021-49029
دریاچه سوها | بهشتِ استان اردبیل

دریاچه سوها | بهشتِ استان اردبیل

دریاچه سوها در 5 کیلومتری روستایی به همین نام واقع شده است. روستای سوها در 35 کیلومتری اردبیل واقع شده که اگر از تهران چیزی نزدیک به 600کیلومتر را به سمت اردبیل برانید به این روستا خواهید رسید. این دریاچه پشت سدی که در این روسته ساخته شده شکل گرفته. دریاچه سوها چندان شناخته شده نیست و به همین دلیل نیز طبیعت بکری دارد و منظره ی خیره کننده ای را در همه ی فصول سال به نمایش میگذارد. طول دریاچه سوها 1.5 و عرض آن 0.5 کیلومتر است. این منطقه آب و هوای معتدلی دارد و گفته میشود در فاصله ی خرداد تا شهریور بهترین فرصت برای بازدید از این رویتا و دریاچه سوها است چرا که مام مراتع اطراف دریاچه به نهایت سرسبزی خود رسیده اند و همچنین دشتی از بابونه ها نیز در نزدیکی دریاچه قرار گرفته که در آن ماه ها دریاچه سوها را دیدنی تر میکند. در اطراف دریاچه اسب های وجشی نیز زنگی میکنند که دیدنشن خالی از لطف نیست. دور تا دور دریاچه سوها را نیز جنگلی انبوه پوشانده که میتوانید از قدم زدن در جنگل و دیدن حیواناتی چون سنجاب نیز در آن منطقه لذت ببرید.

ماهیگیری در دریاچه سوها

آب دریاچه سوها راکد است به همین دلیل چندان مناسب شنا کردن نیست اما بهترین تفرحی که میتوان در این منطقه داشت قایق رانی در آب های آرام این دریاچه است. ماهیگیری نیز یکی دیگر از تفریحاتی است که میتوان در دریاچه سوها به آن پرداخت  اما همنطور که گفته شد این دریاچه در پشت سدی واقع شده و آب راکدی دارد بنابراین به نظر نمیرسد که صید ماهی از این دریاچه کار آسانی باشد.

روستای سوها

همانطور که گفته شد روستای سوها در 35 کیلومتری اردبیل قرار گرفته این روستا بسیار کوچک بوده اما در همین وسعت کمش چایخانه های متعددی دارد که بر روی تخت هایی که بیرون این چایخانه ها قرار دارد قلیان و چلی برای مهمانان این روستا همیشه حاضر است. اهالی این روستا مانند دیگر مردم اردبیل بسیار خونگرم بوده و برخی از آن ها در آلاچیق هایی که اطراف دریاچه ساخته اند آش دوغ طبخ کرده و به مسافران میفروشند.

فاصله اردبیل تا سوها و مسیر های دسترسی به آن

وقتی وارد اردبیل شدید در اولین میدانی که در شهر اردبیل دیدید به سمت شرق بپیچید تا در مسیر جاده اردبیل به بریس قرار بگیرید، از این جاده به نیارق رفته و سپس از طریق تابلوهای راهنما که روستای سوها را نشان میدهند وارد روستای سوها شوید. روستای سوها در شهرستان نمین واقع شده است. از لحظه ی ورودتان به روستای سوها تا رسیدن به دریاچه یک ساعت زمان میبرد.
اگر  با خودروی شخصی خودتان به سفر رقفته اید باید بدانید که تنها تا 5 کیلومتری دریاچه سوها میتوانید با خودرو خودتان بروید، بقیه مسیر جاده خاکی است  و نیاز به نیسان و آفرود دارید تا به دریاچه برسید. اما نگران نباشید چرا که مردم محلی منطقه با نیسان های خود در ابتدای جاده خاکی منتظرند تا به ازای دریافت مبلغ اندکی شمارا به دریاچه برسانند.

مسیر دریاچه سوها به لاتون

درواقع روستای سوها در ابتدای جنگل های گیلان واقع شده است. به غیر از خود دریاه سوها که به نوبه خود زیباترین دریاچه ی استان اردبیل است، ازز همین مسیر میتوان به آبشاتر لاتون نیز دست یافت. پس اگر قصد یک سفر دوستانه و ماجراجویانه را دارید رفتن به دریاچه سوها میتواند بهترین گزینه باشد.
فاصله دریاچه سوها تا آبشار لاتون  16 کیلومتر است و زیاد نیست اما مسیر پر پیچ و خمی دارد که هیچ ماشینی نمیتواند از آن عبور کند و باید با پیاده روی به آبشار برسید که به 3 روز زمان نیاز دارید تا به بلند ترین آبشار گیلان برسید.برای رسیدن به این آبشار به GPS و یا راهنمای محلی نیاز دارید چرا که پیدا کردن مسیرش راه چندان ساده ای نیست. پس از عبور از مسیری مرتفع و سربالا در یک رو،  دو روز دیگر را مسیر سرازیری در پیش رو دارید. برای رسیدن به آبشار لاتون جنگل های تالش را پشت سر میگذارید. آبشار لاتون درواقع در 15 کیلمتری آستارا واقع شده، در نزدیکی کوه اسپسناس و در شهر لَوَندِویل، روستای کوته کومه. کوه های اسپیناس مرز میان ایران و جمهوری آذربایجان است که به دلیل اینکه در گذشته اسب های وحشی زیادی در این کوه وجود داشت به آن اسپینه میپفتند که بعدها به اسپیناس تغییر نام داد. اما مسیر دریاچه سوها به لاتون انقدر زیباست که بسیار ی را مجاب میکنند رنج این پیاده روی و گلگشت را به جان بخرند. آبشار لاتون 105 متیر ارتفاع دارد و عرض آبی که از آن به پایین میریزد زیاد است و منظره ای دیدنی خلق میکند.

دیگر جاذبه های دیدنی نزدیک دریاچه سوها

در نزدیکی روستای سوها جنگلی وجود دارد که بسیاری از ما نام آن را شنیده ایم. جنگل فندق‌لو از دیگر جاذبه های دیدنی استان اردبیل است که بسیاری تنها به قصد دیدن این جنگل به اردبیل سفر میکنند. جنگل فندق لو در نمین واقع شده که تنها 9 کیلومتر با دریاچه سوها فاصله دارد. در این جنگل بسیاری از گلهای زیبا که هم خواص دارویی دارند و هم بر زیبایی دشت ها افزوده می رویند. اگر خوش شانس باشید میتوانید در این جنگل گوزنها را هم از نزدیک مشاهده کنید.
چشمه های آب گرم نیز در این جنگل وجود دارند. بهترین فصل رفتن به این جنگل اواخر اردیبهشت تا پایان شهریور است چرا که در این زمان میتوانید از منظره ای که گلهای شقایق و بابونه به وجود می آورند نهایت لذت را ببرید.

اقامت در روستای سوها

برای اقامت داشت در این روستا گزینه های زیادی ندارد، با توجه به فاصله کم روستای سوها به شهر اردبیل میتوانید برای اقامتی جایی را در همان شهر اردبیل تامین کنید و یا اینکه یک شب را در نزدیکی دریاچه چادر بزنید. البته حواستان باید به وضعیت جوی باشد چون احتمال بارندگی در نزدیکی دریاچه وجود دارد. البته اگر تجربه شب مانی در طبیعت را نداردی این کار را به شما تئصیه نمیکنیم چون ممکن است که در شب پای حیوانات وحشی نیز به این منطقه باز شود. درون روستا نیز یک الی دو محل اقامت بومگردی وجود دارد که میتوانید در این محل ها اقامت داشته باشید.


 

  • 25 اسفند ، 1399
  • 395

دیدگاه - 1

محمود

دریاچه سوها انقدر قشنگه ولی با این حال انقدر ناشناسه!!! حتما به زودی میرم این دریاچه رو از نزدیک ببینم
9 ماه پیش

نظر دهید