021-91004064
جنگل جیغ، ترسناک ترین جنگل ایران

جنگل جیغ، ترسناک ترین جنگل ایران

جنگل جیغ، که آن را با نام جنگل سربرج یا جنگل مج نیز می شناسند، جنگلی بسیار ترسناک است که این روز ها، شهرت بسیار زیادی پیدا کرده است. جنگل جیغ، مکانی است که با بازدید از آن، می توان به میزان بسیار زیادی، با ترشح آدرنالین رو به رو شد. چرا که این جنگل، با داشتن ویژگی ها و خصوصیات بسیار خاص و منحصر به فرد، جزو عجیب ترین جاذبه های گردشگری ایران به شمار می رود. شاید برایتان جالب باشد بدانید که جنگل جیغ، یکی از جاذبه های گردشگری مشهد بوده و همه روزه، افراد بسیار زیادی اقدام به بازدید از آن می کنند. 
درباره جنگل جیغ، داستان ها و روایات بسیار زیادی ذکر شده است که هر کدام از آن ها، ترس را برای مخاطبان به وجود می آورند. در واقع، این داستان ها بودند که سبب شدند تا جنگل جیغ، به طور دائم، میزبان تعداد بسیار زیادی از گردشگران و توریستان داخلی و خارجی باشد.

جنگل جیغ، جایی می باشد که تا هوا روشن است، همه چیز کاملا عادی و نرمال بوده. اما به محض تاریک شدن هوا، تجربه های بسیار ترسانکی در انتظار شما است. تجربه هایی که شاید هیچوقت در هیچ کجای دیگر، نصیبتان نشود. شنیده شدن صداهای بسیار عجیب و خاص، که طبق نقل قول ها، صدای جیغ است، سبب شده تا افراد بسیار زیادی برای مشاهده اتفاقات این جنگل ترسناک، پا به این جنگل بگذارند. اما واقعا درون جنگل جیغ چه چیز هایی وجود دارد؟ آیا تمامی داستان های روایت شده از جنگل جیغ، دروغی برای جلب توجه بازدید کنندگان است یا واقعا حقیقت دارند؟ شاید برایتان جالب باشد بدانید که صداهای عجیبی که در این جنگل شنیده می شوند تماما واقعی بوده و حقیقت دارند.

جنگل جیغ، جزو عجیب ترین و پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری مشهد به شمار می رود که در ادامه این مطلب، همه چیز را درباره آن بیان کرده ایم. در واقع، تمامی مطالب و اطلاعاتی که در خصوص جنگل جیغ وجود دارد را بیان کرده و شما را با یکی از ترسناک ترین و عجیب ترین جنگل های ایران، که امروزه، مورد توجه بسیاری از گردشگران و توریستان قرار گرفته است، آشنا نموده ایم. پس برای دانستن همه چیز درباره جنگل جیغ، و شنیدن داستان ها و روایاتی که درباره آن وجود دارد، مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

صدای جیغ جنگل جیغ مشهد

شاید تا به حال، داستان های ترسناک متعددی را درباره بسیاری از جاذبه های گردشگری ایران شنیده باشید. در واقع باید اشاره کنیم که در کشور ایران، جاذبه های گردشگری متعددی وجود دارد که توصیه شده برای بازدید از آن ها، در زمان تاریکی هوا اقدام نکنید. چرا که موجودات ترسناک و عجیبی در این زمان ها، مشاهده می شوند. و در واقع، به این مکان ها، لقب ترسناک ترین جاذبه های گردشگری ایران داده شده است. جنگل جیغ نیز، یکی از این جاذبه های گردشگری است که امروزه، ترس بسیار زیادی را برای مخاطبان به همراه دارد. در جنگل جیغ، می توان شاهد ترسناک ترین و عجیب ترین صحنه ها بود، یا تمامی این ها یک داستان برای ترساندن و یا حتی جذب توریست است؟ 

جنگل جیغ، از آن دسته از ترسناک ترین جاذبه های گردشگری ایران می باشد که گفته شده، صدای جیغ از آن شنیده می شود. در واقع هر فردی که به بازدید از جنگل جیغ رفته، بیان کرده است که هنگامی که وارد این جنگل می شوید، صدای جیغ های متعددی شنیده می شود. اگر از اهالی این منطقه، در خصوص جنگل جیغ سوال کنید، بدون شک، می گویند که این جنگل، به طور کامل نفرین شده می باشد و به همین سبب، این منطقه، محل زندگی اجنه است. و در نتیجه، علت شنیده شدن صدای جیغ نیز وجود اجنه و شیاطین در آن است. 

جنگل سربرج، جنگلی که صدای جیغ در آن به گوش می رسد!

جنگل جیغ، سبب شده تا به طور مدام، توریستان و گردشگران متعددی وارد استان خراسان شوند و اقدام به بازدید ازترسناک ترین جنگل ایران، که جزو جاهای دیدنی اطراف مشهد می باشد کنند. طبق تعاریفی که از جنگل جیغ ارائه شده، مشخص شده است که اگر در زمان روشنی هوا و در روز، اقدام به بازدید از جنگل جیغ کنید، با زیبا ترین و دیدنی ترین مناظر رو به رو می شوید. در واقع باید اشاره کنیم که طبق نقل قول ها، جنگل جیغ در طول روز، دقیقا به شکل یک جنگل معمولی و چه بسا زیباتر به نظر می رسد. اما همه چیز از زمان تاریک شدن هوا شروع می شود. زمانی که تاریکی محض، جنگل را فرا گرفته و در نهایت، صداهای بسیار عجیب که به جیغ تشبیه شده اند، تمامی منطقه را فرا می گیرد.

طبق داستان های جنگل جیغ، درست در همان لحظه، و به محض تاریک شدن هوا، می توان صدای جیغ را به وضوح شنید. افرادی که از جنگل جیغ در شب بازدید کرده اند، بیان کرده اند که این صدای جیغ، مثال صدای جیغ زنی است، که در آتش گرفتار شده و در حال سوختن است. و این صدا، به قدری وضوح دارد که جای هیچ گونه شکی در آن باقی نیست. این جیغ گوش خراش، سبب شده تا افراد بسیار زیادی به دنبال رفع کنجکاوی خود، به بازدید از جنگل جیغ بیایند و در نهایت، پس از کمی ماندن در این جنگل بزرگ، از ماجراجویی خود صرف نظر کنند.

رودخانه جنگل جیغ مشهد

پوشش گیاهی جنگل جیغ

جنگل جیغ، جزو ترسناک ترین عجایب ایران به شمار می رود. اما با این حال، می توان گونه های گیاهی بسیار زیبا و دیدنی ای را در آن مشاهده نمود. در واقع با سفر به جنگل جیغ، می توان زیباترین، جذاب ترین، و دیدنی ترین چشم انداز ها را مشاهده نمود. چشم انداز هایی که به واسطه وجود پوشش گیاهی بسیار خاص ایجاد شده است و در نهایت، می تواند گزینه بسیار مناسبی رای گشت و گذار و تفریح به شمار رود. توصیه می کنیم بازدید از جنگل جیغ را در طول روز از دست ندهید. چرا که می توانید زیبا ترین و دیدنی ترین تصاویر و چشم انداز ها را در آن مشاهده کرده و یکی از بهترین و عالی ترین تفریحات خود را در این جنگل بگذرانید.

از جمله انواع پوشش گیاهی که در جنگل جیغ وجود دارد و زیبایی این جنگل را دو چندان کرده است، می توان به درختان میوه ای همچون گیلاس، سیب، گردو، و ... اشاره کرد. علاوه بر این، اگر به بازدید از جنگل جیغ بروید، می توانید به راحتی و آسانی شاهد زیبا ترین و دیدنی ترین درختان چنار باشید که با داشتن قدمت زیاد، سر به فلک کشیده اند و قد بسیار بلندی دارند. 

گونه های جانوری

شاید جنگل جیغ، جنگلی بسیار ترسناک و عجیب به نظر برسد. اما به دلیل وجود پدیده های طبیعی متعدد، گونه ای گیاهی خاص، و شرایط ایده آل، گونه های جانوری متعددی در آن زندگی می کنند. در واقع باید اشاره کنیم که جنگل جیغ، محل زندگی تعداد بسیار زیادی از حیوانات می باشد که با سپری کردن اوقات خود در این جنگل، زندگی عادی خود را ادامه داده و در نهایت، به خوبی از محیط آن لذت می برند. از جمله گونه های جانوری موجود در جنگل جیغ می توان به مواردی همچون روباه، گرگ، قرقی، عقاب، و ... اشاره کرد. به طور کلی جنگل جیغ، محل مناسبی برای زندگی گونه های مختلفی از گیاهان و حیوانات است.

رودخانه سربرج، زیباترین رودخانه در جنگل جیغ

جنگل جیغ، داستان های متعددی دارد که یکی از آن ها مربوط به رودخانه سربرج می شود. رودخانه ای که در زمان های گذشته، به طور کامل پر آب بوده و در نهایت، یکی از زیبا ترین و بی نظیر ترین چشم انداز های جنگل جیغ به شمار می رفته است. جالب است بدانید که جنگل جیغ، جنگلی است که به تازگی، نام جیغ را برای آن انتخاب کرده اند. چرا که از ابتدا صدای جیغ در آن شنیده نمی شد. در واقع اولین باری که اهالی، از شنیده شدن صدای جیغ در جنگل جیغ صحبت می کردند، در طول سال 1390 بود. و این مساله سبب شد تا از آن زمان تا به امروز، این جنگل را، جنگل جیغ خطاب کنند. 

رودخانه سربرج، رودخانه ای بسیار جذاب است که از میان جنگل جیغ عبور کرده است. در نزدیکی جنگل و در ادامه ی رود سربرج، سدی احداث شده است که به نام سد طرق مشهور است. این رودخانه،  یکی از مهم ترین رودخانه هایی است که آب مورد نیاز سد را تامین می کند. اما متاسفانه باید اشاره کنیم که چند سال گذشته، آب این رودخانه به طور کامل خشک شده و در نهایت، تنها بستر خشکی از آن باقی ماند. اما با این وجود، در برخی از فصول سال، آب این رودخانه جاری شده و در نهایت، رودخانه سربرج، تبدیل به یک رودخانه فصلی شده بود.
رودخانه سربرج جنگل جیغ، درست در سال 1390، دوباره به روز های پر آب خود بازگشت و در نهایت، امروزه می توان آن را در نهایت پر آبی و خروشانش مشاهده نمود. دیگر از سال 1390، آب رودخانه سربرج کم آب و فصلی نشده و این خبر بسیار خوبی برای جنگل و برای سد طرق بود. 

داستان های نقل شده در خصوص جنگل جیغ

جنگل جیغ، درست از سال 1390 تبدیل به مکانی که از آن، فقط صدای جیغ می آمد شد. در واقع باید اشاره کنیم که اهالی این روستا، بیان کرده اند که درست از زمانی که آب رودخانه سربرج، به حالت روز های قبلی خود برگشت، و دیگر روز های کم آبی را به خود ندید، صدای جیغ درون جنگل شروع شد. در واقع، اهالی این منطقه اعتقاد دارند که پر آب شدن این رودخانه، ارتباط مستقیمی با شروع صدای جیغ در این جنگل دارد. و به همین سبب، امروزه، پر آبی رودخانه به دلیل وجود ارواح و اجنه ای است که در جنگل جیغ وجود دارند. 
حتی برخی از اهالی روستای سربرج، می گویند که با فرا رسیدن شب، و تاریک شدن هوا، تمامی اجنه و شیاطین، پا به روستا گذاشته و در نهایت، اقدام به تولید این صداهای عجیب و جیغ های بسیار بلند می کنند. 

یکی دیگر از داستان هایی که توسط اهالی روستای سربرج جنگل جیغ نقل قول می شود، این است که در سالیان قبل، زنی در جنگل جیغ در آتش سوخته است. و به همین سبب، امروزه، با فرا رسیدن شب، صدای جیغ های ناله مانند این زن، به گوش می رسد و در حالی که جیغ می کشد، همه جای جنگل را برای پیدا کردن قاتل خود جست و جو می کند. 

تخمین های احتمالی در خصوص علت شنیده شدن صدای جیغ 

در پی شنیده شدن صدای جیغ در جنگل جیغ، نگرانی های بسیار زیادی برای ساکنین روستای سربرج به وجود آمد. به طوری که این اهالی، به طور دائم به دنبال پاسخی در خصوص شنیده شدن این صدای گوش خراش بودند. به همین سبب، چندین نفر، علل هایی را در خصوص به وجود آمدن این صداهای عجیب بیان کرده اند. به عنوان مثال، یکی از عواملی که در خصوص صدای ناراحت کننده جنگل جیغ بیان شده، این است که پر آب شدن رودخانه سربرج، سبب شده تا تعداد بسیار زیادی ملخ، به سمت جنگل جیغ هجوم آورند. چرا که این زیستگاه، مناسب آن ها بوده و در نهایت، درست با فرا رسیدن شب، صداهایی را از خود تولید می کننده که به جیغ مشابه است. 

جنگل جیغ، مورد تحقیق و بررسی های متعددی قرار گرفت و یک دلیل دیگر نیز در خصوص شنیده شدن این صدای ترسناک بیان شد. برخی از افراد، معتقد هستند که وزش باد در جنگل، سبب می شود تا هر صدایی تولید شود. و به همین سبب، با وزش باد، صداهایی مشابه با صدای جیغ شنیده می شود و همین مساله سبب شده تا وحشت بسیار زیادی در بین مردم ایجاد شود. البته باید اشاره کنیم که برای این علل ها، سوال های بی جوابی وجود دارد که سبب می شود تا مورد قبول نباشند. 

به عنوان مثال، برخی افراد می گویند که اگر ملخ ها به جنگل جیغ حمله کرده اند، پس چرا هیچ گونه اثری از تخریبات آن ها مشاهده نمی شود. یا اگر باد می وزد، چرا تا قبل از سال 1390 این صدا ایجاد نمی شد؟ حتی در صورتی که در برخی از شب ها، بدون اینکه بادی بوزد، باز هم صدای جیغ در جنگل جیغ شنیده می شد. 

جنگل جیغ مشهد کجاست؟

راز جنگل جیغ مشهد

جنگل جیغ ترسناک ترین جنگل ایران است. اما به نظر شما توضیحات ماورایی می تواند دلیل محکمی برای این مساله باشد؟ باید اشاره کنیم که هیچ نوع دلیل غیر منطقی ای در خصوص تولید صدای جیغ مانند در جنگل جیغ وجود ندارد. در سال های اخیر، با وجود نگرانی های بسیار زیادی که در بین مردم روستای سربرج ایجاد شده بود، بخدار محله طرقبه مشهد، به دنبال پیگیری این صدا ها، اقدامات متعددی انجام داد. و در نهایت، پس از بررسی های متعدد، بلاخره کارشناسان علت تولید شدن صدای جیغ مانند را در نگل جیغ دریافتند.

در واقع، حدس برخی از اهالی روستای سر برج درست بود و پر آب شدن رودخانه، علتی بود که باعث شد صدای جیغ در این جنگل تولید شود. اما این صدای جیغ، مربوط به ملخ ها نیست. بلکه باید اشاره کنیم که، در پی پر آب شدن رودخانه سربرج، یک نوع گونه حشرات، که در گروه خانواده جیرجیرک ها هستند، به سمت این منطقه مهاجرت کرده و در نهایت، در نزدیکی رودخانه سربرج، زندگی می کنند. این جیرجیرک ها، به قدری زیاد هستند که با فرا رسیدن شب، صدای تمامی آن ها در کنار یکدیگر، شبیه به صدای جیغ می شود. 

جیرجیرک های جنگل جیغ، در تمامی بخش های این جنگل وجود دارند اما به طور عمده، فاصله خود را با رودخانه جنگل جیغ بسیار کم کرده و در حاشیه آن زندگی می کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که تعدد جیرجیرک ها، به حدی است که شاید بر روی یک درخت، تعداد 3000 عدد جیرجیرک وجود داشته باشد.  بدن شک، تعداد بسیار زیاد آن ها، سبب شده تا این صدای جیغ مانند در جنگل جیغ به گوش برسد. البته باید اشاره کنیم که سوالات متعددی در خصوص این جیرجیرک ها وجود دارد که باز هم سبب می شود تا این علت، منطقی به نظر برسد. اما طبق گفته کارشناسان، این نوع جیرجیرک، که چز، زنجره یا همان جیرجیرک دشتی نام دارد، در این مطنقه زندگی کرده و در نهایت، صدای جیغ مانندی را از خود تولید می کند.

بهترین زمان سفر به جنگل جیغ

مشهد، یکی از مهم ترین و اصلی ترین شهر های توریستی ایران است که در تمامی فصول، بازدید کنندگان و توریستان بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کد. جنگل جیغ با قرار داشتن در طرقبه، دارای آب و هوای بسیار خنک تری نسبت به شهر مشهد است و به همین سبب، همه ساله، در دو فصل بهار و پاییز، افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند. منطقه ییلاقی طرقبه، دارای جاذبه های گردشگری متعددی می باشد که شما نیز می توانید از آن ها بازدید کرده و در نهایت، بهترین و به یاد ماندنی ترین اوقات خود را در این منطقه سپری نمایید.

به خاطر داشته باشید که صدای جیرجیرک ها، در تمامی روز های سال در جنگل جیغ به گوش نمی رسد. در واقع اگر علاقه مند به شنیدن صدای جیغ جیرجیرک ها هستید، توصیه می کنیم خرداد ماه را برای سفر انتخاب کرده و در نهایت، به راحتی و آسانی، این صداهای عجیب را در جنگل جیغ بشنوید.

جنگل جیغ کجاست؟

جنگل جیغ، یکی از مهم ترین و جالب ترین جاذبه های گردشگری در طرقبه شهر مشهد می باشد. و برای بازدید از آن باید خود را به شهر مشهد، و منطقه گردشگری طرقبه برسانید. برای دسترسی به جنگل جیغ، پس از دسترسی به طرقبه، باید مسیر خود را به سمت روستای سربرج پیدا کرده و در نهایت، به راحتی و آسانی، محیط بی نظیر و بسیار زیبای جنگل جیغ را مشاهده نمایید.

  • 30 شهریور ، 1400
  • 334

دیدگاه - 1

سیاوش مفیدی

جنگل جیغ خیلی ترسناک به نظر میرسید ولی مرسی از مطلب خوبتون که انقدر دقیق و با جزئیات این جنگل رو توصیف کردید و بیان کردید که علت ترسناک بودن این جنگل چیه
7 ماه پیش

نظر دهید