021-91004064
شهر طبس و جاذبه های گردشگری آن

شهر طبس و جاذبه های گردشگری آن

شهر طبس، یکی از شهر های کویری در کشور ایران می باشد. هماطنور که می دانید، بخش وسیعی از کشور ایران، دارای شرایط گرم و خشکی بوده و دشت ها و کویر های وسیعی در آن قرار دارد. حتی طبق آمار به دست آمده در سال گذشته، کویر های ایران، گرم ترین نقطه در کره ی زمین اعلام شدند. اما با وجود گرمای بسیار زیاد و شرایط نسبتا سختی که در این مناطق گرم و خشک واقع است، شهر ها و شهرستان های متعددی در این مناطق وجود دارد که مردمان متعددی در آن زندگی می کنند. شهر طبس، یکی از شهر های گرم و خشک ایران می باشد که با قرار داشتن درون کویر، آب و هوای بسیار گرمی را نیز دارد. اما با این وجود، باید اشاره کنیم که این شهر، از زمان های بسیار قدیم، مورد توجه انسان های متعددی بوده است.

شهر طبس، تاریخچه بسیار جذابی داشته و امروزه، تعداد بسیار زیادی از مناطق گردشگری و جاذبه های تاریخی را درون خود قرار داده است. در واقع باید اشاره کنیم که، با سفر به شهر طبس، می توان چندین روز را به بهترین شکل گذراند و یکی از به یاد ماندنی ترین و لذت بخش ترین سفر های عمر خود را تجربه نمود. با توجه به اینکه در شهر طبس، زندگی به خوبی جریان دارد، داستان های زیادی در خصوص این شهر وجود دارد که قصد کرده ایم در این مقاله آن ها را بیان کنیم. در واقع در ادامه این مطلب، هر آنچه که باید درباره شهر طبس بدانید را بیان کرده ایم و شما را با یکی از جذاب ترین و زیبا ترین شهر های کویری ایران آشنا کنیم.

اگر فکر می کنید که شهر طبس، آن چنان هم جذاب نیست و نمی توان جاذبه های گردشگری آن چنانی را در آن یافت، توصیه می کنیم به هیچ عنوان مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید و با جاذبه های گردشگری شهر طبس و هر آن چه که در مورد آن وجود دارد، آشنا شوید. 

معرفی طبس

طبس، یکی از شهرستان هایی است که در محدوده کویری ایران قرار دارد. با توجه به شرایط و وضعیتی که این شهرستان دارد، می توان گفت که عموما، آب و هوای گرم و خشکی در آن حاکم است. و این مساله سبب می شود تا توریستان و گردشگران، بازدید از این شهرستان را در اولویت های خود قرار ندهند. اما باید اشاره کنیم که در بین انبوهی از شهر هایی که در محدوده کویری ایران قرار دارند، شهر طبس، جزو زیبا ترین و بی نظیر ترین آن ها می باشد. حتی باید اشاره کنیم که شهر طبس، به عروس کویر ایران مشهور است و درون آن، می توان شاهد وجود انبوهی از پوشش گیاهی جذاب و همچنین جاذبه های گردشگری متعددی بود. 

شهر طبس، جزو شهر هایی است که از زمان های بسیار دور، مورد توجه انسان ها بوده است و حتی می توان گفت که امروزه، آثار بسیار زیادی از زندگی در زمان های گذشته در شهر طبس وجود دارد. با این وجود می توان گفت که بر خلاف وجود نام کویر بر روی این منطقه، می توان شاهد زیبایی ها و پدیده های طبیعی متعددی بود که سبب شده تا از زمان های بسیار دور، مردمان متعددی در این منطقه زندگی نمایند. 

وضعیت طبس

طبس، یکی از شهرستان های بزرگ ایران به شمار می رود. حتی می توان گفت که در بین تمامی شهرستان هایی که در کشور ایران وجود دارد، شهرستان طبس، دارای بیشترین وسعت بوده و به همین سبب، می توان گفت که به آن، لقب بزرگ ترین شهرستان ایران اعطا شده است. در واقع باید اشاره کنیم که طبق آمار به دست آمده وسعت شهر طبس، بیش از 56 هزار کیلومتر مربع می باشد. 

امروزه، وضعیت شهر طبس بسیار جالب می باشد. در واقع باید اشاره کنیم که با توجه به گونه های گیاهی موجود در این منطقه، می توانن گفت که این شهرستان، ترکیبی از دو نوع پوشش منطقه ای می باشد. طبس، هم دارای پوشش بیابانی بوده و هم دارای پوشش کویری است. به همین سبب می توان گفت که این شهر، توجه بسیاری از افراد را به سمت خود جذب می کند. چرا که وجود این پوشش ها، سبب شده تا تناقض بسیار جالب و عجیبی در این منطقه دیده شود و بسیار جالب و تعجب برانگیز باشد.

طبس

طبس جز کدام استان است؟ طبس کجاست؟

طبس، یکی از جذاب ترین شهرستان های ایران می باشد که باید اشاره کنیم از توابع استان خراسان جنوبی می باشد. در استان خراسان جنوبی، در بخش جنوب غربی آن، می توان با بزرگ ترین شهرستان ایران رو به رو شد. شهرستانی که بازدید از آن برای همگان واجب است و توصیه می کنیم، حتما برای بازدید از آن برنامه ریزی کنید. همچنین باید اشاره کنیم که می توانید از تور های متعددی که برای این شهر وجود دارد استفاده کرده و یکی از بهترین و عالی ترین سفر های خود را تجربه نمایید.

آشنایی با سوغاتی طبس و صنایع دستی آن

شهر طبس، دارای تاریخچه بسیار جالبی می باشد و توصیه می کنیم حتما بازدید از آن را در برنامه های خود قرار دهید. با سفر به شهر طبس می توانید با تنوع بسیار زیادی از سوغاتی ها رو به رو شوید. در واقع باید اشاره کنیم که تنوع سوغاتی های شهر طبس، به حدی است که مجموعه وسیعی از لوازم را شامل می شود. به عنوان مثال می توان انواع خوراکی ها و شیرینی جات، صنایع دستی، و سایر لوازم و تجهیزات را به عنوان سوغاتی شهر طبس معرفی نمود. 

به طور کلی سوغات شهر طبس، شامل انواع عرقیات کوهی، گیوه، حصیر بافی های متعدد و زیبا، لوازم مسی، قلم زنی های زیبا و دیدنی، فرش، انواع نان ها، قطاب، باقلوا، پسته، گل نرگس، خرمالو، پرتقال، خرما، و ... می باشد. 

معرفی جاذبه های دیدنی شهر طبس

شهر طبس، جاذبه های دیدنی و گردشگری متعددی دارد که با بازدید از آن ها، می توان اوقات به یاد ماندنی و بسیار خوبی را سپری نمود. به طور کلی، باید اشاره کنیم که تنوع جاذبه های گردشگری طبس، به حدی است که تا چندین روز، شما را سرگرم کرده و می تواند، سفر بسیار خوشی را برای شما رقم بزند. علاوه بر این باید اشاره کنیم که می توانید در سفر خود، شاهد جذاب ترین و دیدنی ترین سازه های تاریخی و گردشگری باشید و در نهایت، به یاد ماندنی ترین اوقات خود را سپری کنید. در لیست زیر، برخی از مشهور ترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری شهر طبس را معرفی کرده ایم که در سفر خود، حتما باید بازدید از آن ها را در لیست گردشگری خود قرار دهید.

ارگ طبس

ارگ طبس، یکی از مشهور ترین و مهم ترین جاذبه های گردشگری در شهر طبس می باشد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که ارگ طبس، جزو قدیمی ترین جاذبه های گردشگری این شهر می باشد. با توجه به بررسی های متعددی که توسط کارشناسان و باستان شناسان بر روی این منطقه صورت گرفته است، اعلام شده است که این جاذبه گردشگری دارای قدمتی در حدود 1000 سال می باشد. متاسفانه باید اشاره کنیم که در سال 1357 زلزله ای شدید در این منطقه رخ داد و سبب شد تا این جاذبه تاریخی، آسیب ببیند. اما باید اشاره کنیم که خوشبختانه، این آسیب ها، جزئی بوده و صدمات شدیدی را به ارگ قدیمی وارد نکرده است. 

با توجه به قدمت این ارگ بزرگ، می توان دریافت که تاریخ ساخت آن مربوط به اوایل پیدایش اسلام بوده و به همین سبب، یکی از با ارزش ترین و قدیمی ترین سازه های این منطقه بوده و همه ساله، افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند. همچنین باید اشاره کنیم که در طول این 1000 سال، تعداد بسیار زیادی از افراد مشهور را به بازدید از خود ترغیب کرده است. درون ارگ قدیمی طبس، می توان شاهد تعدادی از برج ها بود که جذابیت این ارگ را چند برابر کرده اند. به طور کلی، ارگ طبس، دارای 6 برج می باشد و در هنگام بازدید از ارگ طبس، توصیه می کنیم حتما، بازدید از این برج ها را از دست ندهید.

باغ گلشن

یکی از زیبا ترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری در طبس، باغ گلشن می باشد. باغی بسیار جذاب و زیبا که با بازدید از آن، می توان شاهد زیبا ترین و دیدنی ترین چشم انداز ها بود. جالب است بدانید که این باغ، سر تا سر سرسبز بوده و به همین سبب، می توان گفت که یکی از جذاب ترین عجایب این منطقه است. چرا که با وجود گرم و خشک بودن هوا و همچنین بیابانی بودن منطقه، تمشای مناظر سرسبز و پوشش گیاهی متعدد و انبوه، بسیار جالب و عجیب است. از جمله پوشش گیاهی موجود در این منطقه می توان به مواردی همچون انگور، نارنج، نخل، کاج، پرتقال، و ... اشاره کرد. 

از دیگر زیبایی هایی که می توان در باغ گلشن آن ها را مشاهده نمود، می توان به وجود انبوعی از بوته های گل اشاره کرد. درون باغ گشن، به صورت منظم و مرتب، گل های متعددی وجود دارد. به طور کلی باغ گلشن، جزو جذاب ترین جاذبه های گردشگری طبس می باشد و هر فردی که به این شهر سفر می کند، حتما برای بازدید از این جاذبه گردشگری برنامه ریزی می کند و این مناظر جذاب را مشاهده می کند. 

باغ گلشن طبس

برج هادرباش

شهر طبس، جاذبه های گردشگری متعددی را درون خود قرار داده است که از سایر آن ها می توان به برج هادر باش اشاره کرد. برج هادر باش، یکی از خاص ترین و بی نظیر ترین جاذبه های گردشگری این منطقه بوده که می توانید در آن، منظره بسیار زیبا و خاصی را مشاهده نمایید. این برج، درست در بین یک نخلستان وسیع قرار دارد و به همین واسطه، با بالا رفتن از آن برج می توان شاهد، چشم انداز بسیار جذاب و بی نظیری بود. جالب است بدانید که داستان عجیبی پشت برج هادرباش وجود دارد. در شهر طبس، می توان شاهد وجود گونه های نادر و وحشی ای از حیوانات بود. و به دلیل وجود نخلستان ها و باغات متعدد در این منطقه، گاهی اوقات تشخیص نزدیک شدن این حیوانات مشکل بود. 

به همین سبب، سازه ای برج مانند در نخلستان این منطقه ساخته شد تا در نهایت، افراد بتوانند از بالای آن، دیده بانی انجام داده و قبل از حمله حیوانات متوجه حضورشان شوند. البته نا گفته نماند که برج هادرباش، برجی است که از آن برای تشخیص حمله افراد غریبه و سارقان نیز استفاده می شد. کلمه هادر باش، یک کلمه در گویش یزدی است. این کلمه، به معنای مواظبت و مراقبت می باشد و به نظر می رسد که کلمه ای کاملا مناسب برای این برج است.

قلعه اسماعیلیان

در نزدیکی شهر طبس، و در فاصله بسیار کمی از آن یک قلعه بسیار جذاب و زیبا وجود دارد. قلعه ای که دارای معماری بسیار جالبی می باشد و به همین سبب، می توان گفت که با بازدید از آن، می توانید بهترین و به یاد ماندنی ترین اوقات خود را سپری نمود. قلعه اسماعیلیان یکی از جاذبه های گردشگری است که موقعیت مکانی آن، در بین دو روستای خراوان سفلی و علیا واقع شده است. جالب است بدانید که درون این قلعه زیبا و دیدنی، 4 عدد آب انبار وجود دارد که آب مورد نیاز ساکنین این قلعه را تامین می کرد. برای دسترسی به قلعه اسماعیلیان، باید خود را به کوه باغ سلیمه رسانده و در نهایت، از یکی از جذاب ترین و بی نظر ترین سازه های این مطنقه که قدیمی می باشد و یادگاری از مردمان گذشته است بازدید کنید. 

کویر حلوان، مشهور ترین جاذبه گردشگری شهر طبس

شهر طبس، دارای یک جاذبه گردشگری بسیار مشهور و جذاب می باشد که همه ساله، افراد بسیار زیادی اقدام به بازدید از آن می نمایند. همانطور که می دانید سفر به کویر، یکی از بهترین و عالی ترین تجربه هایی می باشد که هر فردی باید تجربه کند. کویر حلوان، یکی از جذاب ترین و مناسب ترین کویر های ایران برای بازدید می باشد. کویر حلوان، مکانی است که می توان بر روی آن قدم زد و از حرارت ریگ ها لذت برد. برای دسترسی به این کویر زیبا و جذاب، باید خود را به فاصله 90 کیلومتری از شهر طبس، و در مدوده شمال شرقی این شهر رسانده و در نهایت، یکی از عالی ترین و بهترین کویر نوردی های خود را تجربه نمایید. 

جالب است بدانید که در این کویر، می توان گونه های مختلفی از پوشش گیاهی را مشاهده نمود که چشم انداز و زیبایی این منطقه را چند برابر کرده اند. همچنین باید اشاره کنیم که اگر قصد دارید تا از این کویر، در بهترین و زیبا ترین حالت آن بازدید کنید، باید زمان بازدید خود را به گونه ای تنظیم کنید که در زمان غروب آفتاب، نظاره گر این اتفاق بسیار زیبا و بی نظیر باشید. اگر قصد سفر به شهر طبی و بازدید از جاذبه های گردشگری بی نظیر آن را دارید، توصیه می کنیم حتما، بازدید از کویر حلوان را در برنامه های خود داشته باشید تا بتوانید شاهد بی نظیر ترین و لذت بخش ترین حس های دنیا باشید.

کویر حلوان- مشهور ترین جاذبه گردشگری طبس

کال جنی

کال جنی یکی دیگر از زیبا ترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری شهر طبس به شمار می رود که بازدید از آن برای همگان واجب است. اگر قصد دارید تا بهترین و به یاد ماندنی ترین اوقات خود را در شهر طبس سپری کنید، توصیه می کنیم در برنامه ریزی های گردشگری خود، بازدید از کال جنی را نیز قرار دهید. کال جنی یکی از جاذبه هایی است که دارای چشم اندازی بسیار جذاب و زیبا بوده و در نتیجه، بازدید از آن را به شدت توصیه می کنیم. کلمه کال، در گویش محلی مردمان این منطقه، به معنای دره می باشد. و با بازدید از آن می توانید شاهد صخره های بسیار زیبا و بی نظیری باشید که منظره ای بی نظیر و زیبا را ایجاد کرده اند. 

شاید برایتان سوال شده باشد که چرا نام این منطقه گردشگری، کال جنی است؟ باید اشاره کنیم که اهالی این منطقه، معتقدند که با فرا رسیدن شب، جن ها به این دره آمده و در آن رفت و آمد می کنند. و این مساله سبب شده تا نام آن ها کال جنی بنامند. برای دسترسی به کال جنی، باید خود را به جاده ی طبس- بشرویه و همچنین در محدوده 35 کیلومتری شهر طبس رسانده و در نهایت، از منظره اطراف خود لذت ببرید. این کال جنی در نزدیکی روستایی به نام ازمیغان قرار دارد که به شما کمک می کند تا راحت تر به این منطقه دسترسی پیدا کنید. نکته جالبی که در خصوص کال جنی وجود دارد این است که باستان شناسان و کارشناسان متعددی بر روی این کال جنی تحقیق کرده اند تا زمان شکل گیری آن و همه چیز را در خصوص آن در یابند. 

و جالب است بدانید که این کال، دارای قدمتی چند هزار ساله می باشند و به بیان دقیق تر، زمان شکل گیری آن، مربوط به دوران ساسانیان و پیش از اسلام می باشد. البته گفته می شود که کال جنی، در زمان زرتشتیان نیز شکل گرفته است که با تجه به محدوده زمانی می توان گفت که بیش از 1000 سال است که این جاذبه گردشگری در نزدیکی شهر طبس قرار گرفته و تبدیل به یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری این منطقه می باشد. اگر به بازدید از شهر طبس رفتید، توصیه می کنیم حتما بازدید از از کال جنی را در برنامه های خود قرار دهید.

  • 01 مهر ، 1400
  • 455

دیدگاه - 1

مونا طالبیان

اصلا فکر نمی کردم شهر طبس انقدر جذاب و دیدنی باشه
7 ماه پیش

نظر دهید