021-91004064
جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی

جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی

استان آذربایجان غربی، یکی از استان های مرزی ایران می باشد، که در منطقه ای کوهستانی و خوش آب و هوا قرار دارد. این استان، یکی از خوش آب و هوا ترین استان های ایران می باشد که به واسطه قرار داشتن در شمال غربی کشور ایران، خنک ترین و مرطوب ترین منطقه در ایران به شمار می رود. جالب است بدانید که، ابر های باران زا که آب و هوای مدیترانه ای را با خود به همراه دارند، در اولین ایستگاه خود در کشور ایران، از این استان می گذرند و آب و هوای نسبتا سرد و خنکی را در این منطقه فراهم می آورند. این آب و هوای خنک، سبب به وجود آمدن گونه های متعددی از پوشش گیاهی شده است. علاوه بر این، به دلیل وجود آب و هوای عالی، بسیاری از حکومت های پادشاهی، در این منطقه، سکونت داشتند.

به بیان بهتر، امروزه، جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی، بسیار متعدد و گوناگون می باشد. به گونه ای که برای سفر های هفتگی و کوتاه مدت، نمی توان از تمامی جاذبه های گردشگری آذربایجان شرقی بازدید کرد. در واقع در این استان، شهرستان های متعددی با تمدن های مختلف وجود دارد و در هر کدام از این شهرستان ها، جاذبه های گردشگری متعدد و متفاوتی وجود دارد که بازدید از آن ها کمی دشوار و مشکل است. تعدد این جاذبه های گردشگری، بازدید از آن ها را مشکل می کند و برنامه ریزی برای بازدید از تمامی آن ها در مدت زمانی کوتاه، تقریبا غیر ممکن است. به همین سبب، توصیه می کنیم ابتدا با مشهور ترین و پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی آشنا شوید. در حقیقت برخی از جاذبه های گردشگری این استان، شهرت و محبوبیت بسیار بیشتری نسبت به سایر داشته و همین امر یکی از مهم ترین دلایل برای بازدید از آن ها است.

در ادامه این مطلب، به معرفی معروف ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری استان آذربایجان غربی پرداخته ایم. در نتیجه اگر قصد دارید از محبوب ترین و خاص ترین جاذبه های گردشگری ایران که در این استان قرار دارد، بازدید کنید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید تا برای سفر خود و بازدید از هیجان انگیز ترین و زیباترین مناطق گردشگری ایران برنامه ریزی کنید و بهترین سفر خود را در ایران تجربه کنید. 

جاذبه های گردشگری استان آذربایجان غربی

این استان، یکی از بهترین تمدن ها را درون خود قرار داده است و زیبا ترین و خاص ترین جاذبه های گردشگری ایران، درون این استان عظیم قرار دارند. استان آذربایجان غربی، با کشور ترکیه همسایگی دارد و یکی از مهم ترین مرز های زمینی ایران می باشد. در ادامه، لیست کاملی از جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی معرفی کرده ایم که توصیه می کنیم مطالعه آن را از دست ندهید. 

1.    تخت سلیمان

از مشهور ترین و معروف ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی، می توان به تخت سلیمان اشاره کرد. این جاذبه گردشگری یکی از مهم ترین و اصلی ترین جاهای دیدنی در این استان می باشد که جنبه ی تاریخی داشته و آثار تاریخی بسیار زیادی در آن وجود دارد. تخت سلیمان، از جاذبه هایی است که هر فردی قبل از مرگ خود باید از آن بازدید کند و از نزدیک، شاهد سازه های بی نظیر و خاص موجود در این منطقه باشد. جالب است بدانید که در تخت سلیمان، دریاچه ای وجود دارد به نام دریاچه گنج. گفته شده است که این دریاچه، مملوء از گنج بوده است و بسیاری از پادشاهان، گنج ها و غنیمت های خود را به داخل آب این دریاچه می ریختند. علاوه بر این، زندان سلیمان نیز در فاصله بسیار کمی از مجموعه تخت سلیمان قرار دارند که معماری و ساختار بسیار جالبی دارد. امروزه از تخت سلیمان، آثار بسیار کمی باقی مانده است اما همین آثار کم، نمادی از تمدن چندین هزار ساله ی ایران می باشد و بازدید از آن بر هر فردی واجب است. توصیه می کنیم بازدید از مجموعه تاریخی گردشگری را در برنامه های سفری خود قرار دهید. 

2.    غار سهولان

در دنیا، تعداد انگشت شماری غار آبی وجود دارد. که خوشبختانه به واسطه کوهستانی بودن بیشتر مناطق ایران، تعدادی غار آبی در این کشور وجود دارد که سبب جذب توریستان و گردشگران متعددی می شود. غار سهولان یکی از این غار ها است که همه ساله، میزبان حجم بسیار زیادی از گردشگران و طبیعت گردان می باشد. جالب است بدانید که این غار، قدمت بسیار زیادی دارد و مربوط به دوران دوم زمین شناسی (کرتاسه)، می باشد. این غار، دارای انواع مختلفی از استلاکتیت ها و استالاگمیت ها بوده است که هر کدام از آن ها، دارای نام های مختلفی می باشند. علاوه بر این باید اشاره کنیم که این غار، دارای دو بخش آبی و خشکی بوده و شما می توانید در مسیر این غار، پیاده روی و غار نوردی کنید، و همچنین می توانید قایق سواری کرده و از مسیر آبی این غار که حوضچه ها و دریاچه های بزرگی را تشکیل داده است عبور کنید. با سفر به این غار، به عمق 30 متری زمین می روید و با دسترسی به این عمق، با رطوبت 78 درصدی از هوا مواجه خواهید شد که یکی از عجایب این غار می باشد. اگر قصد دارید از جهان ناشناخته ی درون غار های ایران سر در آورید، توصیه می کنیم بازدید از غار سهولان را از دست ندهید. 

غار سهولان

3.    آبشار خورخوره سلماس

یکی از بکر ترین و زیبا ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی، آبشار خورخوره سلمان می باشد. البته باید اشاره کنیم که این آبشار را با نام های دیگری مانند آبشار ممکان، و آبشار دره خورخوره نیز می شناسند. با سفر به این آبشار، می توانید به بکر ترین و دست نخورده ترین مناطق ایران دسترسی پیدا کنید و از طبیعت بکر و بی نظیر این منطقه دیدن کنید. البته باید اشاره کنیم که برای دسترسی به این آبشار، باید لوازم و تجهیزات رفاهی لازم را با خود به همراه ببرید زیرا همانطور که اشاره کردیم، این منطقه، یکی از بکر ترین مناطق ایران بوده که دارای امکانات تفریحی و رفاهی آن چنانی نیست و مناسب برای طبیعت گردان می باشد. اگر به دنبال مکانی ساکت هستید که در آرامش بنشینید و از زیبایی منظره رو به رویتان لذت ببرید، توصیه می کنیم بازدید از آبشار خورخوره سلماس را از دست ندهید. 

4.    دریاچه ارومیه

از جمله شناخته شده ترین و مشهور ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی، می توان به دریاچه ارومیه اشاره کرد. این دریاچه، یکی از بزرگ ترین دریاچه های ایران می باشد که در طول سال های اخیر، دچار خشکی شده بود. اما خوشبختانه، با کمک مسئولین، وضعیت این دریاچه رو به بهبود است و نسبت به سال های اخیر در شرایط بهتری قرار دارد. از جذابیت های این دریاچه می توان به خواص درمانی لجن های موجود در آن اشاره کرد. جالب است بدانید که دریاچه ارومیه از لحاظ بزرگی، رتبه ششم دریاچه شور دنیا را دارد. همچنین همه ساله، میزبان انواع مختلفی از پرندگان مانند فلامینگو، لک لک، حواصیل، پلیکان، و همچنین اردک می باشد. این دریاچه، یکی از مهم ترین منابع ارزشمند ایران بوده است و با تلاش های و کوشش های فراوان، از مرز نابودی نجات یافت و روز به روز، وضعیت بهتری را شاهد است. لازم به ذکر است که این دریاچه، دارای 102 جزیره می باشد و همین مساله، بر جذابیت های آن می افزاید. 

5.    قره کلیسا

بخشی از جمعیت کشور ایران، را مسیحیان تشکیل داده اند. و به همین علت، کلیسا های متعددی در این کشور وجود دارد. قره کلیسا، یکی از جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی می باشد که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. علت هم این است که به عنوان اولین کلیسای دنیای مسیحیت شناخته شده است. این کلیسای تاریخی، یکی از زیباترین کلیسا های دنیا می باشد که همه ساله، میزبان بسیاری از توریستان و گردشگران می باشد. این میراث جهانی، با نام های مختلفی مانند  کلیسای طاطاووس، و همچنین کلیسای تادئوس مقدس نیز شناخته می شود. همه ساله، مراسم های متعددی در این کلیسا برگزار می شود که مسیحیان مقیم ایران، با سفر به این کلیسا، آیین های زیبایی را انجام می دهند. یکی از نکات جالب در خصوص این کلیسا این است که در منطقه ای سرسبز و بسیار زیبا و بر روی محل دفن تادئوس مقدس ساخته شده است. توصیه می کنیم بازدید از این کلیسا را از دست ندهید تا از نزدیک، شاهد نقش و نگار های بی نظیر موجود بر دیواره های این کلیسا باشید. 

6.    پارک جنگلی شیخ تپه

یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی، پارک جنگلی شیخ تپه می باشد. جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی، در بخش های مختلف این استان وجود دارند اما باید اشاره کنیم که مرکز این استان، شهر ارومیه نیز، دارای تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری می باشد. که یکی از پر بازدید ترین ها و محبوب ترین آن ها، پارک جنگلی شیخ تپه می باشد. این پارک جنگلی که در جنوب شرقی این شهر قرار دارد، دارای وسعتی در حدود 44 هکتار بوده و یکی از مهم ترین و اصلی ترین جاذبه های گردشگری استان آذربایجان غربی می باشد. جالب است بدانید که با بازدید از این پارک، می توانید چشم اندازی 360 درجه از شهر ارومیه داشته باشید و منظره ای بسیار زیبا را تماشا کنید. اگر علاقه مند به بازدید از خاص ترین و زیبا ترین جاذبه های گردشگری در استان آذربایجان غربی هستید و دوست دارید در منطقه ای که سکوت مطلق باشد، به تماشای زیبا ترین چشم انداز ها بنشینید، توصیه می کنیم، بازدید از پارک جنگلی شیخ تپه را از دست ندهید. 

7.    دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو، یکی از خاص ترین و زیباترین دریاچه های طبیعی ایران می باشد که چندین سال پیش، بر اثر زلزله به وجود آمد. این دریاچه، یکی از بکر ترین و ناشناخته ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی می باشد که چشم اندازی بی نظیر را به نمایش گذاشته است. اگر طبیعت گرد هستید و دوست دارید در دل طبیعت پیاده روی کرده و از زیبا ترین و بی نظیر ترین مناظر دیدن کنید، توصیه می کنیم بازدید از این دریاچه را از دست ندهید و حتما، برای بازدید از آن برنامه ریزی کنید. این دریاچه، در غرب شهر ارومیه قرار داشته و در دره ای که نزدیک به مرز شهر ترکیه است واقع شده است. اطراف این دریاچه را کوه ها و جنگل های متعددی فرا گرفته است و با سفر به این دریاچه زیبا، می توانید چندین ساعت را به تماشای خاص ترین پدیده های طبیعی کنید.

8.    کلیسای ننه مریم

از دیگر جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی، می توان به کلیسای ننه مریم اشاره کرد. این کلیسا، دارای نام های مختلفی مانند کلیسای مادر مریم، و همچنین کلیسای مارت مریم شناخته می شود و یکی از مهم ترین کلیسا های ایران است. لازم به ذکر است که این کلیسا، یکی از جاذبه های گردشگری شهر ارومیه است که با سفر به این شهر، به راحتی می توانید به آن دسترسی پیدا کنید و از بنای زیبای آن دیدن کنید.

کلام آخر

استان آذربایجان غربی، یکی از مهم ترین استان های مرزی ایران بوده که همه ساله، گردشگران و توریستان بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند. جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی، بسیار خاص و دیدنی هستند و این شهر، یکی از محبوب ترین و مشهور ترین شهر های ایران شناخته می شود که همه ساله، افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند. در نتیجه توصیه می کنیم برای بازدید از جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی، برنامه ریزی کنید و با آشنایی با مواردی که در بالا ذکر شد، لیستی کامل از محبوب ترین جاذبه های گردشگری این استان جمع آوری کنید تا سفری ماجراجویانه و به یاد ماندنی را تجربه کنید.
اگر تا به حال به این استان سفر کرده اید و از جاذبه های گردشگری آن بازدید کرده اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر جاذبه های دیدنی دیگری را می شناسید که در لیست بالا به آن اشاره نشد، نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

  • 10 فروردین ، 1400
  • 480

دیدگاه - 1

شروین

جاذبه های گردشگری استان آذربایجان غربی خیلی بیشتر از این حرفاست
1 سال پیش

نظر دهید