021-91004064
گالری شیرین زیباترین جاذبه هنری تهران

گالری شیرین زیباترین جاذبه هنری تهران

گالری شیرین در یکی از بهترین شهرهای ایران و برای هنردوستان و هنرمندان تهران ساخته شده است. تهران دارای جاذبه‌های گوناگون نظیر موزه‌ها، گالری‌ها و تالار‌های هنری و سینماهاست. این شهر بسیار بزرگ می‌تواند تمام سلیقه‌های هنری را پوشش دهد و تجربه‌ ای منحصر‌ به ‌فرد را به همه ارائه کند. گالری شیرین از جمله آنهاست که قصد معرفی آن را داریم.

بین همه جاذبه‌های هنری در شهر تهران، گالری شیرین در بین همه این جاذبه ها می‌درخشد و در میان تمام اهل هنر نامی آشناست. گالری شیرین در سال ۱۳۸۴ شروع به کار کرده و تا امروز هم به فعالیت‌های متعدد آموزشی، فرهنگی، هنری و اقتصادی خود ادامه داده است. 

معرفی گالری شیرین

 یکی از  پر رفت‌ و‌آمدترین گالری ها، گالری شیرین است که در تهران خیلی مورد توجه و پرطرفدار است. گالری شیرین دارای ساختمانی بسیار زیبا و باصفا است که بسیار شلوغ بوده و در واقع به عنوان یکی از فعال‌ترین گالری‌های پایتخت شناخته شده است.  آثار هنری گوناگونی نظیر مجموعه‌های عکس ها و نقاشی ها و هنرهای حجمی مثل مجموعه مجسمه ها و آثار مفهومی از هنرمندان برجسته ایران و جهان در گالری شیرین به نمایش گذاشته می‌شود.

گالری شیرین در کجا واقع شده است؟  

 گالری شیرین در تهران، در خیابان کریم‌خان زند، خیابان سنایی، کوچه ۱۳، شماره ۵ واقع شده است. 

دسترسی به گالری شیرین 

دسترسی به گالری شیرین که از جاذبه های همیشه محبوب برای گردشگران استان تهران، پایتخت ایران است بسیار ساده است. 
برای بازدید از گالری شیرین در ایستگاه مترو شهید مفتح یا ایستگاه مترو شهدای هفتم تیر در خط یک از قطار پیاده شوید. بعد از پیاده شدن در ایستگاه مترو هفتم تیر در خیابان کریم‌ خان زند به‌ سمت غرب بروید تا به خیابان سنایی برسید. پس از آن به‌ سمت شمال به طرف خیابان سیزدهم رفته و به گالری شیرین خواهید رسید.ومی توانید از گالری شیرین زیبا دیدن نموده و لحظات خاطره انگیزی را برای خود و دوستانتان بسازید. 

تاریخچه گالری شیرین 

گالری شیرین در سال ۱۳۸۴افتتاح شده است. بنیان‌گذار گالری شیرین، خانم شیرین پرتوی است که اکنون، مدیر و صاحب امتیاز دو گالری است. هدف گالری شیرین این هست که  آثار هنرمندان جوان را که  سبک‌های هنری گوناگون و نوینی دارند و تازه فعالیت های هنری خودشان را آغاز کرده‌ اند به نمایش بگذارد. در سال ۱۳۹۱، شعبه دیگری از گالری شیرین در شهر نیویورک شروع به کار کرد.

ساعات بازدید از گالری شیرین

در روزهای دوشنبه گالری شیرین تعطیل است ولی در دیگر روزهای هفته از ساعت ۱۱ تا  ۱۹ و جمعه‌ها از ساعت ۱۶ تا ۲۰ باز است و همه می‌توانند از گالری شیرین بازدید کنند. 

چه آثاری در گالری شیرین به نمایش درآمده است؟ 

آثار هنری گوناگونی همچون کلکسیون عکس ها و  مجموعه نقاشی ها و سایر آرت های تجسمی همچون آثار برجسته ای از مجسمه ها و آثار بسیار متنوعی از هنرمندان فرهیخته ایران و سراسر جهان در گالری شیرین نمایش داده می شود.

درباره موسس گالری شیرین 

شیرین پرتوی، گالری شیرین را بنا کرده ونام این بنا را به نام خود، گالری شیرین گذاشته است. گالری شیرین در سراسر تهران شهرت یافته است. شیرین پرتوی زنی قدرتمند است که به هنر علاقه‌ی زیادی دارد. این علاقه فقط یک علاقه شخصی، نیست بلکه حرفه‌ ای جدی و بسیار مورد پسند و بسیار پراهمیت است. خانم شیرین پرتوی با تاسیس گالری شیرین به حمایت از هنرمندان بر خواسته است و با حمایتی که از هنرمندان دارد نشان داده است که تا چه حد برای برای خلق آثار هنری ارزش زیادی قائل است. 

پیش از اینکه بتواند چنین موفقیتی در ساخت گالری شیرین کسب کند، شیرین پرتوی‌ هم قصه های زیادی را از سر گذرانده تا توانسته است به این نقطه برسد. 

داستان زندگی او این ‌گونه شروع می‌شود. 

او از کودکی با هنر بزرگ شده بود. نحوه نواختن ساز پیانو را در کوکی آموخت، مجسمه ساخت، نقاشی کرد و  هر کاری از دستش بر می آمد انجام می داد. دوران کودکی و نوجوانی‌اش با دوران انقلاب و جنگ هم زمان  بود و در این دوران شرایطی برای پرورش استعدادهای شخصی او نبود، ولی علیرغم همه محدودیت‌های موجود، شیرین مصرانه به هنر پرداخت و هرگز از علاقه خود به هنرآفرینی دست برنداشت.

شیرین پرتویی در مصاحبه‌ای با مطبوعات می‌گوید:"هنر برای من سرگرمی نبود، بلکه عشق بود و بس. در آن زمان با هنری که یاد گرفته بودم زیورآلاتی برای خود می‌ساختم و یا نواختن پیانو، گل‌سازی را آموزش داده و حتی با سایر هنرهای کار با پارچه مانند گلدوزی روی پارچه و لباس هم درآمد به‌دست می‌آوردم.

معرفی گالری شیرین

مهاجرت به امریکا

بعدها بنا بر دلایلی به آمریکا مهاجرت نموده و چندین سال در آنجا زندگی کردم، اما با وجود زندگی خانوادگی همچنان به فعالیت خود در زمینه‌های هنری ازجمله آموزش پیانو و نقاشی ادامه داده و تا جایی که می‌توانستم توانایی‌های خود را توسعه دادم.

بعد از گذر یکی دو سال در سال 1384 بار دیگر به ایران برگشتم و دقیقاً آن موقع بود که با دوستی به نام  طاها بهبهانی که یک نقاش معروف، مجسمه‌ساز، طراح صحنه، کارگردان تلویزیون و نمایش و استاد دانشگاه معروف ایرانی بود در کنار هم گالری شیرین را افتتاح نمودم. 

گالری شیرین باعث شده که تغییر و تحولی در زمینه تفکر اجتماعی و تصور کلکسیون دارها پدید آید. قبلاً مسن‌ترها از گالری شیرین استقبال می‌نمودند، اما امروزه بیشتر جوان‌تر ها هستند که جذب گالری شیرین شده‌اند.

 شیرین پرتویی با تلاش‌های فراوان توانسته در این ده سال دو گالری یکی در تهران و دیگری در نیویورک به وجود آورد.

در ابتدا، گالری شیرین در خانه پدری شیرین پرتویی اجرا شد، اما بعد به انجمن خوشنویسان و بعد مکانی دیگر منتقل شد و اکنون در مکان فعلی‌اش، خیابان سنایی وجود دارد.
اگر شما هم از دوستداران هنر هستید، به شما توصیه می‌کنم حتماً یک بار از گالری شیرین دیدن نمایید.

در گالری شیرین چه آثاری به نمایش گذاشته می‌شوند؟

 آثار هنری بسیار متنوعی همچون مجموعه‌های آثار عکس و نقاشی و هنرهای حجمی مانند مجموعه مجسمه‌ها و آثار مفهومی از هنرمندان بنام ایران و جهان در گالری شیرین بسیار دیدنی و جذاب یعنی گالری شیرین نمایش داده می‌شود. 

گالری شیرین، در دو فضای جداگانه نمایشگاهی تعبیه شده که در منطقه مرکزی شهر تهران قرار دارد و در حال حاضر در گالری شیرین فعالیت‌های آموزشی - هنری – فرهنگی - اقتصادی اتفاق می افتد و  ارتباطات مثبتی در عرصه‌های بین‌المللی  در گالری شیرین شکل می‌گیرد. گالری دوم خانم شیرین پرتویی بعد از هشت سال و در سال 1391 در شهر نیویورک تأسیس شد.

نمایشگاه گالری شیرین در نیویورک

لری شیرین پلی بین تو و همه چیز: نمایشگاه گروهی زنان هنرمند ایرانی

گالری شیرین یک گالری هنر معاصر و سکویی برای فعالیت‌های کیوریتوری و آموزشی است که به دنبال تقویت تبادل فرهنگی بین‌المللی است. گالری شیرین که در ابتدا در سال 2005 در تهران تأسیس شد، دومین فضای خود را در نیویورک در سال 2013 در منطقه گالری چلسی افتتاح کرد. هر دو مکان به معرفی و آشنا نمودن  هنرمندان نوظهور و جا افتاده از ایران اختصاص داده شده است.

علاوه بر فضای نمایشگاهی، لوکیشن تهران شامل یک فروشگاه هدیه و توزیع کتاب‌های انحصاری هنرمندان است. اکثر دانشجویان رشته هنر و سایر علاقه‌مندان و هنردوستان از گالری شیرین در تهران  بازدید کرده اند و بعدها این نمایشگاه در نیویورک برگزار شده و مورد استقبال واقع شد و گردشگران ایرانی و خارجی زیادی از این نمایشگاه فوق العاده گالری شیرین بازدید نمودند.
هنر یکی از نعمت های خداوند است که با روح انسان ها ارتباط برقرار می کند.

اسامی بخی از هنرمندان این نگارخانه زیبا به شرح زیل می باشد:

-    هنگام
-    A.tanhaeiZeinab
-    عبدی ناهید
-    آقایی فریبا
-    آقا مریم
-    ایین رضا
-    عالیی فر لیلا
-    عالی فرداد
-    علوی رامتین
-    علوی احمد
-    عالی الهه
-    عالی شیرین
-    عالی زهرا
-    عالی نژاد آرمین
-    عالیان پگاه
-    عالی پورعلی اصغر
-    عاملی کوروش
-    عامر نظام
-    سارا عامری
-    عامرنیایش
-    اراج زهرا
-    آسیان ندا
-    اعظمی علی رضا
-    آباچی پرنیان
-    آبادینژاد ساناز
-    ابایی صابر
-    ابرمحمود
-    ابرقویی مائده
-    عباسی نینا
-    اباذر خیریان شیوا
-    اباذریان هانیه
-    عباس قهرمانی امیر
-    عباس کاشف

در هر دو شعبه گالری شیرین به  آثار هنرمندان جوان و تازه ظهور کرده پرداخته شد و به منظور کمک به تقویت روند پیشرفت هنرمندان و استعدادهای آنها در سبک‌های گوناگون  آین آثار نوین به نمایش گذاشته شد.

 گالری شیرین شامل  یک   Gift Shop یا مغازه هدیه است که محل فروش آثار هنری گوناگونی است از مجسمه گرفته تا زیورآلات و همچنین کتاب‌های منحصربه‌فرد هنرمندان می‌باشد. گاهی در این نمایشگاه منحصر به فرد مزایده‌هایی نیز برگزار می‌گردد و از هنرمندان گران‌قدر تجلیل می‌شود.

گالری شیرین، بهترین گالری هنری معاصر در ایران

گالری شیرین در همه  دوره‌های  فعالیتش تا به امروز، با شرکت در آرت فرها، نمایشگاه‌ها و همچنین حراج‌های مختلف بین‌المللی،  همکاری داشته است و تلاش‌های پیوسته و زیادی در شناساندن هنر و هنرمندان ایرانی داشته تا این هنرهای ایرانی را به هنردوستان و فعالان عرصه‌های هنری - فرهنگی در دیگر کشورهای جهان نشان دهد.

ایران در حال حاضر هم در منظر هنری و هم در حضور جهانی خود با تغییر مواجه است. هنرمندان در داخل ایران به فشارهای سیاسی پاسخ می‌دهند که منجر به ایجاد صحنه‌ ای متنوع و به سرعت در حال رشد هنر معاصر می‌شود. 

هنر ایران پیوسته به یک مدعی قوی بین المللی در بازار هنر تبدیل شده و جایگاه خود را در صحنه هنر معاصر تثبیت کرده است. در اینجا گالری شیرین یکی  از برترین گالری های هنر معاصر ایران را معرفی کردیم.

نمایی از  گالری شیرین

گالری هنر شیرین

گالری هنر شیرین از دو فضای نمایشگاهی تشکیل شده است: یکی که مجموعه ‌ای دائمی را در خود جای داده است و دیگری که هر دو هفته یکبار نمایشگاه‌ هایی را برای هنرمندان آینده ایران برگزار می‌کند. محتوای این نمایشگاه به سرعت در حال تغییر در این دومین فضای نمایشگاهی تضمین می کند که نمایشگاه های گالری به روز و از نظر فرهنگی مرتبط هستند، در حالی که تا حد امکان هنرمندان نوظهور را در معرض نمایش قرار می دهند. تمرکز گالری شیرین عمدتا بر روی نقاشی‌ها، مجسمه‌ها و عکاسی معاصر است و آثار با قیمت‌های مناسب به فروش می‌رسند.

یکی دیگر از هنرمندان برجسته‌ای که آثارش در گالری شیرین به نمایش گذارده شد فیروز فرمان  فرمایان بود.

فیروز فرمانفرماییان

فیروز فرمانفرماییان هنرمند در سال 1352 در تهران به دنیا آمد. وی در سن 4 سالگی ایران را ترک کرد و هرگز برنگشت. با این حال آثار او سرشار از نوستالژی برای ایران از دست رفته است.

فرمانفرماییان در نمایشگاهی مشترک با ساسان بهنام بختیار آثار خود را در گالری شیرین نیویورک به نمایش می‌گذارد. «خاطره و آینده/ آینده و خاطره» تا 13 نوامبر 2016 ادامه دارد. کیهان لندن قبل از افتتاحیه با این هنرمند مصاحبه کرد.

شرح مختصری از نمایشگاه فیروز فرمانفرماییان در شعبه نیویورک

به گفته فیروز فرمانفرماییان مجموعه «تابستان در خزر» مجموعه‌ای از کارهای در حال انجام است که تولید آن را در سال 2015 آغاز کرده است. وی می‌گوید، اولین قطعه در ابتدا برای عمه بزرگش منیر [فرمانفرماییان] به عنوان هدیه برای جشن گرفتن گذشته نگر گوگنهایم ساخته شد. این کار جرقه‌ای زد و
یک رشته فکر مثبت ایجاد کرد که منجر به یک سریال شد. 10 قطعه بعدی در گالری شیرین نیویورک ارائه شد.

قطعات کاسپین ریشه در معنای بهشت گمشده دارند. فیروز گفت در کودکی ایران را ترک کرده و تصاویر خود از آن به آرامی در تصاویر آلبوم‌های عکس و فیلم‌هایی که پس از انقلاب به وی نشان داده شد نقش بست و خاطرات نیمه تجربه‌شده و بازسازی شده - اسطوره‌های شخصی را خلق کرد. خانواده وی املاکی در دریای خزر داشتند که گاهی در تابستان در آنجا جمع می‌شدند. وی  در کودکی در این مجالس شاد شرکت نمی‌کرد. با این حال بعداً داستان‌ها و تصاویر را از حافظه جمعی قبیله جذب کرد. پس از انقلاب، تنها چیزی که از تابستان‌های خزر باقی مانده بود، آثاری از گذشته بود، مانند اسکن نقشه اصلی کاداستر.

فرآیند خلق آثار هنری شامل استخراج تصاویر ثابت از فیلم فوق‌العاده 8 میلی‌متری با استفاده از ابزارهای دیجیتال، لایه‌بندی نقشه کاداستر در هر تصویر، سپس انتقال نتیجه بر روی بوم قبل از تکمیل کار با تکنیک‌های نقاشی شامل رنگ‌دانه‌های مراکشی و رنگ آکریلیک بود.

هنر ایرانی در جهان

هنرمندان ایرانی به طور فزاینده‌ای شناخته شده و در سطح بین‌المللی مورد تقاضا هستند. فیروز در بیان احساسش در مورد گالری شیرین در نیویورک چنین می‌گوید:

"من در اینجا نگرش یکسانی از صحنه معاصر امروز ایران دارم که از نظر عینی، واقعیت دارد. از اوایل دهه 2000، هنرمندان ایرانی به شکل فزاینده ای مورد توجه قرار گرفته اند. بخشی از این توجه به یک حباب هنری سمی و سوداگرانه تبدیل شد که به محض وقوع بحران مالی جهانی در دبی، در حدود سال 2008، ترکید. من معتقدم که این تأثیرات مثبتی – من جمله ایجاد فضایی برای نسل جدیدی که کمتر مستعد تغذیه سیستماتیک هستند داشت."

فیروز عنوان داشت: "احساس می‌کنم اکنون میدان برای هنرمندان ایرانی باز است تا عرصه‌های بیانی وسیعی را در پیش بگیرند، همان کاری که هنرمندان چینی قبل از آنها انجام می‌دادند. کارهای زیادی برای انجام دادن باقی مانده است و این یک کار عالی است. بدیهی است که از اینکه فرصتی برای نمایش آثارم برای اولین بار در ایالات متحده دارم، هیجان زده هستم."

نیویورک

"از همه بیشتر در نیویورک. این شهر زمانی محل زندگی رضا درخشانی بود، هنرمندی که من عاشق کارهایش هستم، و مدت ها خانه خاله بزرگ من منیر بود که الهام بخش مادام العمر من بود. همچنین خانه اکسپرسیونیست‌های انتزاعی مکتب نیویورک، مانند رابرت راشنبرگ، فرانک استلا یا هلن فرانکنتالر بوده است، که رنگ های آن با من صحبت می کند."

"در آرت دبی در سال 2015، با شیرین پرتوی توکلیان و لاله پاسدار ساغری در یکی از رویدادهای بنیاد سحر و جادو پرشیا آشنا شدم، جایی که یکی از آثارم به حراج گذاشته شد. در مورد ایده یک نمایشگاه مشترک بحث کردیم. من این ایده را به جانت رادی متخصص هنر معاصر خاورمیانه در لندن گفتم. جانت علاقه مند شد و تصمیم گرفت که سرپرستی نمایش را بر عهده بگیرد. او مرا با ساسان بهنام بختیار و کارهایش آشنا کرد. با هم خوب شدیم همه چیز از آنجا کلیک کرد."

گالری شیرین میزبان آثاری از گالری اعتماد، طراحان آزاد و هما بوده است و همچنین میزبان«مجموعه تابستانه» که  در دو طبقه به نمایش گذاشته می شود و به مجموعه کارهای هنری هنرمندانی مانند محسن احمدوند، حمیدرضا اندرز، پگاه رجامند، مریم آیین، لادن بروجردی، سپهر بختیاری، طاهر پورحیدری، و… تخصیص داده شده است. 

چیدمان گالری شیرین به گونه ای است که آثار در این نمایشگاه با توجه به سیاست‌های هر گالری انجام شده است؛ برای مثال این آثار را در خط وسط نصب کرده ولی گالری طراحان دیگر بر طبق سیاستی که دارند متفاوت از گالری شیرین هستند و تابلوها را در این نمایشگاه نصب می‌کنند. 

  • 11 دی ، 1400
  • 1449

نظر دهید