021-49029
باغ چهل تن ،خانه فروغ الملک |جاذبه های گردشگری شیراز

باغ چهل تن ،خانه فروغ الملک |جاذبه های گردشگری شیراز

باغ چهل تن شیراز

شیراز شهر شاعران محبوب ایرانی حافظ و سعدی ،منطقه ای با جاذبه های گردشگری بسیار می باشد. یکی از این جاذبه های گردشگری باغ چهل تن یا چهل بقعه است که چهل قبر در آن قراردارد. قدمت باغ چهل تن به دوره ی زندیه می رسد و از آنجایی که در نزدیکی حافظیه قرار دارد گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.
این باغ در واقع محل عبادت چهل تن از درویشان بوده است که بعد از مرگشان در این مکان دفن شده اند.اگر به باغ چهل تنان بروید می توانید ۴۰ قبر موجود در باغ را ببینید که در دو ردیف ۲۰ تایی در قسمت شرقی باغ قرار دارند. علاوه بر این قبرهای دو شاعر نیز در باغ چهل تن قرار دارد.
درختان سرو موجود در حیاط نیز جلوه زیبایی به آن می بخشند.این باغ در سال ۱۲۵۷ هجری قمری به فرمان معتمد الدوله فرهاد میرزا قاجار، حاکم فارس ساخته شده است.

اگر قصد بازدید از این باغ را دارید ساعت بازدید از آن از صبح تا عصر می باشد.

خانه فروغ الملک - موزه هنر مشکین فام شیراز

منطقه گردشگری دیگری که می توانیم برای بازدید در شهر انتخاب کنیم خانه فروغ الملک است.این خانه که به عنوان موزه هنر مشکین فام هم شناخته می شود توسط خانواده مشکین فام نیز مدیریت می شود. خانه فروغ الملک در عصر قاجاریه و در سال ۱۲۱۰ هجری قمری توسط قوام الدین ساخته شده است. این عمارت در گذشته برای استفاده مسکونی و در پشت امامزاده بی بی دختران ساخته شده است. دارای بخشهای شامل بیرونی، اندرونی، مطبخ خانه، حمام و اصطبل می باشد.بخش شاه نشین این عمارت در قسمت غربی آن قرار دارد.این بخش به قسمت اندرونی متصل می شود. بخش اندرونی خانه برای استفاده اهالی منزل ساخته شده بود.
در فضای داخل خانه فروغ الملک  آثار هنری خانواده مشکین فام و دیگر هنرمندان به نمایش گذاشته شده است و شما می توانید آثار زیبایی را ببینید که جلوه خاصی به این مجموعه بخشیده اند.

اتاق های موزه مشکین فام

دو اتاق پنج دری در قسمت شمال و جنوب آن قرار دارد.کاشی کاری ، نقش های حجاری ،نقاشی ها و آجری کاری ها از مشخصات این بنا می باشد.با تلاش آقای حسن مشکین فام موزه  تاسیس شد و کاربری این عمارت ونام آن به موزه مشکین فام تغییر یافت. این موزه در واقع اولین موزه خصوصی هنرهای تجسمی ایران است که آثار برجسته ای از استادید خوشنویسی و نقاشی های نفیسی از ۳۰ هنرمند استان فارس در آن نگه داری می شود.علاوه بر آثار هنری خانواه مشکین فام آثار نفیس و زیبای دیگری نیز می توانید بیابید که شما را مجذوب خود می کنند.

کتابخانه خانه فروغ الملک

از ویژگی های برجسته خانه فروغ الملک کتابخانه بزرگ آن است که صدها کتاب برجسته و مجلات مختلف در آن قرار دارد.همچنین می توانید آرشیو نوارها و فیلم های هنری،جراید،بروشورها ،فیلم های مصاحبه با هنرمندان صاحب اثر ،نشست های مختلف را در این کتابخانه پیدا کنید.
این مجموعه دارای فوشگاه هم می باشد که آثار هنری شامل تابلو،کتاب ،آلبوم ،نوار و غیره در آن به فروش می رسد که می توانید آثار محبوب خود را از آن خریداری کنید.
 

  • 08 مهر ، 1399
  • 404

دیدگاه - 4

شهره

من تا حالا اسم خانه فروغ الملک رو نشنیده بودم.با اینکه چند باری به شیراز رفتم
11 ماه پیش

دارک مود

به شیراز میشتر میخوره شهر باستانی ای باشه که خانه فروغ الملک این تصورم رو کامل کرد.
11 ماه پیش

آرمیتا مظفر زاده

حتما یه بار میرم خانه فروغ الملک به نظر جای قشنگی میاد.
12 ماه پیش

سهراب وطن دوست

باغ چهل تن یکی از بهترینای شیرازه حتما بهش سر بزنید.
1 سال پیش

نظر دهید