021-91004064
قمی های مشکل پسند به بوستان الغدیر قم می آیند!

قمی های مشکل پسند به بوستان الغدیر قم می آیند!

بوستان الغدیر قم بزرگ‌ترین پارک شهر قم است. بوستان الغدیر یک پارک جدید است. این پارک چند سالی هست که به مرور به بهره برداری رسیده است. این اتفاق به مرور افتاد. یعنی در ابتدا بوستان الغدیر که یک منطقه خاکی بود دارای نهال‌های کاج شد و همین امر سبب شد تا مردم گاهی به اینجا بیایند. این آمدن مردم به بوستان الغدیر خصوصاً مربوط به جمعه‌ها بود. در روزهای جمعه زیادی می‌شد که مردم در جاهای مختلف این بوستان بزرگ و پهناور گرد هم آمده بودند و ساعاتی را با هم در بوستان الغدیر می‌گذراندند. این بوستان زیبا در آن زمان درختان سر به فلک کشیده امروزی را نداشت و وسعت کنونی را هم شامل نمی‌شد اما در شهری مثل قم و در نوع خود بوستان الغدیر هم جالب بود. 

در آن زمان مردم به این بوستان می‌آمدند و یک صبحانه یا نهار یا شامی را در بوستان الغدیر می خوردند و می‌رفتند. شاید منقل کوچکی هم همراه خود آورده بودند و جوجه کباب می‌کردند و بوی جوجه هم در اطراف خود پر می‌کردند. در آن زمان بوستان الغدیر محل خوبی برای بازی‌های کودکانه یا فوتبال و والیبال جوانان یا میان‌سالان بود. افراد با خود توپی می‌آوردند و قرار جمعه‌هایشان را در بوستان الغدیر می‌گذاشتند و قبل در صرف غذا حسابی خود را خسته می‌کردند.

بوستان جدید الغدیر قم

امروزه دیگر آن بوستان الغدیر تازه ساز جای خود را به یک بوستان الغدیر پیشرفته و مدرن داده است. بوستان الغدیر امروزی 140 هکتار وسعت دارد. این وسعت را شاید شما تا نبینید به طور کامل و صحیح نتوانید تصورش کنید. یک بوستان 140 هکتاری که از هر طرف مسیری دارد که شما را تا اعماق خود می‌برد. رفتن در بوستان الغدیر در نیمه‌های شب آن‌چنان خالی از ترس نیست هرچند که اکثراً روشنایی دارد اما وسعت زیاد این پارک چیزی نیست که بتواند جای ترس شما را خالی بگذارد. شب‌ها رفتن در دل این جنگل مصنوعی انگار شما را از شهر قم خارج می‌کند. 

نه اینکه واقعاً ترس داشته باشد! بوستان الغدیر دارای یگان حفاظت است. این پارک حتی شب‌ها دیر وقت هم پذیرای مردم است. جای‌جای بوستان الغدیر حتی شب‌ها هم مردم نشسته‌اند و بعضی نقاط پارک تجمع بیشتر مردم به چشم می‌خورد. اگر شما در میدان اول پارک به سمت راست بروید به چندین پارک بازی بچه‌ها بر می‌خورید که همیشه پیرامون خود خانواده‌های زیادی را جای داده است. معمولاً خانواده‌ها ترجیح می‌دهند در این نقطه اتراق کنند. چون بچه‌ها در کمال امنیت در زمین بازی مشغول می‌شوند و والدین هم می‌توانند حواسشان را به بچه‌ها و نیم دیگر را به خودشان بدهند.

آدرس بوستان الغدیر

بوستان زیبای الغدیر در بیرون شهر قم واقع شده است. این بوستان دارای بخش‌های متنوعی است. اگر بتوانید برای چند ساعتی با خانواده یا دوستان به بوستان الغدیر بیایید حتماً پشیمان نمی‌شوید. شاید هم مشتری دائمی اینجا شدید. بوستان الغدیر قم خیلی از قم دور نیست. در واقع چسبیده به خود شهر است. شهر قم دارای یک شهرک اقماری به نام شهرک پردیسان است که در فاصله پنج کیلومتری از شهر قم قرار دارد. امروزه همین فاصله پنج کیلومتری هم دیگر به چشم نمی‌آید. علت این است که شهرسازی وسعت یافته و شهر قم محدوده خود را بزرگ و بزرگ‌تر کرده است. 

وقتی که در جاده الغدیر از میدان ارتش که بیرونی‌ترین میدان قم بود که نقطه انتهایی کمربندی قم است. کمربندی قم از میدان ورودی قم یعنی 72 تن شروع و به میدان ارتش ختم می‌شود. این میدان کوچک امروزه تا دیواره‌های قم فاصله قابل توجهی پیدا کرده است. باید از میدان ارتش پنج کیلومتر بروید تا به پردیسان برسید. از آنجا هم پنج کیلومتر دیگر که مسیر جاده الغدیر را ادامه بدهید به بوستان زیبای الغدیر خواهید رسید. جاده الغدیر را که همین‌طور ادامه دهید به شهر اراک می‌رسید. بوستان الغدیر د ابتدای جاده اراک است.

لازم نیست خیلی زیاد در جاده اراک پیش بروید و از قم فاصله بگیرید. همین که سه چهار کیلومتری از شهرک پردیسان فاصله گرفتید تابلوی بوستان الغدیر را خواهید دید. البته در طول مسیر هم مدام تابلوهای بوستان الغدیر به چشمتان خواهد خورد. اما همین فاصله اندک از شهر قم باعث شده تا بوستان الغدیر به یک پارک خلوت و دنج تبدیل شود. هرچند هر چقدر هم که مردم به این بوستان بیایند باز هم شلوغ نمی‌شود. 

معرفی بوستان الغدیر

مردم در این بوستان 

معمولاً صبح‌های جمعه بوستان الغدیر شلوغ‌تر از سایر اوقات است. صبح‌های جمعه افراد زیادی برای ورزش به بوستان الغدیر می‌آیند. اگر در یک روز سرد جمعه صبح به بوستان زیبای الغدیر بیایید در حالی که کاپشن پشمی پوشیده‌اید و گمان می‌کنید که هیچ‌کس را در این پارک نخواهید دید و شاخ غول را شکسته‌اید که الآن اینجا هستید، باز هم ورزشکاران را در بوستان الغدیر خواهید دید. پیر و جوان صبح‌های جمعه به بوستان الغدیر می‌آیند و ورزش می‌کنند. بوستان الغدیر به خاطر وسعت زیادش و همچنین جنگل کاری‌های گسترده، حس طراوت خاصی در صبح‌ها به شما خواهد داد. حس طراوتی که خوابیدن در رخت خواب گرم و نرم روز جمعه به شما نمی‌دهد. حتماً شما هم این حس شگرف را تجربه کرده‌اید. حس ویژه و به یاد ماندنی.

شهربازی بوستان الغدیر

بوستان الغدیر دارای بخش‌های مختلفی است. بخش‌هایی که هرکدام مشتری‌های خود را دارد. یکی از بخش‌های پر طرفدار بوستان الغدیر شهربازی آن است. شهربازی بوستان الغدیر معروف به شهربازی غدیر یک زمین نسبتاً بزرگ دارد که جای‌جای آن را وسایل بازی بزرگ و کوچک پر کرده است. وقتی که شما به شهربازی غدیر می‌روید می‌توانید خودروی خود را مقابل این شهربازی پارک کنید. در ابتدا کارت بلیت تهیه می‌کنید که یک کارت شارژی است و در در کدام از وسایل بازی که رسیدید می‌توانید با استفاده از شارژ آن، از وسیله استفاده کنید.

در شهربازی غدیر چرخ فلک بزرگی به چشم می‌خورد. اگر شما از آن دسته افرادید که با ارتفاع رابطه خوبی ندارید سعی کنید به این چرخ و فلک نگاه نکنید اما اگر دنبال هیجانید حتماً سوارش شوید. هرچند هیجان آن‌چنانی ندارد. حرکتی آرام در ارتفاع اما می‌تواند تجربه قشنگی برای بچه‌ها یا زوج‌ها باشد. در قم چندین چرخ و فلک و شهربازی وجود دارد اما تعدادی از آنها سال‌هاست که تعطیل است. در همچون شرایطی دیدن یک چرخ و فلک فعال برای همشهریان قمی جذاب خواهد بود. 

در شهربازی غدیر کشتی صبا هم دیده می‌شود. کشتی صبا هیجانش از چرخ و فلک بیشتر است. این هیجان نسبت به فاضله صندلی شما از مرکز کشتی بیشتر می‌شود و در نهایت، اگر صندلی شما در ردیف انتهایی کشتی صبا باشد احتمالاً نتوانید جلو فریاد کشیدن خود را بگیرید و در هر بار بالا رفتن کشتی لاجرم نعره‌ای از شما بر می‌خیزد.

توسعه شهربازی

هر بار که به بوستان الغدیر می‌آییم شاهد اضافه شدن یک وسیله بازی دیگر به این شهربازی هستیم که در نوع خود انگیزه‌ای ویژه برای آمدن به اینجا به ما می‌دهد. این شهربازی مراحل پایانی توسعه خود را طی می‌کند. این شهربازی ترن هوایی هم دارد. ترن هوایی یعنی همان چیزی که بعضی‌ها در طول عمر خود حتی یک‌بار هم به سرشان نمی‌زند که سوار شوند ولی در مقابل تفریح همیشگی یک عده است. در ترن هوایی گاهی فقط باید چشم خود را ببندید و به چیزهای دیگری فکر کنید. انگار که اصلاً اینجا نیستید. اما در همین حین است که زیر چشمی می‌بینید که نفر جلویی شما به چشمان باز به آغوش سراشیبی پرهیجان ترن می‌رود و جیغ می‌کشد! سخت نگیرید و کار خود را ادامه دهید! 

یکی دیگر از وسایل هیجان برانگیز شهربازی بوستان الغدیر رنجر است. وسیله‌ای که بر روی یک مسیر مستقیم به تناوب حرکت می‌کند و خودش هم به گرد خود می‌چرخد. این وسیله که دایره‌ای شکل است در اطراف خود صندلی‌هایی دارد که محل نشستن بچه‌هاست. بچه‌ها هرکدام بعد از نشستن بر روی این صندلی‌ها کمربند ایمنی خود را می‌بندند. معمولاً یک نفر مراقب هم از بسته شدن کمربند ایمنی بچه‌ها اطمینان حاصل می‌کند. کم‌کم رنجر شروع به حرکت می‌کند. تا جایی که سرعتش بسیار زیاد می‌شود و حتماً همه سرنشینان شروع به جیغ کشیدن می‌کنند. وقتی که از رنجر پیاده می‌شوند هم همگی سرشان گیج رفته و تلوتلو خوران خود را به گوشه‌ای می‌رسانند تا زمین نخورند. چند دقیقه‌ای صبر می‌کنند تا تمرکزشان درست شود و می‌روند.

پارک آب و تاب

شاید باور نکنید که در شهر قم یک پارک کامل آبی هم برقرار است. در همین بوستان الغدیر و در مجاورت شهربازی غدیر، یک سازه بسیار بزرگ را می بینید که شبیه سوله های صنعتی در میانه پارک خود نمایی می کند. پارک آب و تاب بوستان الغدیر یک شهر آبی بزرگ است که می تواند خاطره ای به یاد ماندنی در یک شهر کویری از بازی در آب و تفریحات گوناگون آبی را برای شما به ارمغان آورد. پارک آب و تاب بوستان الغدیر چندین سرسره بزرگ و غول پیکر دارد. برای استفاده از این سرسره ها باید پله ها را دانه دانه بالا روید. اگر صف نباشد که چه بهتر ولی اگر هم بود چند دقیقه ای در صف ماندن حتما به لذت سرسره سواری می ارزد.

 از آن بالا وقتی که داخل سرسره می‌شوید هیجان خاصی وجود شما را در بر می‌گیرد. هیجانی که باعث می‌شود آن لحظه را بخواهید بارها تکرار کنید. به همین خاطر است که باز هم می‌روید داخل صف و از پله‌ها خود را به بالای سرسره می‌رسانید. سرسره‌ای پر از آب و لیز که با سرعت شما را به پایین می‌برد. در مسیر چند پیچ می‌خورد و بارها ارتفاع را جوری کم می‌کند که چند لحظه‌ای را بین زمین و آسمان معلق طی کنید و بعد روی سرسره پلاستیکی بخورید. مسیر سرسره در بعضی جاها لوله‌ای سرپوشیده و تنگ است که با سرعت از درون آن عبور می‌کنید و در بعضی جاها هم سرباز است و همه پارک را می‌توانید ببینید. 

وسایل دیگر پارک آب و تاب بوستان الغدیر

چهار سرسره بسیار بزرگ در پارک آب و تاب بوستان الغدیر وجود دارد. داخل این سرسره ها با گذشتن از پستی و بلندی ها داخل به انتها که یک محفظه آبی است می رسید. به اینجا که رسیدید باید سریع آنجا را ترک کنید تا نفر بعدی به شما برخورد نکند. یکی از این سرسره ها که زرد رنگ است انگار همه سالن را تحت تاثیر خود قرار داده است. هم به خاطر رنگ شاخص خود و هم به خاطر بزرگی بیش از حدش. این سرسره چندین دور طول پارک آب و تاب را دور می زند تا در نهایت بعد از گذشتن از جاهای مختلف به انتها می رسد. این سرسره زرد حتما انتخاب افراد پر هیجان است. 

از میانه پارک آب و تاب بوستان الغدیر یک رود مصنوعی می‌گذرد. این رود زیبا دور این پارک را هم پر کرده است. شما با پیاده روی داخل این رود آب گرم می‌توانید لذتی آرام‌بخش را ببرید. این لذت توأمان به دیدن هیجان سرسره‌ها که می‌شود دوچندان می‌گردد. سرسره‌ها از بالای سر شما می‌گذرد و افراد مختلف با سنین متفاوت با در حال فریاد زدن از بالای سر شما عبور می‌کنند.

یکی دیگر از وسایل پارک آب و تاب بوستان الغدیر یک سرسره است که بعد از کمی طی مسیر شما را با سرعت وارد یک محفظه دایره‌ای شکل می‌کند که مثل توپ بیلیارد داخل آن پیچ خواهید خورد. آن قدر پیچ می‌خورید که به مرکز دایره نزدیک و نزدیک‌تر شده و دست آخر از روزنه میانه آن داخل یک استخر که زیر آن قرار دارد پرت می‌شوید. وقتی از این وسیله استفاده می‌کنید احساس توپ‌های بیلیارد را کاملاً درک خواهید کرد. انگار آدم با آن توپ همزاد پنداری می‌کند! استخر زیرین هم دارای آبی گرم مانند همه آب این پارک است و به اندازه کافی عمیق می‌باشد تا خطری متوجه شما نشود. 

نمایی از بوستان الغدیر قم

آلاچیق های بوستان الغدیر

وقتی که وارد خیابان اصلی بوستان الغدیر می‌شوید، در میدان اول اگر به سمت راست بروید به آلاچیق‌های بوستان الغدیر خواهید رسید. آلاچیق‌هایی که سقف دارند و رنگ‌های مختلفی بر بدنه‌شان دیده می‌شود. آلاچیق‌های بوستان الغدیر همواره مقصد تفریحی خیلی از خانواده‌های قمی بوده است. مقصدی برای گذران یک ظهر و صرف نهار در آن به همراه بازی بچه‌ها در مجاورت آلاچیق یا والیبال و فوتبال جوان‌ها. از منطقه جنگلی و وسیع پیرامونی ه می شود برای قدم زدن و پیاده روی استفاده کرد. چه اینکه از داخل جنگل پیاده روی کنید و چه اینکه از مسیرهای آسفالت بین جنگل قدم بزنید که هر دو فرح‌بخش خواهد بود. تنفس در هوای بوستان الغدیر چه در روز و چه در شب طراوت خاصی را به شما منتقل می‌سازد.

آلاچیق‌های بوستان الغدیر در نقاط مختلف این پارک به چشم می‌خورد. کف این آلاچیق ها کف‌سازی مناسبی شده است تا برای نشستن راحت باشد. ابتدا سیمان کاری و سپس کاشی کاری در این کف‌سازی ها انجام گرفته است. وقتی که در این آلاچیق‌های بوستان الغدیر هستید خود را در میانه یک جنگل کاج خواهید یافت. جنگلی که تمام اطراف شما را پوشانده و تا چشم کار می‌کند هم ادامه دارد. جنگلی که هرچند مصنوعی است اما در نوع خود بکر است و نه آشغالی دارد و نه چندان شلوغ و بلکه اکثراً خلوت است. کنار آلاچیق‌های بوستان الغدیر معمولاً منقلی سبز رنگ تعبیه شده است. منقلی که به اندازه کافی بزرگ است تا بتواند از عهده کارش برآید. مثلاً اگر خانواده خود را با یک خانواده دیگر همراه کرده‌اید لازم نیست نگران حجم منقل باشید. جواب کباب پزی شما را می‌دهد.

باغ رستوران بوستان الغدیر

در انتهای بوستان الغدیر یک باغ رستوران بسیار مصفا قرار دارد. باغ رستورانی که در میانه جنگل بوستان الغدیر جا خوش کرده است. در جاهای مختلف بوستان بزرگ الغدیر هم رستوران‌های مختلفی یافت می‌شود. رستوران کاج، غدیر و... با غذاهایی باب طبع سلایق مختلف غذایی. آلاچیق‌هایی شیشه‌ای و کاملاً گرم و راحت و پوشیده با سقف‌هایی چوبی و پرده و رودخانه مصنوعی که در اطراف و از میانه باغ رستوران عبور می‌کند و فضا را با طراوت می‌سازد. رودخانه‌ای با دیواره‌های سنگی و عرض نسبتاً زیاد و پر آب که به صورت پلکانی در میانه رستوران حرکت می‌کند. چراغ‌های سفید رنگ بزرگی هم اطراف این نهر را فرا گرفته که در شب جلوه خاصی به آن می‌دهد. پلی چوبی و نوستالژیک از روی این قهر باصفا شما را به آلاچیق‌های روبرو می‌رساند. 

آلاچیق های آن طرف باغ رستوران دیواره ندارد و از اطراف باز است. سقفی چوبی دارد و بسیار بزرگ است. این آلاچیق ها بیشت  برای میهمانی های فامیلی یا دوستان زیاد مناسب است. با توجه به شرایط اقلیمی شهر قم، این آلاچیق ها برای فصول پاییز و زمستان مناسب نیست برعکس بهار و تابستان که حتما یک نهار یا شام خاص را برای شما آماده می کند. نیروهای باغ رستوران کاملا از شما پذیرایی درخور انجام می دهند و انواع غذاهای سنتی و امروزی را برای شما سرو می کنند. منوی رستوران بوستان الغدیر رضایت را به شما خواهد داد. در بوستان الغدیر چندین رستوران با انواع مختلف غذایی وجود دارد که همگی در میانه جنگل های بوستان الغدیر از شما پذیرایی خواهند کرد. اگر ساکن شهر قم هستید حتما به رستوران های بوستان الغدیر سر بزنید و نهاری خاطره انگیز را در ذهن خود و عزیزانتان بسازید.

کارتینگ بوستان الغدیر

آن چیزی که فکرش را هم نکنید وجود یک کارتینگ کامل در این بوستان است. کارتینگ پرشین تجربه ای جذاب و هیجان انگیز برای قمی ها که مدتی است به تفریحات این بوستان اضافه شده است. طول پیست کارتینگ پرشین 950 متر است. مدت زمان هر دور استفاده از کارتینگ 6 دقیقه می شود. استفاده از کارتینگ برای افراد بالای 150 سانتیمتر قد مجاز است. 

کارتینگ پرشین بوستان الغدیر پشت پارک آب و تاب و شهربازی قرار دارد. تجهیزات و پشتیبانی این کارتینگ در ساختمانی زیبا و بزرگ در مجاورت این کارتینگ انجام می شود. بلیت این کارتینگ امروزه کمتر از 50 هزار تومان است. اطراف زمین این کارتینگ پوشیده شده از سنگ ریزه است و پیرامون جاده کارتینگ را علائم ایمنی پوشانده است که از جمله به رنگ سفید قرمز لاستیک های کنار زمین باید اشاره کرد. این لاستیک ها تمام طول مسیر را به شما نشان می دهند و از شما در برابر انحراف ناگهانی از مسیر حفاظت می کنند.

آمدن به این بوستان زیبا برای شما و خانواده تان در هر زمانی لذت بخش و جذاب خواهد بود. اگر ساکن شهر زیبای قم هستید یا حتی مسافر هستید پیشنهاد ما به شما این است که حتما در یک وعده غذایی به این بوستان بیایید و از تفریحات آن بهره ببرید.

  • 07 آذر ، 1400
  • 1724

نظر دهید