021-91004064
کویر ریگ جن، مثلث برمودای ایران

کویر ریگ جن، مثلث برمودای ایران

کویر ریگ جن، کویری بسیار مشهور و پر طرفدار در کشور ایران است که دارای رمز و راز های بسیار زیادی می باشد. کویر ریگ جن، از آن دسته از جاذبه های گردشگری است که افراد بسیار زیادی را علاقه مند به بازدید از خود کرده است. چرا که ویژگی ها و خصوصیات بسیار خاصی که این کویر دارد، در هیچ کویر دیگری نمایان نشده است. و چه بسا لقب مثلث برمودای ایران، بیانگر منحصر به فرد بودن کویر ریگ جن می باشد. اما درون کویر ریگ جن چه چیز هایی وجود دارد و وجود چه ویژگی هایی درون این کویر سبب شده تا بازدید از آن برای هر فردی امکان پذیر نباشد؟ 

کویر ریگ جن دنیایی پر رمز و راز است که قصد داریم در ادامه این مطلب همه چیز را درباره آن بیان کنیم. اگر تا به حال نام کویر ریگ جن را شنیده اید اما اطلاعات چندانی از آن ندارید، و یا اگر دوست دارید با یکی از خطرناک ترین جاذبه های گردشگری ایران، که بدون شک کویر ریگ جن می باشد، آشنا شوید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید. به طور کلی کویر ریگ جن از زیبا ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری این کشور می باشد اما متاسفانه هر فردی نمی تواند از آن بازدید کند. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید و با یکی از متفاوت ترین کویر های ایران آشنا شوید.

ریگ جن چیست؟

ریگ جن نام یکی از زیبا ترین و خاص ترین کویر های کشور ایران می باشد. همانطور که می دانید، مساحت بسیار زیادی از کشور ایران را مناطق گرم و خشک تشکیل داده اند. به همین سبب باید اشاره کنیم که امروزه در کشورمان، کویر های بسیار زیادی وجود دارد که با بازدید از آن ها می توان با دنیای بسیار زیبا و جذابی از تپه های شنی رو به رو شد. در بین تمامی کویر های ایران، یکی از آن ها دارای زیباترین منظره، اما خطرناک ترین محیط می باشد. کویر ریگ جن، یکی از بزرگ ترین ریگ زار ها در ایران می باشد که دارای مساحتی در حدود 4526 متر مربع می باشد. باید اشاره کنیم که کویر ریگ جن، ریگ زاری بسیار بسیار وسیع می باشد که حتی نام آن در رتبه 3 بین بزرگ ترین کویر های ایران قرار گرفته است. 

کویر ریگ جن با خصوصیات متعددی که دارد، یکی از جذاب ترین و زیباترین کویر های ایران بوده که با سفر به آن، می توانید بهترین و عالی ترین کویر نوردی را تجربه نمایید.

عبور از ریگ جن

بر خلاف داستان های بسیار ترسناکی که از کویر ریگ جن وجود دارد، باید اشاره کنیم که سفر به کویر و عبور از کویر ریگ جن، به میزان بسیار زیادی لذت بخش و به یاد ماندنی می باشد. مشاهده منظره بسیار زیبا و بی نظیری که می توانید آرامش مطلق را از آن دریافت کنید، و همچنین پیاده روی و انجام تفریحات متعددی که همگی در این کویر امکان پذیر هستند، اقداماتی است که می توانند لذت بخش ترین و به یاد ماندنی ترین سفر را برای شما رقم بزنند. 

در واقع، همانطور که کویر ریگ جن را مثلث برمودای ایران می نامند و همچنین سفر به آن بسیار خطرناک است، اما با این حال، قدم زدن و عبور از سختی ها و چالش های کویر ریگگ جن بسیار لذت بخش و به یاد ماندنی می باشد. اگر علاقه مند به کویر نوردی و بازدید از بی نظیر ترین و زیبا ترین مناظر و چشم انداز ها هستید، توصیه می کنیم بازدید از کویر ریگ جن را از دست ندهید.

علت خطرناک بودن کویر ریگ جن چیست؟

کویر ریگ جن، از آن دسته از جاذبه های گردشگری است که در صورتی که مهارت ها و تجربه بسیار زیادی را در کویر نوردی و سفر در طبیعت هایی که دارای سختی بالایی هستند را نداشته باشید، سفر به ان، کاملا خطرناک و کشنده است. کویر ریگ جن، مکانی است که از آن به عنوان محل قتل یاد می شود. چرا که درون این کویر، هیچ موجود زنده ای وجود ندارد و نمی توان اثری از آن ها را مشاهده نمود. در واقع هیچ موجودی نمی تواند مدت زیادی را در کویر ریگ جن زنده بماند. چرا که حیات در آن وجود نداشته و شرایط بسیار سختی بر آن حکم فرما است. 

درون کویر ریگ جن، تعداد بسیار زیادی از باتلاق ها و گل و لجن است. در صورتی که قدمی اشتباه در این کویر بردارید و یا مسیر خود را به درستی نشناسید، می توانید به راحتی خود را به کام مرگ بکشانید. شاید برایتان جالب باشد بدانید که کویر ریگ جن، کویری است که در هر ثانیه، شکل آن تغییر کرده و نمی توانید تشخیص دهید که در حال حاضر در چه نقطه ای قرار دارید. این کویر به طور دائم در حال تغییر شکل بوده و بدون وجود جی پی اس، سفر به آن کاملا اشتباه است. 

کویر ریگ جن

سوالاتی که هرگز پاسخی برای آن ها پیدا نشد!

کویر ریگ جن، با وجود خطرات بسیار زیادی دارد، دارای محیطی بسیار رمز آلود نیز است. درون کویر ریگ جن، اتفاقات بسیار زیادی رخ داده است که بسیاری از آن ها، بدون پاسخ باقی مانده اند. از همان ابتدا، درست از زمانی که کویر ریگ جن، کم کم شناخته شد، ترس بسیار زیادی را در دل افرادی که به بازدید از آن رفته اند و یا یکی از نزدیکان آن ها پا به این کویر گذاشته بود، افتاد. چرا که بسیاری از افراد، معتقد بودند که عزیز خود را در این کویر گم کرده اند. 

به عنوان مثال، مادری که در نزدیکی های کویر ریگ جن زندگی می کرد، ادعا می کرد که پسرش را درون این کویر از دست داده است. و هرچه جست و جو می کند، هیچ اثری را از فرزندش پیدا نمی کند. علاوه بر این باید اشاره کنیم که مفقودی بسیار زیادی در کویر ریگ جن رخ داده است که هیچ کدام از اجساد این مفقود شده پیدا نشد. 

علاوه بر این، داستان های بسیار زیادی دیگری از این کویر روایت می شود که گاهی اوقات باور کردن آن ها بسیار سخت است. اما جالب است بدانید که برای بسیاری از این داستان ها، شواهدی نیز وجود دارد که نشان میدهد این داستان ها صحت دارند. برای مثال، فردی وجود دارد که گفته می شود پس از سفر به کویر ریگ جن، توانایی تکلم خود را از دست داده است. باید اشاره کنیم که از این قبیل داستان ها به میزان بسیار زیادی در خصوص کویر ریگ جن وجود دارد.

که البته نمی توان گفت تمامی آن ها صحت دارند. اما با این وجود باید اشاره کنیم که گرفتن جان تعداد بسیار زیادی از انسان ها توسط کویر ریگ جن، یک حقیقت تلخ و دردناکی است که متاسفانه به میزان بسیار زیادی اتفاق افتاده است. 

سنگ های سیاه کویر ریگ جن

همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم، کویر ریگ جن، دارای وسعت بسیار زیادی می باشد. با وجود این که در بالا، وسعت حدودی کویر ریگ جن را معرفی کردیم، اما با این حال باید اشاره کنیم که تخمین ها و ابعاد حدودی ای از مساحت دقیق کویر ریگ جن وجود دارد. حتی گفته می شود که مساحت آن، بسیار بیشتر از چیزی که اعلام شده است می باشد. اما بخشی در این کویر وسیع و زیبا وجود دارد که درون آن، سنگ های سیاه بسیار زیادی به چشم می خورد. به بیان دقیق تر، در محدوده جنوب مرکزی کویر ریگ جن، محلی وجود دارد که سنگ های بسیار جذاب و زیبایی که به رنگ مشکی می باشند وجود دارند. اما داستان این سننگ ها چیست و چرا دقیقا در این بخش از کویر ریگ جن قرار دارند؟

کویر ریگ جن، در بخش شمالی خود، دارای یک کوه به نام ملاهادی می باشد. درون کوه ملاهادی، معدن هایی وجود دارد که برای استخراج مس کاربرد دارد. طبیعتا باستان شناسان بسیار زیادی بر روی سنگ های مشکی موجود در این بخش از کویر ریگ جن تحقیق نموده اند. پس از انجام تحقیقات متعدد، مشخص شد که در گذشته، انسان هایی در این منطقه از کوه ملاهادی استفاده می کردند و مس درون آن را استخراج می نمودند. آن ها پس از استخراج مس، سنگ های را در کوره ها ذوب می نموده  در نهایت، سرباره های آن ها را درون کویر رها می کردند. در نتیجه، سنگ های مشکی ای که امروزه در کویر ریگ جن وجود دارد، سرباره های حاصل از ذوب مس استخراج شده از کوه ملاهادی می باشد. با این جال باید اشاره کنیم که رازی در این داستان نهفته است.

راز سنگ های سیاه

این که انسان ها در گذشته از این معدن برای استخراج مس استفاده می کردند امری بسیار طبیعی و عادی است. حتی باید اشاره کنیم که این افراد، برای روشن نگاه داشتن کوره های خود نیز از نوعی از گیاهانی که در زمان های گذشته در این منطقه میروییده است استفاده می کرده اند. اما رازی که در این داستان وجود دارد، این است که در امروزه، با وجود این حجم از پیشرفت علم و امکانات متعدد، باز هم سفر به کویر ریگ جن امری خطرناک و دشوار است. و همچنین نیاز به تجهیزات بسیار زیادی دارد. 

انسان های گذشته به چه شکلی به کویر ریگ جن سفر می کردند و حتی در این منطقه، اقدام به استخراج مس می نمودند؟ حتی باید اشاره کنیم که تحقیقات بسیار زیادی بر روی کویر ریگ جن صورت گرفته است و در پی آن، کوچک ترین اثاری از حیات در کویر ریگ جن یافت نشده است. حتی باید اشاره کنیم که هیچ اثری از آب و رودخانه در این منطقه وجود ندارد و نزدیک تری منبع آب در کویر ریگ جن، دی گیلومتر ها فاصله در محدوده شمالی کویر قرار دارد. 

ریگ جن جن دارد؟ (داستان های خیالی نقل شده)

اگر کمی درباره کویر ریگ جن تحقیق کنید، در می یابید که داستان های بسیار زیادی در خصوص آن ها وجود دارد که باور کردن آن ها کمی سخت است. داستان هایی درباره ارواح و همچنین اجنه و شیاطینی که درون کویر ریگ جن وجود دارند. نقل قول های بسیار زیادی وجود دارد که همه بیانگر وجود این اشباح و اجنه بودند که سبب شده اند تا افراد جن خود را از دست بدهند. به عنوان مثال، نقل قولی وجود دارد که طبق آن، فردی هنگامی که با کاروان خود به بازدید از ریگ جن رفته بود، در هنگام شب، صدای کاروان دیگری را می شوند. در نتیجه در پی یافتن صدا کاروان را ترک می کند و در نهایت، خود را در ناکجا آباد در وسط کویر ریگ جن می یابد. 

داستان دیگری وجود دارد که زمانی، فردی با گروهی به ریگ جن سفر کرده بود. در این بین، هنگامی که از کاروان غقب افتاده بود و عقب تر از گروه خود در حال حرکت بود، صدای هم گروهی های خود را از مکان دیگری می شوند و به همین سبب، به دنبال صدا رفته و در نهایت مفقود شده و جان خود را از دست داده است. با تعاریف این داستان ها، نام های اشباح و اجنه نیز به کار برده می شود که باید اشاره کنیم که هیچ کدام از این داستان ها واقعی نبوده و تمامی آن ها، اثراتی از کویر نوردی است.

معرفی کویر ریگ جن

تفریحاتی که در سفر به این کویر امکان پذیر است!

با سفر به کویر ریگ جن، می توانید اثرات منفی ای که از سال گذشته در ذهن هایتان باقی مانده است را از بین ببرید. در واقع باید اشاره کنیم که در سفر به کویر ریگ جن، می توان ارامش و سکوت مطلق کویری را دریافت کرد، چشم انداز و مناظر بسیار جذاب و دیدنی را مشاهده نمود، در بین ریگ زار های بسیار جذاب قدم زد، و علاوه بر این تفریحات متعددی را نیز انجام داد.

یکی از جذاب ترین و بهترین تفریحاتی که می توان در کویر ریگ جن انجام داد، موتور سواری در کویر است. برخی از افراد، برای کسب بهترین و عالی ترین تجربه ها در کویر ریگ جن، در هنگام سفر، با خود موتور و یا موتور های چهار چرخ را می برند تا بتوانند از این فرصت بهترین استفاده را کرده و تجربه ای به یاد ماندنی و خاطره انگیز را کسب کنند. 

یکی دیگر از بهترین تفریحاتی که می توان در کویر ریگ جن اقدام به انجام آن نمود، اسکیت سواری بر روی تپه های شنی و رمل های زیبای کویر ریگ جن است. علاوه بر این باید اشاره کنیم که در صورتی که به بازدید از کویر ریگ جن رفتید، حتما یک دوربین عکاسی را نیز با خود به همراه ببرید. بدون شک، می توانید لذت بخش ترین و عالی ترین سفر خود را در این منطقه تجربه کرده و همچنین تصاویر بی نظیری را از این کویر به ثبت برسانید. 

در آخر با سفر به کویر ریگ جن، می توانید شب را در دل کویر اقامت کرده و به تماشای ستارگان بی نظیر و زیبای این کویر بپردازید. اگر علاقه مند به کسب بهترین و به یاد ماندنی ترین تجربه ها را دارید، توصیه می کنیم حتما مدت زمان سفر خود را برای بیش از یک روز تنظیم کنید و حداقل یک شب را در کویر ریگ جن بگذرانید. اقامت در این کویر بسیار بسیار لذت بخش است و توصیه می کنیم آن را از دست ندهید. 

کویر ریگ جن خطرناک است؟

محیط کویر ریگ جن، به گونه ای است که می تواند اختلالاتی را در ذهن ایجاد کند که دچار توهم و یا ناراحتی های ذهنی شوید. البته نا گفته نماند که این ویژگی در تمامی کویر ها وجود داشته و بسیاری از کویر ها تا به حال جان بازدید کنندگان خود را به این واسطه گرفته اند. کویر ریگ جن نیز یکی از آن ها است که متاسفانه انسان های بسیار زیادی را به کام مرگ کشانده است. در نتیجه مهم نیست که شما یک کویر نورد حرفه ای باشید و یا یک آماتور در سفر به کویر، در هر صورتی باید تمامی شرایط را بسنجید و در نهایت، تصمیم گیری درستی داشته باشید.

ریگ جن کجاست؟

کویر ریگ جن، درست در قلب کشور ایران قرار دارد. در جایی بین مرز دو استان سمنان و اصفهان، می توانید به ریگ جن دسترسی پیدا کنید. به بیان بهتر، کویر ریگ جن، یکی از جاذبه های گردشگری در دشت کویر بوده و دسترسی به آن بسیار راحت است. موقعیت مکانی کویر ریگ جن، در محدوده جنوب غربی دشت کویر بوده و در همسایگی های ان نیز جاذبه های گردشگری و شهر های متعددی قرار دارند. 

کویر ریگ جن از بخش شمالی با استان سمنان، از بخش شرقی با جندق و همچنین جاده مشهور دامغان – جندق، از غرب با منطقه حفاظت شده کویر، و همچنین از جنوب با انارک همسایگی دارد. علاوه بر این باید اشاره کنیم که کویر ریگ جن از محدوده شمال غربی خود نیز با گرمسار همسایگی دارد. 

بازدید از این کویر را از دست ندهید!

کویر ریگ جن، از خطرناک ترین کویر های ایران می باشد که امروزه، توجه گردشگران بسیار زیادی را به سمت خود جلب کرده است. با وجود خطرات بسیار  زیادی که این کویر برای افراد دارد، اما با این حال باید اشاره کنیم که در صورتی که تمامی جوانب احتیاط را رعایت کنید، می توانید سفری لذت بخش را به این کویر تجربه کرده و در نهایت، لذت بخش ترین و به یاد ماندنی ترین سفر عمر خود را تجربه نمایید. کویر ریگ جن برای افرادی که علاقه مند به انجام کار های هیجان انگیز هستند بهترین و عالی ترین گزینه بوده و توصیه می کنیم اگر تجربه زیادی در کویر نوردی و طبیعت گردی دارید، بازدید از کویر ریگ جن را از دست ندهید. همچنین در صورتی که تجربه سفر به کویر ریگ جن را دارید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 
  • 09 آذر ، 1400
  • 681

نظر دهید