021-91004064
لیست جاذبه های گردشگری استان هرمزگان

لیست جاذبه های گردشگری استان هرمزگان

استان هرمزگان، یکی از شهر های جنوبی کشور ایران است که از لحاظ های مختلفی، دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. این استان، منبعی عظیم برای جاذب توریستان است و بی دلیل هم نیست! موقعیت مکانی این استان، به گونه ای است که پدیده های طبیعی متعدد و متنوعی در آن تشکیل شده اند و این پدیده ها، به نوبه ی خود، از منحصر به فرد ترین و خاص ترین جاذبه های گردشگری در ایران می باشند. علاوه بر این باید اشاره کنیم که این استان، یکی از مهم ترین قطب های تجاری در ایران است و به همین واسطه، مجتمع ها و مراکز خرید متعددی در آن وجود دارند که بازدید از آن ها نیز خالی از لطف نیست. اما همانطور که احتمالا می دانید، استان هرمزگان یکی از وسیع ترین استان های ایران به شمار می رود.

این وسعت سبب شده است تا جاذبه های گردشگری این استان، بسیار متعدد و گوناگون باشد و بازدید از آن ها بسیار زمان بر شود. به همین منظور، بهتر است که با مشهور ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری استان هرمزگان به ویژه شهر بندر عباس آشنا شویم تا بدانیم که کدام جاذبه های گردشگری استان هرمزگان، ارزش بازدید دارند و در مدت زمان کوتاهی که به این شهر سفر می کنیم، از کدام دیدنی های این استان بازدید کنیم. در ادامه این مطلب، به معرفی کامل بهترین و پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری استان هرمزگان و دیدنی های مرکز این استان پرداخته ایم. پس اگر قصد سفر دارید و دوست دارید از خاص ترین و زیبا ترین جاذبه های گردشگری استان هرمزگان که در دنیا نمونه آن ها وجود ندارد بازدید کنید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

لیست جاذبه های گردشگری استان هرمزگان 

همانطور که می دانید، استان هرمزگان، یکی از معدود استان های ایران است که در محدوده ی استانی آن، تعدادی جزیره نیز وجود دارد. در واقع در این استان، برخی از بزرگ ترین و مهم ترین جزیره های تجاری ایران قرار دارد که همین مساله بر اهمیت آن افزوده است. در واقع نه تنها در بخش خاکی این استان، تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری وجود دارد، بلکه علاوه بر این، در تک تک جزیره های این استان، جاهای دیدنی متعددی نیز وجود دارد که با بازدید از آن ها می توانید بهترین ماجراجویی های خود را تجربه کنید. به همین سبب، تصمیم گرفته ایم تا به تفکیک، ابتدا جاذبه های گردشگری استان هرمزگان، و سپس جاذبه های گردشگری جزیره های این استان را معرفی کنیم.

تنگه های هرمزگان

جاذبه های دیدنی استان هرمزگان، بنا به موقعیت مکانی این استان و وجود کوهستان های متعددی در خاک آن، بسیار گسترده هستند. یکی از بیشترین جاذبه های گردشگری استان هرمزگان، تنگه های آن است. در این استان، تنگه های متعددی وجود دارد که با بازدید از آن ها وارد دنیای دیگری می شوید و خاص ترین و بی نظیر ترین جاهای دیدنی در دنیا را مشاهده خواهید کرد. از تنگه ها و جاذبه های گردشگری هرمزگان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1.    تنگه بوچیر

از خاص ترین و بی نظیر ترین جاذبه های گردشگری استان هرمزگان و حتی ایران، می توان به تنگه بوچیر اشاره کرد. این تنگه، به قدری زیبا و دیدنی است که افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند و سبب می شود تا ساعاتی را به تماشای چشم انداز بی نظیر این تنگه بپردازند. علاوه بر این باید اضافه کنیم که مسیر دسترسی به تنگه بوچیر کمی دشوار است و برای دسترسی به آن، باید مهارت های صخره نوردی و طبیعت گردی را داشته باشید. همچنین برای بازدید از آن نیز باید لوازم و تجهیزات مخصوصی را به همراه داشته باشید. در نتیجه اگر مهارت های لازم را دارید، توصیه می کنیم در کوتاه ترین زمان خود را به این تنگه برسانید و از خاص ترین و زیبا ترین دیدنی های این تنگه بازدید کنید. 

2.    تنگه شوتاریکو

از دیگر جاذبه های گردشگری استان هرمزگان، می توان به تنگه شو تاریکو اشاره کرد. این تنگه نیز، همانند تنگه قبلی، چشم انداز و منظره ای بسیار زیبا را به نمایش گذاشته است و هر فردی که به بازدید از آن می رود، چندین ساعت را در آن به تماشای مناظر اطراف خود می نشیند و سعی بر کشف جاهای دیدنی این تنگه می کند. جالب است بدانید که کوه هایی که باعث تشکیل شدن تنگه شوتاریکو شده اند، دارای شکل و شمایل بسیار خاصی هستند و بازدید از آن ها بسیار لذت بخش است. علاوه بر این، رودخانه ای نیز در بستر این تنگه جاری است که بر زیبایی آن می افزاید. تنگه شو تاریکو در شهرستان پارسیان قرار دارد و می توانید با سفر به این شهرستان، علاوه بر بازدید از تنگه شو تاریکو، از سایر جاذبه های گردشگری استان هرمزگان که در این استان قرار دارند بازدید کنید. 

3.    تنگه دریخا

یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری استان هرمزگان، تنگه دریخا است. این تنگه با دو تنگه قبلی بسیار متفاوت است و ظاهر آن، بسیار شبیه به جاذبه های گردشگری و دیدنی ای که در فیلم ها دیده ایم می باشد. این دره کوهستانی، از جمله زیبا ترین و خاص ترین تنگه در ایران است که همه ساله افرادی سیار زیادی را به سمت خود جذب می کند و مکانی بسیار عالی و دیدنی برای بازدید کردن می باشد. از جمله دیدنی های این تنگه می توان به آبگیر ها، آبشار های بزرگ، چشمه ها، و تکه سنگ های بزرگی که بر سر راه آب های این منطقه هستند اشاره کرد. به طور کلی باید اشاره کنیم که تنگه دریخا در روستایی به همین نام، در جنوب مرکز این استان قرار دارد و با بازدید از آن می توانید مدتی را به تماشای چشم انداز بسیار زیبای طبیعت بنشینید و روحیات خود را عوض کنید. اگر تا به حال از تنگه دریخا دیدن نکرده اید، توصیه می کنیم بازدید از این تنگه را از دست ندهید.

سایر جاذبه های گردشگری استان هرمزگان

اما علاوه بر تنگه ها، جاذبه های گردشگری و دیدنی بسیار زیاد دیگری نیز در این استان وجود دارد که بازدید از آن ها مضر نیست. ز دیگر جاذبه های گردشگری استان هرمزگان می توان به لیست زیر اشاره کرد.

1.    چشمه آب گرم گنو بندر عباس

از پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری استان هرمزگان، می توان به چشمه گنو  اشاره کرد. چشمه گنو، مکان مناسبی برای گذراندن اوقات به همراه خانواده بوده و علاوه بر این که دسترسی به آن بسیار آسان است، از بهترین و زیبا ترین چشم انداز ها برخوردار است. اگر دوست دارید در مکانی خوش آب و هوا، به تماشای چشم انداز طبیعت بنشینید و ساعاتی را در کنار طبیعت، به همراه خانواده خود بگذرانید، این جاذبه گردشگری کاملا مناسب شماست. همچنین می توانید از دریاچه ها و استخر هایی که به واسطه این چشمه ایجاد شده است استفاده کنید و تنی به آب بزنید. همچنین ساعاتی را در بهترین و محبوب ترین جاذبه گردشگری استان هرمزگان بگذرانید و بهترین خاطرات خود را در این استان رقم بزنید. توصیه می کنیم بازدید از این چشمه زیبا را که در منطقه ای کوهستانی، در شمال شهر بندر عباس قرار دارد از دست ندهید و یکی از بهترین خاطرات خود را از سفر، در این منطقه رقم بزنید. لازم به ذکر است که این چشمه آب گرم، خاصیتی درمانی دارد و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این استان به شمار می رود.

2.    معبد هندوها

جاذبه های گردشگری استان هرمزگان، به پدیده های طبیعی آن ختم نمی شود. بلکه علاوه بر این، جاهای دیدنی دیگری مانند معبد هندوها در این استان قرار دارد که بازدید از آن خالی از لطف نیست. در زمان های بسیار قدیم، هندو هایی که ساکن شهر بندر عباس بوده اند، معبدی را ساخته اند که نام آن به معبد هندو ها شهرت پیدا کرده است. این معبد، در بخش تجاری شهر بندر عباس قرار داشته و مکان مناسبی برای بازدید کردن می باشد. جالب است بدانید که این معبد، جنبه ی تاریخی نیز در این شهر دارد و در سال 1270 هجری شمسی بنا شد. به همین سبب، یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استان هرمزگان به شمار می رود. اگر قصد سفر به بندر عباس را دارید، توصیه می کنیم بازدید از این معبد قدیمی و زیبا را از دست ندهید.

معبد هندو ها یک یاز جاذبه های گردشگری استان هرمزگان

3.    غار خرسین

غار خرسین، یکی از مهم ترین و زیباترین جاذبه های گردشگری استان هرمزگان است که بازدید از آن را به هر فردی توصیه می کنیم. این غار که در فاصله 80 کیلومتری از شهر بندر عباس و در شمال شرقی این شهر قرار دارد. جالب است بدانید که این غار، غاری نمکی است و ارزش بسیار زیادی دارد. در میان تمامی غار نمکی های ایران، غار خرسین، بکر ترین و دست نخورده ترین آن ها می باشد. به همین سبب، نمای بسیار زیبای خود را حفظ کرده است و یکی از بهترین و زیباترین غار های ایران را تشکیل داده است. به خاطر داشته باشید که این غار، دارای سنگ های سست و نا استوار می باشد و در صورت بازدید از آن، لوازم و تجهیزات مناسبی را با خود به همراه ببرید تا مشکلی به وجود نیاید.

جاذبه های گردشگری جزایر استان هرمزگان

جاذبه های گردشگری استان هرمزگان که در موارد بالا ذکر شد، همگی در بخش خاکی استان هرمزگان قرار داشتند. اما علاوه بر آن ها، جزایری که در بخش بندی های این استان قرار دارند نیز دارای زیبا ترین و خاص ترین جاذبه های گردشگری می باشند که بازدید از آن ها نیز خالی از لطف نیست. 

جاهای دیدنی قشم

تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری استان هرمزگان در جزیره قشم قرار دارند. در واقع این جزیره، مرکز زیبا ترین و خاص ترین جاذبه های گردشگری می باشد و برای بازدید از جاذبه های گردشگری این استان، باید چندین روز را اختصاص دهید. در واقع باید اشاره کنیم که جزیره قشم، بزرگ ترین جزیره ایران می باشد. وسعت این جزیره به حدی است که خود دارای جزایر دیگری نیز می باشد. به همین سبب، طبیعتا بازدید از این جاذبه های گردشگری، زمان بسیار زیادی را از شما می برد اما کاملا ارزشش را دارد. از جاذبه های گردشگری استان هرمزگان می توان به لیست زیر اشاره کرد:

•    دره ستارگان قشم
•    تنگه چاهکوه
•    جزایر ناز
•    جزیره هنگام
•    ساحل نقره ای
•    آکواریوم قشم
•    پارک زیتون
•    جنگل حرا
•    ژئو پارک قشم
•    بازار سنتی قشم
•    غار نمکی

البته جاهای دیدنی قشم به این موارد خلاصه نمی شوند و جاذبه های گردشگری استان هرمزگان که در این جزیره قرار دارند بسیار متنوع تر می باشند. اما دیدنی هایی که در موارد بالا اشاره شد، از محبوب ترین ها، پر بازدید ترین ها و مشهورترین جاذبه های گردشگری قشم بوده اند.

دیدنی های جزیره کیش

جزیره کیش یکی دیگر از جزایر محبوب و مشهور در ایران می باشد که تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری استان هرمزگان را درون خود قرار داده است. از جاذبه های دیدنی کیش می توان به موارد زیر اشاره کرد.
•    پایاب کیش
•    شهر باستانی حریره
•    باغ پرندگان
•    دره پرتغالی ها
•    نمایشگاه خزندگان
•    شهر زیر زمینی کاریز
•    ساحل درختان نارگیل
•    کشتی یونانی
•    گذر هنرمندان
•    پارک ساحلی مرجانی کیش

کلام آخر

استان هرمزگان یکی از محبوب ترین و بزرگ ترین استان ها برای تفریح و گردشگری می باشد و شما می توانید با سفر به این استان، از خاص ترین و بهترین جاذبه های گردشگری ایران دیدن کنید و با اقامت در این استان، بهترین سفر خود را تجربه کنید. در این مطلب بهترین و پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری استان هرمزگان معرفی شد تا در صورت سفر به آن، بتوانید از بکر ترین دیدنی های ایران بازدید کنید و خاطره ای خوش را از سفر خود به این استان به یادگار داشته باشید. اگر تا به حال به بازدید از این جاذبه های گردشگری که ذکر شد رفته اید و یا دوست دارید موارد دیگری را به جاذبه های گردشگری در این مطلب اضافه کنید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و ما را در نظرات خود سهیم بدانید. 

  • 08 فروردین ، 1400
  • 549

نظر دهید