021-49029
معرفی شهر زیرزمینی کاریز کیش

معرفی شهر زیرزمینی کاریز کیش

شهر زیرزمینی کاریز کیش، یکی از زیباترین و دیدنی ترین جاذبه های تاریخی است. شهر زیرزمینی کاریز، یادگاری قدیمی است که تازه چندین سال است که کشف شده. کشور ایران دارای تاریخچه بسیار جالبی است. تمدن چندین هزار ساله ایرانی، یادگاری های بسیار زیادی از خود بر جای گذاشته که یکی از آن ها نیز، شهر زیر زمینی کاریز است. شهری با قدمت چندین هزار ساله که دارای معماری بسیار جالب و جذابی است. با سفر به جنوب کشور ایران و گشت و گذار در جزیره های متعددی که دارد، می توان با عجایب بسیار زیادی رو به رو شد. جزیره کیش، یکی از لوکس ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری در ایران می باشد که همه روزه، افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند. 

چرا که این جزیره، علاوه بر داشتن چشم انداز بسیار زیبا و دیدنی به دریا، و همچنین داشتن پدیده های طبیعی متعدد، دارای سازه های بی نظیر و خاص بوده که سبب شده تا از گوشه نقاط دنیا، افراد بسیار زیادی به کشور ایران سفر کنند و به بازدید از این جاذبه های گردشگری بپردازند. شهر زیرزمینی کاریز کیش، جایی است که می توان تا ساعت ها در آن به گردش پرداخت و از تمامی بخش های مختلف آن بازدید کرد. این منطقه گردشگری با داشتن فضای بسیار بزرگ، و همچنین امکانات متعدد، گزینه بسیار خوبی برای گردش و تفریح بوده و می توانید یکی از لذت بخش ترین و عالی ترین اوقات خود را در آن بگذرانید. با سفر به شهر زیرزمینی کاریز می توانید از عجیب ترین و خاص ترین جاذبه های گردشگری دیدن کنید و یکی از خاطره انگیز ترین سفر های خود را تجربه کنید.

شهر زیرزمینی کاریز کیش از جمله آثار باستانی ایران به شمار می آید و بازدید از آن برای همگان واجب است. اگر قصد دارید تا سفری خاص و متفاوت را تجربه کنید و به دنبال یکی از بهترین و عالی ترین مقاصد گردشگری هستید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید. چرا که در ادامه، همه چیز را درباره شهر زیرزمینی کاریز کیش بیان کرده ایم و شما را با تمامی بخش های موجود در این جاذبه گردشگری آشنا کرده ایم. 

مختصری درباره شهر زیرزمینی کاریز کیش

شهر زیرزمینی کاریز ، یکی از اصلی ترین، محبوب ترین و پر بازدید ترین جاهای دیدنی کیش است که همه روزه، افراد بسیار زیادی اقدام به بازدید از آن می کنند. در بین تمامی جاذبه های گردشگری ای که در جزیره کیش وجود دارد، برخی از آن ها کاملا جذاب تر و منحصر به فرد تر هستند. که شهر زیرزمینی کاریز کیش نیز همینطور است. جالب است بدانید که شهر زیرزمینی کاریز کیش دارای نام های متعددی است که از آن ها می توان به قنات کیش و کاریز کیش اشاره کرد. چرا که تمامی آب هایی که در شهر زیرزمینی کاریز کیش جاری است، آب شیرین بوده. 

شاید برایتان جالب باشد بدانید که شهر زیرزمینی کاریز کیش در واقع، شبکه ای زیر زمینی برای حفظ آب شیرین بوده که در حقیقت به منظور هدایت این آب های شیرین حفر شده است. در بین تمامی شهرهای زیر زمینی ایران، شهر زیرزمینی کاریز کیش جزو جذاب ترین و خاص ترین آن ها می باشد. چرا که این شهر زیرزمینی مجموعه ای از دیدنی های بی نظیر و خاص می باشد که شما می توانید با بازدید از آن ها، اوقات بسیار عالی و جذابی را سپری کرد و همچنین از قدیمی ترین آثار دیدنی دنیا بازدید کرد.

قدمت شهر زیرزمینی کاریز چقدر است؟

شهر زیرزمینی کاریز، یکی از قدیمی ترین شهر های زیرزمینی ایران و دنیا می باشد. طبق تحقیقات و بررسی های بسیار زیادی که بر روی این شهر انجام شد، مشخص شد که شهر زیرزمینی کاریز کیش، دارای قدمتی در حدود 2500 سال و حتی بیشتر می باشد. به همین سبب یکی از محبوب ترین و عجیب ترین مکان ها برای گردش و تفریح به شمار می رود. در بین تمامی شهر های زیرزمینی، این شهر دارای جذابیت بسیار بیشتری می باشد. چرا که با توجه به قدمت بسیار زیادی که دارد، از معماری بسیار خاص و منحصر به فردی بهره مند بوده. و علاوه بر این، نحوه ساخت آن و ویژگی هایی که در ساخت این شهر زیرزمینی وجود دارد، سبب شده تا نسبت به سایر شهر های زیرزمینی متمایز شود. 

در این بین جالب است بدانید که شهر زیرزمینی کاریز کیش، تنها کاریز قدیمی در ایران به شمار نمی رود. بلکه در کشور ایران، تعداد بی شماری از کاریز ها وجود دارد که این مساله، نشان دهنده هنر ایرانیان در حفر انواع کاریز ها است. حتی باید اشاره کنیم که امروزه، تعدادی کاریز و قنات در برخی از نقاط کشور کشف شده است که با انجام تحقیقات  متعدد بر روی آن ها، مشخص شده که قدمتی در حدود 6000 سال دارند. در نتیجه می توان دریافت که هنر حفر قنات و کاریز، از زمان های بسیار قدیم در ایران وجود داشته است.

وسعت شهر زیرزمینی کاریز کیش

شهر زیرزمینی کاریز کیش دارای وسعت بسیار عجیب و باور نکردنی است. در واقع، باید اشاره کنیم که این شهر پیچ در پیچ دارای وسعتی در حدود 10 هکتار می باشد. و در این 10000 متر مربع، می توان انواع مختلفی از پدیده های طبیعی، سازه های بی نظیر، تونل های جذاب و پیچ در پیچ، بستر های حفر شده برای هدایت آب، و بسیاری از موارد دیگر را مشاهده کرد. به طور کلی گشت و گذار در کاریز کیش بسیار لذت بخش و جذاب می باشد و می توان سفی هیجان انگیز و عجیب را در آن تجربه کرد.

شهر زیرزمینی کاریز کیش

شهر زیرزمینی؟ یا کاریز؟

شهر زیرزمینی کاریز کیش، با داشتن ویژگی های مختلف، توانسته از جهات مختلفی توجه ها را به سمت خود جلب کند. چندین سال پیش، این شهر زیرزمینی، نه محبوبیت خاصی داشت و نه شهرت آن چنانی. حتی می توان گفت که هیچ شخصی به آن توجه خاصی نمی کرد. اما با گذشت زمان، و مشخص شدن ویژگی ها و خصوصیات شهر زیرزمینی کاریز، کم کم توجه برخی از افراد به این منطقه جلب شد. و در نهایت، سبب شد تا سرمایه گذاران بسیار زیادی با ایجاد سرمایه گذاری بر روی این منطقه، شروع به احیای آن کرده و در نهایت، مجموعه ای تفریحی و گردشگری را احداث کنند. 

البته باید اشاره کنیم که این جاذبه گردشگری، بیشتر قنات است تا یک شهر زیرزمینی. علت اینکه امروزه، آن را با نام شهر زیرزمینی می شناسند، این است که     افرادی که به بازدید از آن می پردازند می توانند در مسیر جریان آب حرکت کنند و به تماشای این سازه بی نظیر بپردازند. همچنین باید اشاره کنیم که آب و هوای شهر زیرزمینی کاریز کیش، کاملا معتدل بوده و می توان به راحتی و آسانی اقدام به بازدید از آن کرد و به تماشای این سازه بی نظیر و منحصر به فرد نمود. اما ویژگی های شهر زیرزمینی کاریز کیش چه بود که سبب شد تا سرمایه گذاران اقدام به احیای این جاذبه گردشگری کنند؟

مشخصات و ویژگی های شهر زیرزمینی کاریز کیش

شهر زیرزمینی کاریز کیش، با داشتن ویژگی ها و خصوصیات بسیار زیاد، امروزه توانسته حجم بسیار زیادی از گردشگران و بازدید کنندگان را به سمت خود جذب کند. در واقع باید اشاره کنیم که وجود این ویژگی ها سبب شده تا این کاریز، قابل مقایسه با سایر کاریز های ایران نباشد. در لیست زیر تمامی ویژگی های شهر زیرزمینی کاریز کیش را معرفی کرده ایم.

1.    آب و هوای معتدل و خنک

یکی از اصلی ترین و مهم ترین ویژگی هایی که در خصوص شهر زیرزمینی کاریز کیش دارد، وجود دمای ثابت در تمامی روز  های سال است. در واقع باید اشاره کنی که مهم نیست در فصل گرم سال باشیم یا در فصول سرد. در تمامی روز های سال، آب و هوای شهر زیرزمینی کاریز کیش، کاملا ثابت بوده و همیشه بین 22 تا 25 درجه سانتی گراد است. علاوه بر این باید اشاره کنیم که وجود این گونه هوا سبب می شود تا شرایط مناسب برای ایجاد با کیفیت ترین آب شرب فراهم باشد.

2.    تصفیه شدن آب به صورت طبیعی

یکی از جالب ترین ویژگی هایی که شهر زیرزمینی کاریز کیش دارد، این است که آبی که در این شهر جمع می شود، حاصلی از بارش باران در این جزیره است. و هنگامی که آب باران جمع می شود، مرجان های شهر زیرزمینی کاریز کیش سبب می شود تا آب تصفیه شود و در واقع به شکل یک تصفیه کننده عمل می کنند. در نتیجه آب به صورت کاملا طبیعی تصفیه شده و به آب شرب تبدیل می شود.

3.    مستحکم بودن کاریز کیش

کاریز کیش، دارای ویژگی های عجیب بسیار زیادی است. و یکی از ویژگی های عجیب آن، مستحکم بودن سازه ی آن است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که جنس دیواره های کاریز کیش از خاک رس و گل مارین می باشد. گلی که اگر با آب مخلوط شود و میزان مناسبی از آب را جذب کند، بسار مستحکم و شکل پذیر می شود، اما در صورتی که آب موجود در گل آن کم شود، به راحتی خشک شده و ترک بر می دارد. و سازندگان این سازه با بهره مندی از این ویژگی توانسته اند تا از گل مارین استفاده کرده و در این محیط مرطوب، دیوار هایی مستحکم و استوار را برپا کنند.

4.    ارتفاع کم

هر نوع قنات و یا کاریزی، باید به گونه ای دارای شیب باشد که آب موجود در آن، بتوان به راحتی حرکت کند. همانطور که می دانید، جزیره کیش با وجود وسعت کم، شیب بسیار کمی نیز دارد و نمی توان به راحتی، شیب مناسب برای حفر کاریز را ایجاد کرد. اما با این وجود، سازندگان این سازه بی نظیر، توانسته اند تا با به کار گیری علم خود، به طور شگفت انگیزی شیب مناسب را در این کاریز به وجود آورند. هر چند باید اشاره کنیم که نهایت عمق این کاریز 45 متر بوده و همین مساله سبب می شود تا باز هم قابل مقایسه با سایر قنات های دیگر نباشد.

جاذبه های دیدنی کاریز کیش

شهر زیرزمینی کاریز کیش، با داشتن تمامی ویژگی هایی که در بالا ذکر شد، یکی از جذاب ترین و خاص ترین جاهای دیدنی می باشد که می توان تا ساعت ها در آن به گشت و گذار پرداخت. اما باید اشاره کنیم که جاهای دیدنی این شهر زیرزمینی به اتمام نرسیده است. در ادامه به معرفی دیدنی هایی که در شهر زیرزمینی کاریز کیش وجود دارد پرداخته ایم.

1.    سقفی با قدمت میلیونی

از دیدنی ترین و جذاب ترین ویژگی های شهر زیرزمینی کاریز کیش، می توان به سقف آن اشاره کرد. سقف بسیار جذاب و زیبا که در تمامی طول آن انواع فسیل ها، مرجان ها، و بسیاری از جانوران دریایی که بدون شک، یادگاری هایی از میلیون ها سال پیش می باشند است. در واقع باید اشاره کنیم که، این بخش از جزیره کیش، زمانی بستر دریا بوده. و به همین سبب، درون آن، انواع مختلفی از فسیل های دریایی وجود دارد. به همین سبب، با قدم زدن درون شهر زیرزمینی کاریز کیش، می توان به راحتی و آسانی، اقدام به بازدید از قدیمی ترین و جذاب ترین فسیل ها نمود و سفری هیجان انگیز را به میلیون های سال پیش تجربه کرد. 

لازم به ذکر است که این سقف ها، از لایه های مختلف زمینی تشکیل شده اند. و به همین سبب در هنگام بازدید از آن ها می توانید همزمان، چندین لایه زمینی را مشاهده کنید.

2.    چاه

جالب است بدانید که در شهر زیرزمینی کاریز کیش، تعداد بسیار زیادی از چاه های زیرزمینی وجود دارد. در واقع باید اشاره کنیم که با وجود اینکه شهر زیرزمینی کاریز کیش، دارای وسعتی در حدود 10 هکتار است، در نتیجه، تعداد بسیار زیادی چاه های آب نیز در آن وجود دارد. دقیق ترین شمارشی که بر روی چاه های این شهر زیرزمینی صورت گرفته، نشان داده که تعداد 274 حلقه چاه آب در شهر زیرزمینی کاریز کیش وجود دارد. در نتیجه در هنگام بازدید از این شهر زیرزمینی می توانید در فاصله های نسبتا کم از یکدیگر، تعداد بسیار زیادی از چاه ها را مشاهده کنید.

3.    پایاب

عظمت شهر زیرزمینی کاریز کیش، با وجود 6 پایاب در آن نشان داده می شود. پایاب ها، مکان هایی هستند که در تمامی قنات ها و کاریز ها وجود دارد. این مکان ها به منظور برداشت آب کاریز ها ساخته می شوند و به همین سبب، وجود آن ها در تمامی قنات ها از واجبات است. شهر زیرزمینی کاریز کیش نیز با وسعت بسیار زیاد خود، دارای 6 پایاب می باشد. جالب است بدانید که قدمت ساخت پایاب کیش، نزدیک به 800 سال است. و شما می توانید به راحتی و آسانی از این کاریز ها و قنات ها بازدید کنید.

کاریز کیش

4.    بازارچه

در بین این همه هنر های بسیار زیبا در ساخت سازه های بی نظیر در شهر زیرزمینی کاریز کیش، بخشی از آن به بازارچه اختصاص داده شده است. در واقع شما می توانید در حین بازدید از سازه های بسیار قدیمی و قدم زدن در بین عجایبی بر جای مانده از میلیون ها سال پیش، می توانید از بازارچه ای بسیار جذاب و دیدنی بازدید کنید. در این بازارچه صنایع دستی به فروش گذاشته می شود و شما می توانید از سازه های افراد محلی این منطقه نیز بازدید کنید.

5.    موزه 

از دیگر دیدنی های شهر زمینی کاریز کیش موزه خلیج فارس می باشد. موزه ای بسیار جالب و دیدنی که برخی از فسیل های موجود در این شهر زیرزمینی را به نمایش گذاشته است. در واقع، برخی از فسیل هایی که در این شهر زیرزمینی یافت شده، پس از فرستاده شدن به شهر مونیخ آلمان، و مورد بررسی و تحقیق قرار گرفتن، همراه با نتایج به ایران فرستاده شده و در نهایت، در موزه ای به نام موزه خلیج فارس به نمایش گذاشته شده است. 

یکی از جالب ترین و دیدنی ترین فسیل هایی که در موزه خلیج فارس به نمایش گذاشته شده است، فسیلی از یک لاک پشت می باشد که مربوط به 570 میلیون سال پیش است. علاوه بر این، وسیله های متعددی نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده است. شما می توانید به راحتی و آسانی به بازدید از شهر زیرزمینی کاریز کیش بروید و در نهایت، به راحتی و آسانی از قدیمی ترین فسیل های این شهر بازدید کنید.

امکانات شهر زیرزمینی کاریز کیش چیست؟

با سفر به شهر زیرزمینی کاریز کیش می توانید لذت بخش ترین و به یاد ماندنی ترین اوقات خود را سپری کنید. علاوه بر این، می توانید از امکانات بسیار زیادی بهره مند شوید. در واقع باید اشاره کنیم که شهر زیرزمینی کاریز کیش، دارای امکانات متعددی برای بازدید کنندگان می باشد. با بهره مندی از این امکانات، می توانید عالی ترین و بهترین اوقات خود را سپری کنید. از جمله امکاناتی که در این جاذبه گردشگری وجود دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

•    رستوران
•    کافه
•    سرویس بهداشتی
•    بازارچه 
•    راهنما
•    عکاسخانه
•    و ...

اگر تصور می کنید که در شهر زیرزمینی کاریز کیشف هیچ گونه امکانات خاصی وجود ندارد باید اشاره کنیم که می توانید از تمامی این امکانات بهره مند شوید و در نهایت، یکی از بهترین و به یاد ماندنی ترین اوقات خود را سپری کنید.

جاذبه های گردشگری نزدیک به شهر زیرزمینی کاریز کیش

با سفر به کیش و بازدید از شهر زیرزمینی کاریز کیش، می توانید به یاد ماندنی ترین اوقات را سپری کنید و خاطرات خوبی را از سفر خود به یادگار بگذارید. همچنین باید اشاره کنیم که جاذبه های گردشگری دیگری نیز در نزدیکی این شهر زیرزمینی قرار دارند که می توانید با بازدید از آن ها، سفر خود را کامل کنید. از جمله جاذبه های گردشگری نزدیک به شهر زیرزمینی کاریز کیش می توان به کشتی یونانی، پلاژ بانوان، شهر تاریخی حریره، آب انبار کیش، خانه مردم شناسی بومیان کیش، پارک آبی اشن، پلاژ بانوان، و ... اشاره کرد. 

بازدید از شهر زیرزمینی کاریز کیش را از دست ندهید!

شهر زیرزمینیک کاریز کیش، یکی از بی نظیر ترین و خاص ترین جاذبه های گردشگری این جزیره به شمار می رود. علاوه بر این باید اشاره کنیم که در بین تمامی کاریز هایی که در کشور ایران وجود دارد، این شهر زیرزمینی دارای شرایط و ویژگی های بسیار خاصی است که سبب شده تا همه روزه، افراد بسیار زیادی از سراسر دنیا، به جزیره کیش سفر کنند و در نهایت، اقدام به بازدید از شهر زیرزمینی کاریز کیش کنند. چرا که در این شهر زیرزمینی، می توان به یاد ماندنی ترین و لذت بخش ترین تجربه ها را کسب کرد و از بقایای تاریخی با قدمت بیش از 570 میلیون سال بازدید کرد. اگر قصد دارید تا به یاد ماندنی ترین و خاطره انگیز ترین سفر خود را تجربه کنید، توصیه می کنیم بازدید از شهر زیرزمینی کاریز کیش را از دست ندهید.

اگر تا به حال از شهر زیرزمین کاریز کیش بازدید کرده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 
  • 31 تیر ، 1400
  • 128

دیدگاه - 2

مرجان

معمارای کاریز کیش خیلی خفن بودن واقعا
2 ماه پیش

افسری

شهر زیر زمینی کاریز کیش خیلی قشنگ به نظر میاد حتما یه سر میرم
2 ماه پیش

نظر دهید