021-49029
کشتی رافائل، تایتانیک ایران

کشتی رافائل، تایتانیک ایران

کشتی رافائل یا اس اس رافائلو (SS Rafaello) یکی از کشتی های بسیار جذاب و خاصی بود که در دوران پهلوی وارد ایران شد. کشتی رافائل، که یکی از کشتی های تفریحی بود، با داشتن جذابیت های بسیار زیاد در مدت زمانی کوتاه، تبدیل به یکی از پر بازدید ترین و گران ترین مکان های گردشگری شد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که کشتی رافائل، نسبت به تمامی جاذبه های گردشگری که در کشور ایران وجود داشت، کاملا متفاوت بود. چرا که این کشتی، به عنوان یکی از جاذبه های تفریحی به حساب می آمد که با گردش در آب ها خلیج فارس، اوقات بسیار خوبی را برای مسافران خود به همراه داشت. 

کشتی رافائل، یکی از خاص ترین جاذبه های گردشگری واقع در استان بوشهر بود که سبب شده بود تا افراد مختلف از بخش های مختلف جهان، به ایران بیایند تا بتوانند از مزایای موجود در این کشتی استفاده کرده و یکی از بهترین و عالی ترین تفریحات خود را درون کشتی رافائل بگذرانند. جالب است بدانید که کشتی رافائل، داستان های بسیار جذابی داشته و به همین سبب، یکی از جذاب ترین و مهم ترین جاذبه های گردشگری بوشهر به شمار می رود. 

اگر تا به حال نام کشتی رافائل را نشنیده اید و یا اطلاعات کاملی را درباره آن ندارید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید. چرا که در ادامه این مطلب، همه چیز را درباره کشتی رافائل و همچنین داستان های شیرینی که درباره آن وجود دارد بیان کرده ایم. همچنین شما را با تمامی بخش هایی که درون کشتی رافائل قرار داشته است آشنا کرده ایم. پس اگر قصد دارید تا با ارزشمند ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری بوشهر، یعنی کشتی رافائل آشنا شوید، ادامه این مطلب را مطالعه کنید. 

مختصری درباره کشتی رافائل، بزرگترین کشتی مسافربری ایران

کشتی رافائل، یکی از کشتی های تفریحی بود که در دوران پهلوی وارد خاک ایران شد. همانطور که می دانید، کشتی های تفریحی، از زمان های گذشته در دنیا محبوب بوده اند. در واقع برای تجربه ی سفری هیجان انگیز و لاکچری در دریا، کشتی های بسیار خاص و لوکسی ساخته می شد که درون آن ها ،امکانات رفاهی و تفریحی متعددی وجود دارد. و افرادی که بلیت این کشتی های تفریحی را تهیه می نمودند، شروع سفری هیجان انگیز و عالی را در پیش داشتند. خوشبختانه پای این کشتی های لوکس و تفریحی نیز به ایران باز شد. و آب های خلیج فارس، شاهد حضور کشتی بسیار بزرگی که نام آن، کشتی رافائل بود، شد. 

کشتی رافائل، از همان بدو ورود به خاک ایران، توجه تمامی جهانیان را به خود جلب کرده بود. و همین مساله سبب می شد تا افراد متعددی از گوشه نقاط دنیا، به ایران سفر کرده تا بتوانند چندین روز و یا حتی مدت زمان کوتاهی را درون کشتی رافائل بگذرانند و از محیط داخلی آن که بسیار هم جذاب بود بازدید کنند. اما داستان ورود کشتی رافائل به ایران چه بود؟

کشتی رافائل بوشهر

چرا کشتی رافائل به ایران آمد؟

کشتی رافائل، و ورود آن به ایران، داستان بسیار جذابی دارد. در واقع کشتی رافائل، یکی از سازه های بی نظیری بود که در کشور ایتالیا ساخته شده بود. این کشتی که هزینه های ساخت آن بسیار بسیار زیاد بود، یکی از دارای های کشور ایتالیا به شمار می رفت که اتفاقا محبوبیت بسیار زیادی را هم در بین مردمان خود داشت. در دوره حکومت پهلوی، کشور ایتالیا، از جمله کشور هایی بود که بدهی های بسیار زیادی به ایران داشت. و جالب اینجاست که در سال 1355 در اواخر دوره حکومتی پهلوی، این کشتی به عنوان بدهی ایتالیا وارد ایران شد. 

در واقع باید اشاره کنیم که دولت پهلوی، از سالیان قبل، تسهیلاتی را به کشور ایتالیا پرداخت کرده بود. اما با گذشت چندین سال، به دلیل عدم توانایی دولت ایتالیا در خصوص باز پرداخت این تسهیلات، کشتی رافائل، به عنوان تسویه بدهی به ایران وارد شد و در نهایت تبدیل به یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری در ایران شد.

قیمت کشتی رافائل

یکی از جالب ترین مواردی که در خصوص کشتی رافائل وجود دارد، قیمت آن است. قیمت کشتی رافائل، بیش از 45 میلیون دلار بود. حتی جالب است بدانید که گفته شده که این کشتی، تا 90 میلیون دلار قیمت گذاری شده بود. اما با این وجود، با توجه به بالا بودن میزان بدهی کشور ایتالیا به ایران، این کشتی، تنها با مبلغ 2 ملیون دلار خریداری و در نهایت وارد آب های خلیج فارس شد. و از آن پس، تبدیل به یکی از کشتی های تفریحی لاکچری ایران شد. 

مشخصات کشتی رافائل

کشتی رافائل، که در سال 1976 یا 1355 وارد ایران شد، در یکی از بنادر استان بوشهر لنگر گرفت. از آن پس این استان، تبدیل به یکی از پر رفت و آمد ترین و توریستی ترین نقطه ایران شد. چرا که وجود کشتی رافائل که عظمت بسیار زیادی داشت و یکی از خاص ترین کشتی های لاکچری دنیا بود سبب می شد تا افراد بسیار زیادی از بخش های مختلف دنیا و کشور اقدام به بازدید از آن کنند. 

در واقع جالب است بدانید که کشتی رافائل لقب شهرک تفریحی و تجملاتی رو به خود گرفته بود چرا که درون آن به قدری امکانات وجود داشت که می شد تا هفته ها در آن زندگی کرد. جالب است بدانید که کشتی رافائل، در بین تمامی کشتی های تفریحی زمان خود، بی همتا بود و به همین دلیل، یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری در بندر بوشهر و کشور ایران به شمار می رفت. 

کشتی رافائل دارای مشخصات بسیار زیادی می باشد. یکی از جالب ترین مشخصات آن، متشکل شدن این کشتی از 13 طبقه می باشد. هر کدام از طبقه های کشتی رافائل، دارای ارتفاعی در حدود 2 متر و 40 سانتی متر می باشد. و جالب است بدانید که تمامی طبقات این کشتی دارای سقف کاذب بودند. وجود این سقف کاذب ها به منظور پوشاندن تمامی لوله ها و کالا ها بود و به همین سبب، جذابیت های این کشتی را دو چندان می کرد.

ابعاد کشتی رافائل

کشتی رافائل عظمت بسیار زیادی داشت. در واقع باید اشاره کنیم که طول کشتی رافائل، در حدود 276 متر و همچنین عرض آن، در حدود 31 متر بود. وجود این ابعاد بزرگ موجب شده بود تا علاوه بر وجود امکانات متعددی درون کشتی رافائل، ظرفیت بسیار زیادی بالغ بر 1800 مسافر را داشته باشد. و این یکی از جذاب ترین نکات مربوط به کشتی رافائل بود.

کشتی رافائل

اهداف استفاده از کشتی رافائل چه بود؟

شاید برای شما سوال شده باشد که هدف از ورود کشتی رافائل به ایران چه بود و در خصوص چه اهدافی مورد استفاده قرار می گرفت؟ شاید برایتان جالب باشد بدانید که کشتی رافائل، به هیچ عنوان برای جا به جایی و پیمودن مسافت های طولانی مورد استفاده قرار نمی گرفت. در واقع از ابتدا هدف خریداری آن توسط حکومت پهلوی چیز دیگری بود. علت خریداری و همچنین هدف ورود کشتی رافائل به ایران، این بود که این کشتی، با لنگر گرفتن در یکی از جزایر جنوبی ایران، تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه شود. در نهایت، وجود کشتی رافائل به عنوان یک جاذبه توریستی، سبب می شد تا گردشگران و توریستان متعددی از بخش های مختلف دنیا به ایران بیایند و با بازدید از این جاذبه گردشگری، به چرخه اقتصادی کشور کمک کنند.

کشتی رافائل جذابیت های بسیار زیادی داشت و یکی دیگر از اهداف خریداری آن توسط حکومت پهلوی، این بود که شاهزادگان عرب و همچنین ثروتمندانی که در کشور های حاشیه خلیج فارس بودند به ایران بیایند و اقدام به بازدید از کشتی رافائل بی همتا کنند.

داخل کشتی رافائل چه بود؟

کشتی رافائل، کشتی ای بود که از همان ابتدا، به آن تایتانیک ایرانی می گفتند. چرا که محیط داخلی آن و هر آن چه که در داخل کشتی رافائل قرار داشت، بسیار شبیه به کشتی تایتانیک بود. و همه تر از همه، ابعاد بسیار بزرگ آن، سبب می شد تا کشتی رافائل شباهت بیشتری به کشتی تایتانیک داشته باشد. همانطور که می دانید، کشتی تایتانیک بزرگ ترین کشتی تفریحی ساخته شده بود که به قصد جا به جایی مسافران از اروپا به آمریکا مورد استفاده قرار می گرفت. و در نتیجه درون آن، امکانات و تجهیزاتی تعبیه شده بود تا مسافران در طول این مسیر طولانی، سرگرم بمانند. 

اما با توجه به این که کشتی رافائل، پس از ورود به ایران، به منظور اهدافی که کشتی تایتانیک بر اساس آن مورد استفاده قرار می گرفت، استفاده نمی شد، اما با این حال، زیبایی ای که در محیط داخلی کشتی رافائل وجود داشت، مشابه با زیبایی داخل کشتی تایتانیک بود. داخل کشتی رافائل، تمامی امکانات رفاهی و تفریحی تعبیه شده بود تا مسافران بتوانند راحت ترین و عالی ترین اوقات خود را سپری کنند. اما داخل کشتی رافائل چه بخش هایی وجود داشت و یه امکاناتی تعبیه شده بود؟

معرفی امکانات کشتی رافائل

کشتی رافائل با جذابیت های بی اندازه خود، یکی از پر امکانات ترین کشتی های آن دوره به شمار می رفت. در واقع امکانات کشتی رافائل به حدی بود که تعجب تمامی بازدید کنندگان را بر می انگیخت. اما در لیست زیر تمامی بخش های کشتی رافائل و همچنین امکاناتی که در آن تعبیه شده بود ذکر شده است.

-    آسانسور

کشتی رافائل، با داشتن عظمت بسیار زیاد و همچنین 13 طبقه، دارای آسانسور بود. البته باید اشاره کنیم که درون این کشتی، تنها 1 خط آسانسور وجود نداشت. بلکه با وجود عظمت بسیار زیادی که داشت، 18 خط آسانسور در بخش های مختلف کشتی رافائل تعبیه شده بود. 

-    تالار ها و سالن های مراسم

کشتی رافائل، دارای یک بخش جذاب و مهیج بود. درون کشتی رافائل، تالار هایی تعبیه شده بود تا بتوان در آن، جشن ها و مراسم هایی را برگزار کرد. در نتیجه باید اشاره کنیم که کشتی رافائل 30 تالار و سالن بزرگ که با هدف برگزاری جشن ها و همچنین مراسم های مختلف و میهمانی ها ساخته شده بودند، داشت.

-    سالن سینما و تئاتر

از خاص ترین و جذاب ترین بخش هایی که در کشتی رافائل وجود داشت، می توان به وجود چندین سالن مخصوص سینما و تئاتر اشاره کرد. این سالن ها طرفداران بسیار زیادی داشتند و یکی از محبوب ترین بخش های کشتی رافائل به شمار می رفتند. لازم به ذکر است که تالار های نمایشی که در کشتی رافائل وجود داشتند، دارای ظرفیتی در حدود 500 نفر بودند و درون این تالار ها، ظرفیت کافی برای بازدید کنندگان موجود بود.

-    باشگاه ورزشی

کشتی رافائل، از وجود چندین باشگاه ورزشی درون خود بی نصیب نبود. در واقع باید اشاره کنیم که درون کشتی رافائل، می شد چندین باشگاه مختلف که همگی برای پرورش اندام تعبیه شده بودند را مشاهده کرد. نا گفته نماند که در کشتی رافائل، باشگاه ژیمناستیک نیز وجود داشت. 

-    سوئیت

کشتی رافائل، مکانی بود که افراد می توانستند در سوئیت های کاملا مجهز اقامت داشته باشند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که درون کشتی رافائل، 750 عدد سوئیت وجود داشت. سوئیت هایی که هر کدام در متراژ های مختلفی تعبیه شده بودند و گزینه مناسبی برای اقامت های کوتاه مدت و طولانی مدت کاربران به شمار می رفتند.

-    استخر

کشتی رافائل، طبیعتاً دارای استخر نیز بود. در بخش های مختلف کشتی رافائل، می شد استخر های کوچک و بزرگ را که هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان تعبیه شده بود مشاهده کرد. به طور کلی در تمامی کشتی رافائل، 6 استخر بزرگ و کوچک تعبیه شده بود و این استخر ها، به منظور استفاده کودکان و بزرگسالان بودند.

نمایی از کشتی رافائل

سایر امکانات این کشتی 

کشتی رافائل، امکانات بسیار زیاد دیگری داشت. از جمله این امکانات می توان به هتل، خروجی های رادیو تلفنی که به تعداد 850 عدد در بخش های مختلف کشتی وجود داشتند، سالن های اجتماعات که در حدود 30 عدد بودند، زمین های ورزشی، رستوران ها، و ... اشاره کرد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که برای مدتی هرچند کوتاه، کشتی رافائل تبدیل به یکی از بهترین و لاکچری ترین گزینه ها برای برگزاری جشن ها، میهمانی ها و همچنین عروسی ها بود.

خواهر کشتی رافائل

کشتی رافائل با جذابیت های خود، بزرگ ترین بدهی ای بود که ایتالیا به ایران پرداخت کرد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که کشتی رافائل، تنها تسویه بدهی های کشور ایتالیا نبود. بلکه به همراه کشتی رافائل، خواهر کوچک تر آن که میکل آنژ نام داشت وارد ایران شد و کشتی میکل آنژ نیز بخش دیگری از این بدهی بود که با وارد شدن به ایران تسویه شد. پروژه ساخت کشتی های میکل آنژ و رافائل، یکی از بزرگ ترین پروژه هایی بود که توسط افراد کشور ایتالیا کشیده شد. این دو کشتی شناور بزرگ، اثری هنری بود که با الهام از هنر معماری ایتالیایی ها و همچنین مهندسی مدرن، ساخته شد. 

شروع ساخت کشتی های رافائل و میکل آنژ در سال 1962 بود. که در آن دوران، ابتدا خواهر کوچکتر کشتی رافائل، یا همان کشتی میکل آنژ ساخته شد و در نهایت، با عظمت ترین کشتی دنیا، کشتی رافائل، به جهانیان عرضه شد. با وجود این که دو کشتی رافائل و میکل آنژ، طراحی های بی نظیری در یک پروژه مشترک بودند، و هر دو به عنوان قطب گردشگری به خاک ایران آمدند، اما باید اشاره کنیم که عظمت و جذابیت هایی که در کشتی رافائل وجود داشت، کشتی میکل آنژ نداشت. به همین سبب کشتی رافائل، یکی از پر بازدید ترین و جذاب ترین کشتی های ایران بود و به هیچ عنوان قابل مقایسه با کشتی میکل آنژ نبود. 

لازم به ذکر است که درست همانند کشتی رافائل که حکومت پهلوی، مبلغ 2 ملیون دلار را برای خریداری آن پرداخت کرد، کشتی میکل آنژ نیز با همین مبلغ، یعنی 2 ملیون دلار خریداری شد و در نهایت، این دو کشتی با مبلغ 4 میلیون دلار وارد خاک ایران شده و از دارایی های این کشور به شمار رفت.

غم ایتالیایی ها از فرستادن کشتی رافائل به ایران

کشتی رافائل، کشتی 11 ساله ای بود که نام آن در تمامی جهان درخشان بود. ایتالیایی ها برای ساخت کشتی رافائل، زحمات بسیار زیادی کشیده بودند. در نتیجه غم و اندوه بسیار زیادی را در هنگام فرستادن این کشتی به سمت ایران داشتند. طبیعتا ساخت کشتی رافائل و همچنین کشتی میکل آنژ برای کشور ایتالیا، آن چنان هم پر سود نبود و به همین علت، حتی امروزه که سالیان متعددی از این اتفاق می گذرد، مردم ایتالیا، مسئولان آن دوره حکومت را بابت از دست دادن این مروارید گران بها سرزنش و حتی مسخره می کنند. اما نا گفته نماند که پس از شناخته شدن کشتی رافائل و همچنین کشتی میکل آنژ توسط تمام دنیا، دیگر ایتالیایی که تبدیل به یکی از عالی ترین و بهترین کشور ها در صنعت ساخت کشتی شود.

در نتیجه این مساله که کشتی رافائل و همچنین کشتی میکل آنژ، با وجود این که از دست ایتالیایی ها خارج شدند، اما تبلیغات بسیار ویژه ای را برای این کشور انجام دادند.

حرکت کشتی رافائل از ایتالیا

آدرس کشتی رافائل و میکل آنژ 

کشتی رافائل، کشتی ای بود که در بندر بوشهر لنگر گرفت. در واقع باید اشاره کنیم که دو کشتی رافائل و همچنین کشتی میکل آنژ با یکدیگر وارد خاک ایران شدند. اما با این وجود، کشتی میکل آنژ در بندر عباس و همچنین کشتی رافائل، در بندر بوشهر لنگر گرفتند و در این آب ها باقی ماندند.

چه بر سر کشتی رافائل آمد؟

کشتی رافائل، یکی از ارزشمند ترین جاذبه های تفریحی و گردشگری ایران بود که در اواخر دوره پهلوی وارد ایران شد. کشتی رافائل و همچنین کشتی میکل آنژ برای مدت کوتاهی، محل مناسبی برای خوش گذرانی ها و انجام فعالیت های تفریحی بود. اما متاسفانه در دوران جنگ بین ایران و عراق، کشتی رافائل مورد اصابت موشک های عراقیان قرار گرفت. در طی این اصابت های موشک، آسیب های مختصری به کشتی رافائل وارد شد. البته این آسیب ها آن چنان هم مختصر نبودند. اما باید اشاره کنیم که با وجود برخورد موشک به کشتی رافائل، باز هم قابل ترمیم بود و پس از بازسازی، درست به شکل روز اول خود در می آمد. اما در پی اصابت موشک های عراقیان به این کشتی، کشتی رافائل را به کمک یک یدک کش، به فاصله 1 کیلومتر دورتر از محل اصابت بردند. 

اما متاسفانه کشتی رافائل، باز هم مورد اصابت موشک های دشمن قرار گرفت. این اصابت، صدمات بسیار جدی ای به کشتی رافائل وارد کرد. صدماتی که سبب شد پس از مدتی، کشتی رافائل، به زیر آب فرو رود و تمامی جذابیت های آن، به پهنه دریا سپرده شود.

محل غرق شدن کشتی رافائل

کشتی رافائل، بزرگ ترین و محبوب ترین جاذبه گردشگری و تفریحی ایرانیان، که تنها 7 سال از ورود آن به خاک ایران گذشته بود، تبدیل به یکی از کشتی های غرق شده در اعماق اقیانوس نیلگون خلیج فارس شد. پس از جا به جایی کشتی رافائل به 1 کیلومتری محل لنگر گرفتن آن، و دقیقا پس از اصابت موشک دوم به آن، این کشتی در هم فرو رفت. محل غرق شدن کشتی رافائل، درست در 1 کیلومتری لنگر گاه قبلی خود بود. یعنی درست در 1 کیلومتری ساحل. باید اشاره کنیم که با وجود اصابت اولین موشک با کشتی رافائل، می شد اقدام هایی را در راستای ترمیم آن انجام، و این کشتی را نجات داد. اما وجود جنگ بین ایران و عراق، این فرصت را برای معماران و مهندسان به وجود نیاورد و در نهایت، سبب شد تا کشتی بی نهایت زیبا و بزرگ رافائل، به اعماق دریا رود. 

اما نا گفته نماند که بیشتر امکاناتی که در کشتی رافائل وجود داشت، قبل از غرق شدن از ان بیرون آورده شد. مثل سیستم مخابراتی که درون کشتی رافائل قرار داشت. این سیستم مخابراتی، یکی از بهترین امکانات کشتی بود که تا همین اواخر نیز، در پایگاه دریایی بوشهر مورد استفاده قرار می گرفت. از این سیستم مخابراتی، برای انجام تلفن های داخلی استفاده می شد. جالب است بدانید که سیستم مخابراتی که در کشتی رافائل وجود داشت نیز تا همین چند سال پیش، و درست تا سال 1384 به طور کامل فعال بوده و در نهایت، مورد استفاده منازل مسکونی منطقه قرار می گرفت. 

بقایای کشتی رافائل

کشتی رافائل الان کجاست؟ (آدرس کشتی رافائل بوشهر)

کشتی رافائل این روز ها تبدیل به یکی از افسانه های تاریخی شده است که هر فردی که داستان آن را می شنود، دوست دارد تا امکان بازدید از ان وجود داشت. به همین سبب به دنبال موقعیت مکانی کشتی رافائل می گردد. باید اشاره کنیم که کشتی رافائل، امروزه در آب های نیلگون خلیج فارس، درست در فاصله 2 کیلومتری از نیروگاه اتمی بوشهر قرار دارد. در این بخش از آب های نیلگون خلیج فارس، در عمق 7 متری آب دریا، می توان عظمت کشتی رافائل را مشاهده کرد. کشتی ای که امروزه، می توان بدنه سفید آن را مشاهده کرد و گاهی اوقات، برخی از غواصان را به سمت خود جذب می کند. شاید برایتان جالب باید بدانید که امروزه، بدنه کشتی رافائل به فروش گذاشته می شود. در واقع باید اشاره کنیم که بدنه کشتی رافائل پس از برش خوردن، به فروش می رود.

کشتی رافائل زیر آب

متاسفانه امروزه هیچ اثری از کشتی رافائل باقی نمانده است و تنها، داستان های بسیار جذاب و هیجان انگیز که شنیدن آن ها، تعجب همگان را بر می انگیزد، تنها چیز هایی است که از کشتی رافائل باقی مانده. کشتی رافائل، یکی از جذاب ترین و مهم ترین کشتی های تفریحی دنیا در آن دوران بود که در طول 7 سالی که در کشور ایران زنده بود و مورد استفاده قرار می گرفت، یکی از محبوب ترین و پر بازدید ترین کشتی های تفریحی به شمار می رفت. اگر تا به حال از کشتی رافائل بازدید کرده اید و یا اطلاعات بیشتری از این کشتی جذاب و گران بها دارید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 
 
 
 
  • 20 مرداد ، 1400
  • 336

دیدگاه - 1

مرجان

چه قدر جالب اصلا نمیدونستم کشتی رافائل وجود داره و ایران هم یک تایتانیک داره
2 ماه پیش

نظر دهید