021-91004064
مهم ترین جاذبه های گردشگری اصفهان | معرفی12 مورد از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان

مهم ترین جاذبه های گردشگری اصفهان | معرفی12 مورد از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان

اصفهان یک شهر باستانی است که در 420 کیلومتری جنوب تهران قرار دارد. این شهر که در میان ایرانیان به نصف جهان معروف است چرا که پر از جاذبه های گردشگری متفاوت است . اصفهان سومین شهر پر جمعیت ایران است که بعد از تهران و مشهد بیشترین جمعیت را در بین شهر های ایران دارد.این شهر به این دلیل که در کنار زاینده رود قرار گرفته دارای آب و هوای معتدل است و یک شهر چهارفصل به شمار میرود.
اصفهان یکی از زیباترین شهر های ایران و حتی جهان است و دیدینی های آن بسیار زیاد و شگفت انگیز است که علاوه بر مکان ها و بناهای تاریخی بیشمارش محل های تفریحی و جاذبه های تفریحی بسیار زیادی نیز دارد. در این مطلب می‌خواهیم به معرفی جاهای دیدنی اصفهان بپردازیم تا هنگام سفر به این شهر شگفت‌انگیز، فهرست نسبتا کاملی از جاذبه های گردشگری اصفهان را در اختیار داشته باشید.

1. میدان نقش جهان

در زمان صفویه که اصفهان پایتخت ایران بوده در محل فعلی میدان نقش جهان باقی به نام نقش جهان وجود داشته که در زمان شاه عباس اول بسیاری از بناهای تاریخی ای که اکنون در اطراف این میدان وجود دارد در همان زمان ساخته شده. در آن زمان از این محوطه و باغ به عنوان محلی برای چوگان و رژه ارتش  و محل برگزاری مراسم های شانشاهی مختلف بوده است.طول این میدان 500 متر است و عرض آن 150 متر. تمام گردشگران ایرانی و خارجی معتقدند این میدان بزرگترین میدان جهان است.این میدان که در گذشته به نام تاریخی میدان شاه خوانده میشد بعد از انقلاب به نام میدان امام خوانده میشود به عنوان میدان مرکزی اصفهان شناخته میشود و به عنوان مرکز تمام جاذبه های تاریخی اصفهان نیز شناخته میشود. از جاذبه های تاریخی اطراف میدان نقش جهان میتوان به عالی‌قاپو، مسجد شاه (مسجد امام)، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه  اشاره کرد.علاوه بر این بناها دویست حجره دو طبقه پیرامون میدان واقع شده‌است که امروزه محل عرضه صنایع دستی اصفهان است و گاها در این حجره ها آموزش هنرهای اصیل ایرانی و اصفهانی نیز به علاقمندان داده میشود.

2. بازار بزرگ اصفهان

اگر به میدان نقش جهان سری بزنید از سردر قیصر میتوانید وارد بازار بزرگ اصفهان شوید. این بازار که در قرن 11 بنا شده یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری اصفهان و از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان  است و پر است از طاق و گنبد های تاریخی که در زیر آنها پر از حجره های رنگارنگ است که هر کدام یک محصول سنتی اصفهان، از جمله ادویه، فرش های دستباف و ظروف میناکاری عرضه میشود.این بازار در نهایت به مسجد جامع شهر اصفهان ختم میشود.این بازار یکی از مجلل ترین بازار های ایران در عهد صفویه بوده است که در سال 1029 هجری قمری در شمال میدان نقش جهان بنا شده است.در آن دوران این بازار محل فروش پارچه های خارجی و گرانبها و محل فعالیت شرکت های تجاری خارجی  بوده است.

3. مسجد جامع اصفهان

اصفهان را میتوان شهر بناهای ملی و مذهبی ایران دانست،پس اگر اهل بازدید از بناهای مذهبی هستید اصفهان یکی از بهترین مقاصد سفر بررای شما میتواند باشد.مسجد جامع که با نام های مسجد امام و مسجد شاه نیز خواهنده میشود یکی از قدیمی ترین بناهای اصفعان است که قدمت آن به قرن 11 بازمیگردد.این مسجد به دستور شاه عباس اول در بیست و چهارمین سال سلطنت او ساخته شده و کاشیکاری های آن که یکی از شاهکارهای هنر ایرانی است توسز استاد علی اکبر اصفهانی صورت گرفته است و ناظر ساختمان، محب‏على بیک الله بوده . از آن زمان تا کنون مسجد جامع اصفهان بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته.
از نکات جالب این مسجد که آن را به یکی مهم ترین جاذبه های گردشگری اصفهان و از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان ایران تبدیل کرده است،انعکاس صدا در زیر گنبد جنوبی مسجد جامع است. ارتفاع این گنبد 52 متر بوده و مناره های داخل آن 48 متر و مناره های کنار در ورودی 42 متر ارتفاع دارند. تزئینات مسجد با سنگ های مرمر و سنگ های نفیس و کار شده صورت گفته که برزیبایی این مسجد زیبا در اصفهان بیش از پیش افزوده است.

4. عمارت عالی‌قاپو

یکی دیگر از مهم ترین جاذبه های گردشگری اصفهان و از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان قصری است مربوط به حکومت صفویان که امروزه آن را عمارت عالی قاپو میخوانند اما در گذشته به نام های «دولت‌خانه مبارکه نقش‌ جهان» و «قصر دولت‌خانه» خوانده میشده. این قصر یک نمونه ی کامل و منحصر به فرد از معماری مربوط به دوره صفوی است و دارای 5 طبقه است که هر طبقه از آن تزئینات و معماری داخلی خاص خودش را دارد. در زمان شاه عباس دوم یک شاه نشین به این کاخ افزوده شد که شاه و درباریانش از این اتاق شاه نشین برای دیدن مسابقات چوگان و مراسم های مختلفی همچون آتش بازی و ... که در روزهای خاص سال انجام میشد استفاده میکردند.

5. چهل‌ستون

از جاذبه های گردشگری اصفهان میتوان به کاخ چهل ستون اشاره کرد که این کاخ از مهم ترین بنها و مهم ترین جاذبه های گردشگری اصفهان و از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان است. این کاخ که در غرب میدان نقش جهان واقع شده 67 هزار متر مربع مساحت دارد و در دوره شاه عباس اول دستور ساخت این کاخ صادر شده است و در زمان شاه ععباس دوم این کاخ تکمیل شده تا جهت محلی برای اسکان مهمانان شاه از آن استفاده شود. این کاخ برخلاف نامش 20 ستون دارد که انعکاس آنها در حوض رو به روی کاخ به شکلی است که تعداد این ستون ها 40 عددد به چشم می آید از همین رو به آن کاخ چهلستون میگوسند. البته در فرهنگ ایرانی چهال نماد تعداد زیاد است. و این کاخ به علت تعداد ستونهای زیادش اینگونه خوانده میشده.

6. عمارت هشت بهشت

عمارت هشت بهشت یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری اصفهان و از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان است که در واقع محل سکونت آخرین شاه های دوره صفویه یعننی شاه سلیمان بوده و در سال 1080 هجری قمری بنا شده است. این کاخ در محوطه ی یک باغ پر از درختی قرار گرفته که در فصول مختلف سال زیبایی خیره کننده ای دارد. یک حوض 8 ضلعی نیز در مرکز این باغ و در روبه روی عمارت قرار گرفته که شاید وجه تسمیه این عمارت همین باشد.البته از باغ بسیار بزرگ اطراف این عمارت چندان چیزی باقی نمانده اما با این حال کاشی کاری های خاص باغ که نقوش مختلفی از حیوانات و پرندگان دارد این باغ و عمارت را به یکی از مهم ترین و ارزشمند ترین جاذبه های گردشگری اصفهان تبدیل کرده است.

7. باغ و مدرسه چهار باغ

همانطور که گفته شد در حکومت صفوی و در زمان شاه عباس اول اصفهان رسما به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد بنابراین طی دستورات شاه های مختلف بسیاری از بناها در جهت زیباسازی و غنی سازی شهر اصفهان ساخته شد که امروزه مهم ترین جاذبه های گردشگری اصفهان و از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان  را تشکیل داده اند. یکی از این جاذبه های گردشگری مهم باغیست که آن را چهای باغ میخوانند. از این محوطه به عنوان یک گردشگاه استفاذه میشده که زول آن از کاخ شهرداری کنونی تا دروازه شیراز ادامه دارد. پهار باغ درواقع یکی خیابان عریض مشجر است که در آن بناهای تاریخی بسیاری نظیر مدرسه پهارباغ نیز جای گرفته. مدرسه چهارباغ که از آن تحت عنوان مدرسه مادر شاه نیز یاد میشود، به علت معماری خاصی که در گره چینی ها و کاشی کاری هایش اسستفاده شد به یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری اصفهان تبدیل گشته است. این مدرسه آخرین بنایی است که در دوره صفویه و در زمان شاه حسین ساخته شده که از آن  به عنوان محلی برای آموزش علوم دینی به طلاب استفاده میشده. مدرسه چهارباغ درواقع موزه کاشی اصفهان اسن چراکه در ساخت آن از انواع سبک های کاشیکاری به کار برده شده.
یکی دیگر از مهم ترین جاذبه های گردشگری اصفهان و از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان در نزدیکی چهارباغ کاروانیرای مادرشاه است که امروزه از آن تحت عنوان کاروانسرای شاه عباسی یاد میشود و به یکی از جداب ترین و مشهورترین هتل های دنیا تبدیل شده است.


8. سی و سه پل

سی و سه پل از مهم ترین جاذبه های گردشگری اصفهان و از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان است که در کنار زاینده رود بنا شده است، این پل یکی از شاهکارهای معماری عهد صفویست که به دستور یک از سردار های مشهور شاه عباس اول یعنی الله وردی خان ساخته شده. این پل یکی از مشهورترین بناهای تاریخی کل دنیاست و به نمادی از شهر اصفهان تبدیل گشته که در سال 1005 ساخته شده و 300 متر طول و 14 متر عرض دارد. وجه تسمیه این پل تعداد طاق های زیر اسن پل است که 33 عدد هستندو جوری طراحی شده اند که در صورت پر آب بودن زاینه رود میتوانید بر روی سکوهای این پل بنشینید و از جریان آب زاینده رود لذت ببرید.

9. پل خواجو

پل خواجو که نام دیگر آن پل بابا رکن الدین است از مهم ترین جاذبه های گردشگری اصفهان و از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان است که در سال 1060 هجری قمری ساخنه شده ، البته بنای اولیه این پل مربوط به دوره تیموریان است. در مرکز این پل نیز یک بنایی وجود دارد که درواقع عمارتی برای اقامت موقت خاندان صفویه است و آرا بیگربیکی میخوانند. نور پردازی هایی که امروزه بر این پل صورت گرفته بر زیبایی های این پل بیش از پیش افزوده است. همپنین تزئینات طاق های این پل و نقاشی های آن یکی از زیباترین معماری های ارانی را به نمایش میگذارد.

10. کلیسای وانک 

کلیسای وانک که ساخت آن در زمان شاه عباس دوم و در سال 1065 هجری آغاز شده از مشهور ترین جاذبه های گردشگری اصفهان است که در محله ای به نام محله جلفا واقع شده است. با رسیدن به این کلیسا نمای بیرونی آن که معماری ساده ای دارد توجه شمارا جلب نخواهد کرد اما به محض ورودتان به داخل کلیسا نقاشی هایی مه روایات تورات را  نقل میکنند و تزئینات گچ بری های متنوع داخل کلیسا مطمئنا شمارا شگفت زده خواهد کرد. در این کلیسا تابلوهایی از زندگی مسیح نیز به نمایش گذاشته شدهه که سبکی ایتالیایی و هلندی دارند و واقعا خیره کننده و جذاب اند. ساخت این کلیسا در سال 1074 به پایان رسیده است.

کلیسای وانک

11. منارجنبان

منارجنبان یکی از شگفت انگیز ترین بناهای اصفهان است که امروزه از آن به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری اصفهان و از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان یاد میشود. منار جنبان درواقع دو مناره است که بر روی مقبره "عمو عبدلله" که سکس از زاهدان قرن هشتم هجری است ساخته شده. این بنا که مربوز به عهد مغول است بعد ها کاملتر شده و ایوانی به آن نیز افزوده شده است. شگفتی این بنا در این است که با تکان دادن یکی از این مناره ها، مناره دیگر به ارتعاش در می آید و راز این اتفاق هنئز برای کسی آشکار نشده است.

12. آتشگاه

یکی از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری اصفهان و از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان کوه آتشگاه است که در 8 کیلومتری غرب اصفهان واقع شده و بسایر نزدیک زاینده رود است. قدمت این آتشگاه که تنها بقایایی از آن برجا مانده بود و در دوره پهلوی بازسازی و مرمت شده به طور دقیق مشخص نیست اما قدمتش را به دروه ساسانی تخمین میزنند. مورخین میگویند این بنا از مهم ترین آتشکده های ایران و اصفهان بوده است. 

  • 08 فروردین ، 1400
  • 424

دیدگاه - 1

منا سعیدی

از بین همه ی جاهای دیدنی اصفهان سی و سه پل بهترینه
1 سال پیش

نظر دهید