021-49029
معرفی37مورد از جاهای دیدنی ایران که حداقل یک بار باید ببینید

معرفی37مورد از جاهای دیدنی ایران که حداقل یک بار باید ببینید

ایران کشوری است که با تاریخچه و فرهنگ غنی ای که دارد توانسته آثار باستانی بسیاری را در دل خود جای دهد. علاوه بر این آثار ایران طبیعتی کهن و دیرینه نیز دارد که قدمت آن به چند هزار سال میرسد. طبیعتی که نظیر آن را در هیچکجای دیگر جهان نمیتوان جست. همین امر سبب شده تا سالانه ایران پذیرای گردشگران خارجی بسیاری از سراسر جهان باشد. سایت تهران مبله سعی داشته تا بسیاری از این جاهای دیدنی را به شما معرفی کند، جاهایی که برخی از آنها ارزش تاریخی و باستانی داشته اند و برخی دیگر نیز طبیعت های بکری هستند که هرکسی در طول عمرش برای یک بار هم که شده باید به دیدن آنها برود. ایران با توجه به اینکه قلمرو سلسله های بزرگی چون سلسله ساسانیان و هخامنشیان بوده است، دارای کاخ ها و یا عمارات متعددی است که معماری و هنر ایرانی را به نمایش میگذارند. در همه ی شهر های ایران میتوان هم به سراغ بازدید از آثار تاریخی رفت و هم از طبیعت بکر شهر های ایران و سوغاتی های رنگارنگشان نهایت لذت را برد.
 ایران با دارا بودن 32 استان و تعداد بسیاری قومیت های فرهنگی که هرکدامشان با آداب و رسوم و زبان و  گویششان رنگ و بوی خاصی به شهر ها بخشیده اند یکی از بهترین مراکز گردشگری در سراسر جهان به شمار می آید. در این مطلب سعی کرده ایم لیستس از بهترین جاهای دیدنی ایران تهیه کنیم و درباره هرکدام آنها توضیح مختصری ارائه دهیم. البته توضیحات کامل درباره همه ی این مکان ها در سایت تهران مبله موجود میباشد و شما با کلیک بر روی تمام عناوین میتوانید توضیحات کاملی را از هر کدام این جاهای دیدنی ایران مطالعه نمایید.

1. کاخ گلستان

تهران بیش از 200 سال است که به پایتختی ایران برگزیده شده است، در طول این سالها تهران پادشاهان زیادی را به خود دیده که هرکدام آنها دستور ساخت یک کاخ را برای خود و خاندانشان صادر کرده اند. در میان کاخهای موجود در تهران قدیمی ترین کاخ، کاخ گلستان است. این کاخ شامل چندین بخش تحت عنوان های ایوان تخت مرمر، خلوت کریمخانی، نگارخانه، تالاراصلی، موزه مخصوص، حوضحانه، تالار برلیان، عمارت شمس العماره، عمارت بادگیر، عکسخانه و تالارالماس است. بنای اصلی این کاخ از سلسله زندیه به قاجاریه منتقل شده است و در طول حکومت قاجاریه رفته رفته بخش های دیگری به این کاخ افزوده شدند تا به شکل امروزی در بیاید. برای بازدید از کاخ گلستان باید به منطقه 15 خرداد تهران مراجعه کنید، در نزدکی این کاخ بازار بزرگ تهران نیز وجود دارد که خود از جاهای دیدنی ایران به شمار میرود.

2. بازار بزرگ تهران

یکی دیگر از جاهای دینی ایران که حتما برای یک بار هم که شده گذر هر ایرانی به آن افتاده است، بازار بزرگ تهران میباشد. شاید بر خلاف تصئر عموم بازار بزرگ تهران تنها محل خرید و فروش و داد و ستد باشد اما اینطور نیست. قدمت این بازار به قدری زیاد است که به یکی از آثار تاریخی تهران تبدیل شده. بازرا بزرگ تهران از عهد صفویه وجود داشته است و در دوره سلطنت قاجاریه به شکل امروزی خود نزدیک تر شده و رونق بیشتری پیدا کرده است. معماری این بازار یکی از نمونه های خوب معماری قاجاری است و هنر معماران و هنرمندان ایرانی را به نمایش میگذار. بازار تهران دارای بخش های مختلف زیادی است که نوع ساخت و طراحی هرکدام از دیگری متفاوت است. از جملهه این بخش ها میتوان به سرااها، تیمچه ها، دکانها، چهارسوها و ... اشاره کرد از تیمچه های معروف بازار بزرگ میتوان به تیمچه حاجب الدوله اشاره کرد که تمام گنبدهای درون این تیمچه میناکاری شده و بسیار زیباست. تیمچه مهدیه که در آن ترمه های یزدی به فروش میرسد نیز تماما سزدی کاری شده است و کاشی کاری هایی به رنگ کبود دارد. در این بقازار دو مسجد بسیار قدیمی وجود دارد که علاوه بر کاربردهای آن در مراسمات مذهبی از منظر هنری و معماری نیز بسیار ارزشمندند. مسجد شاه و مسجد جامع بازار بزرگ تهران از جمله جاهای دیدنی این منطقه هستند که حال و هوای آن در کنار حوضهای فیروزه ای رنگ گردشی جذاب را برای هرکسی رقم میزند. بازار بزرگ تهران در محله 15 خرداد این شهر واقع شده است.

3. جهنم دره

یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی ایران که اسم عجیب و غریبی هم دارد جهنم دره است. جهنم دره یکی از مناطق گردشگری استان آذربایجان غربی است و با طبیعت بکر و بی نطیری که دارد مقصد بسیار مناسبی برای سفر دوستان و طبیعت گردان است. همانطور که از نام این منطقه بر می آید، جهنم دره نام یک دره بسیار زیباست که طبیعتی مثال زدنی دارد. ارتفاع صخره های تا این دره گاها به 2800 متر نیز میرسد و همین امر سبب شده تا این مکان به دلیل صعب العبور بودنش به این نام خوانده شود. اما بر خلاف تصور این دره بسیار سرسبز و خوش آب و هوا بوده و محل زندگی جانوران بسیار کمیابی نیز هست. برای بازدید از این دره باید لوازم کوه و صخره نوردی به همراه داشته باشید تا از خطرات احتمالی در امان بمانید. برای دسترسی به جهنم دره باید به آذربایجان غربی و سپس به شهر خوی سفر کنید، از آنجا به بعد باید از طریق اتوبان خوی – چالران با طی 26 کیلومتر خودرا به  خروجی روستای قریس را برسانید، در این روستا میتوانید به تماشای جهنم دره بروید.

4. دره ستارگان قشم

جزیره قشم را میتوان یکی از پر بازدید ترین جاهای دیدنی ایران دانست. این جزیره با دسترسی اش به خلیج فارس و زیبایی های بی نظیر و خاکهای رنگارنگی که در دل خود جای داده است یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی ایران به شمار میرود. در میان دیدنی های جزیره قشم دره ستارگان از محبوب ترین جاهای دیدنی قشم است.  دره ستارگان بیش از 2000 سال قدمت دارد. مردم بومی منطقه معتدقدند این دره در اثر برخورد یک ستاره که از آسمان سقوط کرده و در این منطقه فرود آمده به وجود آمده است اما تحقیقات نشان داده که دره ستارگان در اثر فرسایش های باد و آب به شکل امروزی اش رسیده است. با بازدید از دره ستارگان میتوانید فسیل هایی که در دیواره های این دره وجود دارند را نیز تماشا کنید.

5. منطقه محافظت شده جهان نما

یکی از زیباترین جاهای دیدنی ایران که در شهر گلستان واقع شده است، منطقه محافظت شده جهان نماست. این منطقه یکی از سرسبز ترین و خوش آب و هوا ترین خطه های شمال کشور است. منطقه محافظت شده جهان نما در ارتفاع 3086 متری از سطح دریا قرار دارد و مساحت آن به 31 هکتار میرسد. این جنگل که در آخرین نقطه‌ی رشته کوه البرز واقع شده است دارای پوششی از درختان هیرکانی است که به همین دلیل آنرا میتوان از قدیمی ترین جنگلهای ایران دانست. منطقه جهان نما به بام گلستان نیز معروف است چرا که با ارتفاعی که دارد از فراز آن میتوان شهر های بسیاری از جمله شهر کردکوی را مشاهده کرد. برای رفتن به منطقه محافظت شده جهان نما باید از طریق جاده هراز یا فیروزکوه به گلستان بروید و از گلستان خودتان را به شهر کردکوی برسانید، فاصله کردکوی تا منطقه جهان نما 60 کیلومتر است.

6. غار سهولان

 همانطور که گفته شد ایران طبیعت غنی ای دارد و در این کشور چهناور میتوان انواع پدیده های طبیعی را یافت و از بازدید آنها لذت برد. غارها یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی ایران هستند که تعداد بسیار زیادی دارند و هرکدام از آنها از ویژگی های مختص به خودش برخوردار است. یکی از این غارهای دیدنی غار سهولان است. غار سنهولان یکی از غارهای آبی ایران است که در شهر مهاباد و در استان آذربایجان غربی قرار دارد. غار سهولان یک غار زیر زمینی است که عمق آن به 30 متر میرسد و همین اختلاف ارتفاع باعث شده تا دمای این غار با محیط بیرون بین 10 الی 15 درجه اختلاف داشته باشد.  غار سهولان در نزدیکی روستایی به نام سهولا در مهباد قرار گرفته و به همین دلیل آن را به این نام میخوانند.

7. روستای ییلاقی فیلبند

فیلبند یکی از منحصر به فردترین و زیباترین جاهای دینی ایران است. با رفت به فیلبند میتوانید زیباترین اقیانوس ابر ایران را نیز تماشا کنید. این روستای ییلاقی در مازندران واقع شده است و ارتفاع این روستا از سطح دریا چیزی نزدیک به 2300 متر است. در زبان محلیان این روستا فیلب به معنای جایی برای رفع خستگی است و به همین دلیل این روستارا اینگنه میخوانند، جایی برای رفع خستگی وو دور شدن از هیاهو های شهر و دل سپردن به صدای دلنواز طبیعت. اگر به این روستا سفر میکنید طوری برنامه ریزی کنید که حتما یک طلوع و یا غروب خورشید را از ارتفاعات این روستا به تماشا بنشینید. برای رفتن به روستای فیلبند باید خودتان را به شهر آمل برسانید، فاصله آمل تا روستای فیلبند 57 کیلومتر است.

8. تنگ بستانک

تنگ بستانک را بهشت گمشده ایران میدانند. این منطقه ییلاقی 15 هکتار مساحت دارد که در انتهای آن یک رودخانه پر آب و روان جریان دارد، و وجود این رودخانه باعث شده تا این منطقه به یکی از سرسبز ترین مناطق ایران تبدیل شود. تنگ بستانک که در سالهای اخیر نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است دارای گونه های بسیاری از گیاهان و جانورانی مثل چنار، بلوط، پسته، بادام، زرشک، خارشتر، شیرخشت،روباه، کبک، خرس قهوه ای، قوچ، بز وحشی و سمور میباشد. در ابتدای مسیر رسیدن به تنگ بستانک شما به یک دریاچه کوچکی که وسعت آن نزدیک به 10 متر است میرسید. این دریاچه با آب زلال و خنکی که دارد بهترین مکان برای آبتنی و شنا کردن است. بهترین زمان یفر به تنگ بستانک از اوایل بهار تا اواخر تابستان است که هوای متبوعی دارد. تنگ بستانک در استان فارس و در نزدیکی شهرستان کامفیروز واقع شده است. اگر به شهر شیراز سفر میکنید حتما از این منطقه بکر و زیبا نیز دیدن کنید.

9. دریاچه چورت

یکی دیگر از جاهای دیدنی ایران دریاچه چورت است. عمر این دریاچه به 100 سال نرسیده و زمان بسیار کمی از به وجود آمدن آن میگذرد اما در همین زمان کوتاه نیز توانسته زیبایی و جلوه ی خاصی به طبیعت پیرامونش ببخشد که گردشگران بسیاری را به خود بخواند. دریاچه چورت در شمال شرقی علم کوه قرار دارد. وسعت این دریاچه 2.5 هکتار است و در گذشته به جای این دریاچه جنگلی انبوه وجود داشته. اما در اثر زلزله ای راه چشمه ای که در این جنگل بوده مسدود میشود و بخش عظیمی اط این جنگل به زیر آب میرود. شما میتوانید این موضوع را از نگاه کردن به درختانی که در وسط دریاچه قرار دارند متوجه شوید. برای دسترسی به این دریاچه زیبا باید ابتدا خود را به جاده چالوس که از جمله زیبارتین جاده های ایران می باشد برسانید سپس در این جاده پس از عبور از پل کجور، از طریق خروجی ای که در سمت چپ جاده قرار دارد، از جاده خارج شوید و این جاده را طی کنید تا به روستای کردی چال برسید. سپس با عبور از این روستا به مسیری خاکی و نامناسب می رسید که در انتهای آن دریاچه چورت قرار دارد.

10. پل ساسانی

پل ساسانی از ارزشمند ترین بناهای تاریخی باقی مانده در ایران است. همانطور که از نام این پل پیداست، این پل مربوط به دوره ساسانی است و چیزی نزدیک به 1700 سال قدمت دارد. این پل که در شهر دزفول واقع شده است طولی برابر با 370 متر دارد که بتواند بخش غربی شهر را به بخش شرقی آن متصل کند. پل ساسانی یکی از شگفتی های معماری ایرانی به شمار میرود. این پل در تمام این سالها کاملا سالم باقی مانده است و حتی توانسته در برابر بلایای طبیعی چون سیل و زلزله مقاومت کند. گفته میشود در ساخت این پل از سنگ، آهک و ساروج استفاده شده است. یکی از دلایل پا برجا ماندن این پل این است که تمام پادشاهان در سلسله های مختلف به مرمت این پل بسیار اهمیت میداده اند به همین سبب این پل توانسته پس از 1700 سال محکم و استوار بر سر جای خود باقی بماند.

11. جزیره لاوان

همانطور که حتما میدانید یکی از مهم ترین جاهای دینی ایران که گردشگران زیادی را به خود میخوانند، جزیره ها هستند. ایرا به توجه به بهره مندی از خلیج فارس توانسته جزیره های زیادی را در دل خود جای دهد. در کنار جزیره های معروف مثل کیش و قشم، جزیره های دیگری نیز وجود دارند که بکر ترند و کمتر کسی آنها را میشناسد. یکی از این جزیره ها جزیره لاوان است. جزیره لاوان با 72 هکتار مساحت سومین جزیره ایران از نظر مساحت است. جزیره لاوان از جزایر نفت خیز ایران به شمار میرود که به همین دلیل بخش اعظم این جزیره در اختیار دولت است. اما در بخش های آزاد جزیره که برای عموم آزاد است، جاهای دیدنی بسیاری وجود دارد. از جمله آنها میتوان به درخت انجیر معابد و ساحل مارو و ساحل مقام اشاره کرد. جزیره لاوان با 2500 نفر جمعیت از امکانات رفاهی بسیار خوبی برخوردار است. اگر قصد سفر به جنوب کشور را دارید جزیره لاوان میتواند گزینه بسیار خوبی برای سفر شما باشد.

12. دریاچه گهر

دریاچه گهر یکی از مشهور ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری در استان لرستان است. این دریاچه که در اصل از دو دریاچه کوچک و بزرگ تشکیل شده است و هر دو دریاچه دارای ویژگی ها و زیبایی منحصر به فرد خود می باشند. دریاچه بزرگتر دارای مساحتی بالغ بر 80 هکتار و دریاچه گهر کوچک با مساحتی در حدود 5 هکتار نیز در فاصله ی 2 کیلومتری از دریاچه بزرگتر قرار دارند. ارتفاع دریاچه گهر با سطح دریا در حدود 2360 متر می باشد و در نتیجه دارای آب و هوای خنکی است. این دریاچه موقعیتی کوهستانی دارد و ارتفاع آن از سطح دریا بسیار زیاد است بنابر این بهترین فصل سفر به این دریاچه در  تابستان است که دمای هوا پایین بوده و مسیر رسیدن به دریاچه یخبندان نیست.

13. روستای کندوان تبریز

یکی از زیباترین روستاهای ایران را میتوان روستای کندوان تبریز دانست. این روستا که از پربازدید ترین جاهای دیدنی ایران به شمار میرود در نزدیکی تبریز قرار دارد. روستای کندوان در دامنه کوه های سهند قرار گرفته است و از جذاب ترین ویژگی آن وجود خانه هایی است که درون این کوه ها ساخته شده اند. درواقه خانه های روستای کندوان با دست در دل سنگه و حفره های کوه ها ایجاد شده اند. این خانه ها بعضا در طبقات متعدد ساخته شده اند تا بتوانند همه نیازهای ساکنینشان را رفع کنند. روستای کندوان از روستا های ییلاقی تبریز به شمار میرود که دارای رمستانهایی سرد و زاقت فرساست با این حال اهالی این روستا حاضر به ترک این روستا نیستند و حتی در زمستان نیز در این خانه های سنگی زندگی میکنند. جالب است بدانید که این خانه ها جزئی از آثار ملی به حساب می آیند و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند.

14. قلعه شاداب

قلعه شاداب بزرترین قلعه تاریخی اران است اما با اینحال کمتر کسی نام آن را شنیده است. این قلعه 10 کیلومتر طول و 4 کیلومتر عرض دارد. این قلعه را در دل کوهی حفر کرده اند و نگاه کردن به آن هنر معماران ایرانی را به خوبی نشان میدهد. قدمت قلعه شاداب به طور مشخص تعیین نشده اما کاوش ها نشان میدهد که این قلعه به احتمال زیاد مربوط به دوره ساسانیان است. نکته جالب در مورد این قلعه این است که تا همین 25 سال پیش این قلعه ساکنانی داشته که همچنان در آن زندگی میکرده اند و در سالهای اخیر آنجارا ترک گفته اند. قلعه شاداب در استان خوزستان قرار دارد و برای تماشای آن باید خودتان را به شهرستان دزفول برسانید. جدا از زیبایی های قلعه شاداب مسیر رسیدن به آن از دزفول نیز بسیار زیباست و میتواند سفر خاطره انگیزی برای شما باشد.

15. تخت سلیمان

تخت سلیمان از جمله جاهای دیدنی ایران است که داستان ها و افسانه های زیادی را در دل خودش جای داده است. تخت سلیمان را میتوان یکی از مشهور ترین جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی دانست. تخت سلیمان چیزی نزیک به 3000 سال قدمت دارد این مجموعه تاریخی چندین جای دیدنی نظیر آتشکده، دریاچه، زندان، ایوان خسرو و معبد را در خود جای داده است. اگرچه بخش کثیری از بناهای مجموعه تاریخی تخت سلیمان در سده 600 میلادی به دست رومی ها تخریب شده، اما آثار باقی مانده در این مجموعه همچنان جالب و دیدنی هستند. آثار باقی مانده در این محل مربوز به سلسله های مختلف از جمله اشکانیان، مادها، مغول هها و .. هستند. حتی در طی کاوش هایی آثاری مربوط به دوران پارینه سنگی نیز در این منطقه پیدا شده است. بهترین زمان سفر به تخت سلیمان اردیبهشت ماه است چرا که بهترین هوارا در این ماه دارد.

16.  آبشار یخی هملون

یکی از بهترین جاهای دیدنی ایران در فصلهای سر سال آبشار هملون است. این آبشار در فصل زمستان یکی از جاذبه های یخی تهران به شمار میرود چرا که در طی زمستان به طور کامل یخ میبندد و قندیل های زیبایی بر روی سح آن ایجاد میشود که آن را بیش از پیش دیدنی میکند. علاوه بر این آبشار با مراجعه به این منطقه میتوانید از دیگر جاذبه  ای گردشگری نزدیک به آن نظیر غار هملون، دره هملون، رودخانه هملون، قلعه استوار و پیست اسکی شمشک نیز دیدن کنید.آشار هملون در نزدیکی تهران و در مجاورت میگون قرار دارد.برای دسترسی به آبشار هملون باید به جاده لشکرک رفته و از آنجا خود را به فشم برسانید. از فشم تا میگون 5 کیلومتر راه است. فاصله میگون تا آبشار هملون نیز 5 کیلومتر است.

17. آرامگاه کوروش

همه ی ما به عنوان یک ایرانی از خدماتی که کوروش کبیر به ایران کرده است آگاهیم و از شکوه و جلال سلسله هخامنشیان در ایران و جهان با خبریم. از آثار مهم به جا مانده از دوره هخامنشان میتوان به تخت جمشید اشاره کرد که در میان جهانیان نیز شهرت بسیاری دارد و سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود میخواند. کوروش کبیر محبوب ترین پادشاه دروه هخامنشیان بوده است چرا که درستکاری از صفات بارز او بوده است. آرامگاه او نیز در شهر شیراز و در منطقه تاریخی پاسارگاد قرار دارد. مقبره او بر بلند ترین نقطه پاسارگاد بنا شده و 7 طبقه دارد. مساحت کلی آرامگاه او 160 متر است و آرامگاه او در طبقه آخر این هفت طبقه قرار گرفته است. ارتفاع آرامگاه او دو متر و ضخامت دیواره ها 1.5 متر است و یکی از جالب ترین نکات درباره این مقبره سقف آن است که به صورت شیب دار ساخته شده و از عجیب ترین سازه های مهندسی شده در آن زمان به شمار میرود. مهرماه هر سال جمعیت زیادی برای بزرگداشت یاد کوروش به این آرامگاه سر میزنند تا از آن بازدید کنند. اگر هنوز به بازدید آرامگاه کوروش نرفته اید این اولین کاری است که به عنوان یک ایرانی باید انجام دهید.

18. دره اندرسم

دره اندرسم در نزدیکی شهر چالوس قرار دارد و از اعجاب انگبز ترین جاهای دیدنی ایران به شمار میرود. برای بازدید از دره اندرسم باید از دل یک جاده رویایی به نام جاده چالوس عبور کنید که خود این موضوع سفر شما را دل انگیز تر میکند. دره اندرسم طول زیادی دارد و شما برای بازید از آن باید از میان رودخانه ای که از درون آن میگذر عبور کنید. دره اندرسم دارای تعداد بسیار زیادی آبشار نیز هست. برای بازدید بهینه از این دره لازم است مهارت های صخره نواردی و لوازم لازم را به همراه داشته باشید. این دره دارای تنگه هایی است که بر اثر فرسایش آب به وجود آمده اند از جذاب ترین بخش های سفر شما میتواند عبور کردن از همین تنگه ها باشد. دره اندرسم دارای 30 آبشار است. برای رسیدن به این منطقه بکر و زیبا باید از طریق جاده چالوس به روستای کندوان رفته و از آنجا خود را به دره اندرسم برسانید. توجه کنید که تنها تا قسمتی از مسیر را میتوانید با خودرو بروید و باقی مسیر را باید به پیاده روی بپردازید.

19. آبشار آب سفید

همه ی ما استان لرستان را با طبیعت سرسبز و زیبایش و آبشارهای بلندی که دارد میشناسیم، آبشار آب سفید نیز یکی از آبشارهای استان لررستان است که از زیباترین جاهای دینی ایران به شمار می رود. این آبشار با نما و منظره ی طیبایی که به نمایش میگذارد همه ساله توجه توریستان و گردشگران زیادی را به خود جلب میکند. آبشار آب سفید 70 متر ارتفاع دارد و یکی از پر آب ترین آبشار های ایران به شمار میرود. این آبشار، آبشاری دائمی است که در همه روزهای سال پر آب بوده و طراوت و زیبایی را به محیط اطرافش میبخشد. آب جاری از این آبشار به دلیل ارتفاعی که دارد با ذرات اکسیزن در مسیر ترکیب شده و تولید حباب های سفید رنگی میکند، به همین دلیل آن را آبشار آب سفید میخوانند. برای بازدید از این آبشار باید به استان لرستان سفر کرده و سپس به شهرستان الیگودرز بروید. فاصله آبشار آب سفید تا شهرستان الیگودرز 75 کیلومتر است.

20. مسجد سلیمان

مسجد سلیمان یکی از کهن ترین و تاریخی ترین شهر های اران است که بسیار از جاهای دیدنی تاریخی ایران را درون خود جای داده است. شهر سلیمان را میتوان جزء اولین شهر های ایران دانست چرا که قدمت آن به قرن 7 باز میگردد. بیشتر مردم گمان مینند مسجد سلیمان تنها یک شهر نفت خیز است اما این شهر پر از جاذبه های گردشگری است. مسجد سلیمان را میتوان شهر اولین ها دانست چرا که اولین ایستگاه راه آهن، اولین فرودگاه، اولین سد، اولین چاه نفت خاورمیانه، اولین کارخانه های کشور، اولین مسابقه فوتبال، اولین زمین تنیس، اولین استخر شنا و اولین زمین گلف در این شهر احداث شده است. در این شهر میوانید از جاهای دیدنی نظیر آبشار نگین، پارک جنگلی تمبی، منطقه شو و لندر و عمارت بنه وارد دیدن کنید. برای بازدید از دیدنی های شهر مسجد سلیمان باید به جنوب ایران سفر کنید. مسجد سلیمان در شمال شهر اهواز و در شرق شوشتر واقع شده است.

21. غار زینگان

ایلام را میتوان یکی از بکر ترین استان های ایران دانست که کمتر کسی از زیبایی های پنهان آن 1اگاه است. غار زینگان یکی از جاهای دیدنی ایران است که در استان ایلام واقع شده است. ایلام را میتوان شهر صخره های سرسبز و دریاچههای کوچک و بزرگ دانست. غار زینگان 6 کیلومتر طول دارد و از بزرگترین غارهای اران بهشمار میرود. سرتا سر این غار با قندیل های استالاگمیتی ها و استالاکتیتی پوشانده شده اند که از تمام این قندیل ها قطرات خانک آب به پایین میچکد. بهترین فصل بازید از این غار در تابستان است. چرا که در این فصل میتوان از خنکای درون غار و اختلاف دمای آن با محیط بیرون نهایت لذت را برد. غار زینگان را میتوان تنگه هم دانست، چرا که در سرتاسر این غار از سقف سنگی خبری نیست و میتوانید در طی مسیر آسمان را هم ببینید. برای بازید از غار زینگان باید به ایلام بروید و از آنجا خودتان را به شهر مهران برسانید. در جنوب شرقی شهر مهران، شهر دیگری به نام صالح آباد وجود دارد که فاصله آن تا غار زینگان تنها 5 کیلومتر است.

22. دریاچه فراخین

دریاچه فراخین را میتوان از اصلی ترین جاذبه های گردشگری استان مازندران دانست. این دریاچه با نمای منحصر به فردی که دارد یمکی از زیباترین و در عین حال مرموز ترین جاهای دینی ایران به شمار میرود. دریاچه فراخین همه سال گردشگران زیادی را به سوی خود میکشاند چرا که این دریاچه نمونه ی کم نظیر از دریاچه های جنگلی در ایران است. دریاچه فراخین در میان انبوهی از درخات وجود دارد که باتاب تصویر این درختان در آب دریاچه فراخین منظره ای منحصر به فرد را رقم زده است. این دریاچه بهترین مقصد برای سفرعای یک روزه است. میتوانید با خانواده به دیدن این دریاچه بروید و ا درکنار این دریاچه پیک نیک کنید و از سکوت و صدای طبیعت لذت ببرید. برای رسیدن به این دریاچه باید به مازندران و سپس به شرق شهر مرزن آباد بروید، دریاچه فراخین در نزدکی روستایی به نام کندلوس واقع شده است.

23. روستای اولسبلانگا

در اتفاعات تالش ایران، روستایی به نام روستای اولسبلنگاه وجود دارد که با طبیعتزیبا و منحصر به فردش در سالهای اخیر بسیار مشهور شده است. روستای اولیبلانگاه در ارتفاع 1489 متری از سطح دریا قرار دارد و همین باعث شده تا یک منظره ابدی به سمت جنگلهای تالش و گیلان داشته باشد. از ویژگی های جذاب این روستا این است که در بیشتر ساعات روز غرق در مه است. انگار در این روستا ابرها پا بر زمین میگذارند تا همه جا را با سفیدی و زیبایی خودشان بپوشانند. بافت روستایی اولسبلانگاه هم دیدنی است. خانه های چوبی که هنوز شکل و شمایل قدیمی خود را حفظ کرده اند و در جای جای روستا زیبایی خاصی به محیط بخشیده اند. به علاوه دردشت های این روستا میوانید گله اسبهای وحشی را نیز تماشا کنید. اگر تا کنون به این روستا سفر نکرده اید باید در اولین فرصت اینکار را بکنید چرا که اولیبلانگاه زیباترین روستای شمال ایران محسوب میشود. برای رسیدن به اولسبلانگاه باید به گیلان بروید و از آنج خودتان را به شهر ماسال برسانید، روستای اولسبلانگاه در انتهای جاده ای به نام گیلوان واقع شده است و مسیر دسترسی به آن بسیار ساده است.

24. عالی قاپو اصفهان

از جمله جاهای دینی و تاریخی اران که بسیار ارزش هنری و فرهنگی دارد عمارت عالی قاپو اصفهان است. این بنا که یادگاری از دوره صفویان است یکی از نمادهای اصفهان شناخته میشود. عالی قاپو 1800 متر مساحت دارد و در 6طبقه مجزا ساخته شده است و 48 متر ارتفاع دارد.  به خاطر همین ویژگی ها یکی از مجلل ترین بناهای تاریخی عصر خودش شناخته میشود. عالی قاپو اصفهان برجسته ترین بنای میدان نقش جهان به شمار میرود که در ضلع غربی این میدان قرار گرفته است. این بنا به دستور شاه عباس ساخته شده است و در همان زمان اصلی ترین ورودی میدان نقش جهان به شمار میرفته. معماری کبار رفته در ساخت این بنا و تزئینات و کاشی کاری های انجام گرفته در آن این بنا را به یکی از پر بازدید ترین بناهای تاریخی ایران تبدیل کرده است. عالی قاپو دارای بخش های مختلفی است که هرکدام کاربردی داشته اند. هدف از ساخت ایت بنا داشتن نهادی برای دولت بوده است و در آن اتاقهایی جهت پذیرایی از سفیران خارجی نیز در نظر گرفته شده بود. اما زیباترین بخش این بنا در طبقه سوم قرار دارد که درواقع ایوانی است که با ستون های بلند چوبی تزیین شده است و به کل میدان نقش جهان اشراف دارد.

25. دریاچه صورتی لیپار

یکی از شگفت انگیز ترین جاهای دیدنی ایران که هرکسی برای یکبار هم که شده باید به تماشای آن برود دریاچه صورتی لیپار است. بله رنگ این دریاچه به دلیل وجود پلانگگتون هایی که در آن زندگی میکنند به رنگ صورتی است و در برخی از فصول سال به رنگ قرمز هم در می آید. دریاچه لیپار علاوه بر زیبایی که دارد از نظر زیست محیطی نیز بسیار ارزشمند است این دریاچه از نظر گونه های جانوری که در خود جای داده است بسیار غنی است. در این دریاچه 93 گونه پلانگتون گیاهی و 31 پلانگتون جانوری،85 نوع ماهی ،24 گونه سخت پوست ، 64گونه نرم تن و 46گونه مختلف از جلبک ها در آن شناسایی شده به علاوه پرندگانی همچون فلامینگو ، باقرقره، تیهو، عقاب و جانوران بسیار دیگری نیز در اطراف آن زندگی میکنند. در ماه های بهمن و اسفند که تعداد پلانگتونهای این دریاچه افزایش پیدا میکند رنگ این دریاپه رو به سرخی میرود و تضا رنگ آن با آبی آسمان منظره خارق العاده ای را رقم میزند. دریاچه لیپار در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و برای بازدید از آن باید مسیر ساحلی چابهار به گواتر را در پیش بگیرید تا به روستایی به نام رمین برسید، دریاچه لیپار در نزدیکی همین روستا قرار دارد.

26. موزه زمان

موزه زمان را میتوان شاهکار هنر و معماری و گچ بری در تهران دانست. این موزه که به تزئینات و رنگ خاص بنایش معروف است یکی از زیباترین جاهای دیدنی اران و ترهان به شمار میرود. موزه زمان 600 هزار متر مساحت دارد و در دوره ناصرالدین شاه ساخته شده است. موزه زمان در دو طبقه بنا شده که در این موزه میتوان انواع ساعت های قدیمی و تاریخی را از جمله ساعت های کوکی و ساعت های پاندول دار و ساعت های جیبی را یافت. برخی از این ساعت ها مربوط به اشخاص مشهوری است که در یان موزه نگهداری میشوند. به دلیل وجود همین ساع تها این موزه را موزه زمان میخوانند. با بازدید از این موزه انگار که در دل زمان سفر کرده اید و به گذشته تهران و به دنیای ساعت های قدیمی قدم گذاشته اید. علاوه بر ساعت ها میتوان ابزار ساخت و تعمیر ساعت ها را هم در این موزه بازید کرد به علاوه اولین دستگاه ساعت زنی ایران نیز در این موزه نگهداری میشود. در محوطه موزه نیز ساعت آفتابی قرار دارد ککه از جنس سنگ مرمر است و زیبایی خاصی به محیط بخشیده است. برای بازدید از موزه زمان باید به تجریش و سپس یه خیابان زعفرانیه بروید. از زعفرانیه تا موزه زمان تنها چند دقیقه راه باقی مانده است که با پیاده روی نیز میتوانید آنرا طی کنید.

27. تنگه بوچیر هرمزگان

هرمزگان یکی از شهرهای اران است که جاذبه های گردشگری رنگارنگی دارد. یکی از آنها تنگه بوچیز هرمزگان است که میتواند به عنوان زیباترین جاهای دینی ایران شناخته شود. تنگه بوچیر هرمزگان 1 کیلومتر طول دارد و به نوعی در اعماق زمین قرار گرفته است. این تنگه در برخی نقاط در عممق 800 متری زمین نیز جریان دارد بنا بر این با سفر به این تنگه انگار به اعماق زمین سفر کرده اید. رنگ آب جاری در این تنگه علت اصلی جذب گردشگران است. آب این تنگه سبز رنگ است که نمونه آن در ایران بسیار کمیاب است با سفر به تنگه بوچیر میتوانید پاهایتان را به دست ماهیان شناور در این تنگه بسپارید. ماهیانی که به گفته محلیان درمانگرند و خواص درمانی بسایری دارند. برای سفر به تنگه بوپیر باید به استان هرمزگان بروید و از آنجا به شهرستان پارسیان بروید. تنگه بئچیر در نزدیکی روستایی به نام بوچیر واقه شده است.

28.  غار موزه وزیری

یکی از جاهای دینی ایران که قدم چندانی نارد اما بسیار خاص و منحصر به فرد است غار موزه وزیری است. این غار موزه که توسط یکی از استادان نامی ایران یعنی دکتر ناصر هوشمند وزیری بنا شده در نزدیکی تهران قرار دارد. غار موزه وزیری در دامنه های کوه قرار گرفته است. با سفر به این غار موزه میتوانید طبیعت و هنر را در کنار هم تماشا کنید. وسعت این عار موزه 100 متر است و از 8 دالان تو در تو تشکیل شده که هرکدام آنها به یک بخش خاصی اختصاص دارد. در این موزه آثار استاد وزیری که همگی با دستهای خودش خلق شده و از ضایعات و مواد بازیافتی ساخته شده اند به نمایش درآمده است. این غار موزه دارای بخش هایی به نام سرای بسطامی، گالری غارموزه وزیری، کارگاه مجسمه سازی و ... است. در این فضا یک کافه نقلی هم وجود دارد که در ان غذاهای خانگی سرو میشود. برای بازدید از غار موزه وزیری باید به لواسان که در 11 کیلومتری ترهان قرار دارد بروید. سپس از آنجا به روستای کند علیا رفته و در دوراهی بوجان به سمت چپ بپیچید تا به خانه ای با پلاک 11 برسید. این خانه خانه مرحوم وزیری است که غار موزه وزیری در آن قرار دارد.


29. کلیسای سنت استپانوس

ایران کشور ادیان و مذاهب مختلف بوده است، در گذشته دین اغلب مردم زرتشتی بوده اما در همه زمان ها اقلیت های مذهبی نظیر ارامنه و مسیحیان نیز در ایران زندگی میکرده اند. به همین دلیل ایران علاوه بر آتشکده های متعددی که دارد کلیساها و کنیسه های بسیاری نیز دارد که همه ی آنها از جمله جاهای دیدنی اران به شمار میروند. یکی از یباترین کلیساهای موجود در ایرن کلیسای سنت استپانئس است. این کلیسا مهم ترین کلیسای مسیحیان ایرانی بعد از کلیسای غره به شمار میرود. تاریخ و قدمت این کلیسا را به قرنه دهم تا دوازدهم نسبت میدهند و برخی معتقدند این کلیسا توسط یکی از حواریون عیسی مسیح بنا شده است. کلیسای سنت استپانوس در استان آذربایجان شرقی قرار دارد و بنای این کلیسا از سنگ های سفید و صوتی ساخته شده که بر زیبایی آن افزوده است. این کلیسا ابعادی برابر 15 در 22 متر دارد و دارای دو درب ورودی است. ئو دارای بخش های متفاوتی نظیر برج ناقوس، اجاق دانیال، مدرسه مذهبی و یک گنبد شش ضلعی است. گنبد این بنا یکی از زیباترین گنبدها در میان کلیساهای موجود در ایران است. برای بازید از این بنا باید به استان آذربایجان شرقی سفر کرده و از آنجا به شهرستان جلفا بروید برای رسیدن به این کلیسا باید وارد جاده شماره 12 یعنی (بازرگان – بیله‌سوار) شوید و با کمک تابلوهای راهنما، به محوطه ی کلیسا برسید.

30. تخت جمشید

بی شک یکی از جاهای دینی ایران که هر ایرانی برای یک بار هم که شدهباید به تماشای ۀن برود تخت جمشید است. کسی نیست که از شکوه و جلال این منطقه خبر نداشته باشد و چیزی از تاریخ ارزشمند پشت آن نداند. هخامنشیان دومین تمدن شناخخته شده در ایران بوده اند و مشهور ترین پادشاه آنان کوروش کبیر بوده است. کوروش به دلیل شهرتش به درستکاری و نیکی از محبوب ترین پادشاهان ایرانی بوده است که در سالهای سلطنتش برای آبادانی و گسترش اقلیم ایران بسیار تلاش کرده است. تخت جمشید، اثری باستانی، با قدمتی در حدود 2539 سال یکی از مهم ترین آثار باستانی در ایران می باشد. به بیان بهتر، ساختن تخت جمشید، از سال 518 پیش از میلاد شروع شد. این بنای با عظمت، حاصل سال ها تلاش پی در پی و متداوم بوده است و پس از پایان ساخت، تبدیل به یکی از مهم ترین و با عظمت ترین سازه ها در  ایران شد. هخامنشیان که یکی از قدیمی ترین و متمدن ترین حکومت ها در ایران می باشد، که متاسفانه این اثر تاریخی در اثر حملات قوم مغول تخریب شده و به آتش کشیده میشود. وسعت تخت جمشید به 125 هکتار میرسدو از بخش های مختلفی نطیر تالار ها، کاخ های امپراتوری، شهری تاریخی وو بسیاری از سازه های دیگر ساخته شده است. تخت جمشید در 70 کیلومتری شهر شیراز قرار دارد و در 10 کیلومتری شهر مرودشت واقع شده است و دسترسی به این بنای با شکوه ایرانی بسیار آسان است.

31. دریاچه سوها

دریاچه سوها که به بهشت گمشده اردیبل معروف است در 35 کیلومتری استان اردبیل واقع شده است. این دریاچه که 1.5 کیلومتر طول و 0.5 کیلمتر عر دارد آنچنان طراوت و زیبایی به محیط اطرافش بخشیده که از زیبا ترین جاهای دیدنی ایران به شمار میرود. در کنار این دریاچه دشتی از بابونه های وحشی خود نمایی میکن که زیبایی این دریاچه را دو چندان کرده است. یکی از بهترین تفریحاتی که میتوانید در کنار بازدید از دریاچه سها داشته باشید، قایق رانی در این دریاچه است. در این دریاچه انواع قایق های پدالی و پارویی و موتوری موجودند تا یک سفر خاطره انگیز را برای شما رقم بزنند. دریاچه سوها در نزدیکی روستایی به همین نام واقع شده است. بسیاری از گردشگران و کوهنوردان دریاچه سوها را برای رسیدن به آبشار لاتون استفاده میکنند. درواقع دریاچه سوها در ابتدای جنگلهای گیلان قرار گرفته که با یک روز کوهنوردی در مسیر آن میتوانید به آبشار لاتون واقع در جنگلهای گیلان برسید.

32. تنگه کافرین

یکی دیگر از جاهای دینی ابران و ایلام، تنگه کافرین است. این تنگه در منطقه ای کوهستانی و بسیار سرسبزواقع شده است که در میان طبیعت ایران بسیار کم نظیر و بکر است. تنگه کافرین یکی از جاهایی است که اگر قصد ایرانگردی دارید باید جحتما به دیدن آن بروید تنگه کافرین، در میان کوه های متعددی مانند مانشت، کبیر کوه و دینار کوه قرار گرفته است و همچنین، فاصله ی بسیار کمی با سد سمیره (سد هینی مینی) دارد. وجود این سد، در کنار این کوه های زیبا و با عظمت، سبب به وجود آمدن تنگه ای زیبا و بزرگ به نام تنگه کافرین شده است. تنگه کافرین را عروس زاگرس میدانند چرا که این تنگه با داشتن فضایی سرسبز و داشتن آب و هوایی مطلوب همچون نگینی در دل کوه های زاگرس میدرخشد. سفر به تنگه کافرین یک سفر معمولی نیست چرا که شما باید برای رسیدن به این تنگه 20 کیلومتر را در میان آبهای جاری این تنگه با قایق پارو بزنید تا به بخش ها و چشم انداز های دیدنی این تنگه برسید بنابراین اگر دنبال سفر هیجان انگیزی میگردید تنگه کافرین بهترین مقصد برای شما خواهد بود. برای رسیدن به تنگه کافرین باید به ایلام سفر کرده و از آنجا به شهر بدره بروید. تنگه کافرین در 15 کیلومتری شهر بدره واقع شده است.

33. سی و سه پل

بدون شک یکی از دیدنی ترین جاهای تاریخ ایران سی و سه پل اصفهان است. این پل تاریخی که قدمت آن به عهد صفویه باز میگردد بر روی زاینده رو تاسیس شده و یکی از شاهکارهای معماری ایرانی به شمار میروداین پل یکی از مشهورترین بناهای تاریخی کل دنیاست و به نمادی از شهر اصفهان تبدیل گشته که در سال 1005 ساخته شده و 300 متر طول و 14 متر عرض دارد. این پل دارای 33 طاق است و به همین دلیل به این نام خوانده میشود. اگر بخت با شما یار باشد و زاینده رود در جریان باشد میتوانید بازتاب این پل را در آب زاینده رو تماشا کنید و از زیبایی آن که دو چندان شده لذت ببرید.

34. مسجد نصیر الملک

شگفت انگیز ترین هنر معماران ایرانی را میتوان در مسجد نصیر الملک شیراز جست. مسجد نصیر الملک شیراز یکی از مکانهای دیدنی شیراز است که در این سالها به لطف رونق شبکه های مجازی و سلف پرتره هایی که گرفته میشود، کمتر کسی است که نام آن به گوشش نخورده باشد. و یا زیبایی خیره کننده اش را درون عکس ندیده باشد. این مسجد در سال 1293 ه.ق به دستور حاکم وقت فارس یعنی ،میرزا حسن علی خان ملقب به نصیر الملک فرزند قوام الملک ،بنیان گذاشته شد. مسجد نصیر الملک در زمینی به وسعت  2730 متر مربع بنا شده و زیر بنای آن2216 متر مربع است و دارای سه ورودی است. از جمله ویژگی های این مسجد شیشه های رنگی به کار رفته در پنجره های شبستان آن است که یکی از زیبا ترین تصاویر را رقم میزند. اگر صبح زود به بازدید این مسجد بروید میتوانید از نورهای رنگی که لا به لای شیشه ها بر زمین مسجد میرقصند دیدن کنید و از تماشای آنها لذت ببرید.

35. دره ویژدرون

دره ویژدرون یکی دیگر از جاهای دیدنی ایران است که بسیار عجیب و منحصر به فرد است. دره ویژدرون که در استان ایلام واقع شده است. ویژدرون نامی است که کرد نشین ها بر روی این دره گذاشته اند. این کلمه از دو بخش ویژ و درون ساخته شده است. در زبان کردی ویژ به معنای عمق و عمیق بودن، و درون به معنای دره می باشد. در نتیجه معنای نام ویژدرون، دره ی عمیق است. صخره های منتهی به این دره یکی از زیباترین مناظر را دارد و به سبب ارتفاعی که دارد بادهای سهمگینی در این منظفه می وزد که این دره را دره بادخیز نیز میخوانند. برای دیدن این دره باید از گذرگاه های پیچ در پیچ و پر شیبی عبور کنید تا تمام زیبایی های این دره زیبا را تماشا کنید. بنابراین داشتن لوازم صخره نوردی در این سفر به شما کمک خواهد کرد. طول این دره 6 کیلومتر و ارتفاع صخره های آن گاها به 200 متر نیز میرسد. برای رسیدن به این دره باید به استان ایلام سفر کنید و از آنجا به شهر ملکشاهی بروید.

36. جنگل فندقلو

اگر اهل طبیعت گردی باشید حتما نام جنگل فنروقلو را شنیده اید. جنگل فندقلو یکی از زیبا ترین جنگلهای ایران است که سالانه گردشگران زیادی را به خوذ میخواند. این جنگل که در نزدیکی استان اردبیل واقع شده است یکی از زیبا تری جاهای دیدنی ایران به شمار میرود که هر ایرانب برای یک بار هم که شده باید از آن دیدن کند. این جنگل از مراتع سرسبزی تشکیل شده که با توجه به فصول مختلف، پوشش گساهی متفاوتی نیز دارد. جنگل فندقلو در بهار پوشیده از گلهای بابونه است و از دور همچون دشتی که لباس سپید بر تن کرده نمایان میشود. در برخی از ماه های سال نیز میتوان این جنگل را سرشار از گلهای شقایق دید. بنابراین فرقی نمیکند در چه فصلی به این جنگل سفر میکنید، در همه ی فصل ها زیبایی هایی تقدیم چشمان شما خواهد شد. این جنگل را به این دلیل که پر است از درختان فندق، فندقلو میخوانند اما درخت فندق تنها درخت این جنگل نیست. جنگل فندقلو گونه های گیاهی و جانوری متنوعی دارد و از جمله گیاهان این جنگل میتوان به ممرز، راش، بلوط (بلند مازو) و بیدمشک و گونه‌های علفی منطقه چون نسترن، تمشک، خاس، پامچال، بابونه، سرخس، گیلدیگ، بومادران، بابونه، سوسن چلچراغ، بنفشه وحشیو گل گاو زبان اشاره کرد. این جنگل علاوه بر زیبایی هایی که دارد، امکانات تفریحی بسیاری نظیر پیست اسکی، تله کابین و مجموعه تفریحی سورتمه و زیپ لاین نیز دارد. از سری تفریحاتی که میتوانید در جنگل فندقلو داشته باشید رفتن به آب گرم مازو است که طبق عقیده ی بسیاری از مردم این آبگرم خواص درمانی بی نظیری دارد و در درمان بیماری های رماتیسمی مفید است.

37. باغ ارم شیراز

شیراز یکی از شهر های خوش آب و رنگ ایران به شمار میرود. شهری که به حافظیه و تخت جمشیدش معروف است. شهر شعر و ادب. شیراز را میتوان بهترین مقصد سفر در اردیبهشت ماه دانست چرا که در این ماه از تمام کوچه پس کوچه های این شهر بوی بهارنارنج به مشام میرسد و لحظات خوشی را برای هر رهگذری ایجاد میکند. یکی از جاهای دیدنی شیراز که از جمله ارزشمند ترین جاهای دیدنی ایران نیز به شمار می آید، باغ ارم شیراز است. این باغ دارای قدمت بسیاری است و علاوه بر زیبایی عمارت درون آن زیبایی باغی که به شیوه ی باغ ایرانی ساخته شده است بسیار دیدنی و چشم نواز است. این باغ در قرن 10 و یا 11هجری قمری بنا شده است و از زمان گورکانیان نیز نام این باغ بر سر زبانها بوده است اما اوج زیبایی این باغ در زمان شاه منصور سلجوقی رقم خورد. این باغ را در رقابت با باغ ارم بهشت که در کتب مذهبی از آن یاد شده است ساخته اند. عمارت باغ ارم یکی از نمونه های کامل و شکیل از معماری قاجاری است که تا امروز نیز سلامت و پابرجا باقی مانده است و کاشی کاری ها و منبت های موجود در این عمارت همگی رنگ و بویی از معماری عهد صفویه و قاجاریه را در خود جای داده اند. برای بازدید از باغ ارم باید به شیراز سفر کرده واز طریق بلوار ارم خودتان را به خیابان ارم برسانید، در اواسط این خیابان میتوانید تصویر چشم نواز این باغ و درختان سرو چندصد ساله این باغ را که از دور نمایان میشوند ببینید.

  • 28 اردیبهشت ، 1400
  • 195

دیدگاه - 1

زهرا میر

جاهای دیدنی ایران خیلی بیشتر از این تعداده، اما شما بهتریناش رو معرفی کردید
4 ماه پیش

نظر دهید