021-49029
دره کول خرسان | عجیب ترین دره ایران

دره کول خرسان | عجیب ترین دره ایران

دره کول خرسان یکی از عجایب ایران می باشد که در آن پدیده های بسیار عجیب و زیبایی وجود دارد. همانطور که می دانید، کشور ایران در نقطه به نقطه خود، دارای جاذبه های دیدنی متفاوت و بسیار زیادی می باشد. هر کدام از این جاذبه های گردشگری و دیدنی، با توجه به نوع خود، افراد خاصی را به سمت خود جذب می کنند. برخی افراد علاقه مند به مناطق تاریخی و جاذبه های گردشگری باقی مانده از سالیان پیش می باشند. برخی دیگر دوست دارند به مناطق کوهستانی سفر کرده و چند روزی را از شهر و محیط های شهری فاصله بگیرند. و به همین ترتیب، هر فردی متناسب با علایق خود، به سمت انواع مختلفی از جاذبه های گردشگری در ایران جذب می شود. یکی از محبوب ترین و پر بازدید ترین جاهای دیدنی در کشور ایران، مناطق سرسبز و بکر می باشد. 

به علت وجود کوه ها و مناطق کوهستانی متعدد در کشور ایران، جاذبه ها و پدیده های طبیعی بسیاری زیادی در ان وجود دارد که یکی از آن ها دره کول خرسان می باشد. این دره با داشتن چشم اندازی بسیار زیبا و محیطی متفاوت، می تواند سفری متفاوت را برای هر بازدید کننده ای رقم بزند. همچنین باید اشاره کنیم که دره کول خرسان، به گونه ای می باشد که هر فردی که به بازدید از آن رفته، از عجایب و دیدنی های شگفت انگیز آن صحبت کرده است. بسیاری از مواقع همه ی ما به دنبال مکانی بکر و خاص هستیک تا تنوعی در سفر های خود ایجاد کنیم و از مکان های متفاوت بازدید کنیم. که عموما در پیدا کردن این جاذبه های گردشگری متفاوت نا موفق هستیم. 

اما باید اشاره کنیم که دره کول خرسان با داشتن ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود، می تواند سفری هیجان انگیز و کاملا متفاوت با سفر های قبلیتان را برای شما رقم بزند. در ادامه این مطلب، همه چیز را درباره دره کول خرسان بیان کرده ایم و به شما تمامی جاذبه های گردشگری و دیدنی ای که در این مکان وجود دارد را معرفی کرده ایم. اگر تا به حال به بازدید از دره کول خرسان نرفته اید و با این جاذبه گردشگری بسیار زیبا و دیدنی آشنایی ندارید توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید و با بی نظیر ترین جاذبه گردشگری در ایران، آشنا شوید.

مختصری درباره دره کول خرسان

دره کول خرسان، پدیده ای است که حتی تماشای تصاویر آن نیز هر فردی را حیرت زده می کند. جنوب کشور ایران، و در امتداد رشته کوه های زاگرس، پدیده ها و جاذبه های دیدنی بسیار زیادی وجود دارد که هر کدام از آن ها، با توجه به جذابیت هایی که دارند، می توانند توجه هر فردی را به سمت خود جلب کنند. یکی از این جاذبه های گردشگری که در جنوب کشور ایران قرار دارد، دره کول خرسان می باشد. این دره، یکی از جاذبه های گردشگری استان خوزستان می باشد که هر فردی که در طبیعت گردی مهارت دارد باید از آن بازدید کند. 

دره کول خرسان که به دره ارواح نیز شهرت دارد، مکانی است که هر فردی نمی تواند اقدام به بازدید از آن کند. بنابر این به گونه ای می توان گفت که این پدیده طبیعی، بکر می باشد و اگر دوستدار ماجراجویی در بکر ترین نقاط ایران هستید، توصیه می کنیم بازدید از دره کول خرسان را در برنامه های خود قرار دهید. البته قبل از آن باید هشدار هایی را در خصوص این دره جدی بگیرید.

حادثه کول خرسان!

دره کول خرسان با داشتن پدیده ها و چشم انداز های بسیار زیادی که دارد، توجه بسیاری از گردشگران و افراد را به خود جلب می کند. در واقع در طول سال های گذشته، افراد بسیار زیادی بوده اند که اقدام به بازدید از دره کول خرسان کرده اند. اما مشکلی که در خصوص بازدید از دره کول خرسان وجود دارد، این است که به دلیل بالا بودن سختی راه، هر فردی نمی تواند در این دره و مسیر سخت آن دوام بیاورد. و در واقع، دره کول خرسان، تنها برای افرادی مناسب است که در حیطه طبیعت گردی، کاملا حرفه ای هستند و یا حتی اگر نیمه حرفه ای هم هستند، به همراه افرادی با تجربه و خبره در زمینه طبیعت گردی سفر به دره کول خرسان را تجربه می کنند. 

به همین علت، در طول سال های گذشته، بسیاری از افرادی که در طبیعت گردی آماتور بوده و توانایی خاصی در طبیعت گردی نداشتند، جان خود را در دره و در مسیر رودخانه های آن از دست داده اند. پس توصیه می کنیم که اگر مهارت های لازم برای طبیعت گردی را ندارید، و یا حتی اگر لوازم و تجهیزات طبیعت گردی را ندارید، به هیچ عنوان اقدام به بازدید از دره کول خرسان نکنید! این دره افراد بسیار زیادی را به کام مرگ کشانده و سفر به آن شوخی بردار نیست!

پیاده روی در مسیر دره خرسان مسجد سلیمان

دره کول خرسان، یکی از جاذبه های گردشگری استان خوزستان می باشد و یکی از مشهور ترین جاذبه ها و پدیده های طبیعی در این استان می باشد. وقتی به نقطه شروع پیاده روی در دره کول خرسان می رسید، با تنگه ای بسیار بزرگ رو به رو خواهید شد. البته باید اشاره کنیم که برای اینکه خود را به دره کول خرسان برسانید، باید مسیری در حدود 20 الی 25 کیلومتر را پیاده روی کنید. و در نتیجه دسترسی به دره کول خرسان به همین سادگی ها هم نیست. اما به طور کلی، هنگامی که به نقطه شروع دره کول خرسان می رسید، نفستان در سینه حبس خواهد شد. پیاده روی در منطقه ای خوش آب و هوا که سرپوشیده از گیاهان و فضای سبز است. 

از این جا به بعد، با چشم انداز های بسیار زیبا و دیدنی ای رو به رو خواهید شد و هرچه که در مسیر دره پیش بروید، عجایب و پدیده های بسیار بیشتری را مشاهده خواهید کرد. لازم به ذکر است که در مسیر دره کول خرسان، گاهی اوقات مجبور می شوید به تنهایی و یک نفره طول مسیر را طی کنید. چرا که ارتفاع دیواره های صخره های دره کول خرسان، به قدری زیادی است که در برخی مواقع، حتی آسمان نیز پیدا نیست. علاوه بر این، در طول مسیر، مکان هایی وجود دارد که فاطله صخره ها از یکدیگر بسیار کم می باشد و به همین سبب، تنها 1 فرد توانایی عبور از آن را دارد. و همین مساله، جذابیت های دره کول خرسان را دو چندان می کند.

نمایی از دره کول خرسان

رودخانه دز

یکی از جذاب ترین بخش های پیاده روی در دره کول خرسان، دسترسی به انتهای آن است. دره کول خرسان را که طی کنید، در انتهای آن، به رودخانه ای پر آب که رودخانه دز می باشد می رسید. جالب است بدانید که دمای آب رودخانه دز در این منطقه، گاهی اوقات به منفی 20 درجه هم می رسد و همین مساله بسیار هیجان انگیر و جذاب است. علاوه بر این باید اشاره کنیم که تنها در انتهای مسیر دره، به آب دسترسی پیدا نمی کنید. بلکه در طول مسیر پیاده روی در دره کول خرسان نیز، در بستر آن، چشمه های آبی را مشاهده خواهید کرد که باعث راه افتادن رودخانه ای در بستر آن شده اند. 

صخره های بلند دره ارواح

دره کول خرسان، در هر بخش خود، پدیده های بسیار عجیبی دارد. از چشمه ها و روخانه ای با دمای منفی 20 درجه و آب و هوای بسیار خنک بگیرید، تا صخره هایی که در برخی جاها، ارتفاع آن ها به 200 متر می رسد. در واقع بیشتر جذابیت های دره کول خرسان، صخره های بسیار بلند آن است که سبب شده اند تا آبی آسمان در برخی نقاط، قابل تشخیص و دیدن نباشد. همچنین باید اشاره کنیم که در طول مسیر دره، فاصله صخره ها و دیواره های دره  متفاوت می باشد. اما به طور کلی، در برخی جاها، به قدری از یکدیگر فاصله کمی دارند که سبب شده است تا عبور از آن ها کمی دشوار به نظر برسد. 

البته باید اشاره کنیم که در ابتدای مسیر دره، فاصله صخره ها از یکدیگر بسیار زیاد می باشد و می توانید به راحتی، آسمان را مشاهده کنید. اما هرچه که در طول مسیر دره کول خرسان پیش بروید، متوجه می شوید که فاصله دیواره ها از یکدیگر بسیار کمتر شده و همچنین، آسمان هم دیگر پیدا نیست.

جذابیت های دره کول خرسان

از همان ابتداری مسیر پیمایش دره کول خرسان، جذابیت های بسیار زیادی وجود دارد. گونه های مختلفی از گیاهان که در هر کجا که قابل رشد است مشاهده می شود. بستر شن و ماسه ای دره کول خرسان که سبب می شود تا پیاده روی در آن بسیار لذت بخش باشد. علاوه بر این، باید اشاره کنیم که باید در حدود 4 ساعت، در مسیر دره کول خرسان پیاده روی کنید تا بتوانید به رودخانه دز برسید. این رودخانه می تواند چشم اندازی متفاوت و دیدنی را برای شما به نمایش بگذارد که بازدید از آن می تواند سفر شما را هیجان انگیز تر کند. 

همچنین باید اشاره کنیم که هرچه در مسیر دره پیش بروید، به دلیل نزدیک شدن دیواره های دره به یکدیگر، سطح آب بالا تر می آید و این افزایش سطح آب، تا جایی ادامه پیدا می کند که در برخی نقاط مجبور به شنا کردن در آب این دره می باشید. 

طول دره کول خرسان چقدر است؟

سوالی که برای همه افراد در خصوص دره کول خرسان پیش می آید، این است که طول این دره چقدر است و پیمایش آن جقدر زمان می برد؟ به طور کلی باید اشاره کنیم که مسیر دره کول خرسان، در حدود 10 کیلومتر می باشد. علاوه بر این، برای دسترسی به دره کول خرسان نیز باید در حدود 4 کیلومتر پیاده روی کنید. همچنین نا گفته نماند که بسیاری از افرادی که مهارت بسیار زیادی در طبیعت گردی دارند، پس از رسیدن به رودخانه دز، باز هم مسیر خود را در رودخانه خروشان ادامه می دهند. در نایت، با ادامه مسیر در طول رودخانه خروشان دز و ادامه دادن به مسیر خود در حدود 3 الی 4 ساعت دیگر، به دزفول می رسند. 

به طور کلی باید اشاره کنیم که اگر توانایی خاصی در طبیعت گردی ندارید و نمی توانید این مسیر طولانی را طی کنید، توصیه می کنیم، از پیمودن طول این دره صرف  نظر کنید و جان خود را به خطر نیاندازید.

لوازم و تجهیزات لازم برای سفر به دره کول خرسان چیست؟

سفر به دره کول خرسان، می تواند بسیار هیجان انگیز و ماجراجویانه باشد. و یکی از خاص ترین و متفاوت ترین سفر های عمرتان را برای شما رقم بزند. اما نکته ای که در خصوص این سفر وجود دارد این است که برای بازدید از دره کول خرسان، باید لوازم و تجهیزات لازم و کافی را با خود به همراه ببرید. برای سفر به این دره، باید لوازم و تجیهزات سفر به کوه را با خود به همراه ببرید. اما علاوه بر این، تجهیزات دیگری نیز باید به همراه داشته باشید. یکی از مهم ترین و اصلی ترین تجهیزاتی که باید با خود به همراه ببرید، کلاه ایمنی می باشد. 

در طول پیمایش مسیر دره کول خرسان، ممکن است با ریزش سنگ هایی از دیواره های این دره مواجه شوید. به همین منظور به همراه داشتن کلاه ایمنی به شما کمک می کند تا از سر خود در برابر اشیاءی که سقوط می کنند محافظت کنید. از دیگر لوازم و تجهیزاتی که برای پیمایش دره کول خرسان به آن احتیاج پیدا می کنید، لوازم و تجهیزات مخصوص برای شنا کردن می باشد. اگر شناگر حرفه ای هستید و می توانید از رودخانه ای خروشان با گرداب های متعدد را پشت سر بگذارید، لوازم و تجهیزات مخصوص به این حرفه را نیز با خود به همراه ببرید تا در طول مسیر با مشکل مواجه نشوید. همچنین باید اشاره کنیم که بهتر است لوازم و تجهیزاتی که با خود به همراه می برید، ضد آب باشند تا در طول سفر خود، تمامی لوازم و وسیله هایتان خیس نشود.

دره کول خرسان کجاست؟

دره کول خرسان، یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری در شهرستان دزفول می باشد که برای دسترسی به آن باید خود را به استان خوزستان و شهرستان دزفول برسانید. دره کول خرسان، در شمال شهرستان دزفول قرار دارد. موقعیت مکانی دره کول خرسان، در 32 کیلومتری شهر دزفول بوده و به همین ترتیب برای اینکه خود را به این دره برسانید، باید خود را به یکی از روستا های بیشه بزان، پاقلعه و یا اسلام آباد برسانید. 

اگر تا به حال به بازدید از دره کول خرسان رفته اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشترام بگذارید.

 
  • 08 اردیبهشت ، 1400
  • 226

دیدگاه - 1

HASTI

من یه بار از نزدیکی دره کول خرسان رد شدم و خیلی ترسناک به نظر می رسید. ولی توش قشنگه انگار
5 ماه پیش

نظر دهید