021-49029
معرفی امام زاده صالح و تاریخچه آن

معرفی امام زاده صالح و تاریخچه آن

امامزاده صالح معروف

امامزاده صالح نام آرامگاهی در محله تجریش تهران است. این آرامگاه را منسوب به صالح پسر امام موسی کاظم (ع) می‌دانند. صحن و حیاط این بقعه گورستان عمومی بود و در بیست سال اخیر اثر گورها را از بین برده‌اند و فقط تعداد محدودی از سنگ قبرها را باقی گذاشته‌اند.

معرفی امام زاده صالح

امام زاده صالح از جمله سادات عالی رتبه و از امام زادگان صحیح النسبی است که بعد از شنیدن خبر ولیعهدی امام رضا علیه السلام و در اواخر قرن دوم از عراق به سمت ایران کوچ می کند و از سمت «کَره رود » رو به ولایت شمیران نهاد و چون به موضع تجریش رسید .
در باغ گلشن زیر درخت چنار بزرگی نزدیک چشمه ساری ایشان را به شهادت رساندند. پیکر پاکش در قریه تجریش و کنار همان چنار کهنسال به خاک سپرده شد.
امام زاده صالح آن گونه که از کتیبه بالای سردر صحن بر می آید، از پسران حضرت موسی بن جعفر و برادر امام هشتم (ع‌) است‌.
امام زاده صالح یکی از اصلی تری اماکن مذهبی در تهران است که افراد بسیاری را به سمت خود جذب می کند.

ویژگی های امام زاده صالح

بنای بقعه اصلی شامل ساختمان چهارگوش بزرگ و مستحکمی با دیوارهای قطور است که فضای درونی آن مساحت نسبتا زیادی دارد. وضع طاق نماها و معماری ساختمان و پوشش آن از معماری بناهای قرن هفتم و هشتم هجری است‌.
ایوان ورودی و رواق در سمت شمال حرم واقع است و بالای حرم در رواق، لوح مستطیل خشتی کاشی کاری شده است و نام فتح‌علی شاه بر آن حک شده است‌. هلاکو میرزا فرزند فتح‌علی‌شاه قاجار بانی تعمیرات و تزئینات آن شد.
گنبد کاشی کاری شده بقعه ، در آخرین سال عمر مرحوم حسن فداکار با هزینه شخصی تعمیر و کاشی کاری مجدد شد.
لازم به ذکر است که برای زیارت قبر شهدای هسته ای نیز به این امامزاده مشرف شوید.

محرم های امام زاده صالح

هر سال در ماه محرم مراسم های ویژه ای در امام زاده صالح برگزار می شود و افراد زیادی از شهر های مختلف ایران به امام زاده صالح می آیند و عذاداری می کنند. در این ماه، دسته های زیادی به امام زاده صالح می آیند و مراسم های خود را در این امام زاده برگزار می کنند.

نحوه دسترسی به این امام زاده

برای دسترسی به امام زاده صالح می توانید با وسیله شخصی خود اقدام کنید. ابتدا باید خود را از طریق یکی از اتوبان های چمران و یا مدرس به یکی از خیابان های ولیعصر و یا شریعتی برسانید. سپس در میدان تجریش این امام زاده را مشاهده خواهید کرد. اما با استفاده از وسایل نقلیه عمومی نیز می توانید به امام زاده صالح دسترسی پیدا کنید.  اگر می خواهید با استفاده از مترو به این مکان بیایید باید خود را به خط 1 مترو برسانید. در ایستگاه تجریش پیاده شده و باقی مسیر را پیاده طی کنید. پس ار حدود 10 دقیقه پیاده روی به امام زاده صالح می رسید. همچنین می توانید از سامانه تندروی BRT استفاده کنید. با استفاده از این اتوبوس ها می توانید خود را به میدان تجریش برسانید و باز هم باقی مسیر را پیاده طی کنید.

  • 08 مهر ، 1399
  • 362

دیدگاه - 5

برنا جوادی

امامزاده صالح با اون بازارچه قدیمی نزدیکش از قشنگ ترین جاهاست توتهران.یه حال و هوای خوبی داره که آدم از رفتن بهش خسته نمیشه
10 ماه پیش

شیدا

واقعا بیام تهران بی صبرانه میرم زیارت امام زاده صالح
10 ماه پیش

نسرین جعفری

خوش بحال تهرانیا هر وقت بخوان راحت می تونن برن امام زاده صالح
10 ماه پیش

امیر نجدی

تعریف امام زاده صالح رو خیلی شنیدم ولی متاسفانه تا حالا قسمت نشده برم
10 ماه پیش

فاطمه صحرانورد

من هفته پیش امام زاده صالح بودم... نشستن توی صحنش خیلی حس خوبی میده به آدم
11 ماه پیش

نظر دهید