021-91004064
کلیسای مریم مقدس در تبریز

کلیسای مریم مقدس در تبریز

کلیسای مریم مقدس در تبریز یکی از قدیمی ترین و بزرگ ترین کلیساهای تبریز است که مراسم مذهبی فرقه ارامنه در آن برگزار می شود. در کلیسای مریم مقدس می توان به چند سنگ قبر از شخصیت های مشهور اشاره کرد.

کلیسای مریم مقدس در تبریز

 کلیسای ارامنه مریم مقدس یک کلیسای مسیحی ارمنی و از محبوب ترین جاهای دیدنی تبریز، استان آذربایجان شرقی، ایران است. کلیسای مریم مقدس، کلیسای بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین کلیسای مسیحی تبریز و مرکز قابل توجه مراسم ملی و مذهبی ارامنه است که توسط جامعه ارامنه تبریز برگزار می‌شود. کلیسای مریم مقدس در منطقه دیک باشی تبریز قرار دارد. کلیسای مریم مقدس در قرن ششم هجری قمری ساخته شده است و مارکوپولو، جهانگرد معروف ونیزی که در قرن هشتم هجری قمری می‌زیسته است، در سفرنامه‌های خود به این کلیسا در راه خود به چین اشاره کرده است. کلیسای مریم مقدس برای سال‌ها مقر اسقف اعظم ارامنه آذربایجان بود.

 کلیسای مریم مقدس یک عمارت زیباست که ساختمان‌های ضمیمه‌ای در یک منطقه بزرگ پراکنده شده است. هیئتی از همتایان ارمنی کلیسای مریم مقدس را اداره می کنند. طول کلیسای مریم مقدس 16 متر و عرض کلیسای مریم مقدس 14 متر است. ناقوسی که بر روی چهار ستون مربعی در وسط کلیسای مریم مقدس قرار دارد دارای چهار طاق با نقاشی های کتاب مقدس در بین ستون های کلیسای مریم مقدس است. خیمه کلیسای مریم مقدس به سبک معماری ارمنی ساخته شده است که قدمت بخشی از کلیسای مریم مقدس به قرن دوازدهم میلادی بازمی گردد. پایه کلیسای مریم مقدس از سنگ آهک ساخته شده بود.

قدمت سنگ قبر کلیسای مریم مقدس

قدیمی ترین سنگ قبر کلیسای مریم مقدس به قرن شانزدهم میلادی باز می گردد. کلیسای مریم مقدس دارای لولای سنگی است که با توجه به تزئینات کلیسای مریم مقدس، نوع طاق و ویژگی های معماری کلیسای مریم مقدس را می توان به قرن سیزدهم میلادی (قرن هفتم هجری) و دوره ایلخانان مغولی در ایران نسبت داد. بر اساس کتیبه ای، کلیسای مریم مقدس و کل شهر در سال 1780 میلادی در زلزله ای فاجعه بار ویران شد و کلیسای مریم مقدس بر روی ویرانه های آن از سال 1782 تا 1785 به سبک صفوی ساخته شد.

معماری کلیسای مریم مقدس تبریز

معماری کلیسای مریم مقدس تبریز قواعد سبک مسیحی را دنبال می کند. گنبد مرکزی کلیسای مریم مقدس بر روی چهار ستون سنگی قطور قرار گرفته است. کتیبه کوچک مرمری در بالای دروازه اصلی کلیسای مریم مقدس وجود دارد که تاریخ تأسیس آن بر روی آن حک شده است. همچنین هشت ستون سنگی وجود دارد که ناقوس بزرگ کلیسای مریم مقدس بر روی آنها نصب شده است.

داخل کلیسای مریم مقدس

در داخل کلیسای مریم مقدس نقاشی های زیبایی از مریم، باکره، عیسی مسیح و پیروانش دیده می شود. دو تا از تابلوهای بالای چهار ستون اصلی در کلیسای مریم مقدس به دلیل رطوبت به کلی از بین رفته اند و فقط دو تای دیگر باقی مانده است. کلیسای مریم مقدس تبریز و کلیسای وانک اصفهان تنها کلیساهای ایران هستند که نقاشی هایی بر روی پارچه بوم بر روی دیوارهای خود دارند. تکنیک مینیاتوری نقاشی ها متعلق به سال 1800 است و به سبک آنها کاملا اروپایی است.

ویژگی کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس قدیمی ترین و بزرگترین کلیسای ارامنه تبریز است. ایران به عنوان همسایه بلافصل ارمنستان، قرن ها میزبان ارامنه بوده و اجازه ساخت و حفظ مراکز مذهبی و فرهنگی آنها را داده است. کلیسای مریم مقدس تبریز یکی از کلیساهای حواری ارمنی است که در نیمه دوم قرن هجدهم در تبریز ساخته شده است. اما به دلیل سبک سردر منسوب به دوره ایلخانی (قرن سیزدهم) و بر اساس گزارش مارکوپولو، تاریخ ساخت کلیسای مریم مقدس را می توان حدود سه قرن زودتر فرض کرد.

کلیسای مریم مقدس نمایانگر معماری ارمنی

کلیسای مریم مقدس که نمایانگر ویژگی‌های معماری ارمنی است بر روی پلان صلیب شکل ساخته شده است. تاج کلیسای مریم مقدس با گنبدی مرکزی بر روی چهار ستون سنگی ضخیم قرار گرفته است. کلیسای مریم مقدس در قرن هجدهم در اثر زلزله آسیب جدی دید اما به سرعت کلیسای مریم مقدس به سبک صفوی بازسازی شد.

در حالی که به داخل کلیسای مریم مقدس قدم می گذارید، محرابی که 80 سانتی متر بالاتر از زمین ایستاده است، چشمان شما را جلب می کند. دیوارها و ازاره ها با تصاویر مریم، عیسی مسیح و قدیسان تزئین شده است. در اصل چهار نقاشی روی چرم وجود داشت که روی هر یک از ستون های کلیسای مریم مقدس نصب شده بود. اما دو مورد از آنها به دلیل رطوبت آسیب دیدند. نقاشی‌های کنونی که به دیوارهای کلیسای مریم مقدس آویخته شده‌اند، در اصل روی بوم نقاشی شده‌اند و نشان‌دهنده آمیزه‌ای از سبک اروپایی با سبک مینیاتوری پس از قرن هجدهم در ایران است. اینها توسط آندرانیک سیمباریان، که از ارمنستان در یک پروژه بازسازی دعوت شده بود، نقاشی شده اند. نور کلیسای مریم مقدس عمدتا توسط دو چلچراغ آویزان شده از محراب و گنبد به همراه چراغ های کوچکتر نصب شده در اطراف کلیسا تامین می شود.

محیط خارج از کلیسای مریم مقدس

در خارج از کلیسای مریم مقدس، اتاقی وجود دارد که توسط هشت ستون در نزدیکی ورودی کلیسای مریم مقدس نگه داشته شده و دو ناقوس در آن نصب شده است. این منطقه همچنین میزبان اولین چایخانه افتتاح شده در تبریز بود.

محل غذا خوردن در نزدیکی کلیسای مریم مقدس تبریز

حاج علی کباب، رستوران ایپک یولو، رستوران دکتر نیک، رستوران سالار ارک، رستوران عمارت، رستوران اسپانیایی باداس و رستوران حاج مجید مکان هایی هستند که در نزدیکی کلیسای مریم مقدس می توانید غذاهای خوشمزه ای داشته باشید.

محل اقامت در نزدیکی کلیسای مریم مقدس تبریز

اگر به دنبال هتل های مجلل در نزدیکی کلیسای مریم مقدس تبریز هستید، می توانید در هتل بین المللی تبریز، هتل بین المللی شهریار تبریز، هتل گسترش و یا هتل پتروشیمی تبریز اقامت کنید. همچنین هتل دریا تبریز، هتل سینا و پارک تبریز از گزینه های شما برای داشتن اقامتی مقرون به صرفه در نزدیکی کلیسای مریم مقدس تبریز هستند.

چگونه به کلیسای مریم مقدس تبریز برویم؟

رفتن به کلیسای مریم مقدس با ماشین

برای رفتن به کلیسای مریم مقدس به میدان راستا کوچک آغزی بروید و از خیابان شریعتی شمالی بروید. کلیسای مریم مقدس تبریز در سمت راست شماست.

رفتن به کلیسای مریم مقدس با اتوبوس

برای رفتن به کلیسای مریم مقدس  با اتوبوس می توانید در ایستگاه بازار از اتوبوس پیاده شوید و سپس در خیابان شریعتی شمالی به سمت جنوب قدم بزنید. بعد از کمی پیاده روی، کلیسای مریم مقدس تبریز در سمت راست شما قرار دارد.

کلیسای مریم مقدس تبریز

شهر تبریز ( شهر کلیسای مریم مقدس )

تبریز ( شهر کلیسای مریم مقدس ) به دلیل جایگاه تاریخی در تحولات سیاسی ایران و وجود عناصر متفکر ملی و مذهبی در این شهر، مرکز جنبش‌های انقلاب مشروطیت ایران در سال‌های 1905 تا 1911 میلادی شد که منجر به تأسیس مجلس در ایران و تشکیل قانون اساسی شد. ستارخان و باقرخان دو انقلابی تبریزی که رهبری همبستگی مردم تبریز ( شهر کلیسای مریم مقدس ) علیه سلطنت مطلقه را بر عهده داشتند، نقش بسزایی در تحقق اهداف انقلاب مشروطه ایران داشتند. 

در سال 1909 تبریز توسط نیروهای روس اشغال شد. چهار ماه پس از پیروزی انقلاب مشروطیت، روسها دوباره به تبریز (کلیسای مریم مقدس ) حمله کردند. پس از درهم شکستن مقاومت محلی با هجوم نیروهای روس، سرکوب انقلابیون مشروطه و ساکنان شهر را آغاز کردند. در پی این تهاجم، نیروهای روس حدود 1200 نفر از ساکنان تبریز را اعدام کردند. در نتیجه لشکرکشی، تبریز بین سالهای 1911 تا 1917 به اشغال نیروهای روس درآمد.

جنگ جهانی اول و کمپین قفقاز در تبریز ( شهر کلیسای مریم مقدس )

ایران از همان آغاز جنگ جهانی اول اعلام کرد هنگامی که جنگ شروع شد، تبریز (شهرکلیسای مریم مقدس ) و بسیاری از مناطق شمال غربی، شمال ایران پیش از این چندین سال عملا توسط روسیه اشغال شده بود. در سال های بعدی جنگ جهانی اول، نیروهای عثمانی مداخله کردند و با شکست دادن نیروهای روسی مستقر در آن شهر، کنترل شهر را به دست گرفتند. در این زمان، ارتش عثمانی به رهبری انور پاشا تمام ارتش روسیه را در منطقه قفقاز تهدید کرد. نیروهای روسی در مرحله بعدی جنگ، شهر را از عثمانی ها پس گرفتند. به دنبال عقب نشینی روسیه، عثمانی ها یک بار دیگر شهر را برای چند ماه تا پایان قاطع جنگ تصرف کردند و پس از آن عقب نشینی کردند.

 پس از جنگ جهانی اول، دوره جدیدی در تاریخ این شهرستان آغاز شد. رضا شاه، سرتیپ بریگاد قزاق ایرانی، پس از کودتا، خود را پادشاه کشور اعلام کرد. او با وعده‌های برنامه‌های نوسازی در ایران که بر وحدت کشور متمرکز بود، با ایده یک کشور، یک ملت شروع کرد. این امر شامل تمرکز قدرت و اعمال محدودیت بر فرهنگ، میراث و زبان‌های محلی از جمله در آذربایجان و شهر تبریز بود. طرح نوسازی و ملی شدن رضاشاه تا اوج گیری جنگ جهانی دوم ادامه داشت.

تبریز در سال پایانی جنگ جهانی دوم

در سال پایانی جنگ جهانی دوم با وجود اعلام بی‌طرفی توسط دولت ایران، کشور توسط نیروهای متفقین اشغال شد. سپس نیروهای متفقین از رضا شاه خواستند که از سلطنت کناره گیری کند و پسرش محمدرضا را به عنوان پادشاه جدید کشور منصوب کردند. اوضاع پس از جنگ با کمک شوروی برای ایجاد یک حکومت محلی به نام دولت خلق آذربایجان در شمال غرب ایران با پایتختی تبریز ( شهر کلیسای مریم مقدس ) پیچیده تر شد. حکومت محلی جدید تحت حمایت شوروی توسط جعفر پیشه‌وری اداره می‌شد و از سال 1946 به مدت یک سال قدرت را در دست داشت. 

دولت پیشه‌وری آزادی بیان و آموزش به زبان آذربایجانی را بیشتر کرد و میراث فرهنگی محلی را ترویج کرد و در میان ساکنان شهرت یافت اما از آنجایی که پشتیبانی مذهبی خاصی نداشت مورد حمایت اکثریت آذری‌ها واقع نشد. به همین سبب پس از عقب نشینی نیروهای شوروی، نیروهای مسلح محدود پیشه وری توسط ارتش شاهنشاهی ایران سرکوب شد و دولت ایران کنترل شهر را دوباره به دست گرفت. یکی از تأسیسات مهم در دوره حکومت پیشه وری، افتتاح دانشگاه تبریز بود که نقش عمده ای در جنبش های سیاسی و اعتراضات بعدی منطقه داشت.

تبریز ( شهر کلیسای مریم مقدس ) پس از اشغال آذربایجان توسط شوروی

تا 30 سال بعد، پس از فروپاشی حکومت خودمختار آذربایجان، تبریز تا انقلاب سال 1357 از دوران باثباتی برخوردار بود. در این مدت این شهر سرمایه‌گذاران زیادی را در صنایع خود پذیرفت و به قطب صنایع سنگین در شمال غرب ایران تبدیل شد. نیاز به نیروی کار قوی باعث افزایش مهاجرت از سراسر آذربایجان به تبریز شد. در این دوران و به دلیل سیاست مستمر تمرکز دولت در تهران و تغییر در ارتباطات و حمل و نقل، این شهر سلطه تاریخی خود را از دست داد تا دروازه اصلاح و نوسازی در کشور باشد.

از سال 1357 و با تب و تاب انقلاب اسلامی ایران، جنبش های انقلابی برخی از تبریزی ها نقش عمده ای در انقلاب داشت. پس از انقلاب، برخی از ساکنان شهر، به مخالفت با حکومت انقلابی پرداختند. یکی دیگر از منابع اصلی نارضایتی، حمایت برخی آذری‌های ایران از جمله تبریزی‌ها از سوی یکی از روحانیون بزرگ قم، آیت‌الله شریعتمداری بود که مخالف مفاد قانون اساسی جدید بود که دارای اصل ولایت مطلقه فقیه بود. پس از اعتراف قطب زاده به دست داشتن شریعتمداری در بمب گذاری خانه امام خمینی، ایشان به بازداشت خانگی رفت و ناآرامی در شهر فروکش کرد. 

تبریز در زمان اردیبهشت 1391

تبریز( شهر کلیسای مریم مقدس ) به دلیل جنگ ایران و عراق، مانند سایر نقاط کشور، اکثر پروژه‌های عمرانی و عمرانی شهر به منظور تامین هزینه‌های جنگ متوقف شد. علاوه بر اثرات غیرمستقیم جنگ، منطقه صنعتی شهر به ویژه پالایشگاه نفت نیز به دلیل نزدیک بودن به خطوط مرزی عراق و نقش استراتژیک آنها در اقتصاد کشور، هدف اصلی حملات هوایی نیروهای هوایی عراق بود. با تشدید جنگ، حملات به جنگ شهرها تبدیل شد و حملات هوایی بعدها به حملات تصادفی به مناطق مسکونی شهر در مرحله آخر جنگ تبدیل شد. تبریز( شهر کلیسای مریم مقدس ) در سال های اخیر بسیار باثبات تر شده استتحولات جدید در شهر به سرعت در حال تغییر چهره شهر است.

تبریز به عنوان پایتخت ایران در زمان آتروپات

تبریز(شهر کلیسای مریم مقدس ) توسط چندین حاکم از زمان آتروپات به عنوان پایتخت انتخاب شد. این شهر از سال 1265 پایتخت سلسله ایلخانان (مغول) بود. در دوران غازان خان که در سال 1295 به قدرت رسید، این شهر به بالاترین شکوه خود رسید. قلمرو بعدی از آمودریا در شرق تا مرزهای مصر در غرب و از قفقاز در شمال تا اقیانوس هند در جنوب امتداد داشت. این شهر مجددا در زمان سلسله قره قویونلوها از 1375 تا 1468 و سپس در دوره آق قویونلوها در 1468-1501 پایتخت ایران بود. سرانجام از سال 1501 تا شکست آنها در 1555 پایتخت امپراتوری ایران در دوره صفویه بود. در دوره قاجار، تبریز به عنوان مرکز اقامت ولیعهد ایران (1794-1925) مورد استفاده قرار گرفت.

تبریز ( شهر کلیسای مریم مقدس ) موزه عصر آهن

در سال 2002، طی یک پروژه ساخت و ساز در ضلع شمالی مسجد آبی (بخشی از پروژه راه ابریشم)، یک قبرستان باستانی آشکار شد. این امر مخفی نگه داشته شد تا اینکه یک کارگر ساختمانی به مقامات هشدار داد. تجزیه و تحلیل رادیوکربن توسط دانشگاه علامه طباطبایی قدمت بیش از 3800 سال پیشینه قبور را نشان داده است. موزه ای از این کاوش ها از جمله مسجد آبی در سال 2006 به روی عموم باز شد. محل دیگر کاوش در خیابان عباسی در محل ربع رشیدی است که از حدود 700 سال پیش محل استقرار یک موسسه دانشگاهی بوده است. در دوره ایلخانی تأسیس شد.

اقلیم تبریز ( شهر کلیسای مریم مقدس )

تبریز ( شهر کلیسای مریم مقدس ) دارای آب و هوای قاره ای با فصول منظم و هم مرز با آب و هوای سرد نیمه خشک است. میزان بارندگی سالانه حدود 320 میلی متر است که مقدار زیادی از آن در ماه های زمستان به صورت برف و در بهار و پاییز به صورت باران می بارد. این شهر در بهار دارای آب و هوای معتدل و معتدل، در تابستان خشک و نیمه گرم، در پاییز مرطوب و بارانی و در زمستان سرد برفی است. متوسط دما سالانه 12.6 درجه سانتی گراد است. بادهای خنک بیشتر در تابستان از شرق به غرب می وزد.

آلودگی محیط در تبریز

آلودگی هوا یکی از مهمترین مسائل زیست محیطی در تبریز( شهر کلیسای مریم مقدس )  است. آلودگی هوا به دلیل افزایش تردد خودروها در شهر و صنایع آلاینده مانند نیروگاه های حرارتی، مجتمع های پتروشیمی و پالایشگاه نفت در غرب شهر است، میزان آلودگی هوا در نیمه دوم سال 20 به طور مداوم افزایش یافته است. قرن. با الزام قوانین ملی زیست محیطی توسط صنایع سنگین، آلودگی هوای صنعتی در سال های اخیر کاهش یافته است. با این حال، کیفیت هوای این شهر با استانداردهای جهانی هوای پاک فاصله زیادی دارد.

یک تهدید زیست محیطی فوری، کوچک شدن و خشک شدن دریاچه ارومیه واقع در حومه غرب تبریز ( شهر کلیسای مریم مقدس ) است. این دریاچه از اواخر قرن بیستم با یک بحران جدی مواجه شده است. کاهش عمق آب، افزایش شوری آب تا حد اشباع و ظهور نمکزارهای وسیع در اطراف دریاچه، نشانه های هشداردهنده ای از خشک شدن کامل تدریجی یک اکوسیستم منحصر به فرد است. این به دلیل گرم شدن زمین و افزایش تقاضا برای منابع آب شیرین ناکافی در حوضه رخ داد. بیم آن می رود که در آینده نزدیک ابرهای کم ارتفاعی از نمک و مواد معدنی موجود در هوا بر روی مناطق وسیعی در اطراف دریاچه شناور باشند و خطرات جدی برای سلامتی ایجاد کنند.

مناطق تاریخی شهرداری تبریز 

 تبریز ( شهر کلیسای مریم مقدس ) به 12 منطقه شهرداری تقسیم شده است. هر منطقه شهرداری تعدادی از محله های قدیمی را که دارای علایق فرهنگی و تاریخی هستند حفظ می کند.

اهراب 
آخماقایا (آخماقایا)
امراقیز (امره قیز)
بهار 
باغشومال (باغ‌ شمال)
بارون آواک (بارناوا) 
بازار 
بیلانکی (بیلانکوه) (بیلانکی)
چرنداب 
چوسدوزان 
داواچی 
گجیل
گازران 
امامیه 
حکماور 
کوچه باغ 
خطیب 
خیام 
خیاوان 
کوجووار
لاکلار 
لاله 
لیلاوا 
مقصودیه 
مارالان 
نوبار 
قره‌آغاج 
قراملیک 
راستاکوچا 
سرلک 
سیلاب 
ششگلان 
سیرخاب 
تپه لی باغ

معرفی کلیسای مریم مقدس تبریز

زبان آذری تبریز 

زبان غالب در تبریز ( شهر کلیسای مریم مقدس ) زبان آذربایجانی است (آذربایجانی ها آن را ترکی یا ترکی آذری می نامند) که یک زبان ترکی است که با لهجه های ترکی امروزی قابل درک است. این زبان از آنجایی که قرن ها در ارتباط نزدیک با زبان فارسی بوده، دارای یک ابر لایه قوی ایرانی است. مانند سایر نقاط ایران، زبان رسمی آن فارسی است و بیشتر ساکنان آن، زبان بومی یا نزدیک به بومی و زبان فارسی را که رسانه اصلی آموزش است، دارند. با این وجود، قانون اساسی ایران به حق تکلم احترام می گذارد و امکانات آموزشی محدودی برای سایر زبان های بومی از جمله آذربایجانی دارد. برای اولین بار در سال 1999 برنامه آکادمیک زبان آذربایجانی در دانشگاه تبریز افتتاح شد.

به جز آذربایجانی، اقلیت قابل توجهی از ارمنی زبانان و اقلیت کوچکتری از آشوری زبانان نوآرامی وجود دارد. اعتقاد بر این است که قبل از افزایش تدریجی و تسلط زبان آذربایجانی در این منطقه، سایر زبانهای ایرانی مشابه فارسی در آذربایجان و تبریز ( شهر کلیسای مریم مقدس ) صحبت می شده است. نسخه خطی قرن سیزدهم سفینه تبریزی اشعاری دارد به زبانی که نویسنده تبریزی تبار آن را زبان تبریزی می نامد که مشابه فارسی است. این زبان در عرف تاریخی به زبان آذری پهلوی معروف است.

دین در تبریز

شاه اسماعیل اول پس از تاجگذاری در تبریز در سال 1501، شاخه دوازده امامی شیعه را به عنوان مذهب رسمی امپراتوری صفوی اعلام کرد. در نتیجه این فرمان سلطنتی، بیشترین جمعیت اهل سنت تبریز به شیعه گرویدند. در حال حاضر اکثریت مردم پیرو اسلام شیعه هستند. تبریز ( شهر کلیسای مریم مقدس ) دارای یک اقلیت ارمنی حواری قابل مشاهده است که پیرو مسیحیت هستند. قبلا یک جامعه کوچک یهودی وجود داشت، اما بیشتر آنها به تهران نقل مکان کرده اند. یک جامعه کوچک و درگیر بهائی در شهر وجود دارد.

همجواری تبریز با سهند

همجواری تبریز ( شهر کلیسای مریم مقدس ) با سهند، کوهی در جنوب شهر، منبع الهام انقلابیون و شاعران معاصر بوده است. با این حال، قدرت این منبع الهام بخش به زمان های بسیار قبلی می رود. تبریز ( شهر کلیسای مریم مقدس ) خانه بسیاری از نویسندگان، شاعران و جنبش های اشراقی ایرانی بود. در زمان های قدیم، سرشناسان شهر با تشکیل جلسات دوره ای از شاعران و نویسندگان حمایت می کردند. در طول تاریخ طولانی خود، اقامتگاه بسیاری از نویسندگان و شاعران سرشناس ایرانی بوده است. فهرست را می توان از مولوی قدیم، قطران، خاقانی تا سال های اخیر صمد بهرنگی، غلامحسین ساعدی، پروین اعتصامی آغاز کرد. 

محمدحسین شهریار شاعر برجسته آذری ایران در تبریز( شهر کلیسای مریم مقدس ) متولد شد. فرهنگ، ارزش‌های اجتماعی، زبان و موسیقی آمیزه‌ای است از آنچه در بقیه نقاط ایران وجود دارد. تبریز در ادبیات فارسی نیز جایگاه ویژه‌ای دارد که نمونه‌ای از ابیات برخی از بهترین شاعران و نویسندگان ایران را نشان می‌دهد:

ساربانا بار بگشا ز اشتران
شهر تبریز است و کوی دلبران
ای سربان بار شترها را تخلیه کن
چون تبریز محله معشوق است.
مکان های مهم در تبریز 
خانه مشروطه تبریز (خانه مشروطه)
مسجد جامع تبریز
بازار بزرگ تبریز
برج ساعت تبریز (کاخ شهرداری)
مسجد کبود تبریز
مقبره الشعرا (مقبراتوشعرا)
موزه قاجار (خانه امیر نظام گروسی)

بازدیدکنندگان برای بازدید از کلیسا باید از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران مجوز بگیرند. استخدام یک راهنمای محلی برای دریافت مجوز بسیار توصیه می شود. کلیسا در تعطیلات ملی (روزهای عزاداری مذهبی) بسته است.

کلیسای مریم مقدس در تبریز یکی از مکان های تاریخی در تبریز می باشد که شما می توانید زمانی که به شهر تبریز می آیید از این مکان زیبا دیدن نمایید.

 
  • 06 دی ، 1400
  • 398

نظر دهید