021-91004064
جمعه بازار تهران ؛ باورتان بشود یا نه تهران هم جمعه‌بازار دارد

جمعه بازار تهران ؛ باورتان بشود یا نه تهران هم جمعه‌بازار دارد

پارکینگ پروانه نام مکانی بود که در آن بازاری بزرگ در آخر هفته‌ها برپا می‌شد. جمعه بازار تهران، بازاری بود که هر کالایی در اون به فروش می‌رسید. اما اغلب کالاهایی که در این بازار به فروش می‌رسید، کالاها ارزون یا آنتیک بود. البته هر جمعه بازاری، هر کجای تهران کالاها مختص به خودش دارد. پس با تهرانمبله همراه باشید تا بیشتر در مورد جمعه بازارها و بازارها هفتگی تهران بدانید. 

چرا از بازار هفتگی خرید کنیم؟

هر بازاری به محصولات در حال فروش خودش معروف است. از این رو برای خرید هر کالایی به بازار مختص به خودش می‌رویم. بازارها هفتگی با اینکه اغلب، کالاها مختلفی را پوشش می‌دهند، بخش‌ها خاصی هم دارند. برای مثال یکی از جمعه بازار‌ها در تهران، پارکینگ پروانه بود. این بازار بهترین مکان برای خرید‌ها خاص بود. چرا که بیشتر کالاها آنتیک و کلکسیونی بودند. دلیل اصلی خرید از بازار هفتگی هم به قیمت کالا بستگی دارد. یعنی یک کالا که در مقازه‌ها قیمت بالایی دارد را به کمک چانه زنی از دستفروش ارزان تر می‌خریم.

C:\Users\mms\Pictures\پینورست\1068096_197.jpg

به صورت کلی بازارها هفتگی معمولا یک روز در هفته دایر هستند. شاید فکر کنید که این ویژگی باعث کاهش فروش فروشندگان می‌شود. اما کاملا برعکس عمل می‌کند و مردم خریدهایشان را به صورت هفتگی در این بازارها انجام می‌دهند. به عبارتی بازارها هفتگی بستر مناسبی برای خریدها روزمره و یا خاص با قیمت ارزان است. پارکینگ پروانه نیز در گذشته یکی از این بازارها پر رونق بود. اما متاسفانه این بازار امروزه در این مکان دایر نیست. طبق توافق انجام شده، قرار است که جمعه بازار تهران در مکان دیگری دایر گردد.

بازارها هفتگی در تمام دنیا

بازارها هفتگی در سراسر دنیا حضور دارند. پس اینکه شخصی در آلمان نیز به جمعه بازار برود کاملا طبیعی است. اغلب کشورها طبق فرهنگ خودشان بازارها هفتگی را برگزار می‌کنند. برای مثال شما نمی‌توانید در یک بازار هفتگی در آلمان آداب و رسوم فروشندگی ایرانی را مشاهده کنید. همان طور که ذکر شد بازارها هفتگی در تمام دنیا گوشه ای از اقتصاد کشورها را به خود اختصاص داده اند. حتی این جریان در اروپا نیز صدق می‌کند. یکی از بازارها هفتگی که در اروپا سر و صدا کرده، بازار هفتگی بورنهایم فرانکفورت نام دارد. برخی دیگر از بازارها هفتگی در سراسر دنیا عبارتند از:

  • شنبه بازار استانبول

  • یکشنبه بازار استانبول

  • بازار هفتگی بدروم

بازار هفتگی بورنهایم فرانکفورت

بازار بورنهایم یکی از بازارها معروف در اروپا است. شهر فرانکفورت به دلیل تاریخ و امکانات مطلوب خود برای زندگی، بین مردم محبوب است. اما محبوبیت بازار بورنهایم جذابیت این شهر را افزایش می‌دهد. گردشگران بسیاری برای بازدید از آثار تاریخی موجود در این شهر به آن سفر می‌کنند. اما خب سفر بدون سوغاتی لطفی نخواهد داشت. خریدها زیاد نیز توریست ها را گرسنه می‌کند. پس چقدر خوب است مکانی برای استراح  لذت بردن از غذاها محلی وجود داشته باشد. در بازار بورنهایم علاوه بر عرضه مواد غذایی تازه، غذاها محلی نیز سرو می‌شود.

نا گفته نماند که موقعیت مکانی این بازار هفتگی به صورتی است که می‌توانید با گشت و گذار مختصر به جاذبه های متنوعی دسترسی داشته باشید. محله ای که این بازار در آن دایر است، دارای خیابان ها قدیمی و مراکز دیدنی است. گردشگران می‌توانند پس از بازدید از آثار تاریخی به خرید رفت و پس از خرید، در این بازار از غذاهای محلی لذت ببرند. به عبارتی با مراجعه به بازار بورنهایم، 1 تیر و 3 نشان دارید.

بازار بورنهایم فرانکفورت کجاست؟

گردشگران برای مراجعه به بازار بورنهایم بایستی به برج ساعت بروند. این بازار هفتگی بزرگ و محبوب در روزها و ساعات خاصی برگزار می‌شود. معمولا این بازار در روزها شنبه و چهارشنبه هر هفته دایر است. اگر مایلید که برای دوستان خود از شیرینی ها و کیک ها خوشمزه محلی سوغاتی بیاورید، در روزها آخر خرید کنید. چرا که خرید در روزها اول به دلیل ماندگاری پایین این اجناس، موجب فاسد شدن آن ها می‌شود. ناگفته نماند که بازار بورنهایم فرانکفورت، ساعت کاری نیز دارد. ساعات کاری و فعالیت این بازار که 2 روز در هفته دایر است، از 8 صبح شروع و در 4 بعد از ظهر پایان می‌یابد.

شنبه بازار استانبول

شنبه بازار استانبول از محبوب ترین و معروف ترین بازارها در این شهر به شمار می‌رود. مانند جمعه بازار تهران که در میان پایتخت نشینان محبوبیت خاص خود را دارد. شنبه بازار استانبول تنها یک روز در هفته دایر است. پس اگر قصد خرید از این بازار را دارید، بایستی زمان بندی خوبی داشته باشید. شنبه بازار بزرگ استانبول را می‌توان در محله باکرکوی یافت. این محله شامل بازارها محلی زیادی است. به عبارتی اگر توان حضور در استانبول را در روز شنبه نداشته باشید، مشکلی نیست. به عبارتی از بازار محلی دیگری خرید خواهید کرد.

C:\Users\mms\Pictures\پینورست\img-article-1555824382.jpg

به صورت کلی شنبه بازار استانبول یکی از بازارها هفتگی بزرگ این شهر است. این بازار یکی از بهترین مکان ها برای خرید سوغاتی به شمار می‌رود. چرا که چانه زنی با دستفروشان نیز قیمت را پایین می‌آورد. شنبه بازار، محل فروش لباس، اکسسوری و لوازم آرایش است. همچنین کالاها دیگری را نیز می‌توان در این بازار یافت. به صورت کلی دسترسی به این بازار نیز ساده است. نزدیکی آن به ایتگاه مترو بزرگ ترین مزیت دسترسی به این بازار شلوغ می‌باشد. برای دسترسی آسان به آن می‌توانید در ایستگاه باکرکوی پیاده شوید.

بازار بشیکتاش

شنبه بازار بشیکتاش یکی از بازارها هفتگی بخش اروپایی استانبول است. این بازار در نزدیکی تنگه بسفر برپا می‌شود. از این رو گردشگران با خرید از این بازار می‌توانند به راحتی به مناطق دیدنی نزدیک به آن نیز مراجعه نمایند. بازار بشیکتاش شاید بازاری باشد که بتوانید در آن سوغاتی ها مقرون به صرفه ای پیدا کنید. پس بد نیست که اگر روز شنبه در استانبول بودید به آن سری بزنید. 

مهم ترین مزیت بازدید از این بازار، جاذبه ها گردشگری اطراف آن است. به عبارتی پس از گشت و گذار مفصل می‌توانید خرید خوبی هم داشته باشید. برای رفتن به بازار بشیکتاش استانبول بایستی به خیابان نوژیه بروید. چرا که محل دقیق برپایی این بازار در این خیابان می‌باشد. ناگفته نماند که بازار بشیکتاش مشمول کافه نیز می‌شود. پس در کنار خرید مفصل، محلی دنج برای استراحت نیز در طول مسیرتان وجود دارد. این بازار از ساعت 6 صبح تا 6 بعد از ظهر پذیرای خریداران است.

بازارها هفتگی تهران

گرچه امروزه بازارها زیادی در نقاط مختلف وجود دارد. اما مزه خرید از شنبه بازارها و جمعه بازارها و سایر متفاوت‌تر است. درست مانند روزها قدیم که با پدر بزرگ و مادر بزرگ‌ها برای خرید کلی به جمعه بازار شلوغ می‌رفتیم. کلا بازارها هفتگی برای بسیاری از ما خاطرات خوشی را رقم زده‌اند. پس طبیعتا مراجعه و خرید از آن ها در بزرگسالی نیز بسیار جذاب است. در ادامه چند مورد از بازارها هفتگی تهران ذکر شده اند:

  • شنبه بازار بلوار اشرفی اصفهانی

  • یکشنبه بازار طرشت

  • یکشنبه بازار فرهنگسرای خاوران

  • دوشنبه بازار تهران

شنبه بازار بلوار اشرفی اصفهانی

شنبه بازار نزدیک بلوار اشرفی اصفهانی یکی از بازارها هفتگی بزرگ تهران محسوب می‌شود. این بازار در انتهای خیابان طالقانی و در روز شنبه از صبح تا غروب پذیرای خریداران است. اجناس مختلفی را می‌توان در آن یافت. تنوع بالا اجناس و کیفیت آن ها در کنار تفاوت قیمت آن ها باعث شکسته شدن قیمت در این بازار شده است. از این رو خرید در شنبه بازار خیابان طالقانی برای ساکنان نزدیک به منطقه بسیار بصرفه تر خواهد بود.

C:\Users\mms\Pictures\پینورست\T00-e1573032755672.jpg

این بازار دارای حدود 80 غرفه فروش، در کنار حدود 200 واحد پارکینگ خودرو، شرایط مطلوبی را برای خریداران دارد. به عبارتی به دلیل وجود پارکینگ وسیع، می‌توانید با خودرو شخصی خودتان از خرید در این بازار لذت ببرید. عزیزانی که مایل به مراجعه از طریق حمل و نقل عمومی هستند، بایستی از میدان پونک اقدام کنند. عزیزان می‌توانند از میدان پونک به سمت بلوار اشرفی اصفهانی آمده و در خیابان طالقانی وارد بازار شوند. ناگفته نماند که این بازار سرپوشیده نیست و برای روزها ابری مناسب نیست.

یکشنبه بازار طرشت

یکشنبه بازار طرشت از آن بازارها نقلی و جذاب است که صرفا برای خریدها کلی ساخته می‌شوند. این بازار، یکشنبه هر هفته در نزدیکی پل یادگار امام برپا است. فضای کوچک این بازار هفتگی در طرشت، حدود 60 غرفه سرپوشیده را در خود جای داده است. از این رو این بازار پناهگاه عابران نزدیک در روزها بارانی نیز به شمار می‌رود. سرپوشیده بودن یکشنبه بازار طرشت باعث شده مردم در فصول مختلف، از آفتاب سوزان و باد و باران در امان باشند. متاسفانه فضا محدود این بازار امکان مراجعه به آن با خودرو شخصی را نمی‌دهد. اما می‌توان خودرو شخصی را در یکی از پارکینگ ها ساعتی اطراف قرار داد.

C:\Users\mms\Pictures\پینورست\d7133aa69fcfd7a7bea350c0aa667ea2.jpg

یکشنبه بازار طرشت، به بازار میوه و تره بار منطقه نزدیک است. پس گزینه خوبی برای یک خرید حسابی است. از طرفی دیگر نیز در اطراف بازار، فضای سبز بوستان یاس را مشاهده می‌کنید که محل خوبی برای قدم زدن و بازی کردن کودکان است. همان طور که ذکر شد، این بازار پارکینگ اختصاصی ندارد. اما معابر اطراف بازار و پارکینگ ها ساعتی بهترین گزینه هستند. چرا که دسترسی به مکان دقیق بازار از طریق حمل و نقل عمومی دشوار است. توصیه می‌شود اگر به دنبال خریدی مفصل برای خود هستید، این گزینه را از دست ندهید. اغلب اجناس در این بازار نیز از کیفیت متوسطی برخوردار هستند.

یکشنبه بازار فرهنگسرای خاوران

این بازار همانطور که از نامش می‌توان نتیجه گرفت، در پشت فرهنگسرا خاوران دایر است. یکشنبه هر هفته این بازارچه کوچک با محصولات متنوع از صبح تا غروب پذیرای خریداران است. یکشنبه بازار فرهنگسرا خاوران از کوچک ترین بازارها هفتگی موجود در تهران است. از این رو فروشندگان محلی با قیمت مقرون به صرفه تری محصولات را در آن عرضه می‌کنند. توصیه می‌شود در صورتی که محل زندگی شما به مکان این بازار نزدیک است سری به آن بزنید. چرا که این بازار کوچک، جوابگو بسیاری از نیازها روزمره شما است.

C:\Users\mms\Pictures\پینورست\17537696.jpg

دوشنبه بازار تهران

دوشنبه بازار تهران که به نوبه خود از بازارها پررونق شهر محصوب می‌شود، در شهرک غرب واقع شده است. این بازار نیز به دلیل گستردگی خود، محصولات متنوعی را در خود جای داده است. از طرفی نیز به دلیل موقعیت مکانی مطلوب یکی از بهترین گزینه ها برای خریدها خانوادگی بشمار می‌رود. به عبارتی این بازار در یک مجتمع تجاری دایر شده که به نوبه خود برای یک بازار هفتگی در تهران مکان جالبی است. شایان ذکر است که 140 غرفه در دوشنبه بازار تهران از صبح تا بعد از ظهر آمادگی میزبانی از مراجعه کنندگان هستند.

C:\Users\mms\Pictures\پینورست\N82292919-71141671.jpg

آدرس دقیق این بازار به شرح زیر است:

فاز 6 شهرک غرب، خیابان ایوانک، مجتمع تجاری گل افشان

سخن پایانی

بازارها هفتگی متعددی در تهران در حال برگزاری هستند که هر کدام به نوبه خود بهترین اند. لذا بر اساس نیاز و برنامه خود می‌توانید پس از یک گشت و گزار مفصل، لذت یک خرید دلچسب را نیز تجربه کنید. در بازارها هفتگی همه نوع محصولی یافت می‌شود. پس اگر تصمیم به خرید از یک بازار هفتگی دارید، ابه احتمال زیاد محصول مورد نظر شما در آن بازار موجود است.

  • 19 مرداد ، 1401
  • 472

نظر دهید