021-91004064
راهنمای سفر به یزد | معرفی 6 مورد از جاهای دیدنی یزد

راهنمای سفر به یزد | معرفی 6 مورد از جاهای دیدنی یزد


اگر اهل ایرانگردی باشید و سفر رفتن را فقط به شمال کشور محدود نکنید، مطمئنا از سفر به یزد لذت های بسیاری خواهید برد.یزد دومین شهر تاریخی جهان بعد از ونیز است ، قدمت برخی از بناهای شهر یزد از 500 سال هم تجاوز میکند و همین مسئله آن را به میراث ارزشمندی از تاریخ ایران تبدیل نموده که پر از جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی است.با سفر به یزد شما سفری به تاریخ ایران خواهید داشت. به علاوه با معماری اصیل ایرانی و معماری خشت و گل و بناهایی که بدون حضور هر گونه فلزی از استحکام و دوام چند صد ساله برخوردار اند آشنا خواهید شد.در این مطلب راهنمای سفر به یزد آورده شده که اگر قصد سفر به این شهر تاریخی و ارزشمند را داشته باشید حتما به کارتان می آید. حتی اگر به یزد سفر هم نکرده باشی حتما اسم میدان امیرچخماق به گوشتان خورده است. این میدان به نوعی سمبل معرفی شهر یزد است و به همین دلیل بهترین محل برای شروع گشت و گذار در یزد خواهد بود.

میدان امیرچخماق

این میدان که خود یزدی ها آن را میرچخماق میخوانند، به قرن نهم تعلق دارد و توسط امیر جلال الدین چخماق، حاکم وقت شهر یزد ساخته شده است که از مهم ترین جاهای دیدنی یزد است. از گذشته میدان میرچخماق از میدان های اصلی شهر بوده و تا کنون هم بر همان منوال باقی مانده است. میرچخماق محلی است برای برگزاری مراسم های مختلف در طول سال که مردم یزد برای برگزاری آنها در این میدان جمع میشوند. این میدان با بناهایی نظیر مسجد و حسینیه و آب انبارهای کهنی که بعد ها در اطرافش احداث گردید از اهمیت گردشگری ویژه ای برخوردار است. از دیگر جاذبه های دیدنی این میدان ، نخل 450 ساله ای است که به نخل حیدری ها معروف است.حتما تصاویری از عزاداریهای محرم در یزد دیده اید که این نخل نیز در آن حضور دارد.بلندی این نخل 5/8 متر است و اضلاع آن نیز 5/8 در 5/8 است، این نخل که به شکل یک سرو طراحی شده از قطعات چوب های تراشیده و گره چینی شده شکل یافته تا نمادی برای آزادگی باشد.
بنای تاریخی دیگر نزدیک میدان میر چخماق، میدان وقت الساعت است که از زیباترین جاهای دیدنی یزد در حوالی میدان میرچخماق است. این بنا یکی دیگر از آثار برجسته ی تاریخی این شهر است. در روزگای که ساعت های زیادی در دسترس عموم قرار نداشت ؛این ساعت توسط ساعت ساز معروف آن دوره، شخصی به نام ابوبکر در این میدان ساخته شد و تک تک ساعت های روز را با بانگ صدایش اعلام میکرده. البته چیزی که این برج ساعت را متمایز میکند قدمت بنای آن است که مربوط به سال 725 هجری است.
در سمت راست میدان کوچه ی قدیمی و باریکی به نام کوچه شیخ اسدالله وجود دارد که اگر خوش شانس باشید با قدم گذاشتن به این کوچه میتوانید صدای مرشد را از زورخانه ی واقع در آن بشنوید.
این زور خانه در جوار آب انباری; که قدمتی 430 ساله دارد واقع شده است، این آب انبار در گذشته مصرف یکسال آب مردم شهر یزد را تامین میکرده است.

آب انبار تاریخی شهر یزد

این آب انبار را سیتی فاطمه خاتون  مینامند که نام همسر امیرچخماق حاکم شهر یزد بوده است. و از دیگر جاهای دیدنی یزد به شمار میرود.  طرح این آب انبار مدور بوده و پنج بادگیر خشتی هشت وجهی دارد نقش خنک کردن آب و تهویه ی فضا را داشته اند. مصالح به کار گرفته شده در این آب انبار خشت و گل و ساروج بوده اند. پس از اینکه آب شهری در دسترس مردم قرار گرفت مخزن این آب انبار تخلیه شده و خالی مانده بود. که با پیگیری های پهلوانی به نام  محمد مشتی این مخزن به زورخانه ای تبدیل شده که همه روز محل تمرین ورزش باستانی پهلوانان و جوانان یزدی است.البته از طریق پله هایی که در سمت راست این بنا وجود دارد میتوانید به قسمت زیرین آب انبار رفته و آن را از نزدیک مشاهده کنید.
پس از خارج شدن از آب انبار میتوانید به سمت مسجد جامه یزد بروید

مسجد جامع از جاهای دیدنی یزد

مسجد جامع یزد با بلندترین مناره خشتی جهان چیزی نزدیک به 900 سال قدمت دارد که بنای با شکوه آن طی 3 دوره ی تاریخی مختلف ساخته و تکمیل شده. مساحت زیر بنای این مسجد برابر 9800 متر میباشد که طول آن برابر 104 متر و عرض آن برابر 99 متر است. گفته میشود اولین بنیان گذار مسجد جامع یزد شخصی به نام عمرو لیث صفاری است. و بعد ها در طی دوران های مختلف کامل شده،از بنای اصلی و کهن این مسجد چیزی باقی نمانده و مسجدی که مشاهده میشود حاصل مرمت های پی در پی در سده های اخیر است. در هشتی ورودی این مسجد کتیبه ای وجود دارد که در واقع متن وقفنامه مسجد است و تاریخی که در آن ثبت شده یرابر 765ه.ق میباشد. یکی از شگفت انگیز ترین بخش های این مسجد جامع گنبد آن است، نقوش این گنبد که طرح گلهای صابونکی است و ساقه ی این گلها با خط کوفی به الملک لله ختم میشود از زیباترین طرح های کاشی کاری ایران و جهان است و همین کاشی ها مسجد جامع یزد را به یکی از جاهای دیدنی یزد تبدیل کرده. گفتنی است که سنگ محراب این مسجد از مرمر یکپارچه است که بر زیبایی های این مسجد افزوده است. حالا که به محلهی فهادان آمده اید میتوانید به خانه لاری ها هم سری بزنید.

خانه لاری ها در شهر یزد

یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد خانه لاری هاست که 150 سال قدمت دارد. لاری ها 270 سال پیش از فارس برای تجارت و داد و ستد به یزد مهاجرت کردند و یکی از تجار معروف آنها به نام حاج محمد ابراهیم لاری این خانه را بنا کرد. یکی از جذابیت های این خانه اتاق آیینه آن است که تماما آینه کاری شده و نمای بی نطیری را به وجود آورده است. مساحت خانه لاری نا به 1700 متر میرسد که 1200 متر زیر بنا دارد.این خانه دارای سه حیاط است که از شیوه معماری ایرانی در آن به کار گرفته شده تا قسمت اندرونی از قسمت های بیرونی کاملا جدا باشد. در سال  ۱۳۷۵ خانه لاری ها در فهرست آثار ملی ایران قرار به ثبت رسیده است. ساعت بازدید  از این خانه از 8 صبح تا 19.30 است.
پس از خروج از مسجد جامع یزد و از طریق قدم زدن در کوچه پس کوچه های محله فهادان و دیدن خانه های خشتی قدیمی و کلون ها و درهای تاریخی و جذاب آن ، از طریق کوچه رختشویخانه و حمام نو به زندان اسکندر خواهید رسید.

زندان اسکندر در شهر یزد

همانطور که از اسم این بنا مشخص است، این بنا در سال 631 هجری قمری جهت استفاده برای زندانیان تبعیدی اسکندر مقدونی احداث شده و ساخت آن تا سال 705 هجری قمری پایان یافته است که اکنون به یکی از جاهای دیدنی یزد و یکی از جادبه های گردشگری مهم شهر یزد تبدیل شده. استحکام و مقاومت این بنا با توجه به قدمتی که دارد آن را بسیار مورد توجه باستان شناسان و معماران سراسر جهان و دلیل سفر به یزد آنان شده است. در نمای بیرونی این بنا بر خلاف رسم معماری ایرانی از هیچ نو کاشی کاری ای استفاده نشده و گنبد این بنا نمایی ساده از خشت و گل دارد. که همین سادگی بر جذابیت های زندان اسکندریه افزوده است. برخلاف کاربری سالهای ابتدایی این بنا در 8 قرن بعدی ، از آنجا به عنوان مدرسه ای استفاده میشده که مدرسه ضیائیه نام داشته و دانشمندان و محققین زیادی را در دل خود جای داده است.
اکنون میتواند خیالتان از بابت اینکه تمام جاذبه های مهم گردشگری اطراف میدان میرچخماق را دیده اید راحت باشد.
به سمت خیابان شهید رجایی در محله ی چهار منار بیایید و در کوچه ی فردوسی به باغ دولت آباد برسید.

باغ دولت آباد یزد

این باغ در زمان سلطنت نادر شاه افشار و به دستور سر سلسله ی خوانین یزد ساخته شده است.که یکی از مهم ترین جاهای دیدنی یزد است که حتما باید به آن سر بزنید. ساختمان و حوض های این باغ توسط معماران با تجربه ی ایرانی ساخته شده اند و آبهای جوی هایی که به این حض ها میریزند از ارتفاعات مهریز سرچشمه گرفته که در مسیر طی نمودن مسیر باغ چندین آسیاب  آبی را نیز به کار می اندازند. بعد از کشته شدن نادر شاه افشار تا چندین سال خاندان افشاریه در این باغ ساکن بوده اند چرا که باغ دولت آباد در آن زمان د حاشیه امن شهر یزد قرار داشته و بعد ها با ساخت و سازها و توسعه شهری در دوران پهلوی امروزه در نزدیکی مرکز شهر واقع شده است.بنایی به نام ساختمان هشتی در این باغ بادگیر های این بنا 33 متر ارتفاع داشته و 8 ضلعی هستند که یعنی از هشت جهت میتوانند باد را دریافت کنند و به بخش مرکزی بنا برسانند.این بادگیر بلندترین بادگیر جهان شناخته شده.
بنایی نیز روبه روی ساختمان هشتی قرار دارد به نام بهشت آیین که در واقع اقامتگاهی زمستانی است چرا که این بنا از نورگیر خوبی برخوردار است و رو به آفتاب ساخته شده تا در فصول سرد سال هوای درون عمارت را گرم نگه دارد.

باغ دولت آباد یزد
کلام پایانی

گشت و گذار در این اماکن تاریخی، به یک روز زمان نیاز دارد. اما این بناها نیمی از مکان های دیدنی یزد را هم در بر نگرفته اند. بنا بر این اگر میخواهید از تمام جاهای دیدنی یزد دیدن کنید و با تمام اماکن و جاذبه های گردشگری شهر یاز آسنا شوید باید وقت مناسبی به سفرتان اختصاص دهید تا بتوانید از تمام اماکن مهم شهر بازدید کنید.

  • 08 فروردین ، 1400
  • 364

دیدگاه - 1

یلدا

این جاهای دیدنی یزد برای سفر یه روزه عالین چون همشون نزدیک همن
1 سال پیش

نظر دهید