021-49029
قلعه شاداب | بزرگ ترین قلعه ایران

قلعه شاداب | بزرگ ترین قلعه ایران

در ایران، قلعه ها و آثار تاریخی بسیار زیادی وجود دارد. هر کدام از این قلعه ها با توجه به زمان ساختشان، دارای زیبایی های متفاوت و منحصر به فرد خود می باشند. به عبارت دیگر، سبک معماری ایرانی در دوره های مختلف پادشاهی متفاوت بود. به همین سبب، هر کدام از قلعه هایی که در ایران وجود دارند، دارای نمایی متفاوت، و جاذبه های دیدنی مختلفی می باشند. در میان تمام قلعه هایی که در ایران وجود دارند، قلعه شاداب، بزرگ ترینشان است. بی دلیل هم نیست! در این مطلب به معرفی قلعه شاداب و موقعیت مکانی و مسیر دسترسی به آن پرداخته ایم. اگر تا به حال نام این قلعه را نشنیده بودید و با آن آشنایی ندارید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید. 

مختصری درباره قلعه شاداب

همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم، این قلعه، بزرگ ترین قلعه تاریخی در ایران است. در واقع، این قطله طولی بالغ بر 10 کیلومتر و عرضی در حدود 4 کیلومتر دارد. همچنین این قلعه، نزدیک به رودخانه دز می باشد. نکته جالب در خصوص ساختار این قلعه این است که در داخل کوه وجود دارد. به عبارت دیگر این قلعه در دل کوه وجود دارد و برای ساختن آن کوه را کنده اند. مشخصا برای ساخت این قطعه، دقت بسیار زیادی به کار برده شده است. زیرا اگر به این کوه بروید، شاید به زور متوجه وجود قلعه در آن بشوید. همچنین این قلعه در ازتفاع 850 متری از سطح دریا قرار دارد.

جالب ترین نکته در خصوص قلعه شاداب این است که تا چندین سال پیش (در حدود 25 سال پیش) همچنان از این قلعه استفاده می شد و افرادی در داخل آن ساکن بوده اند. اما امروزه این قلعه خالی از سکنه می باشد و متعلق به سازمان حفاظت حیط زیست است.

قدمت

بررسی های بسیاری روی این قلعه انجام شده است. اما متاسفانه همچنان مشخص نیست که قدمت قلعه شاداب مربوط به چه زمانی است. اما به طور کلی، برخی می گویند که مربوط به دوران ساسانیان می باشد. برخی دیگر نیز اعتقاد دارند که این قلعه در زمان ایلامیان ساخته شده است. 

جاذبه های دیدنی نزدیک

در نزدیکی این قلعه، جاذبه های دیدنی و گردشگری بسیار زیادی وجود دارد. بازدید از هر کدام از این جاذبه های گردشگری جای خود را دارد و توصیه می کنم زمانی را برای بازدید از این جاذبه های گردشگری نیز قرار دهید. از جمله جاذبه های نزدیک به این قلعه، می توان به دره کول خرسان اشاره کرد. این دره از زیباترین دره های ایران می باشد که تنها طبیعت گردان حرفه ای می توانند از آن عبور کنند و از این تنگه زیبا و دیدنی بازدید کنند. از دیگر جاذبه های دیدنی نزدیک به قلعه شاداب، می توان به دریاچه شیهون، قبرستان قدیمی نزدیک به این قلعه، چشمه های متعدد، اشاره کرد. علاوه بر این در این منطقه، گونه های مختلف گیاهی وجود دارد که چشم انداز منطقه را بسیار زیبا و دیدنی می کند.

موقعیت مکانی و مسیر دسترسی به قلعه شاداب

قلعه شاداب یکی از جاذبه های گردشگری در استان خوزستان می باشد. موقعیت مکانی این قلعه در شهرستان دزفول و در قسمت شمالی آن قرار دارد. قلعه شاداب تا شهرستان دزفول حدود 40 کیلومتر فاصله دارد اما جاده دسترسی به آن بسیار زیبا و دیدنی است. توصیه می کنم حتما از این قلعه تاریخی دیدن کنید و از بزرگ ترین قلعه تاریخی ایران دیدن کنید.
اگر تا به حال به بازدید از قلعه شاداب رفته اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
 

  • 01 دی ، 1399
  • 497

دیدگاه - 6

معروفی

از ته دلم آرزو دارم که یه بار برم دیدن قلعه شاداب اینطور که معلومه جای خیلی قشنگیه
10 ماه پیش

حنانه

چقدر جالب مرسی بابت مطلب خوبتون حتما یه روز میرم قلعه شاداب رو از نزدیک میبینم
10 ماه پیش

نازنین مقدسی

من سفر کاری رفته بودم خوزستان و راننده تاکسی بهم گفت حتما برم قلعه شاداب رو از نزدیک ببینم. میگن خیلی جای قشنگیه
11 ماه پیش

میلاد نورایی

قلعه شاداب رو خیلیا نمیشناسن ولی از اون جاهای تاریخیه که حداقل باید یه بار دید.
11 ماه پیش

علی یام

با اینکه قلعه شاداب چیز خاصی نداره ولی خیلی حس خاصیه وقتی یه قلعه مربوط به چند هزارسال پیشو میبینی.
11 ماه پیش

امیر نجفی

حسی که بعد از دیدن همچین قلعه بزرگی به آدم دست میده واقعا وصف ناپذیره. به جرات می تونم بگم قلعه شاداب زیباترین اثر تاریخی دنیاست!
11 ماه پیش

نظر دهید