021-91004064
جاذبه های گردشگری استان خوزستان

جاذبه های گردشگری استان خوزستان

استان خوزستان، از جمله استان های جنوبی کشور ایران به شمار می آید که دارای مرز مشترک با کشور عراق می باشد. این استان، جزو استان های وسیع در کشور ایران می باشد که به واسطه این وسعت، جاذبه های دیدنی و گردشگری بسیار زیادی را درون خود قرار داده است. البته بسیاری از ما می دانیم که این استان، با آب و هوای بسیار گرمی که دارد مشهور است و سفر به این استان و بازدید از جاذبه های گردشگری استان خوزستان، با تحمل گرمای شدید رو به رو است. اما باید اشاره کنیم که آشنایی با این استان، شرایط آب و هوایی آن، و همچنین جاذبه های تاریخی و گردشگری آن، همگی کمک می کنند تا بتوانید بهترین زمان برای بازدید از مشهور ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری استان خوزستان را تشخیص دهید و زمان مناسبی را برای سفر به این استان انتخاب کنید.

به طور کلی باید اشاره کنیم که بهترین زمان برای سفر به این استان و بازدید از جاذبه های گردشگری استان خوزستان، فصول سرد سال و همچنین بهار است. به بیان بهتر، اگر قصد دارید سفری خوب و به یاد ماندنی را تجربه کنید، فصل زمستان و بهار را برای سفر به این استان انتخاب کنید و مدتی را در بهترین و خوش آب و هوا ترین استان ایران، به بازدید از جاذبه های گردشگری آن بپردازید. علاوه بر این، پس از انتخاب زمان سفر خود، باید مشهور ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری استان خوزستان را بشناسید تا بتوانید از بهترین و زیباترین محیط ها در این استان دیدن کنید. در ادامه این مطلب، همه چیز را درباره این استان، و همچنین جاذبه های گردشگری استان خوزستان بیان کرده ایم. پس اگر قصد سفر دارید و دوست دارید از خاص ترین جاهای دیدنی ایران بازدید کنید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

معرفی خوزستان

قبل از آشنایی با استان خوزستان، بهتر است کمی با این شهر، و موقعیت مکانی آن آشنا شویم. به طور کلی استان خوزستان، دارای آب و هوای گرمی می باشد. اما با این وجود، طبیعتی بسیار زیبا و دیدنی داشته و حتی جلگه خوزستان، وسعت بسیار زیادی را نیز دارد. از مهم ترین ویژگی های این استان می توان به وجود پدیده های طبیعی، و همچنین سازه های تاریخی آن اشاره کرد. 

شاید برایتان جالب باشد بدانید که این منطقه، از زمان های بسیار قدیم و نزدیک به 9000 سال پیش، توجه بسیاری از انسان ها را به سمت خود جلب کرده بود. به همین سبب، انسان های گذشته، از همان ابتدا این منطقه را دوست داشتند و به مناسبت ویژگی ها و موقعیت مکانی آن، در این منطقه سکونت داشتند. این مساله سبب شد تا این استان، نه تنها دارای جاذبه های گردشگری و طبیعی متعددی باشد، بلکه علاوه بر این، تعداد بسیار زیادی از سازه های تاریخی را نیز درون خود نگه دارد. در ادامه این مطلب، لیستی از جاذبه های گردشگری استان خوزستان، و همچنین تاریخی ترین پدیده های این استان بیان کرده ایم. 

آثار باستانی خوزستان

به منظور افزایش گیرایی در خصوص جاذبه های گردشگری استان خوزستان، این جاذبه ها را به تفکیک معرفی کرده ایم تا بتوانید به راحتی، مقاصد گردشگری خود را انتخاب کنید و با پدیده های تاریخی و طبیعی این استان آشنا شوید.

1.    شهر آبی شوشتر

شوشتر نام شهری است که بدون شک به گوش همه ی ما رسیده است. یکی از پر بازدید ترین و مشهور ترین جاذبه های گردشگری استان خوزستان، که هر ساله افراد بسیار زیادی را به سمت خود جلب می کند، شهر آبی شوشتر می باشد. این شهر آبی، مربوط به دوران پیش از اسلام می باشد که در دوران ساسانیان ساخته شده است. جالب است بدانید که شهر آبی شوشتر، به عنوان اولین میراث جهانی در سازمان یونسکو به ثبت رسید و همین مساله سبب شد تا حجم بسیار زیادی از توریستان و گردشگران به ایران سفر کنند و اقدام به بازدید از جاذبه های گردشگری استان خوزستان، که شهر آبی شوشتر از مهم ترین آن ها است، کنند. 

این شهر آبی، از جمله اصلی ترین و مهم ترین جاهای دیدنی در خوزستان می باشد که با توجه به قدیمی بودن آن، از معماری بی نظیری برخوردار است. حتی امروزه، بهترین و مشهور ترین معماران نیز از نحوه ی ساختن برخی از بخش های این شهر آبی اطلاعی ندارند و از دانشی که برای ساخت آن به کار برده شده است در عجب اند. سازه های آبی شوشتر یکی از مهم ترین میراث های ایرانی است که هر فردی باید از آن بازدید کند. توصیه می کنیم بازدید از این سازه بی نظیر را در برنامه های خود قرار دهید تا با اعجاب انگیز ترین سازه  ی تاریخی جهان آشنا شوید.

2.    زیگورات چغازنبیل

از دیگر جاذبه های گردشگری استان خوزستان که جنبه ی تاریخی دارند، می توان به زیگورات چغازنبیل اشاره کرد. این سازه ی تاریخی، شکل و شمایلی بسیار خاص داشته است و همانند شهر آبی شوشتر، نمادی از هنر معماری در زمان های بسیار قدیم می باشد. جالب است بدانید که این سازه ی تاریخی، اثری از دوران عیلامی ها است که تا به امروز باقی مانده است. این بنای تاریخی، برای اولین باز در سال 1933 کشف شد و با تلاش های بسیار در سال های متعدد، از زیر خاک بیرون آورده شد. جالب است بدانید که این سازه، امروزه تبدیل به یکی از مهم ترین و تاریخی ترین آثار و جاذبه های گردشگری استان خوزستان شده است و همه روزه، افراد بسیار زیادی با سفر به این استان، اقدام به بازدید از این شاهکار معماری می کنند. اگر علاقه مند به سازه های تاریخی هستید، توصیه می کنیم بازدید از این سازه را از دست ندهید و با نحوه و سبک زندگی در دوران قدیم آشنا شوید.

3.    پل ساسانی

پل ساسانی یا پل دزفول، یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استان خوزستان است. این پل، قدمت بسیار زیادی دارد و از لحاظ تاریخی، یکی از مهم ترین سازه ها در شهر دزفول به شمار می رود. نکته جالبی که در خصوص پل ساسانی وجود دارد، این است که اولین پل عبوری در دنیا است و به همین سبب، توریستان و باستان شناسان متعددی از شهر ها و کشور های مختلف، به ایران می آیند تا از نزدیک، شاهد عظمت و بزرگی این پل باشند. جالب است بدانید که این پل در زمان ساسانیان ساخته شده است و با وجود قدمت بسیار زیادی که دارد، همچنان مورد استفاده قرار می گیرد. دسترس به این پل قدیمی بسیار آسان بوده و هر فردی می تواند از روی آن عبور کند. پل ساسانی بر روی رودخانه دز بنا شده و یکی از محبوب ترین و مهم ترین جاذبه های گردشگری در استان خوزستان به شمار می رود.

پل ساسانی یکی از جاذبه های گردشگری استان خوزستان

جاذبه های طبیعی خوزستان

برای بازدید از جاذبه های گردشگری استان خوزستان، زمانی را به بازدید از پدیده های طبیعی این استان نیز اختصاص دهید. طبیعتا با بازدید از این پدیده های طبیعی، حال و هوایتان عوض می شود و همچنین، خاطرات بسیار خوبی را از سفر خود به یادگار خواهید داشت. این استان، تعداد بسیار زیادی از جاذبه های طبیعی و گردشگری را دارد که در ادامه به معرفی آن ها پرداخته ایم.

1.    مسجد سلیمان

مسجد سلیمان، یکی از مشهور ترین و مهم ترین شهر های تاریخی در ایران است که در آن، طبیعت بسیار زیبایی وجود دارد. در واقع به جرات می توان گفت که این منطقه، مکان بسیار مناسبی برای بازدید از مشهور ترین و بهترین جاذبه های گردشگری استان خوزستان می باشد. اگر به دنبال مکانی هستید که چند ساعتی را به دور از محیط های شهر ی باشید و در طبیعتی زیبا، به تماشای چشم انداز های بی نظیر بنشینید، توصیه می کنیم بازدید از مسجد سلیمان را از دست ندهید. در واقع با سفر به این شهر، با یک تیر چند نشان می زنید و علاوه بر بازدید از جاذبه های تاریخی موجود در این شهر، می توانید از جاذبه ها و پدیده های طبیعی متعدد و بسیار زیادی که در این منطقه وجود دارد دیدن کنید. از جمله پدیده های دیدنی در این شهر می توان به جزیره کوشک، سد شهید عباسپور، آبشار ها، و بسیاری دیگر از موارد اشاره کرد. این شهر از اهمیت بسیار زیادی قرار دارد و یکی از مهم ترین شهر های توریستی ایران به شمار می رود.

2.    دژ محمد علی خان

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استان خوزستان که هم جنبه ی تاریخی و هم جنبه ی طبیعی دارد، دژ محمد علی خان است. این دژ عظیم، که در دل طبیعت قرار دارد، در یکی از بهترین و خوش آب و هوا ترین مناطق در استان خوزستان واقع شده است و بازدید از آن، از واجبات است. اگر دوست دارید در جاده ای بسیار زیبا و سرسبز رانندگی کنید و به منطقه ای کوهستانی و مملوء از پوشش گیاهی بروید، بازدید از دژ محمد علی خان را به شما توصیه می کنیم. 

جالب است بدانید که درون کوهستانی که در این منطقه وجود دارد، قسمتی وجود دارد که از مهم ترین وقایای تاریخی در آن اتفاق افتاده است. علاوه بر این پدیده های طبیعی متنوعی مانند دشت های وسیع، آبشار ها، و سرسبزی تا چشم کار می کند در این منطقه وجود دارد. گاهی اوقات نیز، این منطقه مملوء از ابر می شود و چشم انداز این محیط، دو چندان می شود. به طور کلی باید اشاره کنیم که اگر به استان خوزستان سفر کردید، بازدید از دژ محمد علی خان را از دست ندهید و این پدیده ی زیبا و بی نظیر را از نزدیک مشاهده کنید. دژ محمد علی خان یک یکی از جاذبه های گردشگری استان خوزستان است که در شهر دزفول قرار دارد و دسترسی به آن بسیار آسان است.

3.    آبشار شوی

جاذبه های گردشگری استان خوزستان به موارد الا ختم نمی شود. از دیگر پدیده های طبیعی موجود در این استان می توان به آبشار شوی اشاره کرد. این آبشار، یکی از زیباترین آبشار های ایران است که در شهرستان دزفول واقع شده است. این آبشار 100 متری، از بزرگ ترین آبشار های خاورمیانه شناخته می شود که در یکی از سرسبز ترین بخش های این استان قرار گرفته است. گاهی اوقات به مکانی نیاز داریم که به دور از شلوغی ها و ازدحام جمعیت بنشینیم و به صدای طبیعت گوش دهیم و از زیبایی مناظر دیدن کنیم. آبشار شوی این امکان را به انسان ها می دهد که تا ساعت ها در کار آن بنشینند و از زیباترین چشم اندازی که در این استان وجود دارد دیدن کنند. علاوه بر این آب و هوا در این منطقه بسیار عالی و مطلوب می باشد. اگر به طبیعت گردی علاقه دارید، توصیه می کنیم بازدید از این آبشار را از دست ندهید. 

4.    دره کول خرسان

از خاص ترین، زیباترین، منحصر به فرد ترین، و مهم ترین جاذبه های گردشگری استان خوزستان، می توان به دره کول خرسان اشاره کرد. این دره، که به نام دره ارواح نیز مشهور است، یکی از خاص ترین دره های ایران است که بازدید از آن را به شدت توصیه می کنیم. البته باید اشاره کنیم که این دره، یکی از بکر ترین دره های ایران می باشد و برای دسترسی به آن، باید کمی سختی بکشید. به عنوان مثال، برای شروع و دسترسی به دره کول خرسان باید در حدود 20 تا 25 کیلومتر پیاده روی کرد. تا در نهایت با زیبا ترین منظره ای که در دنیا وجود دارد رو به رو شد. در این منطقه، انواع مختلفی از پدیده های طبیعی وجود دارد و می توانید از آبشار ها، چشمه ها، و بسیاری از پوشش گیاهی متنوع دیدن کنید.

کلام آخر

استان خوزستان یکی از سرسبز ترین استان های ایران است که در آن، پدیده های متنوع و مختلفی وجود دارد. با کمی آشنایی با این استان، و موقعیت مکانی آن، می توانید بهترین سفری که در عمر خود رفته اید را تجربه کرده و از خاص ترین و زیباترین جاذبه های طبیعی دیدن کنید. در این مطلب، بهترین و پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری استان خوزستان را معرفی کردیم و بهترین و با دیدنی ترین جاهای گردشگری در این استان آشنا شدیم. اگر تا به حال از جاذبه های گردشگری که در موارد بالا ذکر شد دیدن کرده اید و یا جاذبه های گردشگری دیگری را در این استان می شناسید، نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 
 
 
 
  • 08 فروردین ، 1400
  • 586

دیدگاه - 1

مرتضی

مطلب خوبی بود من هیچکدوم از این جاذبه های گردشگری استان خوزستان رو نمیشناختم
1 سال پیش

نظر دهید