021-49029
تونل های برفی ایران | بهترین مقصد در تابستان

تونل های برفی ایران | بهترین مقصد در تابستان

تونل های برفی ایران تونل هایی هستند که از حجم بسیار زیادی از یخ ساخته شده اند. در واقع، با توجه به موقعیت مکانی و همچنین شرایطی که در برخی از مناطق وجود دارد، پدیده های عجیب و بسیار زیبایی به وجود می آیند. و تونل های برفی جزو این پدیده های نادر و جذاب هستند که در برخی از نقاط کشور ایران قرار دارند. در بین انبوهی از جاذبه های گردشگری و پدیده های طبیعی، دیدنی های خاص و متفاوتی نیز وجود دارد که با بازدید از آن ها، بسیار لذت بخش بوده و می توان با عججیب ترین و دیدنی ترین مناظر و چشم انداز های طبیعی رو به رو شد. 

خوشبختانه کشور ایران، دارای بهترین موقعیت مکانی می باشد و به واسطه وجود کوهستان های متعدد در بخش های مختلف کشور، و حجم بالای بارش های سالانه در برخی از مناطق، پدیده های طبیعی به ویژه تونل های برفی های متعددی در بخش های مختلف کشور وجود دارند. طبیعتا تمامی تونل های برفی این کشور، در میان کوهستان ها واقع شده اند و چشم انداز بسیار زیبایی از برف و یخ را به وجود اورده اند. به همین سبب یکی از عالی ترین و مناسب ترین مقاصد گردشگری در تابستان به شمار می روند. شما نیز اگر قصد دارید تا اوقات بسیار عالی و خوبی را در گرم ترین روز های سال سپری کنید و به بازدید از خنک ترین مقاصد سفر در تابستان بازدید کنید، می توانید از تونل های برفی ایران بازدید کنید.

در ادامه این مطلب، به معرفی زیبا ترین و دیدنی ترین پدیده های طبیعی، یعنی تونل های برفی ایران پرداخته ایم و شما را با خاص ترین و منحصر به فرد ترین جاذبه های گردشگری آشنا کرده ایم. اگر به دنبال مقاصد خاص و متفاوت هستید توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید. بدون شک این جاذبه های گردشگری به قدری دیدنی و خاص هستند که می توانید اوقات بسیار عالی و خوبی را در آن مناطق سپری کنید.

معرفی تونل های برفی ایران

تونل های برفی ایران، پدیده هایی هستند که عموما بر اثر وقوع بهمن و بارش برف به وجود می آیند. هنگامی که به بازدید از تونل های برفی بروید، با عظمت عجیبی از برف و یخ رو به رو می شوید که به چه صورت جالبی معلق مانده اند و چشم انداز بسیار خاص و زیبایی را به وجود آورده اند. قدم زدن در تونلی که تماما از یخ ساخته شده است بسیار لذت بخش می باشد و می توانید عالی ترین و به یاد ماندنی ترین اوقات خود را در آن ها سپری کنید و از منحصر به فرد ترین جاذبه های گردشگری بازدید کنید. در جای جای کشور ایران، تونل های برفی متعددی وجود دارد که بازدید از آن ها خاطرات متفاوتی را برای شما به وجود می آورد. 

حتی در اطراف تهران نیز، تونل های برفی متعددی وجود دارد که پایتخت نشینان می توانند سفری نیم روزه یا یک روزه را به این جاذبه های گردشگری داشته باشند و اوقات بسیار خوبی را در کنار این پدیده های طبیعی بگذرانند. در لیست زیر، همه چیز را درباره تونل های برفی ایران بیان کرده ایم و شما را با تمامی تونل های برفی ایران که در بخش های مختلف کشور وجود دارد آشنا کرده ایم.

تونل های برفی اطراف تهران

همانطور که می دانید استان تهران، در میان رشته کوه البرز و در دامنه های جنوبی آن قرار دارد. و به همین سبب، جاذبه های گردشگری متعددی در این منطقه وجود دارد. از جمله جذاب ترین و خاص ترین جاذبه های گردشگری در این منطقه، می توان به تونل های برفی اشاره کرد که در استان تهران واقع شده اند و همه روزه افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کنند. لیست زیر تونل های برفی تهران را نشان می دهد.

تونل های برفی ایران

1.    تونل برفی لالون

تونل برفی لالون که برخی از افراد آن را با نام تونل برفی لالان نیز می شناسد، یکی از نزدیک ترین تونل های برفی به شهر تهران است که همه روزه، افراد بسیار زیادی به بازدید از آن می روند. این تونل با داشتن طول بسیار زیاد، منظره بی نظیر و بسیار زیبایی را ایجاد کرده که سبب شده تا هر فردی که به بازدید از این منطقه می رود، ساعاتی را به تماشای چشم انداز بسیار زیبای این منطقه بگذراند. لالون یکی از روستاهای اطراف تهران است و در نزدیکی فشم تهران قرار دارد. این تونل، در اعماق دره های لالون واقع شده و برای دسترسی به آن، باید مسیر رودخانه ته دره را پیش بگیرید. درست بر روی رودخانه تونل برفی بسیار زیبا و جذابی وجود دارد که ارتفاع آن ازسطح رودخانه در حدود 3 متر می باشد.

تونل ها برفی ایران هر کدام دارای زیبایی های خاص خود می باشند. اما تونل برفی لالون منظره خاص و منحصر به فردی دارد که بازدید از آن را به شما توصیه می کنیم. لازم به ذکر است که هنگامی که در داخل تونل، و در زیر طاق های مرتفع یخی ایستاده اید، می توانید به راحتی سرمای حاصل از یخ ها را حس کنید. ناگفته نماند که در اطراف تونل یخی لالون جاذبه های گردشگری متعددی وجود دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. 

چشمه ای خروشان از آب شیرین که آب بسیار سردی داشته و منظره زیبایی را در این منطقه ایجاد کرده یکی از مهم ترین و اصلی ترین جاهای دیدنی اطراف تونل برفی لالون است. اگر تا به حال به بازدید از تونل برفی لالون نرفته اید، توصیه می کنیم حتما در اولین فرصت برای بازدید از آن برنامه ریزی کنید و با پیمودن مسیر 45 کیلومتری به سمت شمال تهران، روز به یاد ماندنی و لذت بخشی را تجربه کنید.

2.    تونل برفی تل تنگه، زیباترین تونل برفی تهران

یکی دیگر از تونل های برفی ایران که بازدید از آن ها برای هر فردی از واجبات است، تونل برفی تل تنگه می باشد. این تونل برفی نیز با قرار داشتن در اطراف تهران، پایتخت نشینان بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند. به جرات می توان گفت که با بازدید از این تونل برفی می توان بهترین و به یاد ماندنی ترین اوقات را سپری کرد و مناظری که شاید در هیچ کجای دیگر نتوان دید را مشاهده کرد. تونل برفی تل تنگه یکی از جاذبه های گردشگری دربندسر بوده و همه روزه می توان برای بازدید از آن اقدام کرد. این تونل برفی تهران در منطقه شمشک واقع شده است و دسترسی به آن بسیار آسان و راحت می باشد. شاید باورش کمی عجیب باشد اما باید اشاره کنیم که حتی در گرم ترین روز های سال نیز آب و هوای این منطقه بسیار بسیار سرد است. 

به همین سبب، توصیه می کنیم حتما یک دست لباس اضافی با خود به همراه ببرید تا بتوانید نهایت لذت را از این منطقه ببرید. یکی از بهترین و جالب ترین پدیده هایی که در بازدید از تونل برفی تل تنگه با آن رو به رو می شوید، آبشاری است که در انتهای تونل قرار دارد. ای آبشار منظره و چشم انداز بسیار خاص و دیدنی را به وجود آورده که می توانید تا ساعت ها به تماشای آن بپردازید. نا گفته نماند که در بالای آبشار نیز دیدنی های متعددی مانند پوشش گیاهای بسیار زیبا و خاص وجود دارد. اگر تا به حال به بازدید از تونل برفی تل تنگه نرفته اید توصیه می کنیم حتما برای بازدید از آن برنامه ریزی کنید تا بتوانید به یاد ماندنی ترین و لذت بخش ترین اوقات را در این منطقه سپری کنید.

سایر تونل های برفی ایران

3.    تونل برفی خور

یکی دیگر از تونل های برفی ایران تونل برفی خور می باشد. این تونل برفی یکی از جاذبه های گردشگری استان البرز می باشد که همه روزه، گردشگران و بازدید کنندگان بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند. برای دسترسی به این جاذبه گردشگری جذاب و دیدنی باید راهی جاده زیبا و دیدنی چالوس شوید و در نهایت، در 17 کیلومتری این جاده، از مسیر خور خارج شوید. تونل برفی خور، همانند دو مورد قبلی ، دارای آب و هوای سردی می باشد و برای بازدید از آن باید در فصول گرم سال اقدام کنید. 

همچنین باید اشاره کنیم که، می توانید به بازدید از این منطقه بروید و علاوه بر بازدید از تونل بفی خور، به بازدید از سایر جاذبه های گردشگری که در این منطقه قرار دارد بپردازید. آبشار های زیبا، رودخانه ها، و بسیاری دیگر از جاذبه های دیدنی و گردشگری که با بازدید از آن ها، می توانید بهترین و به یاد ماندنی ترین اوقات خود را سپری کنید.

4.    تونل برفی کمندان ازنا

تونل های برفی ایران، مناظر و چشم انداز های بسیار خاص و دیدنی ای را به نمایش می گذارند. یکی از دیدنی ترین و بی نظیر ترین تونل های برفی ایران، تونل برفی ازنا می باشد. شهرستان ازنا یکی از مشهور ترین شهرستان های غربی کشور می باشد. تونل برفی ازنا، یکی از زیبا ترین و خاص ترین جاذبه های گردشگری استان لرستان می باشد و می توانید به راحتی و آسانی اقدام به بازدید از آن کنید. در این شهرستان که در منطقه ای کوهستانی قرار دارد، کوه های متعددی قرار دارد. اما یکی از این کوه ها که دارای ارتفاع بسیار زیادی است، پدیده های طبیعی و دیدنی بسیار زیادی را درون خود جای داده است. 

تونل برفی ازنا، در بین این کوه ها واقع شده است که چشم انداز بسیار خاص و متفاوتی را ایجاد کرده است. می توانید به بازدید از این تونل برفی بروید و همزمان با قدم زدن در مسیر ای تونل های زیبا، بهترین و به یاد ماندنی ترین اوقات خود را سپری کنید. برای بازدید از تونل برفی ازنا باید راهی اشترانکوه شوید و در دامنه های این کوه، این تونل طبیعی و دیدنی را پیدا کنید.

تونل برفی ازنا یکی از زیبا ترین تونل های برفی ایران می باشد که دارای طولی در حدود 800 متر است. نا گفته نماند که ارتفاع این تونل برفی از سطح زمین، در نقاط مختلف متفاوت است. اما به طور میانگیر ارتفاع این تونل بین 2.5 تا 3 متر بوده و می توان در طور مسیر این تونل، به راحتی و آسانی قدم زد و از مناظر دیدنی اطراف بازدید کرد. اگر تا به حال به بازدید از تونل برفی ازنا نرفته اید، توصیه می کنیم در اولین فرصت برنامه های بازدید از آن را بچینید و بهترین اوقات خود را در این منطقه سپری کنید.

تونل برفی ازنا

5.    تونل برفی دالامپر

از دیگر تونل های برفی ایران که با سفر به آن ها می توان از خاص ترین و متفاوت ترین مناظر و چشم انداز ها بازدید کرد، تونل برفی دالامپر می باشد. تونل برفی بسیار خاص و زیبا که گاهی اوقات، سقف آن بر اثر گرما آب شده و دالان های بسیار زیبایی را ایجاد می کند.این تونل برفی در ارتفاعات استان آذربایجان غربی واقع شده است. کوه دالامپر یکی از کوه های مرزی ایران است که در مرز سه کشور ایران، عراق و ترکیه واقع شده است. و یکی از تونل های برفی ایران را درون خود جای داده است. این تونل برفی، با داشتن چشم انداز بسیار زیبا و بی نظیر، همه روزه، افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند و یکی از دیدنی ترین و زیبا ترین جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی و ارومیه به شمار می رود. 

اگر قصد دارید تا از یکی از زیباترین و دیدنی ترین تونل های برفی ایران بازدید کنید، توصیه می کنیم حتما زمانی را برای بازدید از تونل برفی دالامپر اختصاص دهید. این تونل برفی با به نمایش گذاشتن چشم انداز بسیار زیبا و بی نظیر، سفر خاطره انگیزی را برای شما رقم می زند. لازم به ذکر است که کوه دالامپر، یکی از یخچال های طبیعی که چند هزار سال دمت دارد را درون خود قرار داده و به همین سبب یکی از عالی ترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری در تابستان به شمار می رود. نا گفته نماند که در سفر و بازدید از تونل برفی دالامپر، می توانید به قله این کوه بروید و علاوه بر تماشای منظره و چشم انداز بسیار زیبا و دیدنی ای که در این منطقه وجود دارد، اقدام به بازدید از خاک سه کشور همسایه کنید. 

همچنین باید اشاره کنیم که در این منطقه، جاذبه های گردشگری دیگری نیز وجود دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. پس اگر به بازدید از تونل برفی دالامپر رفتید، توصیه می کنیم حتما اقدام به بازدید از جاذبه های گردشگری اطراف این تونل کنید. بدون شک یکی از بهترین و به یاد ماندنی ترین اوقات خود را سپری خواهید کرد.    

6.    تونل برفی دنگزلو

تونل های برفی ایران، با داشتن چشم انداز بسیار زیبا و همچنین آب و هوای بسیار سرد، مقصد بسیار عالی ای برای گردش و تفریح در فصل تابستان هستند. تونل برفی دنگزلو نیز یکی دیگر از مقاصد تابستانی تونل برفی دنگزلو می باشد. تونلی بسیار زیبا و دیدنی که با سفر به آن می توان اوقات بسیار عالی و خوبی را سپری کرد. ین تونل برفی در شهرستان سمیرم که از توابع استان اصفهان می باشد است. در میان تمامی تونل های برفی ایران، این تونل برفی کمی متفاوت تر و خاص تر است.    

برای دسترسی به تونل برفی دنگزلو و بازدید از چشم انداز بسیار زیبایی که ایجاد کرده، می توانید به راحتی و آسانی خود را به روستای دنگزلو برسانید و در نهایت، در فاصله بسیار کمی از این روستا، به غار آبی دنگزلو دسترسی پیدا کنید. اگر تا به حال به بازدید از تونل یخی دنگزلو نرفته اید، توصیه می کنیم در اولین فرصت اقدام به بازدید از آن کنید و از مناظر بسیار زیبا و دیدنی ای که در اطراف آن وجود دارد لذت ببرید.

7.    تونل برفی کهمان الشتر

اما آخرین مورد از تونل های برفی ایران، تونل برفی الشتر است. تونل برفی بسیار زیبا و دیدنی ای که دارای چشم انداز بسیار خاص و زیبایی از برف های یخ زده می باشد. این تونل برفی در دامنه کوه های استان لرستان قرار دارد و باید اشاره کنیم که یکی از متفاوت ترین و خاص ترین جاذبه های گردشگری استان لرستان را تشکیل داده است. برای دسترسی به این تونل برفی، باید خود را به شهرستان الشتر برسانید و سپس راهی کوه های گرین شوید. از منطقه گردشگری کهمان باید مسیری را پیاده روی کنید تا در نهایت بتوانید به این تونل برفی دسترسی پیدا کنید. 

در واقع باید اشاره کنیم که تونل برفی کهمان، از منطقه گردشگری کهمان، در حدود 4 ساعت فاصله دارد و این چهار ساعت، پیاده روی طولانی ای را در میان کوه های این منطقه دارید. اما در نهایت می توانید به راحتی به این تونل برفی که از زیباترین تونل های برفی ایران می باشد دسترسی پیدا کنید.

در هنگام دسترسی به تونل های برفی مراقب باشید!

تونل های برفی ایران، و به طور کلی، این گونه پدیده های طبیعی، نیاز به مراقبت های بسیار زیادی در هنگام بازدید دارند. پس دقت کنید که در هنگامی که به بازدید از تونل برفی ازنا می روید، حتما نکات ایمنی را رعایت کنید. و حتی الامکان، از ایجاد سر و صدای زیاد خودداری کنید. چرا که این یخ های معلق، احتمال ریزش دارند و به همین ترتیب، در صورت عدم احتیاط ممکن است خسارات جبران ناپذیری به بار آید. اگر تا به حال به بازدید از این تونل های یخی رفته اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر تونل های برفی ایران را می شناسید که در این مطلب به آن ها اشاره نشده است آن را به ما معرفی کنید.

 
  • 29 تیر ، 1400
  • 38

نظر دهید