021-91004064
غار پرآو | غار مرگ کرمانشاه در ایران

غار پرآو | غار مرگ کرمانشاه در ایران

غار پرآو یکی از عجیب ترین و ترسناک ترین غار های ایران می باشد. غار پرآو جزو خاص ترین جاذبه های گردشگری در استان کرمانشاه به شمار می رود که می توان گفت، به هیچ عنوان قابل مقایسه با سایر غار های ایران نیست. در واقع باید اشاره کنیم که غار پرآو، با داشتن خطرات بسیار زیاد و ظاهری متفاوت نسبت به سایر غار های ایران، لقب غار قاتل را به خود گرفته است. همانطور که می دانید، در کشور ایران، و در نقاط مختلف این کشور، می توان غار های متعددی را مشاهده نمود. غار هایی که هر کدام از آن ها، دارای زیبایی های متحصر به فرد خود بوده و در نهایت، همه روزه، افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کنند. وجود دو رشته کوه البرز و زاگرس در کشور ایران، سبب شده تا پدیده های طبیعی بسیار جذاب و خاصی در نزدیکی آن ها به وجود آید.

غار پرآو نیز یکی از این پدیده های طبیعی است که با قرار داشتن در استان کرمانشاه، توریستان و گردشگران بسیار زیادی را به سمت این جاذبه گردشگری و پدیده طبیعی بی نظیر، جذب می کند. غار پرآو، یکی از خاص ترین گونه های غاری می باشد که نمونه آن، در کشور های معدودی مشاهده شده است. وجود این غار نیز ارزش بسیار زیادی به این کشور و به ویژه به استان کرمانشاه داده است. غار پرآو غاری بسیار خطرناک است که بازدید از آن، تنها برای حرفه ای ترین و با تجربه ترین غار نوردان امکان پذیر است. حتی حرفه ای ترین غار نوردان نیز به منظور بازدید از غار پرآو و تجربه غار نوردی در آن، باید با هماهنگی قبلی اقدام کنند. 

غار پرآو، غاری بسیار جذاب اما خطرناک است که به دلیل خطرات زیاد در هنگام بازدید از آن، تنها می توان به بازدید از عکس های آن اکتفا کرد. البته نا گفته نماند که دانستنی ها و اطلاعاتی که در خصوص این غار وجود دارد، بسیار جالب بوده و توصیه می کنیم که مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید. چرا که در ادامه، همه چیز را درباره غار پرآو بیان کرده ایم و شما را با یکی از جذاب ترین، خاص ترین، و بدون شک ترسناک ترین غار های ایران آشنا نموده ایم. پس کسب اطلاعات در خصوص بی نظیر ترین و خاص ترین غار ایران را از دست ندهید.

غار پرآو

غار مرگ کرمانشاه، غار پرآو

غار پرآو، غاری با عجایب بسیار زیاد که در بین تمامی غار های ایران، به عنوان خاص ترین از آن یاد می شود. البته نا گفته نماند، که وجود ویژگی ها و خصوصیات بسیار متعدد و منحصر به فرد است که سبب شده تا امروزه، آن را به عنوان خاص ترین غار ایران معرفی نمایند. 

غار پرآو، غاری با ارتفاع و عمق بسیار زیاد بوده که می توان گفت، تا به حال، هیچ فردی نتوانسته به اعماق آن دسترسی پیدا کند. در واقع تحقیقات بسیار زیادی در طول سال های متعدد بر روی این غار صورت گرفت و در نهایت، هیچ غار نوردی نتوانس بیشتر از مسیری که غارنوردان قبلی طی کردند را طی کنند. به همین سبب، همه ی افراد، آن مکان را نقطه انتهایی غار پرآو می نامند. اما با این حال، تصاویر بسیار جالب و جذابی از بخش های مختلف آن به ثبت رسیده است که بیان کننده، ابهت و عظمت بی اندازه آن می باشد. 

وجود سختی های بیش از اندازه برای عبور از غار پرآو و عدم امکان دسترسی به اعماق آن، سبب شده تا به عنوان یکی از غار های کشف نشده و رمز آلود شناخته شود. اما خصوصیات و ویژگی های غار پرآو کرمانشاه که امروزه، همه آن را غار قاتل می نامند چیست؟

غار پرآو کجاست؟

غار پرآو یکی از جذاب ترین و خاص ترین جاذبه های گردشگری در استان کرمانشاه می باشد. این غار، در محدوده شمال شرقی کرمانشاه قرار داشته و دسترسی به آن بسیار آسان است. این غار، تا اعماق کوهی به نام پرآو وجود دارد و میتوان گفت که، عمیق ترین غار ایران به شمار می رود. در واقع باید اشاره کنیم که ارتفاع کوه پرآو، در حدود 3357 متر از سطح دریا بوده و به همین سبب، در بین تمامی کوه هایی که در استان کرمانشاه قرار دارد نیز دارای بیشترین ارتفاع می باشد. کوه پرآو، یکی از کوه هایی است که در مجاورت روستایی به نام چالآبه قرار داشته و برای دسترسی به آن باید راهی مسیر روستای چالآبه شد. 

غار پرآو، در ارتفاعات کوه پرآو واقع شده است و دهانه ی ورودی آن، بر روی بدنه ی کوه و در ارتفاع 3050 متری از سطح دریا قرار دارد. و می توان گفت که فاصله آن، تا قله کوه پرآو که قله شیخ علی خان نام دارد، در حدود 300 متر است. برای دسترسی به غار پرآو، باید در استان کرمانشاه، به سمت شهر کرمانشاه رفته و در نهایت در این شهر، با حرکت به سمت شمال شرقی، مسیری 12 کیلومتری را طی کرده و در نهایت، راه خود را به سمت روستای چالابه پیدا کنید. در این روستا، به راحتی می توان مسیر کوه پرآو را در پیش گرفت و در نهایت، به غار پرآو که به غار قاتل نیز مشهور است، دسترسی پیدا کرد.

غار قاتل کرمانشاه

مشخصات غار پرآو

غار پرآو، از عجایب غار های ایران می باشد که تمامی اطلاعاتی که در خصوص آن وجود دارد، بسیار عجیب است. با توجه به اطلاعاتی که تا به امروز به دست آمده، مشخص شده است که طول غار پرآو، در حدود 145 متر است. همچنین عمق این غار، تا 750 متر بوده و به همین سبب، می توان گفت که جزو عمیق ترین غار های ایران به شمار می رود. غار پرآو، در بخش های مختلف خود، دارای خصوصیات و ویژگی های مختلفی است که سبب شده تا این غار، به عنوان یکی از جذاب ترین و خاص ترین و البته ترسناک ترین غار ایران به شمار رود.

پرآو یعنی چه؟

پرآو کلمه ای محلی است که به معنای پر آب است. در واقع گفته می شود که به دلیل وجود حجم بسیار زیادی از آب در طول مسیر پیمایش غار پرآو، و همچنین وجود حوضچه ای مملو از آب در غار، نام آن را پرآو گذاشتند. علت وجود این حجم از آب زیاد در غار پرآو، وجود یخچال های زیر زمینی متعدد در زیر آن است. 

چاله ها و حفره های موجود در این غار

غار پرآو، در بخش های مختلف خود، تصاویر و ویژگی های مختلفی را جای داده است. به عنوان مثال، یکی از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی هایی که در خصوص این غار وجود دارد، قرار داشتن تعداد زیادی از حفره ها و چاله ها درون آن است. در واقع با پیمایش غار پرآو، می توان با انواع مختلفی از حفره ها رو به رو شد که هر کدام از آن ها، دارای دهانه و عمق متفاوتی هستند. 

به طور کلی، باید اشاره کنیم که غار پرآو، دارای 26 حفره و چاه می باشد. برخی از این حفره ها بسیار عمیق بوده. به طوری که پس از بررسی های متعدد، مشخص شده که عمیق ترین چاه موجود در غار پرآو، دارای عمقی در حدود 42 متر است. البته نا گفته نماند که این چاه که به عنوان عمیق ترین چاه ایران شناخته می شود، چاه شماره 16 بوده و در نهایت، می توان عجیب ترین تصاویر از آن را مشاهده نمود.

داستان کشف شدن غار پرآو

غار پرآو، زیبا ترین و عجیب ترین غار عمودی ایران است که در چندین سال گذشته کشف شد. داستان کشف شدن آن، مربوط به زمانی حدود 40 سال پیش است. در آن سال ها، گروهی از افراد انگلیسی، که به منظور تحقیق و بررسی هایی بر روی رشته کوه های زاگرس به این منطقه آمده بودند، در گشت و گذار ها و همچنین تحقیقاتی که بر روی بخش هایی از رشته کوه زاگرس انجام دادند، احتمال وجود یک غار در این نزدیکی را پیش بینی کردند. در واقع باید اشاره کنیم که این گروه انگلیسی، متشکل از تعدادی از زمین شناسان حرفه ای بود. و در نهایت، بررسی های آن ها بر روی زمین های این منطقه، احتمال وجود یک غار را نشان می داد. 

این مساله سبب شد تا به منظور کشف این غار که طبق گفته زمین شناسان انگیسی، غاری بسیار بزرگ خواهد بود، گروهی از حرفه ای ترین و خبره ترین غارنوردان انگلیسی، تحقیقات را بر روی کوه های زاگرس که در استان کرمانشاه قرار دارند، شروع کنند. و در نهایت، موفق شدند تا آثاری را از غار پرا کشف، و در نهایت، اقدام به غار پیمایی  در مسیر این غار کنند. در همان ابتدا، آن ها توانستند تا چاه شماره 26 غار پرآو را بپیمایند و در نهایت، پس از مشاهده سختی های بسیار زیاد در ادامه مسیر، راه خود را برگشته و به کشور خود بازگردند. این غار نوردان، در تابستان سال 1350 موفق به کشف غار پرآو شدند و از آن پس، پیمایش کوه توسط گروه های حرفه ای غارنوردان ایرانی و خارجی، ادامه یافت. 

جالب است بدانید که درست پس از کشف و بررسی آن، به سرعت این غار را به عنوان عمیق ترین غار جهان معرفی نمودند. به بیان بهتر، لقبی که در آن دوران به غار پرآو نسبت داده بودند، عمیق ترین غار عمودی جهان بود. به همین سبب، به سرعت، تمامی توجه ها به سمت این غار معطوف شد و در نهایت، همه به غار پرآو، اورست غار های جهان می گفتند. با گذشت زمان، در نقاط مختلف دنیا، غار های عمودی متعددی کشف شد. غار هایی که هر کدام از آن ها، دارای ویژگی های مختلفی بوده و در نهایت، مشخص شد که عمق آن ها از غار پرآو نیز بیشتر است.

غار پرآو - غار مرگ

وجود و کشف غار های متعدد در نقاط مختلف کره ی زمین، سبب شد تا غار های بسیار عمیق تری به ثبت برسد. و این مساله سبب شد تا دیگر، غار پرآو، به عنوان عمیق ترین غار عمودی جهان شناخته نشود. و به جای اینکه در جایگاه 1 عمیق ترین غار ها باشد، به جایگاه 221 در بین تمامی غار های عمودی دنیا منتقل پیدا کرد. اما با این حال، باز هم توانسته، در برخی از مسئل، رتبه خود را در جایگاه 1 نگه دارد. به عنوان مثال، امروزه، غار پرآو، با داشتن فاصله 3050 متری از سطح دریا، توانسته جایگاه 1 را به دست آورد و به عنوان بلند ترین غار دنیا شناخته شود. 

در مسیر پیمایش غار پرآو

غار پرآو، غاری بی نظیر و بسیار خاص بوده که پیمایش آن، بسیار بسیار سخت بوده. در واقع باید اشاره کنیم که غار پرآو، تا حدودی صعب العبور بوده و حتی، بسیاری از غارنوردان حرفه ای نیز جان خود را در مسیر پیمایش این غار از دست داده اند. جالب است بدانید که در ارتفاعات کوه پرآو، یخچال های طبیعی وجود دارد و طبیعتا، این یخچال های طبیعی، راه خود را به سمت غار پرآو پیدا کرده اند. در نتیجه باید اشاره کنیم که یکی از عواملی که سبب شده تا پیمایش این غار، حتی نسبت به قبل نیز سخت تر شود، سرمای بیش از حد هوا است. 

غارنوردان، برای مراجعه و پیمایش غار پرآو، لباس های بسیار گرمی را با خود به همراه می برند، چرا که دمای هوا در این غار حداقل 3- درجه بوده و در نتیجه، وجود این سرمای شدید، حتی سبب می شود تا سرعت غار نوردان برای پیمایش، بسیار پایین تر باشد. در طول غار پرآو، باید با سخت ترین شرایط رو به رو شد. چرا که گاهی اوقات، مسیر به قدری تنگ می شود که تنها راه برای عبور از آن ها، سینه خیز رفتن است. و برخی اوقات دیگر نیز، باید در میان آبی که بسیار بسیار سرد بوده و به جرات می توان گفت که دمای آن، حدودا صفر درجه است، مسیر را طی کنند. 

صخره های سنگی درون غار

غار پرآو، ویژگی ها و خصوصیات دیگری را نیز دارد. یکی از عوامل دیگری که سبب می شود تا پیمایش غار پرآو بسیار سخت تر و چالش بر انگیز تر شود، این است که برای پیمایش غار، باید از میان صخره های سنگی عبور کرد. صخره هایی که سرما و رطوبت موجود در هوا، سبب شده تا قدم زدن بر روی آن ها سخت شود. چیزی که پیمایش را حتی از قبل هم سخت تر می کند، این است که تمامی این صخره های سنگی، تقریبا تیز هستند. و تمامی  غار نوردانی که سعی دارند تا در مسیر غار، پیش روند، در طول مسیر، به طور دائم با این صخره ها برخورد کرده که در نهایت، سبب می شود تا لباسشان پاره شود. بدون شک سرمای هوا، این شرایط را بدتر کرده و در نهایت، آب به زیر لباس های غار نوردان نفوذ خواهد کرد.

گذرگاه های موجود در غار پرآو

در غار پرآو، بخش ها و گذرگاه های بسیار زیادی وجود دارد که می توان گفت، هر کدام از آن ها دارای چالش ها و سختی های متفاوتی می باشند. در واقع غار نوردانی که قصد پیمایش غار پرآو را دارند، باید سختی مسیر را به جان بخرند و خود را برای سخت ترین پیمایش خود آماده کنند. در واقع باید اشاره کنیم که بخش زیادی از مسیر غار پرآو، دارای گذرگاه های تنگی بوده که عبور از آن ها تنها به صورت سینه خیز امکان پذیر است. علاوه بر این، سختی مسیر این غار به حدی است که برخی از این گذرگاه ها را با نام خرچنگ رو خطاب می کنند.

تصاویر غار پرآو

غار پرآو میزبان غارنوردان حرفه ای دنیا!

همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم، در همان ابتداهای کشف غار پرآو، القاب بسیار زیادی به غار پیآو نسبت داده شد. القابی که در نهایت، سبب شد تا توجه غار نوردان و همچنین صخره نوردان حرفه ای در سرتاسر دنیا به سمت این غار معطوف شود. و در پی آن، در سال های مختلفی، شاهد بازدید گروه هایی از حرفه ای ترین غار نوردان از جانب کشور های مختلف بودیم. غارنوردانی که از کشور هایی همچون انگلیس، لهستان، و بسیاری از کشور های دیگر، برای مشاهده عجیب ترین غار دنیا به ایران می آمدند و در نهایت، عجایب این غار را از نزدیک مشاهده می کردند. 

خطرات غار پرآو

بدون شک تا به اینجا، با سختی های مسیر و صعب العبور بودن غار پرآو آشنا شده اید. این غار که به نام غار قاتل نیز مشهور است، تا به امروز، جان تعداد بسیار زیادی از غار نوردان بسیار حرفه ای را گرفته است. حتی برخی از غار نوردانی که جان خود را در این غار از دست داده اند، به علت سختی مسیر، اجسادشان در غار باقی مانده و امکان خروج آن ها وجود نداشته است. به دلیل اینکه تا به امروز، غار پرآو، جان تعداد بسیار زیادی از انسان ها را گرفته است، امروزه، هر فردی اجازه ورود به این غار را ندارد. چرا که بسیاری از غار نوردانی که در این غار جان خود را از دست دادند، صخره نوردانی بسیار حرفه ای بودند که رکورد های متعددی را در بسیاری از پدیده های طبیعی دنیا به دست آورده بودند. 

کلام آخر

غار پرآو غاری بسیار عجیب و خاص بوده که تا به امروز، توانسته توجه تعداد بسیار زیادی از غار نوردان بسیار حرفه ای را به سمت خود جلب کند. در بین عجایب بسیار زیادی که در بخش های مختلف دنیا وجود دارد، غار پرآو نیز یکی از آن ها بوده که امروزه، آن را به نام غار قاتل نیز می شناسند. غاری که در طول 40 سال، توانسته جان تعداد بسیار زیادی از غارنوردان بسیار حرفه ای را بگیرد. این غار، به عنوان یکی از عمیق ترین غار های عمودی دنیا شناخته شده و تصاویر متعددی از بخش های مختلف آن، به دست آمده است. شدت صعب العبور بودن غار پرآو به حدی است که هر فردی توانایی و به ویژه بازدید از آن را ندارد. تا به حال نام غار پرآو را شنیده بودید؟ 

 
  • 28 شهریور ، 1400
  • 251

دیدگاه - 1

جهانی

غار پرآو قشنگ ترین غار ایرانه ولی حیف که جون این همه ادم رو گرفته و نمیشه محیط داخلیش رو دید
7 ماه پیش

نظر دهید