021-49029
تخت سلیمان | زیباترین آثار باستانی ایران

تخت سلیمان | زیباترین آثار باستانی ایران

تخت سلیمان نام مجموعه ای از سازه ها و آثار تاریخی می باشد. بنای تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی قرار دارد و یکی از مشهور ترین جاذبه های گردشگری این استان است. این مجموعه تاریخی یکی از قدیمی ترین جاذبه های تاریخی در ایران است که مجموعه ای از آتشکده، دریاچه، زندان، ایوان خسرو، معبد، و ... می باشد. این اثر باستانی رتبه چهارم در میان سایر جاذبه های تاریخی در ایران را دارد و یکی از مهم ترین جاذبه های تاریخی و گردشگری در ایران به حساب می آید. در این مطلب به معرفی مجموعه تخت سلیمان و همچنین معرفی بخش های مختلف آن پرداخته ایم. اگر تا به حال به این مکان تاریخی نرفته اید و با آن آشنایی ندارید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

تخت سلیمان کجاست؟

همانطور که در مطال بالا نیز اشاره کردیم، این جاذبه تاریخی در استان آذربایجان غربی قرار دارد. موقعیت مکانی این جاذبه گردشگری در جنوب شرقی استان آذربایجان غربی و همچنین در شمال شرقی شهرستان تکاب قرار دارد. این جاذبه تاریخی یکی از مکان هایی است که هر کس قبل از مرگش باید آن را ببیند. پیشنهاد می کنم بازدید از این جاذبه تاریخی را حتما در برنامه های خود قرار دهید.

معرفی این جاذبه تاریخی

تخت سلیمان بنایی با قدمت 3000 ساله است که چندین سلسله و دوره در آن زندگی کرده و آثاری از خود بر جای گذاشته اند. در حقیقت آثار بسیاری از قوم های مغول، اشکانیان، ساسانیان، هخامنشیان، مادها، در این محل باقی مانده است. به بیان دقیق تر، در محل تخت سلیمان، آثاری از دوران پارینه سنگی یافت شده است. اکثر بناهایی که در این منطقه وجود دارد، در طول زمان های مختلف و توسط سلسله های مختلفی ساخته شده است. جالب است بدانید که در سال 624 میلادی، تمامی سازه های موجود در این مجموعه به دست روم ها با خاک یکسان شد.

چه کسی تخت سلیمان را ساخت؟

اسناد بسیاری دال بر این قضیه وجود ندارد. اما به گفته برخی باستان شناسان، تخت سلیمان و آتشکده مشهور آن، به فرمان بهرام گور ساخته شد. سپس در دوره ساسانیان و سایر دوره های دیگر، این مجموعه رونق گرفت و سازه های بسیاری در آن ساخته شد.

نکاتی در خصوص این مجموعه

برخی معتقدند که انرژی خاصی در این منطقه وجود دارد و در روزهای خاصی از سال، جریان انرژی زمین در این نقطه جمع می شود. به همین سبب هر ساله، افراد بسیار زیادی به تخت سلیمان رفته و در جهت عقربه های ساعت دور دریاچه گنج این مجموعه می چرخند.

جاذبه های دیدنی در تخت سلیمان

همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم، این مجموعه از سازه ها و بناهای مختلفی ساخته شده است. از جمله جاذبه های دیدنی این مجموعه می توان به دریاچه گنج، زندان سلیمان، راهروهای تخت سلیمان، بناهای ساخته شده در دوران ایلخانیان، معبد آناهیتا، حصار تخت سلیمان، آتشکده آذرگشنسب، ایوان خسرو، سنگ اژدها، حمام، تالار ستون دار، بناهای 8 ضلعی، تالار شورا، و...

بهترین زمان سفر به این منطقه

اگر دوست دارید که در زمانی که منظره اطراف تخت سلیمان سرسبز هستند و آب و هوای خوبی در این منطقه حاکم است به آن سفر کنید، توصیه می کنم فصل بهار و تابستان را برای سفر به این مجموعه انتخاب کنید. در واقع اردیبهشت تا تیر، بهترین ماه های سفر به تخت سلیمان هستند. 
اگر تا به حال به تخت سلیمان سفر کرده اید و از بناهای مختلف آن بازدید کرده اید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.
 

  • 02 دی ، 1399
  • 254

دیدگاه - 5

شهرام

من قبلا اسم تخت سلیمان رو شنیده بودم ولی اصلا همچین تصوری ازش نداشتم. خیلی جای خوبیه انگار
10 ماه پیش

علی رضوان

چه جالب نمیدونستم تخت سلیمان انقدر جای باحالیه
10 ماه پیش

حمیدرضا فارغی

تخت سلیمان با عکسش خیلی فرق می کنه. اگه سرسبزیش براتون مهمه بهار برید
11 ماه پیش

سامی برزگر

با این که یکم دوره، ولی به نظرم تخت سلیمان یکی از جاهاییه که همه باید یه بار ببینن.
11 ماه پیش

شادی فرجی

دریاچه تخت سلیمان خیلی جالبه. از اون زیباتر، زندان سلیمان هست که واقعا بی نظیر بود.
11 ماه پیش

نظر دهید