021-91004064
جاذبه های گردشگری ایران که قبل از مرگ باید دید!

جاذبه های گردشگری ایران که قبل از مرگ باید دید!

ایران یکی از جذاب ترین و خاص ترین کشور ها می باشد که با گشت و گذار درون آن، می توان شاهد تاریخ تمدن بسیار جالبی بود. اما باید اشاره کنیم که جذابیت های کشور ایران، تنها به وجود انبوهی از جاذبه های تاریخی و مکان های گردشگری که از دوران های گذشته باقی مانده است نیست! بلکه در این کشور، می توان شاهد پدیده های طبیعی و زیستی متعددی بود. پدیده هایی که برخی از آن ها به قدری جذاب و زیبا هستند که نمونه آن ها در هیچ کجای دنیا وجود ندارد. تعدد مکان های گردشگری که هر کدام از آن ها، منظره و چشم انداز زیبا و دیدنی ای را به نمایش گذاشته اند، سبب شده است تا همه روزه، توریستان و گردشگران بسیار زیادی از نقاط مختلف دنیا، به این کشور آمده و در نهایت، بهترین و عالی ترین سفر خود را در این کشور بگذرانند. 

جاذبه های گردشگری ایران، بسیار متنوع و زیاد می باشد. به طوری که با نگاه کردن به هر گوشه از کشور ایران، می توان زیبا ترین و دیدنی ترین مناظر و چشم انداز ها را مشاهده نمود. همانطور که می دانید در دنیا عجایب بسیار زیادی وجود دارد که هر کدام از آن ها جذابیت های مخصوص به خود را دارند. کشور ایران نیز از وجود پدیده های طبیعی و گردشگری جذاب و خاص بی بهره نبوده و در نهایت، بازدید از آن ها برای تمامی افراد واجب می باشد. 

در ادامه این مطلب، برخی از دیدنی ترین، جذاب ترین و خاص ترین جاذبه های گردشگری ایران را معرفی کرده ایم. و اگر قصد داشته باشید تا یکی از بهترین، به یاد ماندنی ترین و جذاب ترین سفر های خود را تجربه کنید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید. چرا که برخی از این جاذبه های گردشگری ایران، نسبتا ناشناخته بوده و در نتیجه، پس از شناخت و آشنایی با آن ها، در اولین فرصت برای بازدید، برنامه ریزی خواهید کرد. 

لیست زیباترین جاذبه های گردشگری ایران

1.    چشمه های باداب سورت مازندران

باداب سورت، یکی از جذاب ترین و عجیب ترین پدیده های زمین شناسی است که نمونه آن، به تعداد بسیار محدودی در دنیا وجود دارد. چشمه های باداب سورت، با داشتن منظره و چشم انداز بسیار خاص و متفاوت، به عنوان جذاب ترین و زیبا ترین جاذبه های گردشگری مازندارن شناخته می شود که هر فردی قبل از مرگ خود باید از آن بازدید کند.  چشمه هایی که با داشتن خاصیت ها و ویژگی های متفاوت، ظاهری متفاوت را به خود گرفته اند. چشمه های باداب سورت، مجموعه ای از حوضچه های رنگی می باشد که بنا به خاصیت آب موجود در آن، رنگ متفاوتی را به خود گرفته اند. موقعیت مکانی چشمه های باداب سورت، در شهر ساری بوده و به همین سبب، دسترسی به آن بسیار آسان می باشد.

علاوه بر این، در اطراف آن نیز می توان تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری متفاوت و خاص را مشاهده نمود. به عنوان یکی از زیباترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری ایران، همه ساله، افراد بسیار زیادی به سمت چشمه های باداب سورت می روند و چند ساعتی را در کنار این چشمه های زیبا و خاص می گذرانند. اگر قصد داشته باشید تا از عجایب و پدیده های زمین شناسی خاص دیدن کنید، و شاهد چشم انداز های بسیار خاصی باشید که در هیچ کجای دیگر وجود ندارد، توصیه می کنیم بازدید از چشمه های باداب سورت را از دست ندهید. 

چشمه های باداب سورت، چشمه هایی به رنگ های قرمز و آبی هستند. چشمه های قرمز و نارنجی رنگ، دارای آبی ترش مزه بوده و درون آب آن، مقدار زیادی آهن وجود دارد. در واقع اگر به بازدید از آن بروید، شاهد حجم زیادی از رسوبات آهن نیز می باشید. برخی از نقاط چشمه های باداب صورت، بخش های سیاه رنگی وجود دارد که به دلیل داشتن خاصیت های متعدد، از آن برای لجن درمانی استفاده می کنند. رنگ های دیگری که در این چشمه های باداب سورت وجود دارد شامل سبز، زرد، سفید، آبی، می باشد. 

چشمه های باداب سورت

2.    گردنه عشاق

گردنه عشاق، یکی از جذاب ترین و خاص ترین جاذبه های گردشگری ایران می باد که همگان باید از آن بازدید کنند. در جنوب کشور ایران، و در بخش جنوبی استان هرمزگان، می توان شاهد یک جاده بسیار جذاب و متفاوت بود. جاده ای که نمونه آن در هیچ کجای ایران وجود ندارد و شاید امثال آن را در فیلم های خارجی دیده باشیم. جاده بندر مقام، یکی از زیباترین جاده های ایران می باشد که از مهشور ترین جاذبه های گردشگری استان هرمزگان و به عنوان جاده ساحلی نیز مشهور است. این جاده، تا کیلومتر ها، در کنار ساحل دریا کشیده شده و چند متر تا دریا فاصله دارد.  این جاده ساحلی، چشم اندازی خیره کننده و بسیار زیبا از منظره دریا را به نمایش گذاشته است. در طول جاده، سواحل بسیار زیادی وجود دارد. 

سواحلی که با وجود اینکه در اصله نسبتا کمی از یکدیگر قرار گرفته اند، اما چشم انداز و مناظر متفاوتی را به نمایش گذاشته اند. یکی از این سواحل، گردنه عشاق می باشد. برای دسترسی به گردنه عشاق باید خود را به جاده بندر مقام به سمت بندر مغدان برسانید.در این جاده، پس از عبور از شهرستان پارسیان، به این گردنه صخره ای بی نظیر  و زیبا خواهید رسید. گردنه عشاق، در واقع ساحلی صخره ای است که تمام و کمال از مرجان ها ساخته شده است. این مرجان های فسیلی، در کنار ساحل شنی، منظره ای بسیار جذاب و زیبا ایجاد کرده اند و توصیه می کنیم بازدید از آن را از دست ندهید. اگر به بازدید از این ساحل بی نظیر رفتید، توصیه می کنیم آسمان شب را در این ساحل تماشا کنید. چرا که منظره ای خیره کننده را به نمایش گذاشته است.

3.    هفت حوض، عجیب ترین جاذبه گردشگری مشهد

یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری ایران که بازدید از آن برای همگان واجب است، دریاچه هفت حوض می باشد. دریاچه هفت حوض جزو بی نظیر ترین و جذاب ترین جاهای دیدنی اطراف مشهد می باشد که برای بازدید از آن، باید راهی این استان مقدس شوید. هفت حوض، در واقع نام یک منطقه گردشگری است که برای گشت و گذار های یک روزه کاملا مناسب است. در این منطقه، آب و هوا بسیار مساعد و عالی بوده و علاوه بر این، چشم انداز بسیار زیبا و دیدنی ای از تعداد بسیار زیادی حوضچه ها با ابعاد مختلف را به نمایش گذاشته است. 

هفت حوض، نام پدیده ای است که حوضچه ها به ترتیب ارتفاع از یکدیگر قرار گرفته اند و به همین سبب، آب از ارتفاعات بالاتر وارد حوضچه اول شده و در نهایت، از حوضچه های متعددی در مسیر خود عبور می کند. این منظره و چشم انداز بی نظیر، یکی از جذاب ترین پدیده های طبیعی است که توصیه می کنیم بازدید از آن را از دست ندهید. شاید برایتان جالب باشد بدانید که هفت حوض، مکانی است که بر اثر بارش باران های اسیدی به وجود آمده است. در نتیجه باید اشاره کنیم که هر کدام از حوضچه ها و کوه های این منطقه، شکل متفاوتی را به خود گرفته اند. اگر قصد دارید تا از جذاب ترین و دیدنی ترین مناظر و چشم انداز ها دیدن کنید، توصیه می کنیم بازدید از هفت حوض مشهد را از دست ندهید.

4.    تنگه هایقر گرند کنیون ایران

یکی از جاذبه های گردشگری ایران که بسیار جذاب و زیبا بوده و بازدید از آن برای همگان واجب است، تنگه هایقر فیروز آباد می باشد. تنگه ای بسیار جذاب و خاص که نام آن، در تمام دنیا مشهور است. در کشور آمریکا، یک پدیده زمین شناسی بسیار خاص و عجیب وجود دارد که به گرند کنیون مشهور است. این پدیده عجیب و بسیار زیبا، همه ساله، افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند. اما باید اشاره کنیم که یک پدیده طبیعی که دقیقا به شکل گرند کنیون آمریکا می باشد، در ایران نیز وجود دارد. تنگه هایقر فیروز آباد، تنگه ای بسیار خاص و جذاب است که همه ساله، میزبان حجم بسیار زیادی از گردشگران و بازدید کنندگان بوده و شما نیز می توانید از آن بازدید کنید. برای بازدید از تنگه هایقر فیروز آباد که به گرند کنیون ایران مشهور است، باید راهی استان فارس شوید. 

برای دسترسی به تنگه هایقر که بدون شک، یکی از زیباترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری ایران می باشد، باید خود را به فیروز آباد برسانید. در واقع باید اشاره کنیم که تنگه هایقر، در بخش جنوب غربی این شهر قرار دارد و در نهایت، برای دسترسی به آن، باید مسیری در حدود 35 کیلومتر را به سمت جنوب غربی بروید.  از مشخصات تنگه هایقر فیروز آباد، می توان به طول آن که در حدود 8 کیلومتر است اشاره کرد. در بستر تنگه هایقر، یک رودخانه جاری بوده که جذابیت های آن را دو چندان می کند. 

اگر قصد دارید تا از خاص ترین و بی نظیر ترین جاذبه های گردشگری ایران بازدید کنید، توصیه می کنیم در اولین فرصت، برای بازدید از تنگه هایقر فیروز آباد برنامه ریزی کنید. چرا که این تنگه از آن دسته جاذبه های گردشگری ایران است که هر فردی قبل از مرگ خود باید آن را ببیند.

تنگه هایقر فیروز آباد

5.    مخمل کوه لرستان

در کشور ایران، کوهستان های متعددی وجود دارد. در واقع همانطور که می دانید، دو رشته کوه البرز و زاگرس، در دو بخش شمالی و غربی کشور واقع شده است. و به واسطه وجود این رشته کوه ها، تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری ایران، در این بخش ها واقع شده است. اما در بین این کوهستان ها، مکانی وجود دارد که هر فردی قبل از مرگ خود باید از آن بازدید کند. مخمل کوه، که یکی از مشهور ترین و زیباترین جاذبه های گردشگری استان لرستان می باشد، جاذبه ای است که می توان تا ساعت ها به تماشای چشم انداز بی نظیر و متفاوت آن پرداخت. برای دسترسی به مخمل کوه، باید خود را به شهر خرم آباد برسانید. در 30 کیلومتری این استان، می توانید به مخمل کوه زیبا و جذاب برسید. جالب است بدانید که مخمل کوه به بهشت لرستان مشهور است. 

اگر به بازدید از مخمل کوه بروید، شاهد انبوهی از درختان بلوط خواهید بود. درختانی سر به فلک کشیده که جذابیت و زیبایی این منطقه را دو چندان کرده اند. اگر قصد دارید تا این منطقه را در زیبا ترین حالت خود ببینید، توصیه می کنیم فصل بهار را برای بازدید انتخاب کنید. چرا که در فصل بهار، تمامی گلسنگ هایی که در سرتاسر صخره های این منطقه قرار دارند، به رنگ سبز در می آیند و دقیقا، به شکل یک لباس مخملی بر روی کوه ظاهر می شوند. اما در سایر فصل ها، این گل سنگ ها به رنگ سیاه در می آیند ولی باز هم زیبایی های این منطقه را چند برابر می کنند. 

به طور کلی وسعت منطقه گردشگری مخمل کوه، در حدود 500 هکتار می باشد. در نتیجه شما می توانید با سفر به این منطقه، لوازم و تجهیزات کاملی را با خود به همراه برده و در نهایت، در این منطقه کمپ بزنید. بدون شک، منظره ای که در اول صبح با آن رو به رو می شوید، بسیار جذاب و منحصر به فرد است. اما اگر قصد اقامت ندارید، توصیه می کنیم لوازم و تجهیزات پیک نیک را با خود به همراه برده تا در نهایت، بتوانید ساعاتی را در این منطقه گردشگری خاص و متفاوت بگذرانید.

6.    هیکوه، خاص ترین چشم انداز مرز ایران

هیکوه یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ایران می باشد که شاید تا به حال، نام آن را نشنیده باشید. منطقه گردشگری اوپرت، که یکی از مناطق کوهستانی ایران می باشد، به قدری جذاب و دیدنی است که به شدت توصیه می کنیم در اولین فرصت از آن بازدید کنید. چشم انداز بی نظیری که در این منطقه گردشگری وجود دارد، به قدری خاص و متفاوت است که می توانید تا ساعت ها به تماشای آن بنشینید و از فضای اطراف لذت ببرید. با سفر به هیکه، بر فراز قله ای خواهید نشست و در رو به روی شما، تا چشم کار می کند سرسبزی و مناظر زیبا است. حتی اگر خوش شانس باشید، می توانید با پدیده اقیانوس ابر ها نیز رو به رو شوید. اما اگر هم شانس رو به رو شدن با اقیانوس ابر ها را نداشنید، ایرادی ندارد. 

چرا که از روی این قله، می توانید دریای خزر را مشاهده کنید. اما جالب است بدانید که هیکوه، یکی از جاذبه های گردشگری در استان سمنان است. و تماشای دریای خزر از استان سمنان، اقدامی عجیب و بسیار هیجان انگیز است. برای دسترسی به منطقه گردشگری اوپرت و هیکوه، باید راهی استان سمنان شوید. در این استان، به راحتی و آسانی، مسیر خود را به سمت مرز استان مازندران و سمنان پیدا کرده و در نهایت، به این منطقه گردشگری جذاب ایران دسترسی پیدا کنید. 

لازم به ذکر است، مساله ای که جذابیت های هیکوه را چند برابر می کند، این است که با رسیدن به قله، یک سمت کوه را کاملا سرسبز و خوش آب و هوا و مملوء از ابر مشاهده خواهید کرد. در صورتی که در سمت دیگر کوه، تا چشم کار می کند بیابان و دشت های خشک است. در واقع، حتی با مشاهده تصاویر هیکوه و منطقه گردشگری اوپرت، می توان دریافت که این مکان، جایی است که هر فردی قبل از مرگ خود باید از آن بازدید کند. پس توصیه می کنیم در اولین فرصت، برای بازدید از منطقه گردشگری اوپرت اقدام کرده و در نهایت، چشم انداز های بسیار خاص و متفاوت را بازدید کنید.

7.    دره کول خرسان، جایی که قبل از مرگ باید ببینید!

دره کول خرسان، یکی از جذاب ترین و خاص ترین جاذبه های گردشگری در ایران است که بازدید از آن برای همگان واجب است. اگر قصد دارید تا از بی نظیر ترین و خاص ترین مناظر و چشم انداز ها بازدید کنید، توصیه می کنیم حتما، زمانی را برای بازدید از دره کول خرسان در نظر بگیرید. چرا که در بین انبوهی از جاذبه های گردشگری، این مکان، جایی است که قبل از مرگ خود باید ببینید. دره کول خرسان، یکی از جاذبه های گردشگری استان خوزستان می باشد که می توانید به راحتی به آن دسترسی پیدا کنید. این دره، جایی است که با پیمودن آن، می توانید در نهایت، به شهر دزفول برسید اما در طول مسیر، ماجراجویی های زیادی را خواهید داشت.

دره کول خرسان، در بین تمامی جاذبه های گردشگری ایران، جذابیت های بی حد و اندازه ای دارد. چرا که در این دره، سنگ ها و صخره هایی بسیار زیبا و جذاب وجود دارد. همچنین باید اشاره کنیم که در طول دره، می توانید با پدیده های طبیعی و مناظر بی نظیری رو به رو شوید. به عنوان مثال آبشار ها، پوشش گیاهی متنوع، رودخانه ها، و ... . البته باید اشاره کنیم که دره کول خرسان، مکانی است که هر فردی نمی تواند از آن بازدید کند. چرا که سختی مسیر دره کول خرسان، نسبتا زیاد بوده و تنها طبیعت گردان حرفه ای می توانند از مسیر های سخت و پیچیده این دره عبور کنند. توصیه می کنیم در اولین فرصت، برای بازدید از زیبایی های بی اندازه این دره برنامه ریزی کرده و یکی از بهترین و عالی ترین سفر های خود را تجربه نمایید.

دره کول خرسان ایران

8.    تنگه شیرز

از جاذبه های گردشگری ایران که بازدید از آن برای همگان واجب است و هر فردی قبل از مرگ خود باید از آن بازدید کند، می توان به تنگه شیرز اشاره کرد. تنگه شیرز، یکی از جذاب ترین، عجیب ترین، و زیباترین پدیده های زمین شناسی است که در ایران وجود دارد. برای دسترسی به این تنگه بسیار خاص و جذاب، باید خود را به مرز استان های لرستان، ایلام و کرمانشاه برسانید. 

  • 25 شهریور ، 1400
  • 259

دیدگاه - 1

مریم خانی

خیلی مطلب خوبی بود مرسی از معرفی این جاذبه های گردشگری
7 ماه پیش

نظر دهید