021-49029
تنگ دار | عروس تنگه های ایران

تنگ دار | عروس تنگه های ایران

تنگ دار، یکی از متعدد تنگه های ایران است که چشم انداز بسیار زیبایی دارد. تنگ دار جایی است که می توانید تا ساعت ها، در دل طبیعت قدم بزنید و از چشم انداز های زیبای اطراف لذت ببرید. یکی از مهم ترین نکات در خصوص‌ تنگ دار این است که چه افراد خبره در طبیعت گردی، و چه افرادی که تا به حال، تجربه خاصی در طبیعت گردی نداشته اند می توانند اقدام به گشت و گذار در این منطقه کنند و از زیباترین تنگه ایران دیدن کنند. تنگ دار، مکانی است که هر فردی که قصد داشته باشد از محیط های شهری فاصله بگیرد، و ساعاتی را در دل طبیعت، به دور از مشغله های فکری خود باشد، می تواند به بازدید از آن برود و ساعاتی را به بهترین نحو بگذراند.

علاوه بر این باید اشاره کنیم که تنگ دار جایی است که باید پیاده روی ای طولانی مدت در میان رودخانه ای پر آب و زیبا را تجربه کنید و با عبور از میان صخره ها و سنگ ها متعدد، در دل طبیعت بی نظیر شمال ایران ماجراجویی کنید. این تنگه جایی است که می توانید بهترین اوقات خود را سپری کنید و عالی ترین تجربیات خود را بسازید. همچنین برای کسب تجربه ای جدید و ثبت خاطره ای به یاد ماندنی، تنگ دار بهترین گزینه ای است که می توانید تجربه کنید. در ادامه این مطلب، به معرفی کامل تنگ دار پرداخته ایم. در حقیقت با مطالعه این مطلب می توانید با زیبا ترین و خاص ترین تنگه ایران آشنا شوید و بخش های مختلف و دیدنی های متعدد آن را بشناسید. پس برای آشنایی با زیباترین تنگه ایران مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

معرفی تنگه دار

تنگ دار یکی از مهم ترین و زیباترین حاذبه های گردشگری در شمال کشور است. در میان انبوهی از درختان و فضای سبز که در شمال کشور و در مجاورت دریای خزر قرار دارد، مکانی بسیار زیبا به نام تنگ دار قرار دارد. ابن تنگه، جایی است که هر فردی قبل از مرگ خود باید از آن بازدید کند. وجود گونه های مختلفی از گیاهان، آب و هوایی بسیار مطلوب و خنک، فضایی جذاب و دیدنی، رودخانه ای با آب خنک و گوارا، و ... از مهم ترین ویژگی های تنگ دار است. تنگ دار، جایی است که می توانید خود را به چالش بکشید و از مسیر های نسبتا سخت و دشوار عبور کنید. این مکان همچنین این امکان را به شما می دهد تا از بکر ترین و خاص ترین نقاط ایران دیدن کنید و ساعاتی را  با ورزش و ماجراجویی در دل طبیعت بگذرانید.

توصیف تنگ دار

با شروع تنگه دار، صخره هایی بسیار بلند و سر به فلک کشیده مشاهده می شود که بر چشم انداز این منطقه افزوده اند. علاوه بر این، رودخانه ای که در بستر این تنگه جاری است، نمای زیبای این تنگه را دو چندان کرده است. در طول این تنگه، فضاهای سبز بسیار زیبا و دیدنی، و همچنین گونه های مختلفی از جانوران و حیوانات مشاهده می شود که هر کدام، جذابیت ها و چشم انداز این منطقه را دو چندان کرده اند.

هرچه در مسیر تنگه پیش برویم، دیدنی های آن بیشتر شده، فضای سبز دیدنی تر، و همچنین فاصله صخره ها نیز از یکدیگر کم تر می شود. علاوه بر این باید اشاره کنیم که در تنگه دار، سطح آب یکسان نیست و در نقاط مختلف آن، عمق آب متفاوت است. جالب است بدانید که طول تنگه نزدیک به ۱۵۰۰ متر می باشد. در نتیجه پیاده روی در طول این مسیر، در حدود ۳ الی ۴ ساعت به طول می انجامد. شاید تصور کنید مسیر بسیار طولانی بوده و با سختی های بسیار زیادی مواجه می شوید. اما باید اضافه کنیم به محض اینکه تصاویر تنگه را مشاهده کنید، و یا حتی به ورودی تنگه برسید، بدون توجه به زمان، محو زیبایی های منطقه شده و به طور کامل تمام مسیر تنگه را می پیمایید. از دیگر جذابیت های این تنگه، تفاوت عمق آب در طول مسیر آن است. با سفر به تنگ دار، متوجه می شوید که در اوایل مسیر، ارتفاع آب تا زانو های شما است. اما پس از پیمودن مسیر و دسترسی به اواسط تنگه، ارتفاع آب تا کمر و یا حتی سینه شما نیز می رسد. به همین سبب، توصیه می کنیم، با آگاهی کامل از این شرایط اقدام به سفر و بازدید  از این تنگه کنید.

خطرات عبور از مسیر تنگ دار

در طول مسیر تنگ دار، بخش هایی وجود دارد که ممکن است با نگاه اول، از سفر به این تنگه منصرف شوید. باید اشاره کنیم که مسیر تنگ دار، به این گونه است که می توانید به راحتی 400 متر اول آن را بپیمایید و آب موجود در این تنگه نهایت تا زانوهایتان بالا بیاید. اما از این جا به بعد مسیر، کمی دشوار می شود. با قدم زدن در طول این تنگه، ممکن است ناگهان، با چاله ای رو به رو شوید و تا عمق بیشتری در داخل آب فرو روید. همچنین ممکن است گاهی اوقات مجبور شوید با شنا کردن، به مسیر خود ادامه دهید. به همین منظور توصیه می کنیم به صورت گروهی سفر کنید. با سفر گروهی، می توانید خود را به یکدیگر، با استفاده از طناب متصل کنید و در نهایت، به آسانی و با احتیاط، تمامی طول مسیر را بپیمایید.

همچنین باید اشاره کنیم که اگر شنا بلد نیستید و به طور کل از بازدید از این تنگه منصرف شدید، نگران نباشید. به سادگی و با کمک طناب و جلیقه های نجات، می توانید در طول مسیر تنگه پیاده روی کنید و حتی از سخت ترین بخش های آن نیز عبور کنید. در نتیجه اصلا نگران پیش آمد های ناگهانی در تنگ دار نباشید و به سادگی و با خیالی آسوده به بازدید از این تنگه زیبا بروید و از زیبا ترین مناظر طبیعی در ایران دیدن کنید. 

شیرجه در آب را فراموش  نکنید!

جالب است بدانید که در برخی از بخش های تنگ دار، عمق آب به حدی است که حوضچه هایی نسبتا بزرگ را تشکیل داده و شما می توانید به راحتی، لذت بخش ترین تفریح را در دل طبیعت تجربه کنید. البته لازم به ذکر است که قبل از انجام این کار، حتما عمق آب را بررسی کنید تا خدایی ناکرده مشکلی برایتان پیش نیاید. پس از بررسی های لازم به راحتی می توانید تا ساعت ها، در دل آب این بخش از تنگ شیرجه بزنید و سفری به یاد ماندنی و خاطره انگیز را برای خودتان بسازید. 

نمایی از تنگ دار

لوازم و تجهیزات لازم برای سفر

یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید، آشنایی با شرایط آب و هوایی محیط مد نظرتان است. همانطور که می دانید، شمال کشور، دارای آب و هوایی مرطوب و معتدل می باشد و به واسطه این آب و هوا، محیط تنگ دار نیز به همین شکل است. به این معنا که میزان رطوبت در این منطقه نسبتا بالا می باشد. علاوه بر این، بنا به موقعیت مکانی و شرایط جوی، میزان بارش باران در این منطقه نسبتا بالا می باشد. به همین سبب، قبل از سفر باید چندین مورد را بررسی کنید که در ادامه مطلب به طور کامل در خصوص آن ها صحبت کرده ایم. اما یکی از مهم ترین مواردی که برای سفر به تنگ دار باید به آن دقت کنید، این است که لوازم و تجهیزات کامل و مناسب با شرایط جوی و محیط را با خود به همراه ببرید. 

همانطور که در مطالب بالا مطالعه کردید، برای عبور از طول تنگه و بازدید از تمامی بخش های آن، باید در طول مسیر رودخانه، و در خلاف جهت اصلی آب، حرکت کنید. این مساله سبب می شود تا رطوبت و آب، به تمامی وسیله های شما نفوذ کند. به همین سبب، باید کوله ای ضد آب، انتخاب کنید و لوازمی برای طبیعت گردی و گردشگری با خود به همراه ببرید. از جمله لوازمی که برای بازدید از تنگ دار به آن ها احتیاج پیدا خواهید کرد، می توان به یک دست لباس اضافه، آب به میزان مصرفی، تنقلات و قند های خوراکی، کفش مناسب کوهنوردی و پیاده روی های طولانی، طناب، کرم ضد آفتاب، کلاه، لوازم بهداشتی شخصی، و ... اشاره کرد. به یاد داشته باشید که در نزدیکی تنگ دار، هیچ گونه بوفه و امکان رفاهی ای وجود ندارد. در نتیجه تمامی تنقلات و خوراکی های مد نظر خود را از روستای کوشک تهیه کنید تا در طول مسیر، به راحتی بتوانید اقدام به گشت و گذار کنید. 

نکاتی که قبل از بازدید از تنگ دار باید به آن ها توجه کنید!

تنگ دار، مکانی است که قبل از سفر، باید موارد بسیار زیادی مانند آب و هوا را بررسی کرد. همانطور که می دانید، در شمال ایران، عموم فصل ها به ویژه فصول سرد سال، میزان بارش بسیار زیاد می باشد. این مساله سبب می شود تا در بیشتر مواقع، آب این تنگه، بیشتر از حد عادی باشد و عبور از آن خطرناک و غیر ممکن باشد. در واقع، به دلیل وجود فاصله کم بین تنگه ها با کوچکترین بارشی، آب رودخانه بالا آمده و شرایط را برای بازدید از این تنگه زیبا، غیر ممکن می کند. این موارد سبب می شود تا قبل از بازدید از تنگه، حتما به شرایط آب و هوایی منطقه توجه کنید و بدانید که بهترین زمان برای سفر و بازدید از تنگ دار چه زمانی است. فصول بهار و تابستان، که فصول گرم سال به شمار می آین، زمان مناسبی برای بازدید از تنگ دار هستند. 

البته نا گفته نماند که در فصل بهار نیز، حجم زیادی از برف روی کوه ها، آب می شود و رودی که در بستر تنگ دار نیز جاری است، از همین کوه ها نشات می گیرد. به همین سبب، بهتر است که برای بازدید از این تنگه در بهترین شرایط آن، فصل تابستان را انتخاب کنید. در فصل تابستان، شرایط برای بازدید از تنگه، و عبور از تمامی بخش های آن، کاملا مساعد بوده و می توانید با خیالی آسوده، به بازدید از تنگه و گشت و گذار در طول آن بپردازید. اما با این وجود، توصیه می کنیم قبل از سفر به این جاذبه گردشگری زیبا و دیدنی، شرایط آب و هوایی را با استفاده از نرم افزار های آب و هوایی در گوشی های هوشمند، بررسی کنید تا با خیالی آسوده، سفری خاطره انگیز را تجربه کنید. 

تنگ دار کجاست؟

تنگ دار، از جمله جاذبه های گردشگری در شمال ایران و در استان مازندران، می باشد. در واقع اگر قصد بازدید از تنگ دار را دارید، باید راهی استان مازندران شده و خود را به شهرستان نوشهر برسانید. در این شهرستان، در بخش روستای کشک سرا، تنگه ای بسیار زیبا و دیدنی وجود دارد که می توانید ساعاتی را به بهترین نحو در آن بگذرانید. لازم به ذکر است که مسیر دسترسی به تنگ دار، بسیار عالی و مناسب می باشد. برای دسترسی به این جاذبه گردشگری باید خود را به جاده چالوس برسانید و پس از دسترسی به نوشهر، به سمت جاده سیاهکل رود بروید. در این جاده، به راحتی می توانید مسیر خود را به روستای کشک سرا برسانید. 

در نهایت، پس از رد کردن روستای کشک سرا، و ادامه مسیر جاده از جنگل خانیکان را ادامه دهید تا به دو راهی برسید. در این دو راهی به سمت راست پیچیده و جاده را ادامه می دهید تا به رودخانه ای برسید. در این نقطه، وسیله نقلیه خود را پارک کنید و باقی مسیر را پیاده در دل جنگل طی کنید.در طول مسیر، درختان سر به فلک کشیده و تنومندی را مشاهده خواهید کرد که چشم انداز بسیار زیبایی را در جنگل ایجاد کرده اند. علاوه بر این با رسیده به نقطه شروع تنگه، منظره ای بی نظیر و بسیار زیبا را مشاهده خواهید کرد که تصویر آن تا ابد در ذهنتان حک خواهد شد. 

کلام آخر

تنگ دار، یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری نوشهر می باشد که به دلیل داشتن شهرت بسیار زیاد، هر ساله مقصد بسیاری از توریستان، طبیعت گردان، و همچنین تور های گردشگری قرار می گیرد. توصیه می کنیم بازدید از این جاذبه گردشگری را در برنامه های خود قرار دهید و از یکی از بهترین و زیبا ترین مکان های گردشگری در ایران بازدید کنید و بهترین خاطره را برای خود رقم بزنید. 
اگر تا به حال به بازدید از تنگ دار رفته اید، و تجربه قدم زدن و پیمودن مسیر بی نظیر این تنگه را داشته اید، نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. 

  • 14 فروردین ، 1400
  • 354

نظر دهید