021-91004064
مسجد نصیر ملک یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز

مسجد نصیر ملک یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز

شیراز یکی از مهم ترین مراکز گردشگری ایران است که به علت قدمت تاریخیش بسیاری از جاذبه های تاریخی ایران را در خود جای داده است. میگویند شیراز فرزند تهمورس از پادشاهان حکومت پیشدادیان این شهر را تاسیسی کرده و نام خود را بر روی این هر گذاشته است. البته شیراز قدمتش به پیش از اسلام بازمیگردد و در کتیبه هایی که در تخت جمشید پیدا شده از شیراز به عنوان شهری با نام "ایش- سی - را- تی" یاد شده. در کتب تاریخی آمده که شیراز ساختی مدور داشته که در اطراف آن برج و باروهای زیادی وجود داشته.و قسمت داخلی آن به 11 قسمت تقسیم میشده است. همچنین به این دلیل که همیشه بزرگان و اولیا مهمی در شیراز میزیسته اند به آنجا برج اولیا هم میگفتند. شهر شیراز مرکز استان فارس است و در جنوب غربی ایران قرار گرفته است. شیراز از شمال به مرودشت و اردکان، از غرب به ممسنی و کازرون، از جنوب به فراشبند، فیروزآباد، جهرم و فسا و از شرق به استهبان، نیریز و ارسنجان محدود می رسد. مساحت شیراز ۸۹۱/۱۷۸ کیلومتر مربع است و طول آن ۴۰ کیلومتر و عرض آن ۱۵ تا ۳۰ کیلومتر است و در منطقه ‌ای به وسعت ۱۲۶۸ کیلومترمربع گسترده شده است.
مسجد نصیر الملک شیراز یکی از مکانهای دیدنی شیراز است که در این سالها به لطف رونق شبکه های مجازی و سلف پرتره هایی که گرفته میشود، کمتر کسی است که نام آن به گوشش نخورده باشد. و یا زیبایی خیره کننده اش را درون عکس ندیده باشد.
مسجد نصیر الملک که ساخت آن به دوره قاجار باز میگردد آنقدر در ظرافت و زیبایی از دیگر مساجد موجود در شیراز پیشی گرفته که همه ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود میخواند.
میرزا محمد نصیر فرصت شیرازی در وصف مسجد نصیر الملک ، در کتاب «آثار العجم» این چنین نوشته است: (مسجد حاجی نصیرالملک در محلۀ اسحق بیگ، مسجدی است رفیع‌البنیان و موثق‌الارکان، بنایش نیکو، فضایش دلجو و شبستان رفیع و دو گلدستۀ منیع دارد. دریاچۀ وسطش چون چشمۀ تسنیم و حوض کوثر است و حجرات فوقانی‌اش عرفات جنان را همسر)

راه های دسترسی به شیراز

شیراز از جهات مختلف به شهرهای مختلف ایران دسترسی دارد . بنابراین شما از هر شهری در داخل کشور به راحتی میتوانید با ماشین شخصی راهی شهر شیراز شوید . برای مثال اگر از تهران عازم شیراز هستید در بین این مسیر 924 کیلومتری از شهرهای قم، کاشان، اصفهان و مرودشت نیز عبور خواهید کرد. گزینه بعدی قطار و اتوبوس است که از بیشتر شهرهای ایران دسترسی زمینی و ریلی به شهر شیراز وجود دارد و گزینه مقرون به صرفه ایست . اما اگر سفر طولانی و زمینی به شیراز برایتان خسته کننده است میتوانید به سراغ پرواز هوایی بروید . فرودگاه شیراز با نام فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شناخته می‌شود. این فرودگاه در مسیرهای مختلف داخلی و خارجی فعال است. بنابراین شما می توانید در صورت وجود پرواز از شهر مورد نظرتان به فرودگاه شهید دستغیب به راحتی و به سرعت به شیراز سفر کنید.اما همانطور که گفته شد،شیراز بسیاری از جاذبه های گردشگردی ایران را در خود جای داده است از تخت جمشید گرفته تا حافظیه و بازار وکیل؛ اما یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز مسجد نصیر الملک است که به دلیل سبک معماری بی نظیرش بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی را به سمت خود جذب میکند.در ادامه با تمام ویژگی های مسجد نصیر الملک آشنا خواهیم شد.

تاریخچه مسجد نصیر الملک شیراز

این مسجد در سال 1293 ه.ق به دستور حاکم وقت فارس یعنی ،میرزا حسن علی خان ملقب به نصیر الملک فرزند قوام الملک ،بنیان گذاشته شد.
او که قصد داشت یک بنای ماندگار از خود به جای بگذارد به دو تن از بهترین استادان معماری وقت یعنی محمد حسن معمار که در ساخت باغ ارم نیز نقش داشت و میرزا رضا کاشی گر خواست تا ساخت این مسجد را آغاز کنند.
ساخت مسجد نصیر الملک شیراز در سال 1305 پایان یافت . اما در آن زمان هنوز شیشه های رنگی مسجد تعبیه نشده بود و بعد ها در سال 1348 به دست میرزا آیت ساخته شدند.

معماری مسجد نصیر الملک

مسجد نصیر الملک که در محله «گود عربان» که در محله ای که مربوط به خانواده قوام بوده قرار دارد، در زمینی به وسعت 2730 متر مربع بنا شده و زیر بنای آن2216 متر مربع است.
این مسجد دارای سردر و یک ورودی زیباست که به یک صحن بزرگ ختم میشوند.
مسجد نصیر الملک شیراز دو شبستان تابستانه و زمستانه نیز دارد که در هر کدام از این دو شبستان دو شاه نشین دارد.
سردر و ورودی مسجد نصیر الملک
مجموعه مسجد و امام زاده ی نزدیک به آن مجموعا دارای 3 ورودی است.
ورودی اصلی مسجد نصیر الملک با کاشی های هفت رنگ با نقش هایی از گل رز و گل زنبق شیراز مزین شده است.
حیاط مسجد نصیر الملک
حیاط مسجد به صورت چهارگوش طراحی شده که دسترسی به شبستان ها و درب ورودی امامزاده را میسر نموده است.
در این حیاط یک حوض مستطیل شکل نیز با طول و عرض ۵/۴ * ۵/۱۶ متر قرار دارد که بر زیبایی این حیاط افزوده است.
دور تا دور این حیاط نیز با کتیبه هایی به خط ثلث که با رنگ سفید که آیات قرآن بر آن ها نوشته شده است تزیین شده.
شبستان اصلی مسجد نصیر الملک
علت معروفیت اصلی این مسجد همین شبستان است. کاشی کاری های این شبستان به قدری چشم نواز است که به سختی میتوانید از آنها چشم بر گیرید.
در شبستان غربی مسجد نصیر الملک دو ردیف شش تایی ستون قرار دارد که تعداد آنها به 12 امام اشاره دارد.
تراشکاری مارپیچ گون این ستون ها از جمله زیبایی های بی نظیر این شبستان است.
در بین این ستون ها که سنگهای آنها از کوه های اطراف شیراز به دست آمده هفت طاق واقع شده است که در امتداد آنها محراب را پیدا میکنید.
محراب این بنا نیز با سنگ مرمر فرش شده است.
اگر صبح زود به این مسجد بیایید میتوانید از رقص نور و رنگی که از لابه لای شیشه ها بر صحن شبستان ها میریزد لذت ببرید.
این پنجره ها از شیشه هایی با چهار رنگ اصلی زرد ،آبی و قرمز و سبز تشکیل شده اند.
تعداد این پنجره ها به هفت عدد میرسد که تمثیلی از هفت در بهشت است و چهارچوب آنها چوبی است و با شیشه های رنگی و طرح گل به آنها زینت بخشیده است.
شبستان شرقی مسجد نصیر الملک
این شبستان با توجه به موقعیت جغرافیایی و فضا سازی اش یک شبستان تابستانی است. جهت این شبستان یه سمت قبله بوده و هشت دهنه دارد و در سمت شرقی-غربی نیز دو دهنه دیگر دارد.
در این شبستان سکو هایی که به منظور نشیمن از آنها استفاده میشده نیز قرار گرفته است.

آدرس مسجد نصیر الملک شیراز

همانطور که گفته شد این مسجد در محله گود عربان قرار دارد که در قدیم به محله اسحاق بیگ معروف بوده است.
برای رفتن به این مسجد میتوانید به جنوب خیابان لطفعلی خان مراجعه کنید.
همچنین میتوانید با مترو خودتان را به ایستگاه ولیعصر واقع در خط یک برسانید و باقی مسیر را که حدودا  1.5 کیلومتر است پیاده روی کنید و یا با تاکسی خودتان را به مسجد نصیر الملک برسانید.
فراموش نکنید که بهترین زمان رفتن به این مسجد در نیمه دوم سال است که بهترین زاویه تابش نور را دارد.
همچنین اگر بین ساعت 7 الی 10 صبح به این مسجد مراجعه کنید بهتر از دیگر ساعات میتوانید از جشن نورهای رنگارنگی که برپا میشود لذت ببرید.

  • 10 فروردین ، 1400
  • 673

دیدگاه - 1

سمیرا

واقعا این مسجد یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز هستش.
1 سال پیش

نظر دهید