021-49029
سرای مشیر (سرای هنر) شیراز |جاذبه های گردشگری شیراز

سرای مشیر (سرای هنر) شیراز |جاذبه های گردشگری شیراز

سرای مشیر یکی دیگر از معماری های باستانی

همانطور که می‌دانید شیراز جاذبه های جهانگردی بسیاری دارد که هر ساله گردشگران زیادی را به این منطقه می کشاند.در این مطلب تهران مبله مرجع آنلاین اجاره سوئیت مبله ،سرای هنر شیراز را معرفی می کند.با ما همراه باشید تا این منطقه گردشگری زیبا را بهتر بشناسید.
سرای مشیر یا سرای گلشن (سرای هنر) نیز از دیگر جاذبه های گردشگری شیراز می باشد که در خیابان لطفعلی خان زند- ظلع جنوبی بازار وکیل قرار دارد. این سرای تاریخی از آثار دوره قاجاریه می باشد که با دستور ابوالحسن خان مشیرالملک ساخته شده است.اگر وارد این سرا شویم معماری زیبایی آن ما را مجذوب می کند. سبک ساخت سرای مشیر بسیار مانند بازار وکیل است،به همین دلیل وقتی در بازار وارد می شویم ممکن است به راحتی نتوان آن را تشخیص داد.

کتیبه سر در ، سرای مشیر

سر در بالایی این بنا کتیبه ای قرار گرفته است که در آن اطلاعات ساخت بنا با خطی نستعلیق نوشته شده است.وسط حیاط هم حوض زیبایی قرار دارد که همراه با درختان جلوه ی چشمگیری به این مکان داده است. در اضلاع این حیاط مغازه ها و راهروهایی قرار دارند که با معماری جالب و شیشه های رنگی مزین شده اند.از نکات مهم درباره این معماری سرای مشیر ،برگرفته شدن این طرح معماری از کاروانسراهای دوره صفوی است.کف پوش های این بنا از سنگ ساخته شده است.اگر به ضلع شمالی این بنا برویم می توانیم ساختمانهای زیبای این مکان با کاشی کاری و مقرنس کاری چشمگیر را ببینیم.

معماری زیبای سرای گلشن شیراز

یکی از ویژگی های برجسنه آن به کار بردن نام چهارده معصوم در کاشی کاری این معماری است.که اگر می خواهید آن را بهتر ببینید باید به وسط گنبد آن بروید.در این قسمت بادگیری قرار دارد که اشعاری زیبا با نام چهارده معصوم به صورت نستعلیق روی کاشی نوشته شده است.در این سرای دو طبقه برای هر طبقه حجره هایی دارد که جلوی آنها ایوان قرار دارد.کلیه سقف های این بنا به شکل طاق ضربدری و بدون الوار ساخته شده است.

سرای هنر محلی برای فروش صنایع دستی شیراز

از مکان های مهم برای عرضه هنرهای سنتی شیراز و صنایع دستی استان فارس است که در آنجا تولید صنایع دستی نیز انجام می شود و به آن سرای هنر نیز می گویند.مانتو های پته دوزی شده، سفال های لعابی، گلیم بافی، جاجیم، فرش های سنتی، زیورآلات سنتی، منبت کاری، کیف و کفش های سنتی، پوسته دوزی، تسبیح و سنگ، انگشتر، قاب های خاتم کاری شده، خطاطی روی پوست از محصولات سرای گلشن است. ایام تابستان فرصت خوبی برای سفر به شیراز و دیدن مناطق گردشگری آن است.

اگر قصد دیدن کردن و خرید صنایع دستی شیراز را دارید سرای مشیر را از دست ندهید.از نکات مثبت این منطقه گردشگری این است که دسترسی آسانی به چند منطقه تاریخی دیگر دارد .پس می توانید اول از این مکان دیدن کنید و سپس مسجد نصیر الملک و ارگ کریم خانی هم ببینید.این بازار در۲۸/۵/۱۳۴۷ به عنوان اثر ملی ثبت شده است و در دوره پهلوی قسمت هایی از آن بازسازی شده تا از فرسودگی آن جلوگیری شود.
 

 
 
 
 
  • 08 مهر ، 1399
  • 368

دیدگاه - 5

حامی

سرای مشیر قبلا یه بازارچه پررونق بوده. الانم میشه چندتا مغازه ی قدیمی توش پیدا کرد و ازش سوغاتی خرید.
10 ماه پیش

جیمی

فک کنم سرای مشیر مثل بازار بزرگ تهران باشه
10 ماه پیش

شهناز

من شیراز زندگی می کنم و سرای مشیر یکی از محبوب ترین جاهاییه که من توی شیراز دیدم
10 ماه پیش

مهرشاد

من خیلی وقته که تعریف سرای مشیر رو شنیدم ولی متاسفانه هنور فرصت نشده برم ببینم حیف
10 ماه پیش

فاطمه احمدی

سرای مشیر یه جاییه که شاید خیلیا از محیطش خوششون نیاد ولی صنایع دستی جالبی اینجا فروخته میشه.
11 ماه پیش

نظر دهید