021-91004064
کلیسای سنت استپانوس کجاست؟

کلیسای سنت استپانوس کجاست؟

کلیسای سنت استپانوس یکی از کلیساهای ارامنه ساکن ایران است. این کلیسا بعد از کلیسای قره مهم ترین کلیسای مسیحیان ایرانی به شمار میرود.این کلیسا در شش کیلومتری روستای دره شام به فاصله 15 کیلومتری در غرب شهر جلفا از توابع استان آذربایجان شرقی  واقع شده است.
تاریخ دقیق ساخت کلیسای سنت استپانوس به طور دقیق مشخص نیست، گروهی معتقدند این کلیسا توسط یکی از 12 حواریون عیسی مسیح پس از عروج عیسی ساخته شده، یعنی زمانی که شاگردان او برای تبلیغ دین مسیحیت در سراسر جهان پراکنده شدند.
اما با بررسی های دقیق شیوه‌ی معماری و تزئینات بنای کلیسای سنت استپانوس تاریخ ساخت آن را به قرن دهم تا دوازدهم میلادی نسبت میدهند. قدیمی ترین سند مکتوبی که از این کلیسا در آن یاد شده مربوط به سال 649 میلادی است، این کلیسا در سال 2006 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
جالب است بدانید قرینه ای از همین کلیسا در ساحل شمالی رود ارس نیز وجود دارد که نشان میدهد در زمان ساخت این دو کلیسا حکومت واحدی بر این مناطق فرمانروایی میکرده است.

علت نامگذاری کلیسای سنت استپانوس:
 

سنت استپانوس یکی از حواریون عیسی مسیح بوده که به قصد ترویج دین مسیحی به اورشلیم رفته بود. یهودیان اورشلیم به جرم اینکه او سخنانی بر خلاف شریعت یهود می گفت اورا سنگسار کردند و استفان مقدس از اولین شهدای مسیحیت است، از همین رو کلیساهای زیادی با نام او یعنی سنت استپانوس در سراسر جهان وجود دارد.


بنای کلیسای سنت استپانوس:

این بنا در دژی با دیوارهای بلند صورتی رنگ قرار گرفته که مسیحیان چنین بناهایی را "وانک" میخوانند. اطراف این بنا محوطه ای سرسبز با درختانی بلند قرار دارد.
شکل کلی کلیسای سنت پتروس استوانه ای است و گنبدی مخروطی شکل دارد. ساختمان کلیسا و حصار این بنا از سنگ های سفید و صورتی ساخته شده  و شامل هفت برج نگهبانی نیز میشود. سبک معماری این بنا را تلفیقی از معماری اورارتویی و رومی میدانند. کلیسای سنت استپانوس مساحتی حدود 15 در 22 متر دارد که دارای دو درب در بخش های غربی و جنوبی است. در سمت درب غربی این بنا بالکنی بر روی چهار ستون سنگی بنا شده که محل اجرای سرودخوانی گروه کر کلیسا است. در سمت درب جنوبی کلیسای سنت پتروس نیز ناقوس‌خانه ای قرار دارد که گنبد این بخش نیز بسیار مورد توجه قرار میگیرد. به طور کلی کلیسای سنت پتروس چهار بخش دارد:


1.صحن کلیسا و گنبد 16 ضلعی: 

صحن کلیسای سنت استپانوس به شکل صلیب بوده و ابعادی برابر 16 در 21 متر مربع دارد. در این صحن سه نمازگاه انفرادی، یک نمازخانه و محرابی مرمری شکل وجود دارد که همگی با نقوش مقرنس مزین شده اند.


2.برج ناقوس :

همانطور که گفته شد این برج در بخش جنوبی کلیسا وجود دارد و بنای آن در دو طبقه که طبقه‌ی اول چهار ستون و طبقه ی دوم هشت ستون سنگی منتهی به یک گنبد هرمی شکل ساخته شده.
در فاصله‌ی چهار ستون این بنا نقوش برجسته ای از فرشته، حضرت مریم،صلیب، ترنج، ستاره و گل هشت پر کار شده. در این برج مقبره‌ی تعدای از افراد سرشناس دین مسیحی نیز وجود دارد.

3. اجاق دانیال:

که درواقع تالاری است با ابعاد 6 در 20 متر و محل غسل تعمید و تالار اجتماعات کلیسای سنت مریم است.

4.مدرسه مذهبی کلیسای سنت استپانوس:

در بخش غربی کلیسا مدرسه ای مذهبی قرار داشته که محل آموزش آموزه های دینی و گاها هنرهایی مثل نقاشی و تذهیب بوده است. در چهار طرف بنای این مدرسه ساختمانهایی وجود دارد که مربوط به استراحت زائران و اصطبل هایی برای چهارپایان است.
امروزه از بنای این مدرسه به عنوان موزه ای که آثار مکشوفه در دره شام همچون انجیل های خطی و چاپی با ارزش ، 15 سند متعلق به دیر استپانوس در آن نگهداری میشود، استفاده می‌گردد.

راه های دسترسی به کلیسای سنت استپانوس:

همانطور که گفته شد این کلیسا در 15 کیلومتری شمال غرب جلفا واقع شده است. برای رسیدن به این کلیسا باید وارد جاده شماره 12 یعنی (بازرگان – بیله‌سوار) شوید و با کمک تابلوهای راهنما، به محوطه ی کلیسا برسید. ورودی این کلیسا برای افراد ایرانی2500 تومان و برای افراد خارجی 30 هزارتومتن است. این کلیسا همه روزه از ساعت 8 صبح تا 5 بعد از ظهر باز میباشد.
 در این کلیسا بخشی برای پارک ماشینها در نظر گرفته شده. همچنین فروشگاه صنایع دستی نیز در نزدیکی آن قرار دارد که میتوانید از آنجا یادگاری و سوغاتی تهیه کنید.


 

  • 12 اسفند ، 1399
  • 706

دیدگاه - 1

رحمان

واو چقدر جای قشنگیه این کلیسای سنت استپانوس
1 سال پیش

نظر دهید