیار زیاد می باشد. این ارتفاع بسیار زیاد بوده تا حدی که در برخی نقاط، ارتفاع صخره ها به 200 متر هم می رسد. ارتفاع بسیار زیاد صخره ها منظره ای بی نظیر را به وجود آورده اند و همچنین تنگ بوده و فاصله کم بین صخره ها، سبب می شود تا باریکه ای زیبا از آسمان از ته دره ویژدرون نمایان باشد. از جذابیت های دره ویژدرون می توان به طول بسیار زیاد آن اشاره کرد. این دره، دارای طولی در حدود 6 کیلومتر می باشد و همین مساله، پیاده روی در طول این دره را بسیار هیجان انگیز خواهد کرد. دره ویژدرون، 810 متر از سطح دریا فاصله دارد. جالب است بدانید که جنس بدنه و صخره های این دره، از آهک بوده و در آن ترکیبی از کربنات کلسیم می باشد. 

یکی از جذاب ترین ویژگی ها و مشخصه های دره ویژدرون قدمت آن است. طبق بررسی های متعددی که بر روی این دره صورت گرفته است، مشخص شده که این دره، مربوط به دوران دوم زمین شناسی می باشد. در طول میلیون ها سال و در پی رخداد های زمین شناسی متعدد، دره ی زیبای ویژدرون شکل گرفته و به صورتی که امروز آن را مشاهده می کنیم در آمده است. علاوه بر این باید اشاره کنیم که دره ویژدرون برای اولین بر اثر فعالیت های زمینی، و ایجاد درز ها و شکاف ها بر روی زمین ایجاد شده است.

گونه های گیاهی و جانوری

در دره ویژدرون، منظره ای بسیار زیبا و دیدنی قرار دارد. در حقیقت، وجود پوشش گیاهی بی نظیر و بسیار زیبا، سبب شده تا چشم انداز این منطقه دو چندان شود و همچنین مکان بسیار مناسب و دیدنی ای را برای عکاسی به وجود آورد. یکی از جالب ترین نکات در خصوص دره ویژدرون، این است که به دلیل داشتن آب و هوای مناسب، و شرایط خوب و مناسب، محیط مناسبی برای زندگی جانوران بوده و به همین سبب، گونه های مختلفی از جانوران در آن زندگی می کنند. چندین سال پیش، انواع مختلفی از جانوران شامل پلنگ، خرس، گراز، گرگ، و ... در این دره زندگی می کردند و جذابیت های این دره را بسیار زیاد می کردند. 

البته متاسفانه، با افزایش سفر ها به این منطقه شکار های بسیار زیادی در آن صورت گرفت. به همین سبب در سال 1396 حفاظت های بسیار زیادی از این منطقه صورت گرفت و در نهایت، این منطقه، به عنوان منطقه ای شکار ممنوع و حفاظت شده اعلام شد و تا مدتی حق ورود به آن از بازدید کنندگان سلب شد.

حوضچه های دره ویژدرون

دره ویژدرون، دارای جذابیت های بسیار زیادی می باشد و جذابیت های این دره همچنان ادامه دارد. از محبوب ترین و زیباترین بخش ها ی این دره، می توان به حوضچه ها و دریاچه هایی کوچک در این دره اشاره کرد. در واقع یکی از تفریحاتی که پس از سفر به دره ویژدرون از آن بهره مند می شوید. استفاده از این دریاچه ها می باشد. در واقع با سفر به این دره و بازدید از حوضچه های آن، می توانید فعالیت های مختلفی را در این دره انجام دهید. از جمله فعالیت ها و تفریحاتی که می توانید در این منطقه انجام دهید، می توان به بالا رفتن از صخره های زیبای این منطقه، و شیرجه زدن در آب های این دریاچه ها اشاره کرد. 

حوضچه های دره ویژدرون

علاوه بر این، می توانید شنایی دلپذیر و لذت بخش را در آب های خنک دریاچه های دره ویژدرون تجربه کنید و علاوه بر مشاهده زیبایی های این دره، از شنا در این منطقه نیز بهره ببرید. از دیگر تفریحاتی که می توانید با استفاده از دریاچه ی این دره بهره ببرید، قایق سواری می باشد. در واقع می توانید با خود، قایق بادی کوچکی را به همراه ببرید و در نهایت، تجربه بسیار خوبی را از قایق سواری در این دریاچه ها کسب کنید.

سایر تفریحات دره

از دیگر تفریحات دره ویژدرون می توان به صخره نوردی اشاره کرد. در واقع همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم، ارتفاع صخره ها در این منطقه بسیار زیاد می باشد و به همین واسطه، مکان بسیار مناسبی برای تمرین صخره نوردی، و تفریح صخره نوردان حرفه ای بوده و این افراد می توانند با بالا رفتن از صخره های این منطقه، به چشم انداز بی نظیری از این منطقه رو به رو شوند. علاوه بر این، پیاده روی در طول مسیر دره و پیدا کردن مسیر برای ادامه دادن به راه، از دیگر تفریحات دره ویژدرون بوده و افراد می توانند با سفر به این دره، دره نوردی بسیار خوب و لذت بخشی را تجربه کنند. جالب است بدانید که در دیواره های این دره، کندوهای زنبور عسل بسیار زیادی وجود دارد و با بازدید از آن ها، می توانید ماجراجویی خود را کامل کنید.

یکی از لذت بخش ترین و بی نظیر ترین اقدامات در این دره، کمپ زدن می باشد. در حقیقت، برخی از بخش های دره ویژدرون، مکان مناسبی برای چادر زدن و کمپ زدن هستند و با برپا کردن چادر و اقامت در این دره، می توانید شب های بی نظیر و زیبای دره ویژدرون را مشاهده کنید و سفر خود را تکمیل کنید.

لوازم و تجهیزات سفر به دره ویژدرون

دره ویژدرون مکان بسیار زیبایی است اما باید اشاره کنیم که قبل از سفر به آن، باید با لوازم و تجهیزات لازم برای بازدید از آن آشنا باشید. از جمله لوازم لازم برای بازدید از این دره می توان به کوله پشتی مسافرتی، لوازم برای سفر به کوه و کوهنوردی، آب، تنقلات، لباس لازم و اضافی، کفش مناسب پیاده روی و دره نوردی، کلاه ایمنی، جلیقه نجات، و ...  اشاره کرد.

نکاتی که باید قبل از سفر به دره ویژدرون بدانید!

این دره، گاهی اوقات می تواند بسیار خطرناک باشد. متاسفانه چندین سال پیش، گروهی از صخره نوردان و کوه نوردان حرفه ای، به این دره سفر کرده بودند اما به دلیل عدم توجه به برخی موارد، جان خود را از دست دادند. به همین سبب توصیه می کنیم سفر به این دره را جدی بگیرید و قبل از سفر، با تمامی نکات سفر به این دره آشنا باشید. از مهم ترین موارد سفر به این دره می توان به وضعیت آب و هوا اشاره کرد. در حقیقت، با وقوع بارندگی در این دره، میزان آب در رودخانه بالا می آید و برخی از معابر، نسبتا صعب العبور می شوند. و در حقیقت، گذر از برخی بخش های این دره امکان پذیر نیست. 
علاوه بر این، گاهی اوقات، ورودی سد را باز می کنند تا میزان آب ذخیره شده در سد کمتر شود. در این مواقع، سیلاب شدیدی در این منطقه رخ می دهد و سبب می شود تا مسیر دره به طور کل مسدود شود. در نتیجه حتما قبل از سفر تمامی موارد را چک کنید و حتی الامکان، با تورهای مسافرتی و افراد خبره اقدام به فر و بازدید از این منطقه کنید.

دره ویژدرون کجاست؟

موقعیت مکانی دره ویژدرون، در استان ایلام، و در 20 کیلومتری شهر ایلام واقع شده است. برای دسترسی به این دره، باید خود را به شهرستان ملکشاهی برسانید و در این منطقه، راه خود را به سمت سد چم گردلان، پیدا کنید. در نهایت، به سمت ضلع غربی این سد بروید و به راحتی، محل این دره زیبا را پیدا کنید. اگر تا به حال از دره ویژدرون بازدید کرده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

  • 15 فروردین ، 1400
  • 344

نظر دهید