021-49029
کوله پشتی در سفر و نکات چیدمان آن

کوله پشتی در سفر و نکات چیدمان آن

کوله پشتی سفر، یکی از مهم ترین عواملی است که قبل از سفر باید به آن اهمیت داد. تجربه سفری لذت بخش و عالی، به واسطه داشتن لوازم و تجهیزات کامل و همچنین استفاده درست و بهینه از آن ها امکان پذیر می شود. و برای انتخاب کوله پشتی سفر و تجربه سفری لذت بخش، باید به عوامل بسیار زیادی توجه نمود. البته نا گفته نماند که انتخاب کوله پشتی سفر، تنها بخش اول این ماجرا است. پس از خرید کوله پشتی سفر، باید با عوامل واصول استفاده از آن آشنا باشید تا در نهایت، به درستی و به بهترین شکل از این کوله پشتی استفاده نمایید. بسیاری از افراد علاقه مند به کسب بهترین تجربه ها در سفر هستند و دوست دارند برای کسب این تجربه خوب، در نهایت رفاه و راحتی باشند و لوازم و تجهیزات خود را به بهترین شکل انتخاب کنند. 

کوله پشتی در سفر نیز از این دسته از عوامل است که یک اشتباه کوچک در خرید و یا چیدن لوازم و تجهیزات درون آن، و یا حتی استفاده نا درست از آن، می تواند باعث ایجاد ناراحتی و همچنین اذیت و آزار شما شود. اگر شما نیز در پی کسب بهترین تجربه ها از سفر خود هستید و دوست دارید تا در نهایت رفاه و راحتی سفر کنید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را که درباره انتخاب بهترین کوله پشتی برای سفر و همچنین طرز صحیح استفاده از آن است را از دست ندهید. در ادامه، هر آن چه که در خصوص کوله پشتی سفر وجود دارد و شما باید به آن توجه کنید را بیان کرده ایم. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

اطلاعات اولیه سفر برای انتخاب کوله پشتی سفر

کوله پشتی سفر، به قدری با اهمیت است که در صورت انتخاب نا درست، می تواند سبب شود که حتی اگر به جذاب ترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری نیز سفر کرده اید، هیچ لذتی از سفر نبرید و چه بسا ازار و اذیت های بسیار زیادی را از جانب همین کوله پشتی ببینید. باید اشاره کنیم که عوامل بسیار زیادی وجود دارند که در انتخاب کوله پشتی سفر تاثیر گذارند. اما یکی از مهم ترین و اساسی ترین عوامل در این زمینه، مشخص نمودن اطلاعات دقیق سفر است.

به عنوان مثال، اول از همه، باید تعداد روز های سفر خود را مشخص نمایید و در نهایت، بنا به تعداد روز های سفر خود، اقدام به انتخاب لوازم و تجهیزات و بدون شکل، کوله پشتی سفر خود کنید. یکی دیگر از اطلاعاتی که قبل از سفر خود باید به آن توجه کنید، این است که آب و هوای مقصد شما چگونه است؟ چرا که کوله پشتی سفر، در تنوع و اندازه های متعددی تولید می شود و شما می توانید بنا به مقصد گردشگری خود، و شرایط آب و هوایی آن، اقدام به خرید کوله پشتی سفر کرده و بهترین سفر خود را با این عوامل تجربه نمایید. 

البته اطلاعات دیگری نیز هستند که در این رابطه از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند. و باید قبل از شروع سفر خود به آن ها توجه کرده تا بتوانید بر اساس آن ها، بهتین انتخاب های خود در خصوص لوازم و تجهیزات و به ویژه کوله پشتی سفر را داشته باشید. 

چرا باید در هنگام استفاده از کوله پشتی سفر اصول را رعایت کرد؟

با توجه به مدت زمان سفر، می توان انتخاب ها در خصوص خرید کوله پشتی سفر را محدود تر نمود. ابعاد، اندازه، وزن، و بسیاری از عوامل دیگر در خصوص کوله پشتی هر کدام به خودی خود، نقش بسیار مهمی در فراهم آوردن رفاه و راحتی برای شما و بدنتان دارند. به عنوان مثال، در صورتی که اصول چیدمان لوازم و تجهیزات را درون کوله پشتی سفر رعایت نکنید، این چیدمان نادرست می تواند سبب شود تا به مهره های کمر شما فشار وارد شود و در نهایت، دچار آسیب دیدگی جدی شوید. علاوه بر این باید اشاره کنیم که اندازه و ابعاد نادرست کوله پشتی و دقت در انتخاب آن با توجه به حجم و فصل سفر شما، باز هم می تواند آسیب هایی را در ناحیه کمر شما به همراه داشته باشد. 

علاوه بر این باید اشاره کنیم که در صورتی که از اصول چیدمان کوله پشتی سفر آگاه نباشید و تجهیزات خود را، به صورت دلخوان و نادرست درون کوله بچینید، ممکن است در هنگامی که دچار یک بحران شده اید و یا حتی در موقعی که نیاز به یک وسیله کوچک دارید، مجبور شوید تمامی لوازم و تجهیزات درون کوله خود را در آورده و در نهایت، از ابتدا تمامی آن ها را درون کوله بچینید. 

اما با بهره مندی از اصول چیدمان و استفاده از کوله پشتی، می توانید عالی ترین و بی نظیر ترین اوقات خود را سپری کرده و در نهایت، در صورت نیاز به کوچک ترین و ساده ترین لوازم نیز در یک چشم به هم زدن، و بدون به هم ریختگی درون کوله به آن ها دسترسی پیدا کنید. در نتیجه باید اشاره کنیم که آگاهی از اصول چیدمان و استفاده از کوله پشتی سفر از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است.

چیدمان کوله پشتی سفر

جمع آوری تمامی تجهیزات سفر در یکجا

در هنگام چچیدمان کوله پشتی سفر، درست نیست که تمامی لوازم و تجهیزات را به صورت جدا گانه جمع آوری کرده و هر کدام را در زمان متفاوتی درون کوله قرار دهید. روش اصولی و درست چیدمان کوله پشتی، این است که قبل از شروع چیدما، ابتدا تمامی لوازم و تجهیزاتی که قرار است در طول سفر با شما همراه باشد را در یک جا جمع کنید. به منظور انجام این کار به بهترین شکل، توصیه می کنیم یک الی دو روز قبل از سفر، شروع به تهیه لیستی از تمامی تجهیزات مورد نیاز برای سفر خود کرده تا در نهارت، در صورتی که امکان فراموش کردن برخی از لوازم و تجهیزات وجود داشته باشد، 

در این فاصله به خاطرتان بیابد و به لیستتان اضافه کنید. قدم بعدی، جمع آوری تمامی لوازم و تجهیزاتی است که درون لیست لوازم و جهیزات سفرتان بود، است. باید تمامی لوازم را جمع آورده کرده و همه را در یک جا و در کنار هم بچینید. توجه کنید که در این مرحله، بهتر است تا تمامی لوازم را در یک سطح کاملا صاف قرار دهید تا به تمامی آن ها دید خوبی داشته باشید. حالا می دانید که حجم لوازم و تجهیزات سفر شما چقدر است و باید کدام را برای شروع چیدمان انتخاب کنید. 

کیسه تفکیک

همانطور که می دانید، سفر، هر چقدر هم که کوتاه باشد، لوازم و تجهیزات بسیار زیادی را لازم دارد. و در کنار آن، کوله پشتی سفر شما هر چقدر هم که جا دار باشد، باز هم با وجود این حجم از لوازم و تجهیزات سفر، بسیار به هم ریخته و شلوغ مشخص خواهد شد. جالب است بدانید که امروزه، کیسه هایی ساخه می شود که به نام کیسه تفکیک معروف هستند. 

از کیسه های تفکیک، به این منظور استفاده می شود که لوازم را درون آن ها قرار داد و در نهایت، درون کوله پشتی سفر گذاشت. با استفاده از کیسه تفکیک، می توان به راحتی و آسانی، به هر کدام از لوازم و تجهیزاتی که مد نظرتان است دسترسی پیدا کرد و در نهایت، بدون به هم ریختن کوله پشتیتان، سفری راحت را تجربه کرده و در کوتاه ترین زمان، هر کدام از وسیله های سفر را که مورد نیازتان است را داشته باشید.

یکی دیگر از مزایای استفاده از کیسه تفکیک این است که با تهیه آن ها، می توان از لوازم و تجهیزات خود در مقابل خیس شدن جلوگیری کرد. در واقع کیسه های تفکیک ضد آب هستند و در نتیجه ،اگر مقصد شما جایی است که احتمال خیس شدنتان وجود دارد، بهترین و عالی ترین گزینه ها برای شما به شمار می روند تا از لوازم و تجهیزات خود محافظت نمایید. 

اصول چیدمان کوله پشتی سفر (چطور وسایل سفر را در یک کوله پشتی جا دهیم؟)

پس از این که تمامی لوازم سفر خود را در یک مکان جمع آوری کردید، نوبت شروع چیدمان است. شما باید به طور کامل، تمامی لوازم را در دید خود قرار دهید و در نهایت، عملیات چیدمان را شروع کنید. به منظور اینکه بتوانید به هر کدام از وسیله ها، به طور راحت تری دسترسی پیدا کنید، می توانید از کیسه های تفکیک استفاده کنید. به این صورت که تمامی لوازم و تجهیزات را در گروه های مختلف قرار دهید و هر گروه را درون یک کیسه تفکیک بگذارید.

به منظور دسترسی بهتر، می توانید لوازم برقی مانند پاوربانک، شارژر، چراغ قوه، و ... را درون یک کیسه تفکیک، لوازم دارویی و همچنین کیت های بقا را درون یک گروه، لوازم بهداشتی مانند دستمال کاغذی، صابون، مایع دست شویی، انواع کرم ها، ضد آفتاب، و به طور کلی، هر گونه از لوازم و تجهیزات از این قبیل را درون یک کیسه قرار دهید. در نهایت، پس از گروه بندی هر کدام از کیسه های تفکیک را درون وله خود قرار داده و به طور دقیق و مناسب دسته بندی نمایید.

توصیه می کنیم پس از این که کوله پشتی خود را انتخاب کرده و چیدمان آن را انجام دادید، یک بار دیگر اقدام به بررسی لوازم و تجهیزات سفر خود کنید تا از به همراه داشتن تمامی لوازم مورد نیاز خود اطمینان حاصل کرده باشید. لازم به ذکر است که توصیه می کنیم حتما چند کیسه تفکیک اضافی نیز با خود به همراه ببرید تا بتوانید لباس های خیس و یا سایر لوازم و تجهیزات دیگر را درون آن ها قرار دهید و هیچ گونه مشکلی به وجود نیاید.

نکات مهم چیدمان کوله پشتی سفر

با این وجود که کوله پشتی سفر در طول سفر به طور مداوم مورد نیاز شما می باشد و آن را در تمامی مدت حمل خواهید کرد، باید حساسیت بسیار زیادی را در هنگام جمع کردن آن به خرج دهید. نکات چیدمان و بسته بندی و استفاده از کوله پشتی سفر بسیار متعدد و زیاد می باشد و هر چقدر هم که آموزش آن را ببینید، باز هم می توانید نکات بیشتری را کشف کنید. 

اصول چیدمان کوله پشتی سفر

-    چیدمان توسط شخص حامل

یکی از اساسی ترین نکاتی که در خصوص آماده سازی کوله پشتی سفر وجود دارد، این است که شخصی که قصد سفر دارد، عملیات جمع آوری و چیدمان کوله پشتی را خودش انجام دهد. با انجام این کار، دیگر می تواند به راحتی و آسانی ،در هر زمان که نیاز به وسیله ای داشت، با آگاهی از این که در کجا قرار دارد، به راحتی به ان دسترسی پیدا کند. 

-    ایجاد توازن

در هنگامی که در جال چیدمان کوله پشتی سفر خود هستید، باید به این نکته دقت کنید که این کوله پشتی، تا ساعت ها بر دوش شما قرار می گیرد. به همین منظور، باید اشاره کنیم که عملیات چیدمان آن، باید به این صورت انجام شود که وزن در هر دو نیمه ی کوله پشتی کاملا مساوی باشد. در صورتی که یک طرف کوله پشتی از طرف دیگر آن سنگین باشد، می تواند به مهره های کمر شما آسیب بزند و با توجه به این که مدت زمان زیادی قصد حمل آن را دارید، کمر شما به طور جدی آسیب خواهد دید و سفر چندان خوبی را تجربه نخواهید کرد. چرا که در کل طول مسیر، اذیت خواهید شد. 

-    رعایت سنگینی و سبکی در چیدمان

از دیگر نکاتی که باید در طول چیدمان به آن توجه کنید، این است که سنگینی و سبکی لوازم و تچهیزات را در طول چیدمان کوله پشتی سفر در نظر بگیرید. به بیان دقیق تر، شما می توانید با چیدمان مناسب و رعایت وزن مساوی در همه جای کوله، کاری کنید که در طول سفر خود، کم ترین و ناچیز ترین فشار به شما وارد شود. برای انجام این چیدمان اصولی باید سنگین ترین وسیله ها را در پایین ترین بخش کوله پشتی، و دقیقا در نزدیک ترین نقطه به کمرتان و جایی که بند های کوله پشتیتان وجود دارد، قرار دهید. 

در این صورت، وزنی که بر روی مهره های کمر شما می اندازد، در کم ترین و ناچیز ترین حالت خود است. در نهایت، هر چه که کوله شما پر تر می شود، وسیله های سبک تری را قرار دهید. به طوری که در بخش های بالایی آن، سبک ترین وسیله ها قرار گیرد. لازم به ذکر است که در بالا ترین بخش کوله پشتی، می توانید لوازم و تجهیزات نیمه سنگین را قرار دهید. با رعایت این نکته، عالی ترین و بهترین تجربه خود را از سفر خواهید داشت و سفری لذت بخش را تجربه خواهید نمود. و همچنین تعادل خود را در طول سفر به بهترین و راحت ترین شکل ممکن، برقرار خواهید کرد.

مناسب ترین وزن کوله پشتی سفر برای حمل چقدر است؟

یکی از پر تکرار ترین پرسش ها در خصوص کوله پشتی سفر این است که تا چه وزنی را می توان حجمل کرد و برای تجربه راحت و همچنین حداقل رساندن میزان سختی حمل، بهتر است چه وزنی را برای کوله پشتی خود انتخاب کنیم؟ 

در خصوص وزن کوله پشتی سفر باید اشاره کنیم که هر فردی می تواند مقدار متفاوتی از وزن را تجمل کند. توانایی ها و قدرت جسمانی هر فرد نیز با دیگران متفاوت است. و حتی با رعایت تمامی اصول چیدمان کوله پشتی سفر و برقرار سازی توازن در تمامی بخش های کوله پشتی، باز هم محدودیتی برای حمل کردن وجود دارد. چرا که در صورتی که انسان ها وزنی بالا تر از حد تحمل خود را در کوله پشتی ایجاد کنند و در تمامی طول سفر آن را حمل کنند، دچار مشکل های جدی ای می شوند و کمرشان آسیب می بیند. 

قاعده ای کلی برای انتخاب وزن کوله پشتی وجود دارد که می توانید با رعایت آن، وزن مناسبی را در کوله پشتی خود ایجاد کرده و در نهایت، از آسیب رسیدن به کمر و بدن خود جلوگیری کنید. شما باید وزن کوله پشتی خود را بین یک سوم تا یک چهارم وزن خودتان در نظر بگیرید و در نهایت، از خودتان در برابر بروز اتفاقات جدی محافظت کنید.

  • 30 آبان ، 1400
  • 32

نظر دهید