021-49029
بازدید از آرامگاه فردوسی | شاعر نامدار ایرانی

بازدید از آرامگاه فردوسی | شاعر نامدار ایرانی

آرامگاه فردوسی یکی از مهم ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری و تاریخی در ایران می باشد که شهرت بسیار زیادی دارد. در واقع باید اشاره کنیم که آرامگاه فردوسی، از جمله مشهور ترین جاذبه های گردشگری در استان خراسان بوده و همه روزه، افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند. جالب است بدانید که تاریخچه بسیار جالبی در خصوص آرامگاه فردوسی مشهد وجود دارد و از لحاظ تاریخی، یکی از مهم ترین سازه های تاریخی در ایران می باشد. همه روزه، افراد بسیار زیادی به شهر مشهد سفر می کنند تا از این شهر مقدس و مذهبی بازدید کنند و علاوه بر زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) اقدام به بازدید از جاذبه های گردشگری این شهر بزرگ کنند. در واقع در این شهر جاذبه های گردشگری بسیار زیادی وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به آرامگاه فردوسی اشاره کرد.

آرامگاه فردوسی، امروزه افراد بسیار زیادی را به شهر مشهد جذب می کند و با داشتن ساختار بسیار جالب و شباهت بسیار زیاد به آرامگاه کوروش کبیر، توجه عموم گردشگران و توریستان را نسبت به خود جذب می  کند. در حقیقت جالب است بدانید که آرامگاه فردوسی، یکی از دلایلی است که توریستان و گردشگران بسیار زیادی به شهر مشهد می روند و بعد از حرم مطهر امام رضا (ع) آرامگاه فردوسی مهم ترین و محبوب ترین جاذبه گردشگری در این شهر بزرگ بوده. در ادامه این مطلب، همه چیز را درباره آرامگاه فردوسی و بخش های مختلف آن بیان کرده ایم. در نتیجه اگر قصد دارید تا با سازه های بی نظیر کشور ایران، و زیبا ترین جاذبه های تاریخی این شهر آشنا شوید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید و با بی نظیر ترین جاهای دیدنی مشهد آشنا شوید. 

معرفی آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی، از آن دسته جاذبه هایی است که اگر به بازدید از آن بروید، تا ساعت ها در محیط بسیار زیبا و دیدنی آن می مانید و علاوه بر بازدید از دیدنی های تاریخی آن، از سایر جاذبه های دیدنی ای که در آرامگاه فردوسی وجود دارد دیدن می کنید. آرامگاه فردوسی با قرار داشتن در شهر مشهد، دارای دسترسی بسیار آسانی می باشد و به همین واسطه بسیاری از گردشگران شهر مشهد به بازدید از آرامگاه فردوسی می روند. در آرامگاه فردوسی، پیکر شاعر بزرگ و مشهور ایرانی را در خود قرار داده است. یکی از نکات جالب در خصوص آرامگاه فردوسی این است که برخی از مشهور ترین و محبوب ترین شاعران و خوانندگان ایران در این منطقه تاریخی دفن شده اند. این مساله سبب شده تا جذابیت های این جاذبه تاریخی بیشتر شود. 

ابولقاسم فردوسی توسی، متولد شهر توس خراسان، می باشد. ایشان در سال 329 هجری قمری تا سال 416 هجری قمری زندگی کرد. این شاعر بزرگ در طول زندگی خود، مجموعه ای از اشعار حماسی را سرود و این اشعار او، در تمام ایران و حتی جهان، شهرت یافت. در حقیقت به جرات می توان گفت که این شاعر، بزرگ ترین شاعر حماسه سرای ایران در طول تاریخ بوده است. ایشان تلاش های بسیار زیادی برای زنده نگاه داشتن زبان پارسی کرد و مجموعه اشعار ایشان، نشان گر این مساله بوده اند. 

مجسمه و عکس فردوسی

هنگامی که به بازدید از آرامگاه فردوسی می روید، با آرامگاه بسیار بزرگی مواجه می شوید که با عظمت خود، توجه همگان را به سمت خود جلب می کند. در کنار آرامگاه فردوسی، مجسمه ای وجود دارد که تصویر و عکس فردوسی را به نمایش گذاشته است. در این تصویر، مرحوم فردوسی که در حال تماشای آرامگاه فردوسی است به نمایش گذاشته شده است و در نتیجه یکی از دیدنی های موجود در این جاذبه گردشگری می باشد.

بخش های مختلف آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی، دارای محوطه وسیعی می باشد که در آن، بخش ها و جاهای دیدنی متعددی وجود دارد. در واقع، هر نقطه از آرامگاه فردوسی، دارای یک جای دیدنی می باشد. امروزه، عموم افرادی که به بازدید از آرامگاه فردوسی می روند، در محوطه این مجموعه می نشینند و اقدام به شاهنامه خوانی می کنند. فضای این مجموعه به قدری زیبا و جذاب است که هر فردی هوس می کند ساعت ها در آن بنشیند و از زیبایی های محیط لذت ببرد. از بخش های مختلف موجود در آرامگاه فردوسی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

1.    مقبره آرامگاه فردوسی

اصلی ترین جاذبه گردشگری در این مجموعه ی 6 هکتاری، مقبره آرامگاه فردوسی می باشد. این آرامگاه دارای عظمت بسیار زیادی بوده و در نتیجه اصلی ترین جاذبه دیدنی در این منطقه است. مقبره آرامگاه فردوسی، به سبک معماری در دوران اشکانیان ساخته شده است و همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم، شباهت بسیار زیادی به آرامگاه کوروش کبیر دارد. این آرامگاه از چندین ستون مرمری بسیار بزرگ ساخته شده است و به همین سبب، محوطه داخلی آن بسیار زیبا و دیدنی می باشد. به طور کلی، بنای آرامگاه فردوسی از 3 قسمت بخش پلکانی، بنای سنگ قبر، و تالار بزرگ تشکیل شده است.  به طور کلی مساحت زیربنای مقبره آرامگاه فردوسی، در حدود 1 هکتار بوده و بخش های مختلف آن از سنگ، کاشی، و بتن ساخته شده است.

نمایی از مقبره آرامگاه فردوسی

-    سنگ قبر آرامگاه فردوسی

سنگ قبر آرامگاه فردوسی، در بخش وسط آرامگاه قرار داشته و برای بازدید از سنگ قبر ایشان، باید به میانی ترین بخش آرامگاه فردوسی بروید. در این جا، با سنگ قبری با ابعاد 1*1.5 متر مواجه می شوید که بر روی آن، متنی زیبا نوشته شده است. در واقع سنگ قبر ابولقاسم فردوسی، در مرکز تالار این مجموعه قرار دارد. تالار آرامگاه فردوسی، با وسعت بسیار زیادی که دارد، دارای چشم انداز زیبا و بی نظیری نیز می باشد. 

-    تالار اصلی

پس از ورود به تالار اصلی آرامگاه فردوسی، ستون های زیادی را در این تالار مشاهده خواهید کرد. برخی از این ستون ها با ارتفاع بسیار زیاد در این تالار قرار گرفته اند و بر فراز آن ها، سر ستون هایی بسیار زیبا و بی نظیر قرار گرفته است. علاوه بر این باید اشاره کنیم که تمامی محوطه داخلی تالار آرامگاه فردوسی، با استفاده از کاشی ها و گچبری ها تزئین شده است و در نتیجه، چشم انداز بسیار زیبا و دیدنی ای در آن بر قرار است. جالب است بدانید که تاار اصلی، بر روی بخش پلکانی قرار دارد که بر روی دیواره های آن اشعار بسیار زیادی نوشته شده است.

سایر جاذبه های دیدنی محوطه آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی، در بخش هایی که در بالا ذکر کردیم خلاصه نمی شود. بلکه علاوه بر موارد بالا، جاهای دیدنی بسیار زیاد دیگری نیز در این مجموعه وجود دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

موزه فردوسی

یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری و دیدنی در مجموعه آرامگاه فردوسی، موزه فردوسی است. سال ها پیش و در حدود سال 1361 چایخانه و استراحتگاهی در این مجموعه وجود داشت که بعد ها به دلیل عدم هماهنگی بین این مکان ها با آرامگاه فردوسی، آن ها را تبدیل به موزه فردوسی کردند. در این موزه، آثاری از دوران باستان، اشیاء و لوازم سفالی، تیر و کمان، لوازم و وسایل موسیقی، تجهیزات سوار کاری مانند گرز، تیر و کمان، سپر، و ... در آن وجود دارد. یکی از مهم ترین اشیاء موجود در این موزه شاهنامه 73 کیلوگرمی می باشد. این شاهنامه که از طرف جناب آقای عبد الرحیم جعفری اهدا شده است دارای جذابیت های بسیار زیادی می باشد. آقای عبد الرحیم جعفری، موسس انتشارات امیر کبیر بوده و شهرت بسیار زیادی دارد. 

از دیگر اشیاء دیدنی موجود در موزه فردوسی، می توان به تابلو ها و آثار نقاشی های هنری از بزرگ ترین استادان هنرمند ایرانی، فرش ها و قالیچه های متعدد، و سایر لوازم هنری اشاره کرد. توصیه می کنیم اگر به بازدید از آرامگاه فردوسی رفتید، بازدید از موزه فردوسی را از دست ندهید.

کتابخانه آرامگاه فردوسی

در آرامگاه فردوسی، بخشی وجود دارد که امروزه آن را به عنوان کتابخانه فردوسی می شناسیم. در کتابخانه حکیم ابولقاسم فردوسی، بخش های مختلفی وجود دارد که از آن ها می توان به تالار پذیرایی اشاره کنیم. جالب است بدانید که در این کتابخانه بیش از 9000 جلد کتاب وجود دارد. این کتابخانه دارای 2 طبقه می باشد که طبقه بالایی مخصوص اتاق مطالعه، و بخش پایینی، مخصوص قرار دادن کتاب ها می باشد. جالب است بدانید که بخش عظیمی از کتاب های موجود در این مجموعه، اهدایی هایی از جناب آقای ندوشن، خانم شیرین بیانی و همچنین جناب آقای نور نعمت اللهی می باشد.

آرامگاه استاد محمد رضا شجریان

یکی از محبوب ترین و پر بازدید ترین بخش های آرامگاه فردوسی، آرامگاه محمد رضا شجریان می باشد. این اسطوره ی ایرانی، یکی از محبوب ترین شخصیت ها در میان تمامی ایرانیان بوده است و به همین دلیل، مرگ ایشان، غم بزرگی را در دل تمامی هموطنان کاشت. این اسطوره ی صدای ایرانی، در مهر ماه سال 1399 از دنیا رفت و به خواست ایشان، در محل آرامگاه فردوسی مشهد به خاک سپرده شدند. 

آرامگاه مهدی اخوان ثالث 

از دیگر جاهای دیدنی آرامگاه فردوسی، می توان به محل دفن و آرامگاه مهدی اخوان ثالث اشاره کرد. این هنرمند بزرگ ایرانی، شاعر بزرگ و مشهوری بود که در سال 1369 از دنیا رفت. ایشان یکی از شاعران اجتماعی ایرانی بود که آثار بسیار زیبایی را از زندگی اجتماعی مردم می سرود. در بخش غربی محوطه آرامگاه قرار دارد. در بخش بالایی محل دفن ایشان، تندیسی از مهدی اخوان ثالث قرار داده شده است که چشم انداز بسیار زیبایی را در این محوطه ایجاد کرده است. 

امکانات آرامگاه فردوسی

در آرامگاه فردوسی، امکانات بسیار زیادی وجود دارد. که در صورتی که از این آرامگاه بازدید کنید، می توانید از این امکانات بهره مند شوید. از جمله امکانات موجود در این مجموعه می توان به وجود کافه و رستوران، اشاره کرد. توصیه می کنیم حتما زمانی را برای چشیدن طعم غذاهای این مجموعه اختصاص دهید. از سایر امکانات این مجموعه می توان به فروشگاه های خرید سوغاتی، سرویس بهداشتی، و ... اشاره کرد.

آرامگاه فردوسی کجاست؟

برای دسترسی به آرامگاه فردوسی، باید خود را به شهر توس مشهد برسانید. یکی از نکات مثبت در خصوص این جاذبه گردشگری این است که با استفاده از وسایل نقلیه عمومی نیز استفاده کنید. برای دسترسی با استفاده از وسایل نقلیه عمومی، باید خود را به پایانه فردوسی در مشهد برسانید و با استفاده از اتوبوس های خط 202 این پایانه، راهی آرامگاه شوید. زمان دسترسی به آرامگاه فردوسی از این پایانه حدود 45 دقیقه می باشد. 

اگر تا به حال از آرامگاه فردوسی بازدید کرده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.


 

 
  • 19 فروردین ، 1400
  • 21

نظر دهید

پر بازدیدترین پست ها

معرفی بهترین جاهای دیدنی تهران در نوروز 1400

معرفی بهترین جاهای دیدنی تهران در نوروز 1400

شهر تهران، دارای جاهای دیدنی بسیار زیادی می باشد اما برخی از آن ها، کاملا مناسب ...

27 اسفند ، 1399
جاذبه های گردشگری ایران

جاذبه های گردشگری ایران

کشور ایران یکی از مهم ترین کشور های خاورمیانه و آسیا می باشد که دارای جاذبه های ...

18 اسفند ، 1399
همه چیز در مورد شهر تهران

همه چیز در مورد شهر تهران

تهران شهر بزرگی می باشد که دارای تاریخچه جالبی می باشد و علاوه بر این، آشنایی با ...

17 اسفند ، 1399

آخرین پست ها

لیست کامل جاهای دیدنی طبس

لیست کامل جاهای دیدنی طبس

طبس یکی از مناطق کویری ایران به شمار میرود که به دلیل داشتن چشمه ها و آبشارهای م ...

28 فروردین ، 1400
جنگل الیمستان کجاست؟

جنگل الیمستان کجاست؟

برای کسانی که ساکن تهران هستند سفر یک روزه به جنگل الیمستان یک گزینه ی بسیار خوب ...

28 فروردین ، 1400
بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند؟

بهترین مناطق تهران برای زندگی کدامند؟

شهر تهران با وسعت بسیار زیاد خود، محله های متعددی را درون خود جای داده است که بر ...

28 فروردین ، 1400