021-49029
معرفی مسجد جامع یزد و تاریخچه آن

معرفی مسجد جامع یزد و تاریخچه آن

شهر یزد، یکی از شهر های تاریخی ایران می باشد که شهرت بسیار زیادی در میان سایر شهرها دارد. علت هم این است که بناهای تاریخی متعددی در این شهر وجود دارد و جلوه بسیار ویژه ای به این شهر داده اند. به بیان بهتر، این شهر یکی از مهم ترین شهر های ایران از لحاظ تاریخی می باشد و همه ساله، افراد بسیاری را به سمت خود جذب می کند. اما یکی از نماد های این شهر، مسجد جامع یزد می باشد. این مسجد با ساختار عظیم و زیبای خود، توجه گردشگران و علاقه مندان به تاریخ را به خود جذب کرده و توریستان بسیاری را به شهر یزد جذب کرده است. 

در این مطلب، همه چیز را درباره مسجد جامع یزد و همچنین تاریخچه آن بیان کرده ایم. اگر تا به حال از این جاذبه گردشگری دیدن نکرده اید، توصیه می کنم مطالعه این مطلب را از دست ندهید. یقینا پی از آشنایی با این مسجد، هوس بازدید از آن به سرتان می زند و برای بازدید از آن، برنامه ریزی خواهید کرد.

مختصری درباره مسجد جامع یزد

این مسجد، یکی از مهم ترین آثار باستانی در شهر یزد می باشد. در واقع می توان گفت که به عنوان نماد شهر یزد، یکی از شناخته شده ترین آثار تاریخی یزد است. این مسجد مساحتی نزدیک به 10 هکتار دارد و یکی از بزرگ ترین مسجد های کشور به شمار می آید. جالب است بدانید که این مسجد، دارای 7 ورودی مختلف می باشد و این ورودی ها، هر کدام در بخش های مختلف مسجد قرار دارند. مسجد جامع یزد، طولی در حدود 104 متر و همچنین عرض 99 متر، در یکی از قدیمی ترین محله های شهر یزد قرار دارد. این مسجد، تاریخچه بسیار جالبی دارد و در طول تاریخ، تغییرات بسیار زیادی در آن ایجاد شده است.

تاریخچه 

در طول تاریخ و در دوره های مختلف پادشاهی، مسجد جامع یزد، شاهد تغییرات بسیار زیادی بوده است. این مسجد، در ابتدا به شکل دیگری وجود داشت و بسیار کوچک تر از مسجدی که امروز می بینیم بود. در واقع نکته جالبی که در خصوص این مسجد وجود دارد این است که ساخت آن بیش از 100 سال به طول انجامید و پس از اتمام ساخت آن نیز، سلسله های مختلف پادشاهی، تغییرات بسیار زیادی در این مسجد ایجاد می کردند. در ابتدا در محل کنونی مسجد جامع یزد، سه مسجد کوچک قرار داشت. اما بعد ها، در زمان قاجاریان، تمامی مساجد های که در این نقطه قرار داشتند تخریب شدند و مسجدی که امروز مشاهده می کنیم ساخته شد.

بخش های مختلف مسجد جامع یزد

این مسجد، از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از این بخش ها، چشم انداز مسجد جامع یزد را چند برابر کرده اند. از جمله بخش های این مسجد می توان به ایوان مرتع و بزرگ، گرم خانه، شبستان، گنبد خانه، صح بسیار بزرگ، پایاب، و همچنین، ورودی های متعدد می باشد. تمامی بخش های این مسجد، کاشی کاری شده و جلوه ی بسیار زیبایی را در این مسجد ایجاد کرده است. یکی از نکات جالب در خصوص این اثر باستانی، وجود سه بازارچه قدیمی در نزدیک مسجد می باشد. این بازار چه ها به یکدیگر راه دارند و حتی یکی از درب های ورودی مسجد جامع یزد، از طریق این بازارچه ها می باشد. 

کلام آخر

مسجد جامع یزد، یکی از زیباترین بناهای قدیمی در ایران است که قدمت بسیار زیادی دارد. این مسجد امروزه نیز میزبان برگزاری مراسم های بزرگ، تعذیه ها و سوگواری ها می باشد و با جلوه ی زیبای خود، گردشگران بسیاری را به شهر یزد  می کشاند. اگر تا به حال از این مسجد دیدن نکرده اید، توصیه می کنم بازدید از آن را در برنامه های خود قرار دهید. 
 

  • 23 دی ، 1399
  • 43

دیدگاه - 3

پری عملیمرادی

فکر نمیکردم یزدم جای گردشگری داشته باشه. مسجد جامع یزد به نظر خیلی جای قشنگی میاد
4 روز پیش

سودابه بهشتی

من با همسرم یه سفر کاری به یزد داشتیم که اصلا فرصت دیدن جاهای دیدنی یزد رو نداشتیم. ولی وقتی از جلوی مسجد جامع یزد رد شدیم خیلی با ابهت بود و واقعا دلم میخواست محیط داخلیش رو ببینم. حیف…!
5 روز پیش

آرمارن جعفری

مسجد جامع یزد یکی از زیباترین جاهاییه که تا به حال سفر کردم و معماری بی نظیری داشت.
1 هفته پیش

نظر دهید

پر بازدیدترین پست ها

پل ساسانی | قدیمی ترین پل جهان!

پل ساسانی | قدیمی ترین پل جهان!

این پل یکی از مشهور ترین و معروف ترین پل های جهان و شهر دزفول است که با قدمت بال ...

06 دی ، 1399
آشنایی با تنگ بستانک و بخش های مختلف آن

آشنایی با تنگ بستانک و بخش های مختلف آن

تنگ بستانک که لقب "بهشت گمشده" ایران را دارد، یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری ...

22 آذر ، 1399
آشنایی با دریاچه گهر و همه چیز درباره آن

آشنایی با دریاچه گهر و همه چیز درباره آن

دریاچه گهر یکی از زیباترین دریاچه هایی است که در ایران وجود دارد. زیبایی زیاد ای ...

04 دی ، 1399

آخرین پست ها

بازدید از کاح نیاوران و بخش های مختلف آن

بازدید از کاح نیاوران و بخش های مختلف آن

این کاخ زیبا آخرین محل زندگی از آخرین پادشاه ایرانی می باشد که پس از انقلاب اسلا ...

02 بهمن ، 1399
بازدید از باغ گیاه شناسی ملی ایران و بخش های مختلف آن

بازدید از باغ گیاه شناسی ملی ایران و بخش های مختلف آن

این جاذبه گردشگری از زیباترین و مشهور ترین مکان های گردشگری در ایران می باشد که ...

01 بهمن ، 1399
معرفی مسجد سلیمان و جاذبه های دیدنی آن

معرفی مسجد سلیمان و جاذبه های دیدنی آن

مسجد سلیمان با داشتن تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری به عنوان یکی از مهم ...

30 دی ، 1399