021-49029
ژئوپارک قشم | 12 مورد از جاهای دیدنی قشم

ژئوپارک قشم | 12 مورد از جاهای دیدنی قشم

ژئوپارک قشم، نامی است که سبب می شود تا توریستان و گردشگران متعددی به سمت این جزیره مشهور و بزرگ جذب شوند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که ژئوپارک قشم، مجموعه ای بسیار جذاب و زیبا است که در چند سال اخیر، شهرت بسیار زیادی را دریافت کرده و امروزه، در روز های مختلف سال، میزبان حجم بسیار زیادی از گردشگران و توریستان می باشد. جزیره ی قشم، مجموعه ای از بی نظیر ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری می باشد که بدون شک، هر فردی پس از آشنایی، با آن ها، هوس بازدید به سرش می زند و در نهایت، در اولین فرصت، برنامه بازدید از این مجموعه بی نظیر و بسیار جذاب را در نظر گرفته و در نهایت، سفری لذت بخش و خاطره انگیز را تجربه می نماید.

ژئوپارک قشم، پدیده هایی بسیار جذاب و بی نظیر را درون خود قرار داده است که هر کدام از آن ها، بسیار خاص و منحصر به فرد بوده و همچنین، منظره ای بی نظیر و بسیار جذاب را به نمایش گذاشته است. این جاذبه های گردشگری، در بخش های مختلف جزیره قرار گرفته اند. در نتیجه اگر قصد دارید تا از بی نظیر ترین و جذاب ترین این جاذبه های گردشگری بازدید کنید، توصیه می کنیم حتما قبل از سفر، لیستی از تمامی جاذبه های گردشگری این جزیره و همچنین موقعیت مکانی آن ها تهیه کرده تا در نهایت، بتوانید سفر خود را به بهترین و عالی ترین شکل بگذرانید. 

در ادامه این مطلب، شما را با مجموعه ژئوپارک قشم، و بی نظیر ترین و برترین جاذبه های گردشگری که جزو ژئوپارک قشم محسوب می شوند آشنا کرده ایم. اگر تا به حال، به بازدید از جزیره قشم نرفته اید و همچنین جاذبه های گردشگری و دیدنی آن را نمی شناسید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید تا بتوانید با جذاب ترین و بی نظیر ترین جاذبه های گردشگری بسیار جذاب در این جزیره آشنا شوید.

تعریف ژئوپارک

ژئوپارک، به مجموعه ای گفته می شود که درون آن، مرز های مشخصی از پدیده های طبیعی و زمین شناسی وجود دارد. این محدوده های مشخص، با داشتن وسعتی به اندازه کافی می توانند به عنوان مقصدی برای گردشگری انتخاب و معرفی شوند. علاوه بر این باید اشاره کنیم که طبق گفته سازمان یونسکو، ژئوپارک، باید دارای ارزش های متعددی در زمینه زمین شناسی، باستان شناسی، بوم شناسی، طبیعت شناسی، و ... هستند. جالب است بدانید که ژئوپارک قشم، یکی از مشهور ترین ژئوپارک های جهان می باشد که همه ساله، توجه بسیاری از توریستان و گردشگران خارجی را به سمت خود جذب می کند. علاوه بر این، در میان تمام خاورمیانه، تنها یک ژئوپارک وجود دارد که بدون شک، آن هم ژئوپارک قشم می باشد.

به طور کلی مساحت ژئوپارک قشم، در حدود 30 هزار هکتار بوده و توصیه می کنیم حتما در اولین فرصت، برای بازدید از آن برنامه ریزی کنید و از یکی از زیبا ترین ژئو پارک های جهان بازدید کنید. به خاطر داشته باشید که تا به امروز، تنها 127 ژئوپارک در دنیا کشف شده است که به طور کلی، در 35 کشور قرار دارند. خوشبختانه کشور ایران نیز یکی از این کشور ها است که می توانید به راحتی و آسانی از آن بازدید نمایید. 

ژئوپارک قشم، توانست در سال 1385، به ثبت جهانی برسد و از آن زمان تا به امروز، تبدیل یه یکی از اصلی ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری ایران شده است. همچنین باید اشاره کنیم که ژئوپارک قشم، به عنوان قطب اقتصادی این جزیره نیز معرفی می شود و می تواند هر ساله، تعداد بسیار زیادی از توریستان و گردشگران را به سمت خود جذب کند.

ژئوپارک قشم، زیباترین جاذبه های گردشگری در ایران

جزیره قشم، بزرگ ترین جزیره در آب های جنوبی کشور است که امروزه، می توان درون آن، گونه های مختلفی از پدیده های طبیعی و گردشگری را مشاهده نمود. در بین انبوهی از جاذبه های گردشگری در این جزیره، برخی از آن ها، دارای زیبایی و چشم انداز بسیار جذاب و دیدنی ای هستند و به همین سبب، نام آبن ها در لیست ژئوپارک قشم قرار دارد. 

در واقع باید اشاره کنیم بر خلاف تصور بسیاری از افراد، که می پندارند جزیره قشم، تنها برای خرید کردن مناسب است، جاذبه های گردشگری این جزیره، به حدی است که می تواند تا چندین روز، شما را سرگرم کرده و در نهایت، لذت بخش ترین سفرتان را برای شما رقم بزند.  در لیست زیر، مشهور ترین و زیبا ترین جاذبه های گردشگری قشم که نام آن ها در لیست ژئوپارک قشم قرار دارند ذکر شده است. برای آشنایی با تمامی این جاذبه های گردشگری قشم و پدیده های طبیعی آن، لیست زیر را مطالعه نمایید.

ژئوپارک قشم

1.    دره تندیس ها

در ژئوپارک قشم، می توان شاهد یک یک چشم انداز بسیار جذاب و زیبا بود. چشم اندازی که حتی افرادی که به مشاهده تصاویر آن پرداختند، هوس بازدید از این منطقه زیبا و جذاب به سرشان می زند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که دره تندیس ها، مجموعه ای از زیبا ترین و بی نظیر ترین صخره ها می باشد که سبب شده، تا چشم اندازی بسیار جذاب و بی نظیر در این منطقه به وجود آید. اگر به بازدید از جزیره قشم رفتید، توصیه می کنیم حتما، زمانی را برای بازدید از دره تندیس ها که یکی از بی نظیر ترین جاذبه های گردشگری در ژئوپارک قشم است، اختصاص دهید. 

2.    دره ستارگان

دره ستارگان یکی از مشهور ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری در جزیره قشم می باشد. پدیده ای بسیار جذاب و بی نظیر که داستان های جالبی در خصوص آن وجود دارد و همچنین باید اشاره کنیم که همه ساله، تعداد بسیار زیادی از بازدید کنندگان این جزیره، به منظور بازدید از دره ستارگاه مشهور به این منطقه می آیند. جالب است برانید که برخی از افراد معتقدند در زمان های بسیار دور، شهاب سنگی به زمین این منطقه برخورد کرده و در نهایت، منظره ای بی نظیر و بسیار زیبا را به وجود آورد است. علاوه بر این باید اشاره کنیم که با سفر به دره ستارگان، می توانید شاهد بی نظیر ترین و جذاب ترین چشم انداز های عمرتان باشید. پس به هیچ عنوان بازدید از این جاذبه گردشگری را از دست ندهید. 

3.    غار نمکدان

در بین انبوهی از پدیده های طبیعی و جاذبه های گردشگری در جزیره قشم، غاری وجود دارد که در میان تمامی غار های ایران، شهرت بسیار زیادی دارد. زمانی غار نمکدان، طولانی ترین غار نمکی در دنیا بود. اما چند سال پیش، غاری در کشور فلسطین کشف شد که لقب طولانی ترین را از غار نمکدان قشم گرفت و در نهایت، این غار به عنوان طولانی ترین غار نمکی جهان شناخته شد. در غار نمکدان قشم، می توان انواع چشمه ها و رودخانه ها را مشاهده نمود. لازم به ذکر است که انبوه نمک درون غار، سبب به وجود آمدن مناظر و چشم انداز های بسیار زیبا و جذابی شد که در نهایت، امروزه، تمامی افراد می توانند به بازدید از این غار با چشم انداز های بی نظیرش بروند.

4.    کوراکوراکوه، عجیب ترین پدیده در ژئوپارک قشم

از جذاب ترین جاذبه های گردشگری به عنوان ژئوپارک قشم، می توان به کوراکوراکوه اشاره کرد. باید اشاره کنیم که این جاذبه گردشگری، کمتر شناخته شده است و به همین سبب می توان گفت که نسبت به سایر جاذبه های گردشگری در این منطقه، بسیار بکرتر است. لازم به ذکر است که کوراکوراکوه، دارای تعداد بسیار زیادی از تپه هایی می باشد که سبب شده اند تا دره هایی زیبا در بین آن ها ایجاد شود. جنس تپه های کوراکوراکوه، مارن می باشد و به همین سبب باید اشاره کنیم که زیبایی این منطقه را دوچندان کرده اند. 

5.    ساحل لاکپشت ها

جزیره قشم، سواحل بسیار زیادی را درون خود قرار داده است. اما باید اشاره کنیم که یکی از این سواحل، با داشتن ویژگی ها  خصوصیات بسیار جالب، توانسته خود را در لیست ژئوپارک قشم جای دهد. ساحلی که همه ساله، لاک پشت ها به آن می روند و اقدام به تخم گذاری می کنند. گونه های لاکپشتی که به این منطقه می آیند، لاکپشت های پوزه عقابی هستند و اگر خوش شانس باشید، می توانید به راحتی و آسانی به بازدید از این حیوانات بی نظیر و جذاب بپردازید. متاسفانه باید اشاره کنیم که گونه های لاکپشت پوزه عقابی، حیوانات بسیار جذابی هستند که در حال انقراض می باشند. 

اما با این وجود، همه ساله در  اردیبهشت ماه، می توان شاهد حضور تعداد بسیار زیادی از لاکپشت های کوچکی که تازه سر از تخم بیرون آورده اند بود. به جرات می توان گفت که ساحل تخم گذاری لاک پشت ها یکی از بی نظیر ترین و جذاب ترین موارد در ژئوپارک قشم می باشد. 

6.    جزایر ناز، مشهورترین جای دیدنی در ژئوپارک قشم

بدون شک تا به امروز، نام جزایر ناز به گوشتان خورده است. جزایر ناز، جزو مشهور ترین و مهم ترین جاذبه های گردشگری در ایران می باشد که همه ساله، افراد بسیار زیادی از گوشه نقاط ایران و جهان، برای بازدید از آن اقدام می کنند. این جزایر، در طول روز، سر از آب بیرون می آورند و این امکان را برای بازدید کنندگان ایجاد می کنند که بتوانند تا فاصله 1 کیلومتری درون دریا قدم بزنند و فقط تا زانو در آب فرو روند. اگر قصد دارید تا بی نظیر ترین و زیبا ترین مناظر و چشم انداز ها را مشاهده کنید، توصیه می کنیم حتما، بازدید از جزایر ناز را در برنامه های خود قرار دهید و یکی از بهترین خاطرات خود را از سفر به قشم، در این منطقه به ثبت برسانید. 

جزایر ناز- ژئوپارک قشم

7.    چاکویر

درون جزیره قشم، می توان شاهد تعداد بسیار زیادی از تنگه ها و دره های بسیار زیبا بود. یکی دیگر از این دره های زیبا و دیدنی، تنگه چاکویر می باشد. تنگه ای بسیار جذاب و زیبا که با سفر به آن، می توانید شاهد مناظر و چشم انداز های بسیار جذاب و خاص باشید. برای دسترسی به تنگه چاکویر، باید در حدود 92 کیلومتر از شهر قشم فاصله بگیرید ودر نهایت، شاهد منظره ای بی نظیر درون تنگه باشید. لازم به ذکر است که تنگه چاکویر، تنگه ای است که به واسطه آب و باد فرسایش پیدا کرده و امروزه، منظره ای بی نظیر را ایجاد کرده است. در سفر به قشم، بازدید از تنگه چاکویر را از دست ندهید.

8.    غار خربس

در ژئوپارک قشم، می توان شاهد حضور تعدادی از غار های بسیار جذاب و زیبا بود. شاید برایتان جالب باشد بدانید که غار خربس، غاری است که از دوران گذشته تا به امروز به یادگار باقی مانده است. این غار توسط انسان ها به صورت دست کند ساخته شده است. با توجه به تحقیقات متعدد و بسیار زیادی که بر روی این منطقه صورت گرفته است، مشخص شده که قدمت ساخته شدن این غار، مربوط به دوران زندگی ماد ها می باشد. و به همین سبب باید اشاره کنیم که می توانید از این سازه بی نظیر و بسیار قدیمی بازدید کنید و از نزدیک، شاهد محل زندگی انسان های گذشته باشید. 

البته باید اشاره کنیم که برخی از بخش های غار خربس، با استفاده از ترفند تخلیه ماسه صورت گرفته است. و سایر بخش های آن نیز یادگاری از دوران ماد ها می باشد. توصیه می کنیم بازدید از این غار بی نظیر و بسیار زیبا را از دست ندهید.

9.    جنگل حرا، سرسبز ترین بخش ژئوپارک قشم

جنگل حرا، جنگلی بسیار جذاب و زیبا در جزیره قشم می باشد که امروزه، می توانید از آن بازدید کنید و شاهد بی نظیر ترین و جذاب ترین درختانی که ریشه در آب دارند باشید. برای بازدید از جنگل حرا و درختان بی نظیر و بسیار زیبای آن، باید از یک قایق استفاده کرده و در نهایت، در بین درختان پیش روید و شاهد منظره ای بسیار جذاب و دیدنی باشید. 

درون جنگل حرا می توان شاهد مرغ ماهی خوار، و همچنین بسیاری از گونه های مختلف پرندگان باشید. جنگل حرا، جنگلی است که در طول شب، به زیر آب فرو می رود و در نهایت، با فرا رسیدن روز، سر از آب بیرون آورده و منظره ای بی نظیر و بسیار زیبا ایجاد می شود. بازدید از جنگل حرا برای تمامی بازدید کنندگان واجب بوده و توصیه می کنیم حتما زمانی را برای بازدید از این جنگل زیبا و دیدنی که جزو ژئوپارک قشم است اختصاص دهید. 

10.    دره شور

دره شور، که نام آن در لیست جاذبه های دیدنی ژئوپارک قشم قرار دارد، دره ای بسیار جذاب و زیبا با نقش های مختلف است که می توانید اقدام به بازدید از آن کنید. دره شور، جزو زیبا ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری جزیره قشم است که می توانید برای بازدید از آن اقدام کنید. جالب است بدانید که با توجه به کاوش ها و همچنین تحقیقاتی که بر روی بخش های مختلف جزیره قشم صورت گرفته است، قدیمی ترین لایه های تشکیل دهنده جزیره، در این بخش کشف شده است. در دره شور، قدمی ترین و کهن ترین لایه های رسوبی جزیره قشم دیده می شود. درون دره شور، می توان شاهد تعداد بسیار زیادی از آبراهه ها بود. این آبراهه ها سبب شده اند تا چشم انداز بسیار جذاب و بی نظیری در این منطقه شکل بگیرد. 

در ژئوپارک قشم، می توانید جذاب ترین و دیدنی ترین مناظر و چشم انداز ها را مشاهده کنید که توصیه می کنیم در این بین، بازدید از دره شور را از دست ندهید و در نهایت، یکی از عجیب ترین و خاص ترین مناظر و چشم انداز ها را مشاهده کنید. درون دره شور می توان شاهد چشمه های سولفور بود که جذابیت این منطقه را دو چندان کرده اند. 

11.    بام قشم

بام قشم، جاذبه ای بسیار جذاب و دیدنی است که در لیست ژئوپارک قشم قرار دارد. بام قشم، یکی از بلند ترین نقاط قشم به شمار می رود که ارتفاع آن از سطح دریا در حدود 120 متر می باشد. این بام جذاب و زیبا، مکانی است که با سفر به آن می توانید منظره ای بی نظیر از بخش شمالی و جنوبی جزیره را داشته باشید. جالب است بدانید که درست از بالای بام قشم، می توان منظره ای بسیار زیبا و جذاب از جنگل حرا و همچنین دره تندیس ها را مشاهده نمود. 

بام قشم- زیباترین مورد در ژئوپارک قشم

12.    تنگه چاهکوه، خاص ترین جای دیدنی در لیست پدیده های ژئوپارک قشم

از دیگر تنگه های جزیره قشم که در فهرست ژئوپارک این جزیره قرار دارد، می توان به تنگه چاهکوه اشاره کرد. تنگه ای بسیار جذاب و دیدنی که بازدید از آن، برای تمامی بازدید کنندگان این جزیره واجب است. با سفر به تنگه چاهکوه، می توانید شاهد منظره ای بسیار زیبا و خاص باشید. منظره ای که نمونه آن در هیچ جای دیگری وجود ندارد. 

لازم به ذکر است که تنگه چاهکوه، بر اساس فرسایش در طول سال های متعدد به این شکل در آمده و امروزه می توانید شاهد ظاهر بی نظیر و بسیار زیبا درون آن باشید. جالب است بدانید که تنگه چاهکوه، تنگه ای است که از طریق اتصال و برخورد دو دره دیگر به وجود آمده است. و این مساله سبب شده تا یکی از جذاب ترین و دیدنی ترین چشم انداز و جاذبه گردشگری در جزیره قشم به وجود آید. توصیه می کنیم به هیچ عنوان بازدید از تنگه چاهکوه که جزو بی نظیر ترین و جذاب ترین تنگه های ایران می باشد را از دست ندهید و از زیباترین پدیده طبیعی در ژئوپارک قشم بازدید نمایید. 

قشم، بهترین مقصد برای طبیعت گردی

در جزیره قشم، می توان شاهد گونه های مختلفی از پدیده های زمین شناسی بود. پدیده هایی که هر کدام از آن ها دارای مناظر و چشم انداز های بسیار زیبا و دیدنی هستند. ژئوپارک قشم، یکی از زیبا ترین ژئوپارک های دنیا می باشد که همه ساله، میزبان تعداد بسیار زیادی از توریستان و گردشگران بوده و به همین سبب، توصیه می کنیم شما هم بازدید از این پدیده گردشگری زیبا و بی نظیر را از دست ندهید. اگر تا به حال از جاذبه های گردشگری که در این مطلب معرفی شد بازدید کرده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر سایر پدیده های طبیعی که نام آن ها در للیست ژئوپارک قشم می باشد را می شناسید آن را به ما معرفی کنید.

  • 06 مهر ، 1400
  • 77

دیدگاه - 1

شیما

ژئو پارک قشم خیلی جاهای قشنگی رو داره ها! نمیدونستم انقدر توی دنیا معروفه
5 روز پیش

نظر دهید