021-91004064
جاذبه های گردشگری مازندران

جاذبه های گردشگری مازندران

سفر به کدام استان های ایران را دوست دارید؟ دوست دارید از سرسبز ترین و خوش آب و هواترین استان های ایران دیدن کنید؟ شمال کشور ایران، به دلیل موقعیت مکانی خاصی که دارد، یکی از سرسبز ترین و زیباترین بخش های کشور ایران به شمار می رود. همانطور که می دانید، در خطه ی شمالی کشور، سه استان وجود دارد که به عنوان پربازدید ترین استان های کشور شناخته می شوند. در حقیقت آب و هوای عالی منطقه ای سبب شده تا پوشش های گیاهی متنوعی در این منطقه وجود داشته باشد و همچنین مناظر و جاذبه های دیدنی و گردشگری متعددی در این بخش از کشور به وجود بیاید. یکی از استان های خطه ی شمالی کشور ایران، استان مازندران است. این استان جزو سرسبز ترین استان های کشور می باشد که جنگل ها، مناطق دیدنی و سرسبز متعددی در آن وجود دارد.

جاذبه های گردشگری مازندران، بسیار متعدد می باشد و به همین سبب آشنایی با این جاذبه های گردشگری کمک می کند تا در صورت سفر به این استان بزرگ، از بهترین و پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری مازندران دیدن کنید. در ادامه این مطلب، همه چیز را درباره جاذبه های گردشگری مازندران و همچنین پر بازدید ترین و محبوب ترین این جاهای دیدنی این استان بیان کرده ایم. اگر قصد سفر دارید و دوست دارید با جاذبه های گردشگری مازندران آشنا شوید، توصیه می کنیم ادامه این مطلب را مطالعه کنید و با بهترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری این استان آشنا شوید.

معرفی مکان های بکر استان مازندران

مکان ها و جاذبه های گردشگری مازندران بسیار گسترده می باشد. اما برخی از این جاذبه های گردشگری و مکان ها بکر، نسبت به سایر جاهای دیدنی، دارای چشم انداز بهتر و عالی تری می باشند. به همین سبب، در ادامه، لیستی از بکر ترین و خاص ترین جاذبه های گردشگری مازندران بیان کرده ایم. این مکان ها کاملا مناسب برای تفریح و فاصله گرفتن از محیط های شهری و همچنین دوری از شلوغی و ازدحام جمعیت می باشند. 

1.    دره اندرسم

دره اندرسم یکی از محبوب ترین و بکر ترین جاذبه های گردشگری مازندران می باشد. این دره، در مسیر جاده چالوس قرار دارد. در این دره تعداد بسیار زیادی از آبشار های کوتاه و بلند، مسیر پیاده روی در رودخانه، و همچنین صخره های متعدد و گوناگون قرار گرفته است. پیاده روی در محیط داخلی دره اندرسم، بسیار لذت بخش می باشد و از آن جا، می توان بی نظیر ترین و زیبا ترین مناظر و چشم انداز های طبیعی را مشاهده کرد. بازدید از دره اندرسم، تنها برای کوهنوردان و صخره نوردان حرفه ای امکان پذیر است. در نتیجه اگر طبیعت گردی حرفه ای هستید و تمامی ابزار ها و لوازم لازم برای صخره نوردی و بالا رفتن از آبشار را دارید، توصیه می کنیم بازدید از این دره ی زیبا را از دست ندهید و از بکر ترین و  خاص ترین جاذبه گردشگری مازندران دیدن کنید.

2.    سد لفور

سد لفور یکی دیگر از زیبا ترین و بکر ترین جاذبه های گردشگری مازندران می باشد. سد لفور، یکی از جاذبه های گردشگری در شهرستان سواد کوه استان مازندران بوده که با داشتن چشم اندازی بسیار زیبا و دیدنی، یکی از مناطق بکر در استان مازندران می باشد. جالب است بدانید که دریاچه ی این سد، دارای یک جزیره می باشد و چشم انداز این منطقه را دو چندان کرده است. اگر به دنبال منطقه ای هستید که از محیط های شهری به دور باشد و همچنین در دل طبیعت، به تماشای زیباترین مناظر بنشینید، توصیه می کنیم بازدید از سد لفور را از دست ندهید. 

3.    آبشار گزو

همانطور که می دانید در استان مازندران، تعداد بسیار زیادی از آبشار ها وجود دارد. اما برخی از این آبشار ها، مانند آبشار گزو، در میان انبوهی از درختان زیبا و جنگل های سرسبز، آبشاری با ارتفاع بلند، منظره ای بی نظیر را تشکیل داده است. در بخش پایینی این آبشار، حوضچه ای تشکیل شده است که زیبایی این منطقه را چند برابر کرده. آبشار گزو، در چند سال گذشته، شهرت چندانی نداشت اما اخیرا، بازدید های بسیار زیادی از این آبشار صورت گرفته و از میزان بکر بودن آن کاسته شده است. اما با این وجود، همچنان چشم اندازی بسیار زیبایی در این منطقه به نمایش گذاشته است.

4.    دریاچه ولشت

دریاچه ولشت، یکی از وسیع ترین و معدود دریاچه های آب شیرین در ایران می باشد. وسعت این دریاچه 15 هکتار بوده و در یکی از سرسبز ترین مناطق در استان مازندران قرار گرفته است. طبیعتا دریاچه های متعددی در این استان قرار دارند و در میان تمامی جاذبه های گردشگری مازندران و دریاچه های بی شمار آن، برخی از آن ها دارای منظره ای بسیار زیبا و دیدنی می باشند. دریاچه ولشت، یکی از این دریاچه ها می باشد که چشم اندازی عالی و بی نظیری را به نمایش گذاشته است و با سفر به آن، می توان تا ساعت ها به تماشای مناظر نشست و از محیط اطراف لذت برد. اگر تا به حال از دریاچه ولشت دیدن نکرده اید، توصیه می کنیم بازدید از آن را از دست ندهید و در اولین فرصت، اقدام به سفر به استان مازندران و بازدید از این دریاچه عظیم کنید.

5.    چشمه های باداب سورت

چشمه های باداب سورت، از بکر ترین و خاص ترین جاذبه های گردشگری مازندران می باشند. این چشمه ها، با سایر چشمه هایی که می شناسید متفاوت هستند و در حقیقت، ساختار آن ها نیز با سایر چشمه ها فرق دارد. با تماشای تصاویر چشمه باداب سورت، در میابید که این چشمه ها، دریاچه ها و حوضچه هایی رنگارنگ را تشکیل داده اند. علاوه بر این خاصیت های درمانی این چشمه ها، بسیار اعجاب انگیز هستند و سبب شده اند تا توجه بسیاری از دانشمندان و کاوشگران به این چشمه ها جلب شود. یکی از نکات جالب در خصوص چشمه های باداب سورت، این است که هر کدام از رنگ های آن، دارای خاصیت ها و ویژگی های مختلفی می باشد. و همچنین برای درمان های مختلفی مناسب هستند. چشمه های باداب سورت، چشم انداز بسیار زیبایی را تشکیل داده اند و مکانی مناسب و بکر برای گردشگری است.

جاذبه های گردشگری مازندران چشمه باداب سورت

6.    فیلبند

روستای فیلبند یکی از روستاهای بکر در ایران می باشد که در ارتفاعات کوه های البرز قرار دارد. فیلبند به بام مازندران نیز مشهور است و یکی از خاص ترین و زیباترین روستاهای ایران می باشد. جالب است بدانید که در اکثر روز های سال، پدیده ی اقیانوس ابر در روستای فیلبند اتفاق می افتد و به دلیل قرار داشتن این روستا در ارتفاعات بسیار بالا، ابر ها در زیر این روستا تجمع یافته اند و چشم انداز بی نظیری را ایجاد کرد اند. جالب است بدانید که با سفر به روستای ییلاقی فیلبند، بر فراز ابر ها قرار می گیرید و بی نظیر ترین و رویایی ترین صحنه ای که تا به حال با آن مواجه شده اید را مشاهده خواهید کرد. این روستای ییلاقی، مکان مناسبی برای سفر های تابستانه بوده و توصیه می کنیم بازدید از آن را به هیچ عنوان از دست ندهید. به یاد داشته باشید که طبیعت دوست انسان ها است و با زباله ریختن، زیبایی این مناظر طبیعی را به هم نزنیم.

7.    دریاچه چورت

همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم، تعداد بسیار زیادی از دریاچه ها در خطه ی شمالی کشور قرار دارند و همچنین بیشتر جاذبه های گردشگری مازندران، دریاچه های متعدد در آن می باشند. یکی از این دریاچه ها، دریاچه چورت می باشد که با تمامی دریاچه های روی زمین تفاوت دارد. به عبارتی، چندین سال گذشته، بر اثر وقوع زلزله و بسته شدن راه های خروجی چشمه ها در ارتفاعات البرز، آب های این چشمه ها به نحوی به سطح زمین راه پیدا کردند و دریاچه ای نسبتا بزرگ و بسیار زیبا را تشکیل دادند. البته باید اشاره کنیم که این زلزله، خسارات بسیار زیادی را به زمین ها وارد مرد و تعدادی از درختان موجود در این جنگل را قطع کرد. امروزه در محلی که تنه ی این درختان باقی مانده اند، دریاچه ای عظیم به نام دریاچه چورت قرار گرفته است که در برخی مواقع سال، میزان آب آن کم و زیاد می شود. با کم شدن آب این دریاچه، تنه های درختان قطع شده سر از آب بیرون می آورند و چشم اندازی بسیار زیبا و دیدنی را به نمایش می گذارند. علاوه بر این، باید اشاره کنیم که محیط اطراف این دریاچه بسیار زیبا و دیدنی بوده و مناظر دیدنی ای در این بخش از استان مازندران وجود دارد.

8.    مرداب هسل

مرداب هسل، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری مازندران می باشد که بسیار خاص و دیدنی است. این مرداب، در روز های مختلف سال، رنگ های مختلفی را به خود می گیرد و به همین سبب، طرفداران بسیار زیادی دارد. در حقیقت، بر روی سطح این مرداب، جلبک های متعددی وجود دارد که در فصول مختلفی از سال و با توجه به آب و هوا، رنگ های مختلفی به خود می گیرند. عموما این دریاچه در فصل بهار، به رنگ صورتی، در فصل تابستان، به رنگ سبز، در فصل پاییز و زمستان نیز به رنگ نارنجی در آمده و منظره ای بی نظیر را به نمایش می گذارد. مرداب هسل، مکان بسیار مناسبی برای فاصله گرفتن از شهر، ترافیک های آن، و همچنین تجمع و شلوغی های بیش از حد در جاده ها و محیط های شهری می باشد. با سفر به مرداب هسل، در محیطی جنگلی قرار می گیرید که هیچ فردی در آن وجود ندارد و در نتیجه می توانید از زیبایی های محیط آن لذت برده و مدتی را از سکوت حاکم بر جنگل و آب و هوای بی نظیر آن لذت ببرید.

9.    مرداب دیوک

یکی از جاذبه های گردشگری استان مازندران که بکر هم می باشد، مرداب دیوک است. این مرداب، یکی از ترسناک ترین جاذبه های گردشگری در ایران می باشد که با سفر به آن، هر فردی می ترسد. این مرداب، چشم اندازی بسیار زیبا و دیدنی را به نمایش گذاشته است و در نتیجه با سفر به آن می توانید از خاص ترین و دیدنی ترین چشم انداز های ایران دیدن کنید. یکی از مسائلی که سبب می شود تا این منطقه ترسناک تر به نظر بیاید، سکوت مطلقی است که در آن حاکم است. طبیعتا اگر به بازدید از این مرداب بروید، با چشم اندازی بسیار زیبا و دیدنی رو به رو می شوید و زیبایی های این مرداب به حدی است که بر ترسناک بودن آن غلبه می کند. در نتیجه توصیه می کنیم بازدید از این مرداب زیبا را از دست ندهید و برای بازدید از آن، برنامه ریزی کنید.

شهر های توریستی استان مازندران

اما از دیگر جاذبه های گردشگری مازندران، می توا به شهر های توریستی این منطقه اشاره کرد. در این استان، تعداد بسیار زیادی از شهر های زیبا و دیدنی وجود دارد که هر کدام از آن ها، به گونه ای دیدنی بوده اند. طبیعتا همه ی ما نام نمک آبرود را شنیده ایم. شهر توریستی نمک آبرود، یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری مازندران می باشد که سالانه، تعداد بسیار زیادی از افراد و مسافران، به آن می روند تا از چشم انداز های بی نظیر و زیبا آن دیدن کنند. شهر توریستی نمک آبرود، خود نیز دارای تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری و مکان های بکر می باشد. به همین سبب، با بازدید از آن می توانید با یک تیر چند نشان بزنید و هم از این شهر بزرگ و زیبا دیدن کنید، و هم از مکان های بکر و دیدنی آن، بازدید کنید. 
در شهر توریستی نمک آبرود، امکانات تفریحی بسیار زیادی نیز وجود دارد که کمک می کنند تا سفر شما تکمیل شود و از شهر بازی ها، تله کابین ها، زیپ لاین، و بسیاری دیگر از امکانات این شهر استفاده کرده و یکی از بهترین سفر های خود را در این شهر تجربه کنید.

  • 07 فروردین ، 1400
  • 468

نظر دهید