021-91004064
بازدید از زیباترین جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی

بازدید از زیباترین جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی

کشور ایران یکی از سرسبز ترین و تاریخی ترین کشور های دنیا می باشد که تمدنی چندین هزار ساله را درون خود قرار داده است. به واسطه قرار داشتن فلات ایران در این کشور، جنگل ها، کوهستان ها، دشت ها، جویبار ها و رودخانه ها و چشمه ساران بسیار زیادی در جای جای این کشور وجود دارد که هر کدام، بر چشم انداز این کشور افزوده اند. همانطور که می دانید، دو رشته کوه البرز و زاگرس در ایران وجود دارد که سبب شده اند تا بسیاری از استان های این کشور، جاذبه های طبیعی و گردشگری بسیار زیادی را درون خود قرار دهند. استان آذربایجان شرقی نیز یکی از این مناطق است که از مزیت قرار داشتن در منطقه ای کوهستانی بهره مند است و آب و هوایی بسیار عالی و مطلوب را دارد.

جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی، بسیار متنوع و متعدد است. به طوری که با بازدید از هر کدام از جاهای دیدنی استان آذربایجان شرقی، با دنیایی متفاوت آشنا می شوید و از زیبایی های طبیعت دیدن خواهید کرد. البته باید اشاره کنیم که این استان، دارای وسعت زیادی می باشد و به واسطه همین وسعت زیاد، تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری را درون خود قرار داده است. هر کدام از این جاذبه های گردشگری، بسیار زیبا و دیدنی می باشد و بازدید از آن ها برای همگان واجب است. اما طبیعتاً نمی شود در سفری کوتاه مدت، اقدام به بازدید از تمامی جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی کرد. به همین علت، بهترین کار، آشنایی با محبوب ترین و پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی می باشد. آشنایی با این اماکن کمک می کند تا متناسب با زمان سفر خود به این شهر، برای بازدید از زیبا ترین و خاص ترین جاهای دیدنی استان آذربایجان شرقی برنامه ریزی کنید. 

در ادامه این مطلب، به معرفی محبوب ترین و پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی پرداخته ایم. پس اگر قصد سفر دارید و دوست دارید با زیبا ترین جاذبه های گردشگری ایران آشنا شوید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید تا بتوانید بهترین برنامه ریزی را برای سفر خود انجام دهید.

جاهای دیدنی تبریز

همانطور که می دانید، شهر تبریز، مرکز استان آذربایجان شرقی بوده و دارای تاریخ و تمدنی چند هزار ساله است. شهر تبریز، یکی از پر بازدید ترین شهر های ایران می باشد و هر ساله، افراد بسیار زیادی به این شهر سفر می کنند تا از جاذبه های گردشگری و تفریحی این شهر استفاده کنند و تجربه سفری به یاد ماندنی را کسب کنند. به طور کلی می توان گفت که شهر تبریز، یکی از مشهور ترین شهر های ایران می باشد که بی دلیل هم نیست. همه ی ما تعاریف بسیار زیادی از این شهر زیبا، و مردمانش شنیده ایم. همچنین، تعاریف بسیار زیادی از فرهنگ مردمان این شهر به گوشمان رسیده است. تمامی این تعاریف، افراد بسیاری را ترغیب می کند تا از نزدیک، شاهد تمامی این موارد باشند. سفر به استان آذربایجان شرقی، به ویژه شهر تبریز، بسیار لذت بخش بوده و هر فردی که به بازدید از آن برود، اوقات بسیار خوبی را در آن سپری خواهد کرد. 

این شهر، تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی را درون خود جای داده است. در ادامه، لیستی از محبوب ترین و پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری شهر تبریز ذکر کرده ایم که در صورتی که قصد سفر به این شهر و بازدید از خاص ترین جاذبه های گردشگری را داشتید، توصیه می کنیم بازدید از این جاذبه های گردشگری را از دست ندهید.

1.    ائل گلی

یکی از سر شناس ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی که در شهر تبریز قرار دارد، ائل گلی می باشد. ائل گلی، یکی از جاذبه های تاریخی و تفریحی این شهر می باشد که درون آن امکانات، و جاهای دیدنی بسیار زیادی وجود دارد. در این مجموعه، دریاچه ای عظیم قرار دارد که در زمان های قدیم برای تامین آب این شهر از آن استفاده می شد. بعد ها در کنار این دریاچه، بنای ائل گلی، هتل ها، پارک بازی، فروشگاه های زنجیره ای، و بسیاری از امکانات دیگر تاسیس شد. توصیه می کنیم بازدید از این بنای تفریحی و  تاریخی را از دست ندهید.

2.    کوه های آلاداغ لار

کوه های آلاداغ لار یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی است که در محدوده ی تبریز قرار دارد. همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم، این استان در منطقه ای کوهستانی واقع شده است. همچنین اگر از مسیر زمینی به این استان بروید، متوجه وجود کوه های متعددی در این منطقه می شوید. در مسیر دسترسی به تبریز، کوه ها با رنگ های متنوعی وجود دارند که چشم اندازی بسیار زیبا و دیدنی را ایجاد کرده اند. کوه های آلاداغ لاری، به رنگ های سبز، زرد، قرمز و نارنجی وجود دارند. اگر قصد دارید از خاص ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی بازدید کنید، توصیه می کنیم مسیر زمینی را برای گشت و گذار در این استان انتخاب کنید تا از نزدیک، شاهد کوه های زیبای این منطقه نیز باشید.

3.    بازار تاریخی تبریز

یکی از تاریخی ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی، بازار تاریخی تبریز می باشد. جالب است بدانید که این بازار، در سازمان میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است و علاوه بر این، به عنوان وسیع ترین بازارچه تاریخی در جهان شناخته می شود. تمامی این موارد، دلیلی محکم و استوار است تا هر فردی، به بازدید از این بازارچه تاریخی برود و ساعاتی را به تماشای تاریخی ترین بنای شهر تبریز بیاندازد. بنایی که از سال و زمان ساخت آن، سندی وجود ندارد و مشهور ترین جهان گردان مانند مارکوپولو، از آن یاد کرده اند.

4.    کوه سهند

همانطور که می دانید در کشور ایران، تعدادی از کوه های آتشفشانی خاموش قرار دارند. کوه سهند نیز یکی از این کوه های آتشفشانی است که امروزه، جزو پر بازدید ترین و مشهور ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی به شمار می رود. این کوه، همچنین جزو مرتفع ترین کوه های موجود در استان آذربایجان شرقی است که در آن، مناظر بسیار زیبا و دیدنی ای وجود دارد. همه ساله در این منطقه، دشت های عظیمی از گل های لاله واژگون ایجاد می شود و چشم اندازی بسیار زیبا را پدید می آورند. اگر به این استان سفر کردید، توصیه می کنیم بازدید از کوه سهند، و چشم انداز زیبای آن را از دست ندهید.

جاهای دیدنی اطراف تبریز

تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی، در شهر تبریز قرار دارد. اما با این وجود، این استان به قدری جاهای دیدنی خاص و منحصر به فردی دارد که بازدید از آن ها نیز خالی از لطف نیست. به همین سبب، پس از بازدید از مشهور ترین و پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری تبریز که در موارد بالا ذکر شد، بهتر است از شهر تبریز خارج شوید و به سراغ سایر جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی بروید تا از خاص ترین و زیباترین جاهای دیدنی ایران بازدید کنید. در ادامه لیست کاملی از مشهور ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی ذکر شده است. اگر قصد سفر و بازدید از بی نظیر ترین جاذبه های گردشگری را دارید، توصیه می کنیم بازدید از مناطق ذکر شده را از دست ندهید.

1.    قلعه بابک

قلعه بابک از جمله جاذبه های تاریخی و دیدنی در دل طبیعت در استان آذربایجان شرقی است. این قلعه، یکی از استوار ترین و مهم ترین قلعه های نظامی در ایران است که نفوذ به آن غیر ممکن بوده است. جالب است بدانید که این قلعه، در قله ی کوه بنا شده است و به همین سبب، برای بازدید از آن، پیاده روی سختی را در پیش رو دارید. البته لازم به ذکر است که این پیاده روی، کاملا ارزشش را دارد تا از سازه ای بی نظیر و بسیار زیبا در این استان دیدن کنید. علاوه بر این نا گفته نماند که منظره کوه های اطراف از این قلعه بسیار زیبا و دیدنی است و تا چشم کار می کند سرسبزی و زیبایی فضای اطراف را در بر گرفته است.

قلعه بابک

2.    کلیسای سنت استپانوس

در کشور ایران، کلیسا های بسیار زیادی وجود دارد. بسیاری از این کلیساها، جزو بناهای تاریخی در این کشور به شمار می آید و زمان بسیار زیادی از ساخت آن گذشته است. کلیسای سنت استپانوس نیز یکی از این کلیسا ها می باشد که بازدید از آن را به شدت توصیه می کنیم. به جرات می توان گفت که این کلیسا، یکی از زیبا ترین و خاص ترین کلیسا های ساخته شده در ایران می باشد که امروزه یکی از مهم ترین و پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی به شمار می رود. این کلیسا معماری بی نظیر و خاصی را به نمایش گذاشته است و بازدید از آن بر همگان آزاد است. 

3.    آبشار آسیاب خرابه

یکی از جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی که بازدید از آن را به شدت توصیه می کنیم، آبشار آسیاب خرابه می باشد. این آبشار یکی از زیبا ترین آبشار ها در استان آذربایجان شرقی بوده که در دل طبیعت قرار داشته و چشم انداز بسیار زیبایی را ایجاد کرده است. آبشار آسیاب خرابه، در حاشیه رود ارس قرار دارد و در نزدیکی آن، آسیاب های بادی بسیار قدیمی قرار دارد که امروزه از کار افتاده اند. به همین علت نام این آبشار را آسیاب خرابه انتخاب کرده اند. اگر دوست دارید ساعاتی را در دل طبیعت بگذرانید و به تماشای پدیده های زیبایی طبیعی بگذرانید، توصیه می کنیم بازدید از این آبشار را از دست ندهید. 

4.    منطقه حفاظت شده ارسباران

جنگل های ارسباران، یکی از مهم ترین و اصلی ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی می باشد. در کشور ایران، مناطق حفاظت شده ی بسیار زیادی وجود دارند که یکی از آن ها نیز، منطقه حفاظت شده ارسباران می باشد. این منطقه حفاظت شده، مکانی امن و مطمئن برای زیستگاه حیوانات بوده که همه ساله، افراد بسیار زیادی اقدام به بازدید از آن می کنند. این منطقه، چشم اندازی بسیار زیبا از طبیعت را به نمایش گذاشته و با سفر به آن، می توانید از مناظر بسیار زیبایی که کوه های سرسبز اطراف ایجاد کرده اند دیدن کنید. همچنین باید اشاره کنیم که اگر قصد بازدید از این منطقه حفاظت شده را داشتید، دقت کنید که به طبیعت این منطقه آسیب نزنید و زباله های خود را با خود به همراه ببرید.

5.    روستای کندوان

روستای تاریخی کندوان، از مشهور ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی می باشد. این روستا، که به نام روستای کله قندی نیز شناخته می شود، دارای خانه هایی به شکل کله قند می باشد. این خانه های کله قندی، محل سکونت بسیاری از هموطنان می باشد. از جالب ترین نکات در خصوص خانه های روستای کندوان می توان به معماری خانه های آن اشاره کرد. این خانه های کله قندی را به صورت 2، 3 و یا حتی 4 طبقه ساخته اند و محیط داخلی آن ها نیز بسیار جذاب و دیدنی می باشد. توصیه می کنیم بازدید از این روستا را در برنامه های خود قرار دهید و حتی می توانید برای مدتی اقدام به اجاره یکی از این خانه های کله قندی کنید و مدتی را در داخل خانه های این روستا اقامت کنید.

6.    بازارچه مرزی جلفا

سفر بدون خرید کردن تکمیل نمی شود. پس از گردشگری و بازدید از جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی، می توانید از بازارچه مرزی جلفا دیدن کنید و با گشت و گذار در راهرو های این روستا، اقدام به بازدید از فروشگاه ها و مغازه های این منطقه کنید. 

کلام آخر

جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی، بسیار متعدد می باشند اما برخی از آن ها، نسبت به سایر، دارای شهرت بیار بیشتری بوده و میزان بازدید از آن ها نیز بیشتر می باشد. در حقیقت، تعدادی از جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی، شهرتی جهانی دارند. به همین سبب، آشنایی با این جاذبه های گردشگری کمک می کند تا بتوانید از خاص ترین و مشهور ترین جاهای دیدنی استان آذربایجان شرقی بازدید کنید و با تمدن کهن این استان آشنا شوید. اگر تا به حال از این استان و جاذبه های گردشگری ای که در موارد بالا اشاره کرده ایم دیدن کرده اید، و یا سایر جاهای دیدنی این استان را می شناسید، نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. 

  • 10 فروردین ، 1400
  • 443

دیدگاه - 1

مریم

آب و هوای خوب تبریز هم خودش یکی از جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی حساب میشه:))
1 سال پیش

نظر دهید