021-49029
جذاب ترین جاذبه های طبیعت گردی فارس

جذاب ترین جاذبه های طبیعت گردی فارس

استان فارس، یکی از جذاب ترین استان های ایران می باشد که از زمان های بسیار بسیار قدیم، مورد توجه انسان های متعددی بود. در بین تعداد بسیار زیادی از شهر هایی که در کشور ایران وجود دارد، برخی از آن ها دارای موقعیت های بسیار عالی و مناسبی برای زندگی هستند. چرا که خاک این مناطق حاصلخیز، آب و هوا بسیار عالی، و در نهایت، شرایط بسیار ایده آلی برای زندگی در آن ها وجود دارد. استان فارس نیز یکی از این استان ها است که امروزه، می توان شاهد وجود تعداد بسیار زیادی از جاذبه های طبیعی و پدیده های جذاب و دیدنی بود. امروزه، یکی از پر بازدید ترین و محبوب ترین استان های ایران که همیشه، تعداد بسیار زیادی از گردشگران و توریستان را به سمت خود جذب می کند، استان فارس می باشد.

عوامل بسیار زیادی وجود دارد که سبب شده تا این منطقه، تبدیل به یکی از پر بازدید ترین شهر ها و استان های ایران شود. اما یکی از مهم ترین و اصلی ترین آن ها، وجود تعداد بسیار زیادی از گونه های طبیعی است که سبب شده تا چشم انداز ها و مناظر بسیار زیبایی در این منطقه به وجود بیاید. در واقع باید اشاره کنیم که در استان فارس، می توان با تعداد بسیار زیادی از پدیده های طبیعی و مناظر و چشم انداز های بسیار زیبایی رو به رو شد. به طوری که به منظور بازدید از تمامی آن ها، باید چندین هفته زمان گذاشت. طبیعت شیراز درست مثل جاذبه های تاریخی آن، از شهرت بسیار زیادی برخوردار است و همه ساله، توریستان و گردشگران بسیار زیادی برای بازدید از این جاذبه های گردشگری زیبای فارس، اقدام می کنند.

اگر به استان فارس سفر کرده باشید، می دانید که درون این استان، مکان هایی برای طبیعت گردی وجود دارد که نمونه آن ها در هیچ کجای دیگر یافت نمی شود. به همین سبب، در ادامه این مطلب، قصد داریم تا برخی از جذاب ترین و دیدنی ترین مکان های طبیعت گردی در فارس را معرفی کنیم. مکان هایی که بازدید از آن ها برای همگان واجب است و به همین سبب، هر آن چه که باید درباره آن ها بدانید را بیان کرده ایم. اگر دوست دار طبیعت گردی هستید و همچنین دوست دارید که از بی نظیر ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری بازدید کنید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید و با جذاب ترین جاذبه های طبیعت گردی فارس آشنا شوید.

مختصری درباره استان فارس

استان فارس، یکی از استان های بسیار جذاب و دیدنی ایران می باشد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که نام استان فارس، در بین تمامی استان های دیگر ایران، که توریستی هستند، می درخشد. چرا که جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی ای که در این استان وجود دارد، در هیچ کجای دیگر یافت نمی شود. به واسطه وجود رشته کوه زاگرس درون استان فارس، می توان با جاذبه های گردشگری و پدیده های طبیعی متعددی در آن رو به رو شد. 

پدیده هایی که هر کدام از آن ها، جذابیت های خاص و منحصر به فرد خود را دارند و در بین تمامی جاذبه های گردشگری ایران، مشهور هستند. علاقه مندان به طبیعت گردی، برای کسب تجربه های متفاوت و همچنین مشاهده پدیده های گردشگری و دیدنی بسیار زیاد، استان فارس را برای سفر خود انتخاب می کنند. شما نیز می توانید یکی از این طبیعت گرد ها باشید و از نزدیک، شاهد جذاب ترین جاذبه های طبیعت گردی در فارس باشید.

لیست جاذبه های طبیعت گردی استان فارس

جاذبه های طبیعت گردی استان فارس، از جمله منحصر به فرد ترین پدیده های طبیعی در ایران هستند. استان فارس، با داشتن موقعیت بسیار عالی و مناسب، گونه های مختلفی از پدیده های طبیعی و جاذبه های طبیعی را درون خود قرار داده است. به بیان بهتر، درون این استان، می توان شاهد تنگه ها و دره های بسیار جذاب، آبشار های سرسبز و دیدنی، غار های بی نظیر و جذاب، مناطق ییلاقی سرسبز، مناطق حفاظت شده که برای گشت و گذار ها و سفر های نیم روزی مناسب هستند، و بسیاری از عوامل طبیعی دیگر، بود. 

اگر تا به حال به استان فارس سفر نکرده اید، توصیه می کنیم در اسرع وقت، برای بازدید از این استان جذاب و زیبا برنامه ریزی کرده و در نهایت، اوقاتی لذت بخش و بسیار عالی را در این مناطق سپری کنید. بدون شک با سفر به این استان و بازدید از جذاب ترین جاذبه های طبیعی فارس، بهترین و به یاد ماندنی ترین سفر شما خواهد شد. برای آشنایی با جاذبه های طبیعی استان فارس، لیست زیر را مطالعه کنید.

1.    آبشار های استان فارس 

وجود کوهستان های متعدد در اطراف استان فارس، سبب شده تا رودخانه ها و همچنین آبشار های متعددی در این استان به وجود آید. البته باید اشاره کنیم که هر کدام از این آبشار ها، دارای زیبایی های منحصر به فرد خود می باشند. اما با این وجود، بازدید از برخی از آبشار های فارس برای همگان واجب است. چرا که مناظر و چشم انداز هایی که در این منطقه وجود دارد، در هیچ کجای دیگر یافت نمی شود. در زیر، دو مورد از زیباترین آبشار های فارس که در لیست جذاب ترین جاذبه های طبیعت گردی فارس وجود دارند را معرفی کرده ایم.

آبشار مارگون از زیباترین جاذبه های طبیعی فارس

-    آبشار مارگون، از زیباترین جاذبه های طبیعی فارس

از جمله جذاب ترین جاذبه های طبیعی فارس، ابشار مارگون می باشد. آبشاری که آوازه آن، به گوش تمامی مردم ایران رسیده است. این آبشار، به قدری جذاب و دیدنی است که به هیچ عنوان، قابل مقایسه با سایر آبشار هایی که در بخش های مختلف کشور وجود دارد نیست. آبشار مارگون از آن دسته جاذبه های طبیعی فارس است که بازدید از آن برای هر فردی واجب است. چرا که مناظر و چشم اندازی که به واسطه وجود این آبشار ایجاد شده است را نمی توان در هیچ کجای دیگر مشاهده کرد. برای دسترسی به آبشار مارگون، باید خود را به مرز استان  های کهکیلویه و بویر احمد، و فارس برسانید. 

آبشار مارگون آبشاری با ارتفاع 70 متر، و همچنین عرض 100 متر است که می توان، منظره ای بی نظیر و بسیار زیبا را به واسطه آن مشاهده کرد. اگر علاقه مند به مکان های زیبا و دیدنی هستنید و دوست دارید از مشهور ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری فارس دیدن کنید، بازدید از آبشار مارگون برای شما بسیار واجب است. آبشار مارگون از جمله جاذبه های گردشگری سپیدان در استان فارس است و از شهر شیراز در حدود 150 کیلومتر فاصله دارد.

-    آبشار فدامی

جذاب ترین جاذبه های طبیعت گردی فارس، دارای مناظر زیبایی نیز هستند. یکی دیگر از جذاب ترین جاذبه های طبیعت گردی فارس آبشار فدامی است. آبشاری که در اطراف آن، می توان گونه های مختلفی از گیاهان را مشاهده نمود. جالب است بدانید که آبشار فدامی، مجموعه ای از چندین نوع آب می باشد. به بیان بهتر، درون آب این آبشار، انواع آب های شور، شیرین، گرم و سرد وجود دارد و به همین سبب، یکی از خاص ترین و بی نظیر ترین جاذبه های طبیعی فارس به شمار می رود. 

از دیگر نکات جالب در خصوص آبشار فدامی فارس این است که این آبشار در فصل زمستان، دارای آبی گرم، و همچنین در فصل تابستان، دارای آبی سرد است و به همین سبب، مورد توچه تعداد بسیار زیادی از توریستان و گردشگران ایرانی و خارجی می باشد. اگر به بازدید از این استان رفتید، توصیه می کنیم به هیچ عنوان، بازدید از آبشار فدامی که یکی از بی نظیر ترین جاذبه های طبیعی فارس می باشد را از دست ندهید. نا گفته نماند که با سفر به آبشار فدامی می توانید به انجام بسیاری از فعالیت های تفریحی نیز بپردازید. از جمله این فعالیت های تفریحی می توان به کمپینگ، پیک نیک، پیاده روی در محیطی سرسبز و زیبا، آب بازی، عکاسی، و ... اشاره کرد.

2.    تنگه های استان فارس، طبیعت های بکر استان فارس

از جمله جذاب ترین جاذبه های طبیعت گردی فارس که به جرات می توان گفت نمونه آن ها در هیچ کجای دیگر وجود ندارد، تنگه های بسیار زیبا و دیدنی این استان است. در استان فارس، می توان شاهد بی نظیر ترین و جذاب ترین مناظر و چشم انداز ها بود. در لیست زیر می توانید با برخی از خاص ترین و جذاب ترین تنگه های ایران رو به رو شوید. تنگه هایی که هر فردی باید قبل از مرکش از آن ها بازدید کند. اگر علاقه مند به آشنایی با جذاب ترین جاذبه های طبیعت گردی فارس هستید و قصد سفر به شیراز و بازدید از جاذبه های گردشگری خاص و منحصر به فرد آن را دارید، مطالعه موارد زیر را از دست ندهید. 

-    تنگه هایقر، از زیباترین جاهای دیدنی فارس

در بین تمامی تنگه های ایران، یکی از آن ها چشم انداز بسیار جذاب و منحصر به فردی دارد. تنگه هایقر فیروز آباد، از جمله جاذبه هایی است که امروزه، هر فردی باید از آن بازدید کند. چرا که این تنگه، درست مشابه ها گرند کنیون آمریکا بوده و به علت وجود پدیده زمینی ایجاد شده است. این تنگه از آن دسته جاذبه های گردشگری ای است که  هر فردی می تواند به راحتی و آسانی از آن بازدید کند. چرا که هیچ نیازی به داشتن مهارت های خاص صخره نوردی و کوه نوردی ندارد. برای دسترسی به گرند کنیون ایران، یا همان تنگه هایقر، باید خود را به استان فارس و شهر فیروز آباد برسانید. 

لازم به ذکر است که طول تنگه هایقر، در حدود 13 کیلومتر می باشد و می توان پیاده روی لذت بخشی را در اعماق این تنگه تجربه کرد. نا گفته نماند که برای رسیدن به تنگه هایقر فیروز آباد، باید کمی سختی مسیر را به جان بخرید و همچنین آذوقه و مواد خوراکی مناسبی را با خود به همراه ببرید. چرا که به منظور رسیدن به تنگه هایقر، باید مسیری در حدود 2 ساعت را پیاده روی کنید. اگر علاقه مند به مشاهده زیبا ترین و دیدنی ترین مناظر و چشم انداز ها هستید، بازدید از تنگه هایقر بر شما واجب است. تنگه ای که از جذاب ترین جاذبه های طبیعت گردی فارس به شمار می رود.

-    تنگ بستانک

از دیگر جاذبه های طبیعت گردی فارس که بسیار جذاب بوده و بازدید از آن برای هر فردی واجب است، می توان به تنگ بستانک اشاره کرد. تنگ بستانک، یکی از سرسبز ترین جاذبه های گردشگری در استان فارس بوده که می توان تا ساعت ها در آن قدم زد و به تماشای زیباترین و دیدنی ترین مناظر و چشم انداز ها پرداخت. البته باید اشاره کنیم که در صورتی که به بازدید از تنگ بستانک رفتید، حتما باید موارد بهداشتی را رعایت کرده و در نهایت، به هیچ عنوان، زباله های خود را در این منطقه نریزید. پدیده گردشگری تنگ بستانک، پدیده ای است که دارای وسعت بسیار زیادی بوده و به همین سبب، می توان تا ساعت ها در آن به گردش و تفریح پرداخت. 

در واقع باید اشاره کنیم که وسعت تنگ بستانک، در حدود 15 هزار هکتار است و به همین سبب، بازدید از این منطقه گردشگری وسیع و زیبا برای هر فردی واجب است. وجود آب و هوای بسیار عالی در این منطقه و همچنین شرایط مناسب، سبب شده تا گونه های متعددی از گیاهان و درختان در این منطقه رشد نماید. همچنین می توان شاهد حضور گونه های مختلفی از جانوران دراین منطقه بود که به راحتی، از منابع این تنگ استفاده می کنند. لازم به ذکر است که تنگ بستانک، به قدری زیبا و دیدنی است که به آن لقب بهشت گمشده را اعطا نمود اند. 

-    تنگه رغز

یکی دیگر از جذاب ترین جاذبه های طبیعت گردی فارس تنگه رغز می باشد. تنگه ای بسیار جذاب و دیدنی که می توان شاهد چشم انداز هایی بسیار خاص و دیدنی در آن بود. یکی از محبوب ترین و پر طرفدار ترین تفریحات در دنیای امروزی، دره نوردی می باشد. تنگه رغز از آن دسته جاذبه های گردشگری است که می توان یکی از لذت بخش ترین و به یاد ماندنی ترین دره نوردی ها را در آن تجربه نمود. جالب است بدانید که این تنگه، به قدری زیبا و دیدنی است که از آن به عنوان عروس تنگه های ایران یاد می شود. به واسطه وجود جریان آب در بستر این تنگه، باید اشاره کرد که سفر به تنگه رغز، تنها در فصل تابستان مناسب است.

زمانی که هوا بسیار گرم است و به همین سبب، می توان با قدم زدن درون تنگه رغز و عبور از جریان آب آن، به راحتی و آسانی، لذت خنک شدن را تجربه نمود. البته به خاطر داشته باشید که بازدید از تنگه رغز برای هر فردی مناسب نیست. چرا که این تنگه، دارای مسیر نسبتا سختی بوده و به همین سبب، بازدید کنندگان باید با اصول اولیه صخره نوردی و سنگ نوردی در این منطقه آشنا باشند. 

تنگه رغز از جذاب ترین جاذبه های طبیعی فارس

3.    روستای قلات، از جاذبه های شیراز

اما درون استان فارس، روستاهایی وجود دارد که می توان گفت، با طبیعت بسیار جذاب و زیبای خود، توریستان و گردشگران متعددی را به سمت خود جذب می کنند. روستای قلات، یکی از زیباترین روستاهای این استان است که آن را به عنوان یکی از جذاب ترین جاذبه های طبیعت گردی فارس معرفی نموده ایم. با سفر به این روستا، می توانید شاهد آب و هوای بسیار بسیار عالی و بی نظیری باشید و همچنین از نزدیک، گیاهان و پوشش گیاهی بی نظیر این منطقه را مشاهده نمایید. البته باید اشاره کنیم که با بازدید از روستای قلات شیراز، نه تنها می توانید از طبیعت اطراف خود لذت ببرید، بلکه همچنین می توانید به بازدید از سازه های تاریخی و آثار باقی مانده از گذشتگان نیز بازدید کنید. 

از جمله جاذبه های تاریخی موجود در این روستا می توان به مواردی همچون حمام های تاریخی، کلیساهای جذاب و دیدنی، و ... اشاره کرد. یکی از مهم ترین مزایای بازدید از روستای تاریخی قلات این است که در فاصله بسیار کمی از مرکز شهر شیراز واقع شده است و به همین سبب، پس از بازدید از آن می توان به بازدید از سایر جاذبه های گردشگری شیراز پرداخت. به طور کلی در بین تمامی روستاهای و جاذبه های طبیعی فارس، این روستا دارای جذابیت های بسیار زیادی می باشد و به همین سبب، توصیه می کنیم بازدید از آن را به هیچ عنوان از دست ندهید. لازم به ذکر است که روستای قلات در ارتفاع 2065 متری از سطح دریا واقع شده است و به همین سبب، می توان از آب و هوای عالی آن لذت برد.

بازدید از جذاب ترین جاذبه های طبیعت گردی فارس را از دست ندهید!

در استان فارس، متعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری و طبیعی وجود دارد که یکی از دیگری جذاب تر و دیدنی هستند. اما باید اشاره کنیم که برخی از آن ها به دلیل به نمایش گذاشتن بی نظیر ترین و جذاب ترین چشم انداز ها و جاذبه های گرشگری، توجه تعداد بسیار زیادی از توریستان و گردشگران را به سمت خود جذب می کنند. به همین سبب در لیست بالا، برخی از بهترین و زیبا ترین جاذبه های طبیعی فارس را معرفی کردیم تا با بازدید از آن ها، به یاد ماندنی ترین و لذت بخش ترین سفر خود را تجربه نمایید. اگر تا به حال، از جاذبه های گردشگری که در لیست بالا آن ها را معرفی کردیم بازدید کرده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر سایر جاذبه های طبیعی فارس که بسیار زیبا هستند را می شناسید آن را به ما معرفی کنید.

 
  • 19 مهر ، 1400
  • 36

نظر دهید