021-49029
شیراز گردی | معرفی محبوب ترین جاذبه های گردشگری شیراز

شیراز گردی | معرفی محبوب ترین جاذبه های گردشگری شیراز

شیراز، شهری است که تاریخچه آن، گوش به گوش منتقل شده است. همه ی ما، نقل قول هایی از برخی از جاذبه های تاریخی شهر شیراز شنیده ایم و می دانیم که این شهر، جزو اولین شهر هایی بود که انسان ها و تمدن های گذشته ی  ایرانی، آن را برای سکونت بر گزیدند. اما امروزه شهر شیراز، یکی از خاص ترین و محبوب ترین شهر های ایرانی می باشد که همه روزه، تعداد بسیار زیادی از توریستان و گردشگران را به سمت خود جذب می کند. شیراز، مهد تاریخی و تمدن ایران می باشد و هر ایرانی ای باید حداقل یک بار به بازدید از آن برود و با تاریخچه کشور ایران، و نحوه ی زندگی تمدن های پیشین آشنا شود. البته باید اشاره کنیم که شیراز تنها جاذبه های تاریخی را درون خود حفظ نکرده است.

به دلیل قرار داشتن در موقعیت مکانی مناسب، جاذبه های طبیعی و دیدنی بسیار زیادی در آن وجود دارد که شهرتی جهانی دارند و کاملا مناسب برای فاصله گرفتن از محیط های شهری و قرار گرفتن در دل طبیعت می باشند. به همین سبب، در ادامه این مطلب، به معرفی جاذبه های گردشگری شیراز و محبوب ترین دیدنی های این شهر پرداخته ایم. اگر دوست دارید سفری هیجان انگیز و عالی را تجربه کنید، و از دیدنی های بکر ایران بازدید کنید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید تا با خاص ترین و پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری ایران آشنا شوید.

درباره شیراز

شهر شیراز، یکی از توریستی ترین شهر های ایران بوده که در میان تمامی هموطنان، دارای محبوبیت خاصی بوده است. از زمان های قدیم، تعاریف این شهر بزرگ، به گوش همگان رسیده است و افراد بسیاری علاقه مند به بازدید از این شهر بزرگ بوده اند. امروزه نیز، هر فردی که قصد مسافرت داشته باشد، طبیعتا نام شیراز در ذهنش خطور می کند و دوست دارد از این شهر مشهور و محبوب دیدن کند. یکی از مهم ترین نکاتی که در خصوص این شهر وجود دارد، وجود کوهپایه های رشته کوه زاگرس می باشد. به همین سبب، در بیشتر مواقع، آب و هوایی بسیار عالی و مناسبی در آن در جریان است. 

اما با این وجود، یکی از بهترین مواقع برای سفر به این شهر و بازدید از جاذبه های گردشگری شیراز، فصل بهار است. در این فصل، طبیعت بسیار زیبایی در این منطقه در جریان خواهد بود و افراد بسیاری برای بازدید از جاهای دیدنی شیراز به آن سفر می کنند. اما بهتر است به معرفی جاذبه های گردشگری این شهر بپردازیم و با محبوب ترین جاذبه های گردشگری این شهر آشنا شویم. 

شروع سفر به شیراز و بازدید از جاذبه های گردشگری شیراز

استان فارس، به مرکزیت شهر شیراز، دارای وسعت بسیار زیادی می باشد و در گوشه نقاط این استان، انواع مختلفی از جاذبه های گردشگری و تاریخی وجود دارد. به همین سبب، به تفکیک دسته بندی های مختلف، جاذبه های گردشگری شیراز، این مکان های دیدنی را معرفی کرده ایم تا بنا به علایق خود، بتوانید از این جاهای گردشگری دیدن کنید.
جاذبه های تاریخی شیراز

1.    سعدیه

آرامگاه سعدی، یکی از پر بازدید ترین جاذبه های تاریخی در شهر شیراز می باشد که در طول تاریخ، شاهد دگرگونی ها و تغییرات بسیار زیادی بوده است. این مکان تاریخی، علاوه بر اینکه آرامگاه شاعر معروف ایرانی، سعدی، می باشد، دارای معماری بسیار زیبا و دیدنی ای بوده و یکی از زیباترین خانه های تاریخی در این شهر به شمار می رود.

2.    حافظیه، پربازدید ترین جاذبه گردشگری شیراز

حافظیه نیز، در میان تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری شیراز، محبوبیت خاصی در دل مردم دارد. امکان ندارد توریستی به شهر شیراز برود ولی از آرامگاه حافظیه بازدید نکند. این آرامگاه، در باغی عظیم و خوش آب و هوا قرار گرفته است و گنبد فیروزه ای آن، از دور ترین نقطه باغ نیز توجه همگان را به خود جلب می کند.

3.    ارگ کریم خان

ارگ کریم خان، یکی از جاذبه های گردشگری شیراز به شمار می رود که در دوران زندیه بنا شد و به زندان کریم خانی نیز مشهور است. طبق بررسی های متعددی که بر روی این جاذبه تاریخی صورت گرفته است، این بنای تاریخی در سال 1180 بنا شد و هدف از ساخت آن، وجود میدانی عظیم همانند میدان نقش جهان در اصفهان بود. به همین علت، در مرکز شهر شیراز، این ارگ بزرگ بنا شد تا میزبان بسیاری از افراد باشد.

4.    سرای مشیر

با وجود تعدد جاذبه های تاریخی شهر شیراز، اما برخی از آن ها، با وجود گذشت زمان های بسیار زیادی، همچنان پار برجا مانده اند و روزانه، میزبان افراد بسیار زیادی هستند. یکی از این جاذبه های تاریخی، سرای مشیر می باشد که از دوران قاجار تا به امروز پا بر جا مانده و امروزه تبدیل به یکی از پر رفت و آمد ترین بنا های تاریخی در شهر شیراز شده است. این سرای تاریخی، یکی از محبوب ترین بازارچه های شیراز می باشد و مناسب برای آشنایی با نحوه معماری در دوران های گذشته و همچنین خرید کردن می باشد.

5.    دروازه قرآن، از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری شیراز

از دیگر جاذبه های گردشگری شیراز که قدمت بالایی دارد، می توان به دروازه قرآن اشاره کرد. این دروازه، به دستور عضدالدوله دیلمی ساخته شد و همانند بسیاری از دروازه های دیگر، دارای ساختار طوقی شکل است. علاوه بر این  جالب است بدانید که به دستور امیر، قرآنی بر بالای این دروازه قرار داده شد تا مسافرانی که وارد این شهر می شوند، متبرک شوند. امروزه این دروازه شاهد خرابی های بسیار زیادی است اما با این وجود، و با کمک بازسازی های متعدد، همچنان سرپا باقی مانده و یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری در شیراز می باشد.

دروازه قرآن یکی از جاذبه های گردشگری شیراز

6.    بازار وکیل

برخی از جاذبه های گردشگری شیراز به گونه این هستند که با بازدید از آن ها می توان با یک تیر، دو نشان زد. بازار وکیل، از جاذبه های تاریخی این شهر می باشد که با بازدید از آن می توانید هم از این بازارچه تاریخی دیدن کنید و هم از مغازه های زیبا و دیدنی این بازار خرید کنید. 

جاذبه های گردشگری شیراز 

1.    باغ ملی شیراز

باغ ملی شیراز، یکی از بزرگ ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری شیراز می باشد که از زمان های بسیار قدیم، میزبان تعداد بسیار زیادی از گردشگران بوده است. این باغ بزرگ، مکان مناسبی برای فاصله گرفتن از محیط های شهری، و قرار گرفتن در میان انبوهی از درختان سربه فلک کشیده می باشد. جالب است بدانید که در لوحی گلی، که متعلق به 4000 سال پیش است، شیراز را به عنوان شهر شراب و گل و بلبل خطاب کرده اند و وجود این باغ بزرگ نیز، گواهی بر این مطلب است.

2.    دشت ارژن

دشت ارژن، به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شیراز، دارای محیطی بسیار زیبا و دیدنی می باشد و هر فردی که به شیراز سفر می کند، باید بازدید از آن را از دست ندهد. البته نا گفته نماند که برای دسترسی به دشت ارژن، باید کمی از شهر شیراز فاصله گرفت و مسیری در حدود 60 کیلومتر را پیمود. اما با این وجود باید بدانید که دشت ارژن که با نام های دشت ارزن یا دشت ارجن نیز شناخته می شود، یکی از بهترین تفریحگاه ها در این استان می باشد و با سفر به آن می توانید مدتی را به گشت و گذار در بهترین و سرسبز ترین جاذبه های گردشگری شیراز بگذرانید.

3.    باغ جهان نما

اگر دوست دارید به بازدید از قدیمی ترین باغ شیراز بروید و درختان تنومند و سر به فلک کشیده را مشاهده کنید، باغ جهان نما بهترین مقصد برای شما ست. این باغ بزرگ، که یکی از سرسبز ترین باغ های این شهر نیز می باشد، به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی شیراز نیز به شمار می رود و در نتیجه، بازدید از آن می تواند گزینه خوبی برای آَنایی با تمدن این شهر و بازدید از سرسبز ترین نقاط این شهر باشد. 

4.    باغ ارم

باغ ارم نیز یکی دیگر از پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر شیراز می باشد. در حقیقت این باغ، شهرت بسیار زیادی به این شهر بخشیده و باعث شده تا افراد بسیاری، از گوشه نقاط دنیا، به این شهر بیایند تا از این باغ بزرگ و سرسبز دیدن کنند و معماری خاص و منحصر به فرد آن را از نزدیک ببینند. 

5.    باغ نارنجستان قوام

باید اشاره کنیم که این شهر، دارای تعداد بسیار زیادی از جاذبه های تاریخی می باشد و در میان این جاذبه های تاریخی، مناطق سرسبز، باغ ها، و جاذبه های طبیعی بسیار زیادی نیز وجود دارد. یکی از بهترین و خوش آب و هوا ترین جاذبه های گردشگری شیراز، باغ نارنجستان قوام می باشد. این باغ متعلق به دوران قاجار می باشد و درون آن، از بخش های متعددی تشکیل شده است که معماری دوران قاجار را به خوبی به نمایش گذاشته است. 

6.    باغ دلگشا

از دیگر جاذبه های گردشگری شیراز و باغ های این شهر می توان به باغ دلگشا اشاره کرد. جالب است بدانید که پس از تحقیق های متعددی که بر روی این اثر تاریخی صورت گرفت، مشخص شد که این باغ، از دوران پیش از اسلام، محل زندگی ساسانیان بوده است و در نتیجه، یکی از باغ های تاریخی این شهر نیز به شمار می آید. که امروزه دارای نمایی بسیار زیبا و بی نظیر می باشد و بازدید از آن بسیار لذت بخش است. 

جاذبه های گردشگری اطراف شیراز

همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم، استان فارس، دارای تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری می باشد که برای بازدید از آن ها باید زمان بسیار زیادی را صرف کرد. اما با این وجود، پیمودن مسیر های طولانی و بازدید از جاذبه های گردشگری شیراز، کافی نیست. در این استان، جاذبه هایی وجود دارند که بازدید از آن ها از واجبات است و هر فردی قبل از مرگ خود باید از آن ها بازدید کند. به همین سبب، در ادامه، برخی از خاص ترین و زیبا ترین جاذبه های گردشگری اطراف شیراز را نیز معرفی کرده ایم و توصیه می کنیم بازدید از آن ها را به هیچ عنوان از دست ندهید.

1.    تخت جمشید

بی شک تخت جمشید، یکی از تاریخی ترین و مشهور ترین جاذبه های تاریخی در ایران می باشد که هر ساله، میزبان گردشگران و توریستان بسیار زیادی می باشد. این مجموعه بزرگ، نشان دهنده تمدن تاریخی کشور ایران می باشد تخت جمشید با عظمتی که دارد، یکی از مهم ترین و با ارزش ترین جاذبه های تاریخی در ایران به شمار می رود. توصیه می کنیم بازدید از این جاذبه تاریخی را از دست ندهید و حتما یک بار آن را از نزدیک ببینید.

2.    بهشت گم شده

بهشت گم شده، نام یکی از محبوب ترین و زیبا ترین جاذبه های گردشگری شیراز می باشد. البته این جاذبه طبیعی در نزدیکی شهر شیراز قرار گرفته و برای دسترسی به آن باید مسیری در حدود 2 ساعت را بپیمایید. اما پیمودن این مسیر طولانی ارزش بازدید از این جاذبه گردشگری را دارد و شما می توانید از بهترین و خاص ترین گونه های گیاهی، که در کنار آبشار و رودخانه ای خروشان قرار گرفته اند دیدن کنید و مدتی را در بهترین و هوش آب و هوا ترین مناطق سپری کنید. البته نا گفته نماند که هنگام سفر به این بهشت زیبا، مراقب باشید تا صدمه ای به این مکان طبیعی نزنید تا نام زیبای آن، بر روی آن باقی بماند و مانند بهشتی زیبا در ایران، برای بازدید آیندگان نیز باقی بماند.

کلام آخر

شیراز یکی از محبوب ترین شهر ها در ایران می باشد و همه روزه، افراد بسیار زیادی برای مدتی به این شهر سفر می کنند تا بتوانند در این شهر خوش آب و هوا، بهترین اوقات خود را سپری کنند و همچنین از جاذبه های تاریخی این شهر دیدن کنند. در این مطلب، مشهور ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری شیراز را معرفی کرده ایم تا راهنمای خوبی برای سفر های گردشگری شما باشیم و بتوانید از بهترین و مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر دیدن کنید و با تاریخ و تمدن دیرینه ایران آشنا شوید. اگر تا به حال از این جاذبه های تاریخی و گردشگری دیدن کرده اید، و یا جاذبه های دیگری را در ذهن دارید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

  • 06 فروردین ، 1400
  • 254

دیدگاه - 1

تینا

جاذبه های گردشگری شیراز تمومی ندارن. بهترین وقت سفر به شیراز هم اردیبهشته
8 ماه پیش

نظر دهید